Jump to content

myphone @ Live: Μιλάμε ζωντανά για τα καινούργια iPhone!


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είχα βάλει και γω την εκπομπή απο απορία να ακούσω και έπεσα στο κομμάτι που προσπαθούσαν να με πείσουν ότι όλες οι εταιρείες πλασάρουν τα ραμ σαν μαρκετινγκ αλλά η απλ με 1 γκιγκα δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. εκει κατάλαβα ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα και απλα εξυμνούν την απλ. το έκλεισα μετά. θα ήθελα πάντως σε μια απο τις μελλοντικές σας συζητήσεις να έχετε και ένα υπερασπιστή του android,ο οποίος θα μπορεί να συζητήσει με στοιχεία, έτσι για να υπάρχει μια ισοροπία.

Ναι εντάξει συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και φαίνεται αύριο άλλωστε, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι.

Περιφρονώ εντελώς την απλ όχι όμως τότε φίλους που έχουν το κινητό, είναι θέμα επιλογής αλλά όταν όλοι με γεγονότα /επιχειρήματα, δεν μπορούν να αντικρούσουν με αντί επιχειρήματα και λένε ότι έτσι μπορεί και δουλεύει το αι φον και στην ουσία τους δίνει μόνο μεγαλύτερη συσκευή χωρίς καμία καινούργια specs δεν είναι διάλογος αυτούς έτσι; Σοβαρός εννοώ.Για παιδιά εντάξει.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι εντάξει συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και φαίνεται αύριο άλλωστε, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι.

Περιφρονώ εντελώς την απλ όχι όμως τότε φίλους που έχουν το κινητό, είναι θέμα επιλογής αλλά όταν όλοι με γεγονότα /επιχειρήματα, δεν μπορούν να αντικρούσουν με αντί επιχειρήματα και λένε ότι έτσι μπορεί και δουλεύει το αι φον και στην ουσία τους δίνει μόνο μεγαλύτερη συσκευή χωρίς καμία καινούργια specs δεν είναι διάλογος αυτούς έτσι; Σοβαρός εννοώ.Για παιδιά εντάξει.

 

Γιατί πρέπει να πείσω κάποιον με επιχειρήματα πως 8 χρονια που εχω iPhone, με καλύπτει, λειτουργικό και συσκευή τόσο σε επαγγελματικό επίπεδο όσο και προσωπικό. Δεν υπάρχουν δυσαρεστημένοι χρήστες iphone, αυτός που ειναι δυσαρεστημένος δεν είναι χρήστης iphone, αυτόματα γινεται χρήστης Samsung, LG ή Sony. Ως καταναλωτής όσο θα με καλύπτει το iPhone, θα το αγοράζω. Είναι τόσο απλό :)

Link to comment
Share on other sites

δέχομαι αυτό που λες ότι δεν χρειάζεσε 10 εφαρμογές ανοικτές ΑΛΛΑ υπάρχουν περιπτώσεις που πιθανόν κάποιοι να τις χρειαστούν και μπορούν να τις έχουν.

όσο για τα ram ο λόγος που μεγαλώνουν είναι απλος: όσο μεγαλώνουν την ανάλυση της οθόνης (πράγμα αχρείαστο για μένα πέρα του 1080p) χρειάζεται περισσότερα ραμ η gpu. και για να μιλήσω με στοιχεία το nexus 4(720p) έχει 1.3 gb ελέυθερα σε αντίθεση nexus 10(2k resolution) 700-800mb ελύθερα. και τα δύο έχουν συνολικά 2 gb ram. το g3 (3gb ram) έχει ελεύθερα τα 1.8. όσο αχρείαστο όμως και να είναι η ανάλυση αυτή δικαιολογεί και την άυξηση στα ραμ που ουσιαστικά δεν αυξηθήκαν και Ιδιαίτερα.

 

όσο για το όσο χρειάζεται η apple το προσθέτει δεν το αμφισβητό, ΑΛΛΑ του χρόνουν που θα βγαλει ios 9 με multiwindow εσενα θα σου πει δεν εχει φιλε δεν έχεις ram τον πούλλο, το κυριότερο απ'όλα όμως είναι το γεγονός ότι με 1 gb ram δεν μπορείς να έχει όσα tabs θέλεις ανοικτά στο browser. σε κάποια φάση θα αρχίσουν τα reload. και αυτό είναι παράπονο απο πολλούς χρήστες Ios

Φίλε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ωραία και τεκμηριωμένη άποψη.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν είναι να έχουν οι ίδιοι κρίση και όχι επειδή το είπε η απλ και γι'αυτόν τον λόγο έχουμε την διαφωνία μας εκτός των άλλων.

Από την άλλη θα συμφωνήσω, ότι ξέρει η απλ ότι για του χρόνου τουλάχιστον, δεν έχει προγραμματιση κάτι τέτοιο και θα τους έχει πάλι με λίγα και έτσι του χρόνου θα λένε, είδατε που ξέρει η απλ;

Βλέπουν λοιπόν το δέντρο και χάνουν το δάσος.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να πείσω κάποιον με επιχειρήματα πως 8 χρονια που εχω iPhone, με καλύπτει, λειτουργικό και συσκευή τόσο σε επαγγελματικό επίπεδο όσο και προσωπικό. Δεν υπάρχουν δυσαρεστημένοι χρήστες iphone, αυτός που ειναι δυσαρεστημένος δεν είναι χρήστης iphone, αυτόματα γινεται χρήστης Samsung, LG ή Sony. Ως καταναλωτής όσο θα με καλύπτει το iPhone, θα το αγοράζω. Είναι τόσο απλό :)

 

Μου αρέσει πολύ η εξήγηση που έδωσες για την ικανοποιήηση των πελατών της apple. τόσα πολλα άτομα που δεν ξέρουν τι τουσ γίνεται και ένα μικρο μερίδιο που αγοράζουν με ανοικτά τα μάτια iphone το 97% βγήκε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ωραία και τεκμηριωμένη άποψη.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν είναι να έχουν οι ίδιοι κρίση και όχι επειδή το είπε η απλ και γι'αυτόν τον λόγο έχουμε την διαφωνία μας εκτός των άλλων.

Από την άλλη θα συμφωνήσω, ότι ξέρει η απλ ότι για του χρόνου τουλάχιστον, δεν έχει προγραμματιση κάτι τέτοιο και θα τους έχει πάλι με λίγα και έτσι του χρόνου θα λένε, είδατε που ξέρει η απλ;

Βλέπουν λοιπόν το δέντρο και χάνουν το δάσος.

 

το έθεσες ευγενικά :p

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η εξήγηση που έδωσες για την ικανοποιήηση των πελατών της apple. τόσα πολλα άτομα που δεν ξέρουν τι τουσ γίνεται και ένα μικρο μερίδιο που αγοράζουν με ανοικτά τα μάτια iphone το 97% βγήκε.

 

Θα ήθελα να μάθω πραγματικά απο που πηγάζει αυτό το έντονο ενδιαφέρον να ανοίξετε τα μάτια υποτίθεται σε όσους τεχνολογικά άβουλους ακολουθούν και αγοράζουν τα προϊόντα της. Γιατί να πιάσω μια συσκευή android που δεν μου αρέσει εμφανισιακά; ( με εξαίρεση το Nexus 5 και μόνο); Τι να κάνω το πέμπτης κατηγορίας δίπλωμα από τη στιγμή που είμαι Ιατρικός επισκέπτης τι να κάνω; Να λεω ό,τι έχω δίπλωμα; Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι η θεωρία της ενέργειας ώστε να βγάζει μια ημέρα ώστε να μην αυξήσω το πάχος και το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να πείσω κάποιον με επιχειρήματα πως 8 χρονια που εχω iPhone, με καλύπτει, λειτουργικό και συσκευή τόσο σε επαγγελματικό επίπεδο όσο και προσωπικό. Δεν υπάρχουν δυσαρεστημένοι χρήστες iphone, αυτός που ειναι δυσαρεστημένος δεν είναι χρήστης iphone, αυτόματα γινεται χρήστης Samsung, LG ή Sony. Ως καταναλωτής όσο θα με καλύπτει το iPhone, θα το αγοράζω. Είναι τόσο απλό :)

Φίλε DINFUN, όπως το ξεκαθάρισα δεν έχω πρόβλημα εγώ με το τι χρησιμοποιής εσύ αλλά και ο καθένας, προς Θεού.

Τα επιχειρήματα είναι όσο αναφορά τις καινούργιες συσκευές, άλλαξες το θέμα η το μπέρδεψες μάλλον.Εμένα δεν χρειάζεται να με πείσεις όπως εσύ αγόρασες την συσκευή που σου αρέσει έτσι κάτι εγώ, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε άλλωστε, κάνουμε η μάλλον προσπαθούμε να κάνουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο όχι όμως όπως είπες και εσύ να επιβάλει κανένας σε κανέναν την άποψη του, εννοείται.

Χαίρομαι που σε καλύπτει η συσκευή σου απλά μιλάω από κάθε άποψη, λογισμικού αλλά και συσκευών/εταιριών, ότι πρέπει να αναγνωρίζουμε η τουλάχιστον να μην κλείνουμε τα μάτια μας σε λάθοι γιατί ένα είσαι σίγουρο: Είμαστε όλοι καταναλωτές!

Και προς Θεού, όλοι συμφορουμίτες άλλωστε.

Όσο για τις εταιρίες αντρόιτ κινητών, διάβασες το άρθρο μου και κατάλαβες νομίζω.Μπορείτε και εσείς των iPhone να αναγνωρίσετε τα λάθη της μηλιάς; Όχι γιατί ξέρει η μηλιά, λέτε. Ρε φίλε όσο πιο γρήγορα το καταλαβετε τόσο καλύτερο για εσάς όχι για μας. Ότι τέλειο κινητό δεν υπάρχει, κακώς κείμενα σε όλες τις εταιρίες υπάρχουν, ότι κάποιες κερδοσκοπούν/αισχροκερδούν τι άλλο να πω είναι φως φανάρι ή είσαι της άποψης ότι δεν τα πουλάνε τα αιφον μαύρο χαβιάρι; Εάν στην τιμή αυτή έβαζαν 2 γιγα μνήμη, 16 mp κάμερα nfc νορμάλ,4κ βίντεο θα σας κακοέπεφτε δηλαδή;

Φιλικά φίλε DINFUN και προς όλους φυσικά.

Edited by sikuonas
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Φίλε DINFUN, όπως το ξεκαθάρισα δεν έχω πρόβλημα εγώ με το τι χρησιμοποιής εσύ αλλά και ο καθένας, προς Θεού.

Τα επιχειρήματα είναι όσο αναφορά τις καινούργιες συσκευές, άλλαξες το θέμα η το μπέρδεψες μάλλον.Εμένα δεν χρειάζεται να με πείσεις όπως εσύ αγόρασες την συσκευή που σου αρέσει έτσι κάτι εγώ, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε άλλωστε, κάνουμε η μάλλον προσπαθούμε να κάνουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο όχι όμως όπως είπες και εσύ να επιβάλει κανένας σε κανέναν την άποψη του, εννοείται.

Χαίρομαι που σε καλύπτειη συσκευή σου απλά μιλάω από κάθε άποψη, λογισμικού αλλά και συσκευών/εταιριών, ότι πρέπει να αναγνωρίζουμε η τουλάχιστον να μην κλείνουμε τα μάτια μας σε λάθοι γιατί ένα είσαι σίγουρο: Είμαστε όλοι καταναλωτές!

Και προς Θεού, όλοι συμφορουμίτες άλλωστε.

Φιλικά φίλε DINFUN κάτι προς όλους φυσικά.

 

Εννοείται πως κάνουμε συζήτηση, και ο καθένας καταθέτει την άποψή του, αλλά διαβάζω συνέχεια για τεχνολογικά τυφλούς χρήστες Apple συσκευών ενώ οι Android χρήστες παρότι δεν έχουν χρησιμοποιήσει iPhone και πολύ περισσότερο το οικοσύστημα της Apple και τα εργαλεία που παρέχει (βλ. Συγχρονισμούς σε συσκευές icloud, πανομοιότυπη επαναφορά συσκευής με την αγορά καινούργιας σε λίγα λεπτά, activation lock σε περίπτωση απώλειας και απομακρυσμένη διαγραφή, handoff και continuity από το iOS 8 Siri dictation στα ελληνικά, Apple Pay που θα το δείτε και στη Ελλάδα και πολλά άλλα), έχουν άποψη για μένα πως εθελοτυφλώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω πραγματικά απο που πηγάζει αυτό το έντονο ενδιαφέρον να ανοίξετε τα μάτια υποτίθεται σε όσους τεχνολογικά άβουλους ακολουθούν και αγοράζουν τα προϊόντα της. Γιατί να πιάσω μια συσκευή android που δεν μου αρέσει εμφανισιακά; ( με εξαίρεση το Nexus 5 και μόνο); Τι να κάνω το πέμπτης κατηγορίας δίπλωμα από τη στιγμή που είμαι Ιατρικός επισκέπτης τι να κάνω; Να λεω ό,τι έχω δίπλωμα; Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι η θεωρία της ενέργειας ώστε να βγάζει μια ημέρα ώστε να μην αυξήσω το πάχος και το βάρος.

 

εγώ απλά θέλω όταν γράφεις κάτι κατηγορώντας το android για να εξυμνήσεις τα iphone να γράφεις με στοιχεία. μου αρέσει να παρακολουθώ τις εξελίξεις σε όλα τα λειτουργικά και ότι με εξυπηρετεί αυτό διαλέγω και γιαυτό θέλω να βλέπω λίγο πιο πολυ αντικειμενικότητα σε αυτο το απλ-κρατούμενο φόρουμ. και δεν με ενοχλεί να κατηγοράτε το android ή την samsung ή την lg απλά να γίνονται με στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θέλω όταν γράφεις κάτι κατηγορώντας το android για να εξυμνήσεις τα iphone να γράφεις με στοιχεία. μου αρέσει να παρακολουθώ τις εξελίξεις σε όλα τα λειτουργικά και ότι με εξυπηρετεί αυτό διαλέγω και γιαυτό θέλω να βλέπω λίγο πιο πολυ αντικειμενικότητα σε αυτο το απλ-κρατούμενο φόρουμ. και δεν με ενοχλεί να κατηγοράτε το android ή την samsung ή την lg απλά να γίνονται με στοιχεία.

 

Δεν μου απαντάς όμως γιατί τόσο έντονο ενδιαφέρον για μένα; (Όχι προσωπικά αλλά ως χρήστης Apple συσκευών);

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντάς όμως γιατί τόσο έντονο ενδιαφέρον για μένα; (Όχι προσωπικά αλλά ως χρήστης Apple συσκευών);

 

προς εσένα γιατί μπορώ να κάνω ένα επικοδομητικό διάλογο που πιστεύω θα πιάσει τόπο μιας και είσαι βασικό μέλος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλό είναι να μην χαλάσουμε την ζαχαρένια μας παιδιά έτσι; δεν είναι ωραίο αυτό
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

προς εσένα γιατί μπορώ να κάνω ένα επικοδομητικό διάλογο που πιστεύω θα πιάσει τόπο μιας και είσαι βασικό μέλος του φόρουμ.

 

Δεν αναφέρομαι ως μέλος του φόρουμ αλλά ως χρήστη Apple, γιατί να δοκιμάσω (που εχω δοκιμάσει) χωρίς όμως να μπορώ να πω πως κατέχω το λειτουργικό Android) ώστε να δω πράγματα που δεν μπορώ να κάνω με ένα iPhone.

 

Εντάξει καλό είναι να μην χαλάσουμε την ζαχαρένια μας παιδιά έτσι; δεν είναι ωραίο αυτό

 

Έχουμε διαφορετικές απόψεις δεν χαλάμε τη διάθεσης μας :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο χαίρομαι ρε παιδιά μπράβο σε όλους μας που κρατάμε αυτό το επίπεδο:D
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι ως μέλος του φόρουμ αλλά ως χρήστη Apple, γιατί να δοκιμάσω (που εχω δοκιμάσει) χωρίς όμως να μπορώ να πω πως κατέχω το λειτουργικό Android) ώστε να δω πράγματα που δεν μπορώ να κάνω με ένα iPhone.

 

 

 

Έχουμε διαφορετικές απόψεις δεν χαλάμε τη διάθεσης μας :)

 

σαν χρήστης apple αν είσαι απόλυτα ευχαριστημένος να μην δοκιμάσεις. αν όμως κάτι δεν σε ικανοποιεί να δοκιμασεις android και windows και blackebery και όλα. και το απόλυτα ευχαριστημένος ισχύει όχι μονο σε συσκευή/ios αλλά και στην τιμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι μπράβο χαίρομαι ρε παιδιά μπράβο σε όλους μας που κρατάμε αυτό το επίπεδο:D

το θεμα είναι η συζήτηση και όχι να βριζόμαστε. μόνο έτσι βγαινεί κατι καλο και επικοδομητικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για ακόμα φορά μαζί σου φίλε theodorou.

Επειδή όμως από ότι έχω καταλάβει σε όλες τις συζητήσεις για επιχειρήματα δεν θέλουν να την κάνουν, και δεν αναφέρομαι μόνο στον φίλο DINFUN αλλά γενικά σε όλους της απλ, προσπαθούν να χτίσουν έναν μύθο χωρίς αντίκρισμα και τελικά είναι μάταιο για τέτοιες συζητήσεις από την στιγμή που δεν έχουν τίποτα να αντιπαραθέσουν και είτε γυρνάνε την κουβέντα, την αλλάζουν, δεν καταλαβαίνουν, το γυρίζουν στο προσωπικό, δεν, δεν, δεν, ζούνε τελικά στον φανταστικό τους κόσμο με την ταμπέλα: μην ενοχλείται.

Αυτό έχω καταλάβει χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον από την συζήτηση την σημερινή κλπ εννοείται.Φιλικά καταθέτω την γνώμη μου.

Δεν ήξερα αυτό για τις ραμ και τις οθόνες, καλό αυτό που μας είπες.

Καλό απόγευμα σε όλους

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για ακόμα φορά μαζί σου φίλε theodorou.

Επειδή όμως από ότι έχω καταλάβει σε όλες τις συζητήσεις για επιχειρήματα δεν θέλουν να την κάνουν, και δεν αναφέρομαι μόνο στον φίλο DINFUN αλλά γενικά σε όλους της απλ, προσπαθούν να χτίσουν έναν μύθο χωρίς αντίκρισμα και τελικά είναι μάταιο για τέτοιες συζητήσεις από την στιγμή που δεν έχουν τίποτα να αντιπαραθέσουν και είτε γυρνάνε την κουβέντα, την αλλάζουν, δεν καταλαβαίνουν, το γυρίζουν στο προσωπικό, δεν, δεν, δεν, ζούνε τελικά στον φανταστικό τους κόσμο με την ταμπέλα: μην ενοχλείται.

Αυτό έχω καταλάβει χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον από την συζήτηση την σημερινή κλπ εννοείται.Φιλικά καταθέτω την γνώμη μου.

Δεν ήξερα αυτό για τις ραμ και τις οθόνες, καλό αυτό που μας είπες.

Καλό απόγευμα σε όλους

 

Θα διαφωνήσω σε ένα σημείο. Πλέον δεν προσπαθούν να χτίσουν ένα μύθο. Βλέπουν ότι ο μύθος τους γκρεμίζεται και δεν θέλουν να το δεχτούν. Είτε γιατί έχουν δημιουργήσει ένα οικοσύστημα που κοστίζει. Είτε λόγω υπερηφάνειας δεν θέλουν να δεχτούν ότι γκρεμίζεται ο μύθος τους. Δεν κάνουν καν την προσπάθεια να δοκιμάζουν το Android. Το πιάνουν στα χέρια ένα δύο λεπτά και το σπρώχνουν. Στην καλύτερη περίπτωση το κρατάνε Κάνα δύο μέρες χωρίς να προσπαθούν να δουν τα θετικά.

 

Ε να έχεις δώσει τόσα λεφτά και να στην λέει ο τζαμπατζης; δεν λέει.

Κατάλαβες φίλε dinfun γιατί φωνάζει ο κόσμος του Android? Για εσάς το κάνουμε μπας και Γυρίσετε και αλλού το κεφάλι. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εάν πράγματι έχουν πράγματα που το αντρόιτ δεν τους προσφέρει δεν το συζητώ, καλά κάνουν αλλά εάν τα έχει και τριπλοπληρώνουν την συσκευή τόσο ακριβά για λένε ότι έχουν μήλο τότε....

Το καλό που αναγνωρίζω στην απλ, είσαι η γρηγορότερη εξάπλωση των smartphone

Edited by sikuonas
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εάν πράγματι έχουν πράγματα που το αντρόιτ δεν τους προσφέρει δεν το συζητώ, καλά κάνουν αλλά εάν τα έχει και τριπλοπληρώνουν την συσκευή τόσο ακριβά για λένε ότι έχουν μήλο τότε....

Το καλό που αναγνωρίζω στην απλ, είσαι η γρηγορότερη εξάπλωση των smartphone

 

Και εγώ φίλε Sikuona δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα iphone. Ούτε με αυτούς που τα αγοράζουν. Άλλωστε πολλοί με ρωτάνε τι τηλέφωνο να πάρουν. Τους λέω τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε συσκευής. Τους δείχνω στο κινητό μου τι lag έχει. Τους εξηγώ ότι αν τους ενοχλεί μπορούν να πάρουν είτε iphone είτε wp. Μετά τους δείχνω τι δεν θα έχουν αν πάρουν κάποιο από αυτά τα δύο. Απλά με ενοχλεί από τους fun που εκφράζονται του στυλ "σιγά την πλαστικουρα" και άλλα τέτοια ενώ δεν έχουν ιδέα για ποιο λόγο δίνουν τόσα λεφτά.

 

Και ο dinfun καλά κάνει και κάνει τον αγώνα του αφού είναι δουλειά του και προσπαθεί να την στηρίξει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν του χρονου τελικα βγει το true mutitasking ή multi window, οπως θελετε πεστε το στο ios, και τρεχει αψογα σε iphone 5s, iphone 6 κ plus, σιγουρα θα γκρεμιστει ο ¨μυθος¨.

 

Πραγματικα αυτο με τα tabs δε μπορω να το καταλαβω. Καποιος αγοραζει μια συσκευη κ μεχρι να καει ή να την πουλησει, ανοιγει ατερμονα tabs? Πραγματικα τοσα χρονια χρηστης σε συσκευες αυτο δε το εχω ξανακουσει... Αραγε ο επαγγελματιας στο γραφειο του δουλευει με phablet? Παιρνει καποιος κινητο για να το στησει σαν server?

 

Η apple εδω και χρονια βαδιζει στην λογικη οτι η κατηγορια συκευων που εχουν πολυ ¨ψωμι¨ θα εχει μια περιοδο 4 χρονων που θα υποστηριζεται ενεργα. Για να κρατησε την Ram στο ιδιο επιπεδο κατι θα εχει στο μυαλο της. Προφανως το λειτουργικο να κρατηθει ελαφρυ κ τα επομενα χρονια. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι εχει κατασκευαστει για apple only hardware. Τωρα αν αποφασισει ξαφνικα οτι σε διαστημα 1-2 χρονων τα κινητα της θα απαξιωνονται, θα βρει τον κοσμο μπροστα της.

 

Σημαντικο ειναι επισης το γεγονος οτι το iOS, αν κ βασιστηκε στον Darwin core απο το OS X των Mac, χτιστηκε απο την αρχη για πολυ χαμηλοτερης δυναμικοτητας φορητες συσκευες εναντι αλλων λειτουργικων συστηματων.

 

Η εκπομπη κ το μνμ αυτο δεν εχει σκοπο να πεισει κανεναν για τπτ. Αυτο που προσπαθουμε να πουμε ειναι οτι εχει περασει κ στα κινητα η λογικη PC. Για τους μεσους χρηστες Mac, μεχρι το 2010 2gb ram ηταν υπερακετα για να πηγαινει πολυ καλα το μηχανημα. Στο PC σε πολλες περιπτωσεις δεν εφταναν τα 4gb. Αυτη τη λογικη ακολουθει κ στις συσκευες με iOS. Ελπιζω αυτο το μικρο παραδειγμα να βοηθησει στην κατανοηση αυτων που λεω.

 

Και κατι τελευταιο. Ειναι μεγαλη αγενεια και ελειψη καλων τροπων απο μερικους, να χαρακτηριζουν χαζους αλλους ανθρωπους που επελεξαν την μια ή την αλλη συσκευη. Αν αυτο τους κανει να νιωθουν ανωτεροι οργανισμοι τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν του χρονου τελικα βγει το true mutitasking ή multi window, οπως θελετε πεστε το στο ios, και τρεχει αψογα σε iphone 5s, iphone 6 κ plus, σιγουρα θα γκρεμιστει ο ¨μυθος¨.

 

Πραγματικα αυτο με τα tabs δε μπορω να το καταλαβω. Καποιος αγοραζει μια συσκευη κ μεχρι να καει ή να την πουλησει, ανοιγει ατερμονα tabs? Πραγματικα τοσα χρονια χρηστης σε συσκευες αυτο δε το εχω ξανακουσει... Αραγε ο επαγγελματιας στο γραφειο του δουλευει με phablet? Παιρνει καποιος κινητο για να το στησει σαν server?

 

Η apple εδω και χρονια βαδιζει στην λογικη οτι η κατηγορια συκευων που εχουν πολυ ¨ψωμι¨ θα εχει μια περιοδο 4 χρονων που θα υποστηριζεται ενεργα. Για να κρατησε την Ram στο ιδιο επιπεδο κατι θα εχει στο μυαλο της. Προφανως το λειτουργικο να κρατηθει ελαφρυ κ τα επομενα χρονια. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι εχει κατασκευαστει για apple only hardware. Τωρα αν αποφασισει ξαφνικα οτι σε διαστημα 1-2 χρονων τα κινητα της θα απαξιωνονται, θα βρει τον κοσμο μπροστα της.

 

Σημαντικο ειναι επισης το γεγονος οτι το iOS, αν κ βασιστηκε στον Darwin core απο το OS X των Mac, χτιστηκε απο την αρχη για πολυ χαμηλοτερης δυναμικοτητας φορητες συσκευες εναντι αλλων λειτουργικων συστηματων.

 

Η εκπομπη κ το μνμ αυτο δεν εχει σκοπο να πεισει κανεναν για τπτ. Αυτο που προσπαθουμε να πουμε ειναι οτι εχει περασει κ στα κινητα η λογικη PC. Για τους μεσους χρηστες Mac, μεχρι το 2010 2gb ram ηταν υπερακετα για να πηγαινει πολυ καλα το μηχανημα. Στο PC σε πολλες περιπτωσεις δεν εφταναν τα 4gb. Αυτη τη λογικη ακολουθει κ στις συσκευες με iOS. Ελπιζω αυτο το μικρο παραδειγμα να βοηθησει στην κατανοηση αυτων που λεω.

 

Και κατι τελευταιο. Ειναι μεγαλη αγενεια και ελειψη καλων τροπων απο μερικους, να χαρακτηριζουν χαζους αλλους ανθρωπους που επελεξαν την μια ή την αλλη συσκευη. Αν αυτο τους κανει να νιωθουν ανωτεροι οργανισμοι τι να πω....

 

Ναι φίλε μου δεν διαφωνώ. Απλά κακώς τα χρεώνει τόσο ακριβά. Δίνεις διπύρηνο επεξεργαστή με ένα γίγα ραμ; 8αρα κάμερα; γιατί μου τα χρεώνεις τόσο; κάνε ένα facelift για να κρατηθείς στην αγορά και τιμολόγισε ανάλογα.

 

Ούτε κόστος έρευνας έχεις ούτε τίποτα.

 

Αυτά που λέει ο κόσμος, ότι τα κινέζικα είναι φθηνά επειδή δεν πρωτοπορούν πάρα μόνο συναρμολογουν έτοιμα parts , που η εξέλιξη τους έχει πληρωθει από την Samsung ,ή οποία άλλη εταιρία, ισχύουν και για την Apple η οποία όμως έχει τιμές ταβάνι.

 

Εκεί είναι η ένσταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια πολυ μεγαλη κ τελειως διαφορετικη κουβεντα φιλε μου. :)

 

Θα εχει πραγματικα ενδιαφερον αν καταφερναμε να το εχουμε θεμα σε μια μελλοντικη εκπομπη.

 

Παντως εχε υποψιν σου οτι φετος η ερευνα πιθανοτατα ειχε ονομα swift.

Link to comment
Share on other sites

φιλε,συμφωνω και επαυξάνω!!Το κινητο δεν το κανει μονο το περιβλημα αλλα το συνολο μεχρι και τα χρηματα που δινεις σε αποδοση και συγκριση.Και να με συχγωρεις εάν σου εδωσα την εντυπωση ότι εισαι λαθος η ότι άλλο κακοπροαιρετο.

Ουδεις τελειος και ουδεν κινητο τελειο!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι, βρήκα κάτι ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ μαζί σας και στο φίλο DINFUN που μέχρι και τώρα δεν ήξερα τόσες πολλές λεπτομέρειες, και θα δανειστώ από την σύγκριση κάποιων φίλων τα άρθρα τους και θα τα βάλω και εδώ γιατί νομίζω αξίζουν από προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων με αι φον και νέξους.

Μεγάλο φάουλ βλέπω φίλε τώρα σε εσένα εδώ, τόσο αναλυτικά και τόσα προβλήματα από ανθρώπους που έχουν και τα δύο κινητά με αυτά που διάβασα....Τώρα εάν αυτοί λένε ψέματα, η δεν είναι αντικειμενικοί εγώ δεν το πιστεύω αυτό.

 

Και λέει ο φίλος:

οπως ειχα υποσχεθει ανοιγω αυτο το vs μεταξυ του iPhone 5s 32GB gold και του Νexus 5 16gb white

 

δεν με ενδιαφερει να τα αγορασω μια και τα εχω και τα δυο,ομως ηθελα να μοιραστω την αποψη μου για τα κινητα αυτα μια και ειχα την τυχη να τα εχω.

Τα χρησιμοποιησα ταυτοχρονα για ακριβως μια εβδομαδα,στο ιδιο δικτυο,με συνδεση internet και στα δυο.To Nexus ειναι αγορασμενο στις 9.1.14 ενω το iPhone πριν 10 μερες.

και τα δυο ειναι full stock χωρις καμμια αλλαγη,root,jailbreak,custom rom κλπ.Τιποτα.

 

δεν χρησιμοποιουσα iPhone απο τις 8.1.2014 που εδωσα το 5αρι μου και αγορασα το Nexus

ειχα μεινει στην 7.0.χ χωρις jb

 

εχουμε λοιπον

 

1.Ποιοτητα κατασκευης.

δεν υπαρχει συγκριση…αρτια στο iPhone με τελεια υλικα ,φινιρισμα και χαιρεσαι να το βλεπεις και να το αισθανεσαι στο χερι σου (δεν θελω σχολια… :lol: )

αντιθετα στο nexus εχουμε στο μεν μαυρο ομορφα υλικα αλλα στο ασπρο απλο πλαστικο γυαλιστερο που γρατζουνιεται σαν το 3gs.Αν βαλω και τα πληκτρα στο Ν5 μαλλον τοτε δεν εχει τυχη…αρα καθαρη νικη στο iPhone.

2.Ακουστικο / Ηχειο

ελαααχιστα πιο δυνατο στο Nexus το ακουστικο…αλλα πιο δυνατο στο iPhone το ηχειακι…με πολυ ανωτερο ηχο…

3.Φωτογραφικη μηχανη…

δεν εχω βγαλει φωτο vs να τις βαλω διπλα γιατι βαριεμαι.αυτο που καταλαβα ειναι οτι την μερα το Nexus βγαζει εφαμιλλες φωτογραφιες με το 5s αλλα την νυχτα εχουμε ενα μικρο θεματακι…ομοιως με τα video .Εδω η google πρεπει να κανει ενα καλο update γιατι αλλιως βλεπω να μενει πισω.

4.Σημα…

ναι το 5s ειναι ανωτερο στο σημα…μαλιστα ειναι αρκετα ανωτερο στο να πιανει σημα και να μενει στο σημα αυτο.Το εχω δοκιμασει στον χειροτερο χωρο,σπιτι μου και εκει πλεον ξερω πως συμπεριφερεται καθε κινητο.Απο την αλλη δυστυχως δεν μπορω να επιλεξω το 2g αποκλειστικα στο iPhone.Eτσι εχουμε κατι το αστειο.Σε νησια που το 3g ειναι ανυπαρκτο ( δεν μιλαω για LTE ) to nexus συμφερει αλλα αν καποιος εχει καλο σημα 3g τοτε ανωτερο και πιο σταθερο το iPhone5s.

Απο την αλλη αν καποιος εχει LTE πιστευω ειναι πολυ ομοια στην χρηση αλλα και παλι ειναι ελαχιστα πιο σταθερο το iPhone5s.

Απο την αλλη μην ξεχναμε βεβαια το SAR που εχει το iPhone και δικαιολογει την υπεροχη του,αλλα στην σταθεροτητα παιζει ρολο το λειτουργικο.

5.Μπαταρια.

ανωτερη παλι του iPhone.To 5s βγαζει ανετα 3 με 4 ωρες αποκλειστικα με 3g/LTE και 6 ωρες με wifi και χρηση κλασσικη χωρις παιχνιδια…Ανετα δε βγαζει μια μερα.

Το nexus αν βαλεις 3g.LTE εισαι στις 2,5 ωρες οθονη περιπου ενω με wifi εισαι στις 4+ Μιλαω αποκλειστικα με stock…μια και με custom kernel αλλαζει αρδην .

6.Οθονη…

γωνια θεασης,φωτεινοτητα, και παλι το iPhone ειναι ανωτερο….ομως σε αποδοση χρωματων,ομοιομορφια στο ασπρο στην οθονη,και εννοειται εμπειρια θεασης και χρησης…εχουμε δυο κοσμους….το 2010 και το 2014…Ακομα και το touch ειναι πλεον ομοιο αν οχι ανωτερο στο Nexus.Τα χρωματα ειναι κρυα ομορφα,χωρις υπερβολες….αντιθετα σαν κιτρινισμενα στο iPhone…και αυτο ειναι επιλογη μια και για να περασουν στις IGZO πρεπει να συνηθισουν τους πελατες τους απο τωρα.(ειναι ελαφρα πιο κιτρινες).

7.λειτουργικο….

θα πει καποιος εδω ειναι θεμα προσωπικης επιλογης…ΔΕΝ συμφωνω…το να κανεις κατι με 2 ταπ στο android και με 5/8 στο iphone δεν ειναι επιλογη ειναι κατι το υποδεεστερο.

Ειναι πιο eye candy το iOS? Σιγουρα ειναι!!!!!Δεν ειναι ομως πιο ευχρηστο.Θα πω αυτο που λεω χρονια.Ξερεις τι θελεις και θελεις τα παντα απο το κινητο σου;Τοτε μονο το android μπορει να σου δωσει επιλογες….αν ομως εισαι αρκετα συνειδητοποιημενος ωστε να θελεις μονο 10 πραγματακια τοτε ναι εισαι οκ με το iPhone, εγω δεν εχω κανενα θεμα…Ομως πλεον ουτε εγω που κανω πραγματικα λιγα με το κινητο δεν ανεχομαι καποιες αγκυλωσεις.Ακομα και αν χρησιμοποιω iPad και Mac.

 

στο τελος της ημερας,αν και τα δυο τα εχεις σε θηκη ,πραγμα που στο iphone ειναι σιγουρο μια και ειναι ευαισθητο,τοτε παιζει ρολο η μπειρια χρησης αφου βασικα στο χερια σου εχεις μια θηκη και ενα κινητο.

Εκει, νικαει αποκλειστικα το Nexus για 2 πραγματακια….οθονη και λειτουργικο.

ναι…η οθονη του nexus ειναι απολαυση το ιδιο και το λειτουργικο,οχι τοσο ομορφο αλλα σιγουρα πιο ευχρηστο και τελικα πιο γρηγορο και πιο πληρες…

Αυτο συμβαλει στην τελικη εμπειρια χρησης ανωτερα απο το σημα,την μπαταρια και την ποιοτητα ή την καμερα ανωτερα ακομα και απο τις εφαρμογες.

Στο τελος των 6 ημερων καταληγω οτι το nexus το εψαχνα σε ταξιδι να βρω οδους λογω οθονης,για να στειλω files ,για να χρησιμοποιησω το gps για να διαβασω τα αρθρα τις ειδησεις και ενα μικρο ebook και για να γραψω τα mails μου…

 

και αυτο γιατι η οθονη του iPhone ειναι μικρη.Πολυ μικρη.Εως δυσχρηστη.

Κριμα γιατι ειναι ανωτερη υλοποιηση στα σημεια…μια συσκευη με κλινικη λεπτομερεια και χειρουργικη ποιοτητα και λειτουργια,αλλα λιγη.

 

σε καποιους μηνες η google πρεπει να αλλαξει πολλα για να εχει ακομα το καλυτερο τελικα κινητο,μια και τωρα κερδιζει λογω οθονης και λειτουργικου…Θα την βοηθουσε να γυαλισει ακομα πιο πολυ το UI και να φτιαξει πιο ποιοτικη συσκευη και καλυτερη μπαταρια.

και σε καποιους μηνες η apple πρεπει απλα να φτιαξει ενα κινητο με οθονη 4,7+.

 

να γιατι τοτε ,αν ακομα συμπραττω,θα περασω παλι σε iPhone.

μεχρι τοτε ομως…ok google….

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα ένα δανεικό από φίλο,

Παρα πολυ καλο συγκριτικο.δεν εχω αποψη για οθονη κλπ του νεξους μιας και δεν τοχω δει.αλλα οσον αφορα τα λειτουργικα θα συμφωνησω.πιανω τον εαυτο μου να σερφαρω,να κοιτω μειλ,ειδησεις και ολα τα "ιντερνετικα" με το ipad αλλα οταν θελω να προωθησω ενα μειλ ή να στειλω πολλες φωτο στο κινητο της γυναικας μου να χρησιμοποιω το optimus g.ακομη και οταν θελω να γραψω μια σημειωση πανω σε φωτο ή οσο βλεπω κατι στο νετ να σημειωσω στην οθονη πχ εναν αριθμο τηλεφωνου τραβαω το qslide της lg ,σημειωνω ήχωριζω την οθονη στα δυο (multitasking) και σημειωνω.την ταχυτητα του ιος ως ωρας δεν την φτανει τιποτα.αλλα τις ευκολιες του αντροιντ πραγματικα μου λυνουν τα χερια.περιμενω την 4.4 για να κρινω καλυτερα.

 

Υγ:τωρα απαντω απο το lumia 620 (το λεω για να δειξω πως δεν εχω κολληματα και διαλεγω καθε φορα αυτο μου ικανοποιει τις αναγκες μου.χωρις φανμποισμους).

 

Υγ2:ας μη γινει flame το θεμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το τελευταίοκαι ελπίζω να σε βοήθησα, έχεις λάθος μάλλον κάνει, άλλο θέμα έπρεπε να ανοίξεις η έτσι νομίζω εγώ;

Δημήτρη επιστρέφω αύριο στην βάση μου στεναχωρημενος γιατί θα εχω μαζι μου το iphone5s και οχι το HTC one M8.

Αυτο προκύπτει απο την δική μου συμβίωση με τις δυο παραπάνω συσκευές.

 

Το iphone ειναι ξεπερασμένο σχεδόν παντού και σώζεται απο τον εξελιγμένο τεχνικά επεξεργαστη και την ποιότητα των υλικών.

Αν ανεβάσω βίντεο κάνοντας τα ίδια πράγματα στο iPhone 5s και στο Nexus ......4 που κοντεύει 2 χρονών θα καταλάβετε την απογοήτευση μου.

 

Το 5s ειναι γρήγορο οσο χρησιμοποιείς τις εφαρμογές που εχουν ηδη χρησιμοποιηθει πριν.

Στο browsing είναι γρήγορο άλλο οχι πιο γρήγορο απο τα αντίστοιχης αξίας android συσκευές.

 

Τα τεστ τα έκανα με χρονομετρηση γιατι οταν ανοιγεις ταυτόχρονα την ιδια σελίδα σε δυο συσκευές συνδεδεμενες στο ιδιο wifi, το αποτέλεσμα ειναι πλασματικό. Όποια απο τις δυο συσκευές "αρπάξει" πρώτη, παίρνει το μεγαλύτερο ποσοστό της δύναμης του router και οταν οι διαφορές στο άνοιγμα ειναι δέκατα του δευτερολεπτου αδικείται κάποια απο τις δυο. Στην προκειμένη περίπτωση το iphone ειδικά στo youtube.

 

H μεγαλύτερη απογοήτευση στο iphone ειναι το touch στην οθόνη, που εκτός απο την περιοχή του πληκτρολόγιου που οπως ειναι γνωστό έχει αυξημένη ευαισθησία, στα υπόλοιπα σημεία χρειάζεται ακριβές και πιο δυνατό πάτημα απ οτι το S4, το Note 8, το Nexus 4 και το HTC One Μ8 που χρησιμοποιώ-ούσα.

Το συνήθισα πλέον αλλά τις πρώτες μέρες είχα πολλά αποτυχημένα πατήματα καθως πατούσα οπως στις άλλες συσκευές μου.

 

Για μένα η apple δεν έχει μόνο να αυξήσει το μέγεθος της οθόνης.

Δυστυχώς το ios με το 7.Χ.Χ παρουσιάζει συμπτώματα android 2.3.Χ, με αστάθειες, κρασαρισματα, αδικαιολογητη κατανάλωση εξ αιτίας σκαλωματος εφαρμογών, ανάγκη reboot κλπ.

 

Δεν μιλώ για ελείψεις γιατί εγω δεν εχω, λογο JB. Οπως δεν εχω και προβλήματα σαν αυτα που αναφέρω παραπάνω.

Χρειάζεται λοιπόν μια γενική ανανέωση. Software, οθόνης, και εξωτερικής σχεδίασης. Και το βασικότερο: ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ RAM για να μένουν περισσότερες εφαρμογές σε φάση ετοιμότητας.

 

Πιστεύω οτι θα γίνουν ολα αυτα στο iphone 6 γιατι βρίσκεται σε σημείο καμπής.

 

@@ stefanos_ma

Η ποιότητα κατασκευής του M8 ειναι ανώτερη του 5s παντού.

Edited by sikuonas
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...