Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μετά από μεγάλη ταλαιπωρία για dual sim και έπειτα invalid imei βρήκα λύση εδώ αν τη χρειαστεί κάποιος

http://www.gizbeat.com/6058/how-to-restore-fix-lost-imei-and-serial-numbers-for-mtk6582-mtk6572-mtk6592-mtk6589-mtk6595/

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μετά από μεγάλη ταλαιπωρία για dual sim και έπειτα invalid imei βρήκα λύση εδώ αν τη χρειαστεί κάποιος

http://www.gizbeat.com/605...k6589-mtk6595/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά το τηλέφωνο το παρέλαβα σήμερα, οι εντυπώσεις μου σε γενικές γραμμές είναι καλές.

βέβαια το κινητό έχει έλλειψη στο κομμάτι software,δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει αρκετή υποστήριξη και αρκετές ρομ στο διαδίκτυο...

συγκεκριμένα:

1 το κινητό (σύμφωνα με όσα έχω δει) δεν έχει καλή αφή

2 για κάποιο λόγο η οθόνη δεν γυρνάει όταν το χω σε auto rotation

3 το youtube δεν παίζει βίντεο για κάποιο λόγο

4 αναφέρω το γνωστό θέμα με την dual sim αν και δεν χρησιμοποιώ δεύτερη

5 το accelometer sensor δεν είναι καλά ρυθμισμένο

 

Γενικά άμα γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα έπαιρνα το a806(είναι πιο πλήρης και έχει ένα κάρο ρομ),

για την ώρα πιστεύω ότι έκανα κακή επιλογή...

Ας ελπίσουμε ότι θα βγει καινούργια ρομ για το κινητό, η συγκεκριμένη (κατά την άποψη μου) είναι κάκιστη

Με απλά λόγια ΚΑΛΌ HARDWARE , ΚΑΚΌ SOFTWARE

 

φοράω a916_s205_14013

Edited by dinossp
edit
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά άκυρο κατάφερα να το ρουτάρω με IROOT απ το pc και έλυσα τα περισσότερα προβλήματα μου...

Οπότε αυτή την στιγμή είμαι λογικά και dual sim και Root

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά άκυρο κατάφερα να το ρουτάρω με IROOT απ το pc και έλυσα τα περισσότερα προβλήματα μου...

Οπότε αυτή την στιγμή είμαι λογικά και dual sim και Root

 

δεν ήρθε ρουταρισμένο και με ελληνικη κτλ από Κίνα ?

γιατι το περιμενω για παραλαβη την ερχομενη εβδομαδα και απογοητευτηκα απο τις πρωτες εντυπωσεις σου.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

δεν ήρθε ρουταρισμένο και με ελληνικη κτλ από Κίνα ?

γιατι το περιμενω για παραλαβη την ερχομενη εβδομαδα και απογοητευτηκα απο τις πρωτες εντυπωσεις σου.

 

κοίτα αρχικά το πήρα από to2c τους έστειλα μήνυμα για ροοτ και μου παν ότι το κινητό δεν έρχεται ροοταρισμένο....

τέλος πάντων μου ήρθε το κινητό,όλα κομπλέ στην αρχή αλλά παρατήρησα ότι το auto-rotatio δεν δούλευε και γενικά έκανε νερά ο αισθητήρας μου (ήθελε ξανά calibrate τελικά). Για να δουλέψω το mobileuncle που κάνω τις ρυθμίσεις (για calibrate) χρειαζόμουν ροοτ.

1)Κάνω ροοτ

2)Κάνω calibrate

3)Βγάζω τα σκουπίδια (apps) που δεν ήθελα

4) Το κινητό μετά από τα παραπάνω πέταγε(και πετάει)

Άμα γίνει ροοτ η συσκευή έχεις λύση όλα σου τα προβλήματα :D

 

Μπορεί το δικό μου μόνο να είχε τέτοιο θέμα με τον αισθητήρα,αλλά ΌΛΑ διορθώνονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω το πρόβλημα με τις 2 SIM που δεν λειτουργούν μαζί.

Κατέβασα από το NEED ROM τα αρχεία αλλά όταν ανοίγω το flash_tool.exe δεν μου εμφανίζει στο scatter-loading το MT6592_Android_scatter.txt in ROM?

Έκανα κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απο εδω κατεβασες http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-2/ εαν ναι το εχει μεσα

 

κατεβάζω και τα 2 πάλι μπας και αλλάξει κάτι...

Άλλη μία ερώτηση... όταν ξεκινήσω τη διαδικασία, το τηλέφωνο πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο laptop ή όχι????

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία...

(αρχάριος....)

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζω και τα 2 πάλι μπας και αλλάξει κάτι...

Άλλη μία ερώτηση... όταν ξεκινήσω τη διαδικασία, το τηλέφωνο πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο laptop ή όχι????

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία...

(αρχάριος....)

 

Όπως σου είπα αρχάριος....

Το βρήκα τελικά αλλά κάνω όλη την διαδικασία και δεν προχωράει η διαδικασία.

Πως μπορώ να ξέρω αν το τηλ μου είναι roootαρισμένο???? (καλό ε?)

και αν δεν είναι τι κάνω?

Αυτά τα λίγα.....

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο πρεπει να ειναι κλειστο να εχεις εγκατεστημενους τους drivers στο post 69 να ανοιξεις το flass tools να βρεις το scatter να το επιλεξεις και αφου φορτοσει να συνδεσεις το τηλεφωνο. εαν δεν εχεις περασει τους drivers δεν το βλεπει
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο πρεπει να ειναι κλειστο να εχεις εγκατεστημενους τους drivers στο post 69 να ανοιξεις το flass tools να βρεις το scatter να το επιλεξεις και αφου φορτοσει να συνδεσεις το τηλεφωνο. εαν δεν εχεις περασει τους drivers δεν το βλεπει

 

Για τα drivers μπορεί να συνδέσει και το κινητό σαν CD-Rom(built in CD-ROM,είναι η επιλογή) στον υπολογιστή.

Αν κάνω λάθος διόρθωσε με :)

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ως mtp.για να περασεις ρομ πρεπει να ειναι κλειστοτο τηλεφωνο. τους drivers τους κατεβαζεις απο το ποστ 69 αυτοι ειναι drivers για να δει το τηλεφωνο το splass tools.ελπιζω να βοηθησα
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση Android 4.4.2

CPU Octa-core 1,4GHZ

Ram 1GB

Rom 8GB

Με έχει απογοητεύσει η κατάσταση...

Έχω το Lenovo S898t και είπα να πάρω το Α916 για το 4G.

Το S898t τα είχε όλα κανονικά μέσα. Ούτε πρόβλημα με την εμφάνιση των Ελληνικών γραμμάτων, και οι 2 κάρτες ταυτόχρονα, το πληκτρολόγιο για μηνύματα άριστο,

κεντραρισμένη η οθόνη, καμία καθυστέρηση στο touch, κουμπί για το μενού....

Αυτό άστα....

Μπορώ να του περάσω το Android 4.2.2 έκδοση Κermel 3.4.5 version H301 που είχε το S989t??????

Edited by tsouxtra1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τρεις ερωτησεις

απο που το πηρες

ποια ρομ φοραει

και εαν εχεις βαλει προστασια οθονης

Link to comment
Share on other sites

Ali express (Κίνα)

Προστασία οθόνης, αν εννοείς ζελατίνη - όχι

και για ROM γράφει μόνο ROM 8GB.

software version A916_S013_140825

Link to comment
Share on other sites

στο need rom εχει δυο rom να κατεβασεις αυτην http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-2/ εγω αυτην εχω και δουλευει καλα.και μενα στην αρχη δεν δουλευε καλα νομιζω με την χρηση στρωνει
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα....

όταν συνδέω το τηλ στο laptop μου κάνει τον ήχο αναγνώρισης κατά την σύνδεση, αλλά δεν τρέχει καθόλου η μπάρα κατω στο flash tool...

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα....

όταν συνδέω το τηλ στο laptop μου κάνει τον ήχο αναγνώρισης κατά την σύνδεση, αλλά δεν τρέχει καθόλου η μπάρα κατω στο flash tool...

 

Καλημέρα!

Έχεις κατεβάσει windows drivers για το κινητό?

To link της ανάρτησης #69 δεν λειτουργεί.

Παραθέτω ένα εναλλακτικό https://mega.co.nz/#!iZIGwRQB!on-foKUIKnKnPFBKBEdlO_5NgQzoBw1HfW5B1xOjaVk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!

Αλλά πως μπορώ να περάσω τη ROMπου έχω κατεβάσει?

(Ο άσχετος!!!!!)

 

Ακολούθησε αυτό τον εύκολο οδηγό -> http://androidxda.com/flash-stock-rom-using-smart-phone-flash-tool

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ως mtp.για να περασεις ρομ πρεπει να ειναι κλειστοτο τηλεφωνο. τους drivers τους κατεβαζεις απο το ποστ 69 αυτοι ειναι drivers για να δει το τηλεφωνο το splass tools.ελπιζω να βοηθησα

 

καταλαβα. Αλλα φιλε μου τα drivers δεν υπαρχουν στο ποστ #69 μηπως γινεται να ξανανεβουν ?

 

ακυρο ειδα το ποστ 97

Edited by dinossp
Link to comment
Share on other sites

S.O.S S.O.S !!

Καλημέρα στην παρέα, χρειάζομαι επειγόντως κάποιον "guru" από εδω μεσα..έκανα "μακακια" με το sp flash tool, προσπαθώντας να περάσω νεα ρομ, κώλυσε στην μέση 14%, το έκλεισα και ξαναπροσπαθησα..όμως μου έβγαλε κατι σαν "μήνυμα λάθους" και μου πρότεινε να κάνω "format all +download" ..εκει στο πινακάκι που εχει, οπότε το έκανα και πάλι εβγαζε κάτι μηνύματα λάθους,...τελικα πάω να το ξανακάνω αλλά το κινητό ειναι σαν νεκρο!! δεν το βλέπουν τα windows 7 πια, λέει ολο άγνωστη συσκευή, ακούω το "μπλιμπ-μπλιπ" οταν το συνδέω με το pc με usb, αλλα μόνο αυτο. Το βάζω να φορτίσει..τίποτα ουτε logo σαν νεκρό!! Τι κάνω τωρα?? μάλλον έσβησε τελείως η ρομ??...και αν ναι πως θα του περάσω ξανα αφου δεν το βλέπουν καν τα windows??... μiα βοήθεια ρε παιδιά!! δεν το εχω ουτε 10 μερες..

ευχαριστω.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...