Jump to content

Αγορά netbook ή παρεμφερούς μηχανήματος για τη μητέρα μου


Guest valeria
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ψάχνω να αγοράσω ένα μικρό laptopακι για τη μητέρα μου, η οποία έχει τώρα ένα παμπάλαιο netbook με κάκιστα specs που σέρνεται. Η μόνη χρήση που κάνει είναι FB. Με ενδιαφέρει να είναι μικρό και ελαφρύ, να έχει τιμή μέχρι 350 ευρώ max και να είναι σβέλτο, χωρίς πολύ αποθηκευτικό χώρο.

 

Είδα με λίγο ψάξιμο ότι παίζουν κάτι chromebook, αυτά είναι καλά σαν κατηγορία;

 

Γενικά έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε, γιατί έχω χάσει επαφή με αυτό το είδος συσκευών...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά γιατι δεν της αγοράζεις ενα tablet;
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά γιατι δεν της αγοράζεις ενα tablet;

 

 

Αμ δε θέλει tablet, την έχω πρήξει, αλλά δε μπορεί το touch με τίποτα! Πατάει κατά λάθος like κλπ και εκνευρίζεται... Αλλιώς θα πήγαινα για tablet κατευθείαν και για λόγους φορητότητας κυρίως!

 

Βλέπεις, είναι ότι έχει μάθει σε laptop, να λειτουργεί με πληκτρολόγιο, ποντίκι κλπ, το να μπει σε άλλη φιλοσοφία της φαίνεται βουνό και το βλέπει τελείως αρνητικά απ´το πρώτο λεπτό που θα ασχοληθεί. Και φαντάσου της έχω δώσει να χειριστεί iPad όσες φορές προσπαθώ να την πείσω, όχι κανένα φθηνό Android tablet...

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλεις μερικά € παραπάνω και πάρε αυτό http://www.e-shop.gr/acer-extensa-ex2510-156-intel-core-i3-4030u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.902912

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλεις μερικά € παραπάνω και πάρε αυτό http://www.e-shop.gr/acer-extensa-ex2510-156-intel-core-i3-4030u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.902912

 

 

Πολύ καλή πρόταση, αλλά ξεφεύγει σε μέγεθος, δυστυχώς... Η μάνα μου πετάει το netbook στην τσάντα ώμου της και το παίρνει παντού μαζί της, με αυτό θα έχει σίγουρα θέμα...

 

Σ´ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Θα την βόλευε ένα netbook 10άρι, τα οποία όμως με την έλευση των tablets έχουν καταργηθεί. Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κάποιο παλιό μοντέλο ίσως. Ψάξε και από το ebay ή το amazon μπορεί να τους έχει ξεμείνει κάποιο παλιό κομμάτι. Γύρω στα 100-150 θα το πάρεις (καινούριο).
Link to comment
Share on other sites

Και βάλε έναν ssd και όσο παίρνει μνήμη και εισαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Θα την βόλευε ένα netbook 10άρι, τα οποία όμως με την έλευση των tablets έχουν καταργηθεί. Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κάποιο παλιό μοντέλο ίσως. Ψάξε και από το ebay ή το amazon μπορεί να τους έχει ξεμείνει κάποιο παλιό κομμάτι. Γύρω στα 100-150 θα το πάρεις (καινούριο).

 

 

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, όμως έχει νόημα να της πάρω κάτι τέτοιο; Θέλω να πω, σε specs στην ουσία δε θα είναι το ίδιο με αυτό που έχει, στο περίπου; Στην ουσία αυτό που τη χαλάει στο netbook είναι ότι παραείναι αργό - βασικά ανέκαθεν αργό ήταν :p

 

Δεν υπάρχει κάτι σε tabletοειδές που να έχει Windows κανονικά (όχι mobile) και πληκτρολόγιο, κι αν θες, σε κάποιες περιπτώσεις, να γίνεται και tablet;

 

Τονίζω το Windows κανονικά γιατί την ενδιαφέρει πολύ να βλέπει το FB ticker (στήλη ενημέρωσης) πάνω δεξιά στο FB κι αυτό σε mobile λειτουργικά δεν γίνεται απ´όσο γνωρίζω...

 

Thanx a lot για την απάντηση! Α ρε μάνα, σε μπελάδες μας έβαλες :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, όμως έχει νόημα να της πάρω κάτι τέτοιο; Θέλω να πω, σε specs στην ουσία δε θα είναι το ίδιο με αυτό που έχει, στο περίπου; Στην ουσία αυτό που τη χαλάει στο netbook είναι ότι παραείναι αργό - βασικά ανέκαθεν αργό ήταν :p

 

Δεν υπάρχει κάτι σε tabletοειδές που να έχει Windows κανονικά (όχι mobile) και πληκτρολόγιο, κι αν θες, σε κάποιες περιπτώσεις, να γίνεται και tablet;

 

Τονίζω το Windows κανονικά γιατί την ενδιαφέρει πολύ να βλέπει το FB ticker (στήλη ενημέρωσης) πάνω δεξιά στο FB κι αυτό σε mobile λειτουργικά δεν γίνεται απ´όσο γνωρίζω...

 

Thanx a lot για την απάντηση! Α ρε μάνα, σε μπελάδες μας έβαλες :D

Ναι, θα είναι πολύ αργό το netbook. Αν θέλεις windows + ελαφρύ + πληκτρολόγιο, πας σε κάτι τέτοιο: http://www.e-shop.gr/acer-aspire-e3-111-c0wa-116-intel-dual-core-n2830-2gb-320gb-windows-81-p-PER.902906 το οποίο είναι όμως 11.6" και 1.5 κιλό περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ πολύ ενδιαφέρον, κι όπως λέει και ο sv2evs, βάζω κι έναν ssd και το απογειώνω το μηχάνημα! Το 1.5 κιλό πιστεύω είναι μέσα στα όρια, θα ψάξω να δω πόσο είναι και το δικό της, δε μου κάνει και για τρομερά πιο ελαφρύ! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς... Και εγώ το Asus T100 θα σου πρότεινα που είναι πολύ καλή πρόταση με Full Windows... Και πιο ελαφρύ και στις ίντσες που ψάχνεις αφού είναι 10.1'' :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάω στο Skroutz παιδιά, πολύ δελεαστικό! Απλά το συγκεκριμένο έχει πολλά υπο-μοντέλα και έχω μπερδευτεί! Ποιο είναι το πιο κατάλληλο, που τα specs του θα το βοηθήσουν να αντέξει πιο πολύ σε βάθος χρόνου δηλαδη;

 

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό ακριβώς... Και εγώ το Asus T100 θα σου πρότεινα που είναι πολύ καλή πρόταση με Full Windows... Και πιο ελαφρύ και στις ίντσες που ψάχνεις αφού είναι 10.1'' :)

 

 

Α τώρα είδα ότι οδηγεί σε λινκ αυτό, sorry είμαι και σε Tapatalk και δεν το πρόσεξα! Για αυτό μας βλέπω, γίνεται και tablet, έχει και κανονικά Windows, μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου έβαλα λινκ στο ποστ μου... Από τα δύο που ειναι στα 329,00 ευρώ να προτιμήσεις ΑΥΤΌ ΕΔΏ... Η διαφορά είναι στους επεξεργαστές...

 

EDIT

Οκ δεν είδα το edit σου, και εγώ από tapatalk δεν θα το έβλεπα :lol:

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο... Από όσους το έχουν μέσα και έξω από το φόρουμ έχω ακούσει τα καλύτερα....

 

Εδώ και το επίσημο θέμα στο MyPhone αν χρειαστείς κάτι:

 

LINK: Asus Transformer Book T100 Windows 8.1 Tablet PC

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο... Από όσους το έχουν μέσα και έξω από το φόρουμ έχω ακούσει τα καλύτερα....

 

 

 

Εδώ και το επίσημο θέμα στο MyPhone αν χρειαστείς κάτι:

 

 

 

LINK: Asus Transformer Book T100 Windows 8.1 Tablet PC

 

 

Τέλεια, να'σαι καλά! Νομίζω σε συνδυασμό με το Mororola Moto G, την έφτιαξα τη μάνα μου για τα επόμενα 2-3 χρονάκια τουλάχιστον, χεχε :D

Link to comment
Share on other sites

Ας είχα έναν γιο και να ήταν έτσι να με φτιάχνει,ποιος την χάρη μου.
Link to comment
Share on other sites

Δες το asus TA100 που είναι και laptop και tablet.

Windows 8.1 και office.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...