Jump to content

Apple Εcosystem: H Apple σύντομα θα διαχειρίζεται κάθε κομμάτι της ζωής μας


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου ακούγεται ανατριχιαστικό! Ο μεγάλος αδερφός παντού.....

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα :X

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "διαχείριση" είναι πολύ επικίνδυνη και σοβαρή για να χρησιμοποιείται έτσι απλά. Δεν μπορώ να φανταστώ καμία εταιρεία να ελέγχει τη ζωή μου (αν και πιθανότατα ήδη συμβαίνει), πολλώ δε μάλλον να τη διαχειρίζεται!

 

Υπάρχουν δεκάδες όμορφα πράγματα που μπορείς να κάνεις με την τεχνολογία όπως εξελίσσεται, αλλά είναι σημαντικό να διατηρεί ο χρήστης την "κυριότητα" της προσωπικής του ζωής και των δεδομένων του. Μπορεί, πχ., να συνδυάζει διαφορετικές υπηρεσίες και προϊόντα από διαφορετικές εταιρείες οι οποίες και καλύτερα θα καλύπτουν τις επιμέρους ανάγκες του και δε θα δίνουν υπερβολική δύναμη στα χέρια ενός και μόνο "παρόχου".

 

Δυστυχώς, Google και Apple έχουν αρχίσει να χάνονται από τον έλεγχό μας και όλο αυτό μόνο θετικό δεν μπορεί να είναι. Φανταστείτε ένα ολιγοπώλειο τόσο ισχυρό στη διαχείριση της ζωής μας... Πραγματικός οργουελικός εφιάλτης, όπως αναφέρθηκε.

 

Για μένα η χρυσή τομή είναι να υλοποιεί κανείς μόνος του ότι περισσότερο μπορεί, αλλιώς να επιλέγει έναν πάροχο που να τον καλύπτει περισσότερο εξασφαλίζοντας οτι δεν του "χαρίζεται" υπερβολική πρόσβαση. Μπορεί να απαιτεί περισσότερο κόπο, γνώση και ενδιαφέρον αλλά μόνο έτσι μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι δεν είναι δέσμιος μίας εταιρείας και ότι έχει πάντα εκείνος τη διαχείριση και τον έλεγχο της ζωής του. Η εύκολη λύση (τα δίνω όλα σε μία εταιρεία και επιλέγω ότι μου προσφέρει) είναι μάλλον επικίνδυνη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα podcast ειδήσεων μας έλειπαν.

Η Google μεσω των Gapps και των Chrome extensions έχει τα πάντα για όλες τις συσκευές και πλατφόρμες πλην WP.

 

Συνεπώς ολα αυτά είναι για να χουμε να λέμε.

 

Το πρόβλημα μου είναι οτι η χώρα μας δεν συμπεριλαμβανεται σε τίποτα απ όλα αυτά. Τόσο στης Google οσο και στης Apple.

 

To μόνο θετικό είναι, οτι μπορούμε εδω και πολυ καιρό να ξεκινάμε κατι στον υπολογιστή του σπιτιού, να το συνεχίζουμε σ αυτον του γραφείου, στο tablet μας η να το έχουμε διαθέσιμο για μια γρήγορη ματιά στο κινητο μας. Και το σημαντικοτερο: με άριστη υλοποίηση χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αν στο σπίτι έχουμε Mac, στο γραφείο PC, το tablet είναι iPad και το smartphone android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

M'αρέσει που τα ''ecosystems'' παρουσιάζονται από τις εταιρίες (και τον ειδικό τύπο) σαν κάτι τρομερό και καινοτόμο ενώ στην ουσία είναι το τέλειο μάντρωμα και η απουσία επιλογής.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ολα αυτά κσι να δούμε ποιος τελικα θα διαχειρίζεται τις ευαίσθητες πληροφορίες μας, το Μήλο ή ο Γουγλης? Αυτή ριναι η ουσία πίσω απο την είδηση...
Link to comment
Share on other sites

Μην κρινεις με βαση τα εδω δεδομενα. Στις πολεις στην Αμερικη υπαρχουν προαστεια ευπορα, που καπως ετσι θα λειτουργουν σε λιγα χρονια (μπορει και σημερα ισως). Ασχετως εταιριας.

 

Κρινω με βαση τα εδω δεδομενα γιατι εδω ζω.Και εδω υπαρχουν ευπορα και απορα προαστια.Και σε ολο τον κοσμο επισης.Μην μου πεις οτι η apple η google η οποιαδηποτε αλλη εταιρεια σχεδιαζει και παραγει τα προιοντα της μονο για τους πλουσιους της Αμερικης.Κοιτα γυρω σου ποσοι κυκλοφορουν με ακριβα προιοντα και κοιτα που μενουν.Δεν μενουν ολοι Κηφισια και Κολονακι.Τωρα για το αν θα λειτουργουν ετσι σε λιγα χρονια κοντος ψαλμος αλληλουια.Υπαρχουν και αλλοι παιχτες στο παιγνιδι(Π.Χ.Νοκια κατασκευαστης δικτυων σε παγκοσμιο επιπεδο γιαυτο και φτιαχνει λειτουργικο που θα βασιζεται απο οτι λενε σε συνεχη συνδεση στο inernet).Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Πολλες εταιρείες στο παρελθόν προσπάθησαν να κερδίσουν το καταναλωτικό κοινο βαζοντας τους σε ένα οικοσυστημα αλλα κανεις δεν τα καταφερε.

Μην βιαστείτε να πείτε πως θα το καταφερει η apple γιατι ουτε και αυτή το εχει καταφερει και λογικο να μην μπορει να γινει κατι τετοιο.

Η ιδια φιλοσοφία προϊόντων παντα απωθούσε το αγοραστικό κοινο και μονο ελάχιστοι το υιοθετούσαν.

Η συντριπτική πλειοψηφία καταναλωτών παντα εσπαγε την αλυσίδα της ομογένειας που απαιτείται σε ένα οικοσύστημα λογο του ότι έβρισκε τουλάχιστον ένα κρικο της ασθενή και τελικως επέλεγε εκτός οικοσυστήματος .

Το μέλλον δεν ειναι τα κλειστα οικοσυστήματα αλλα η ικανότητα να παντρεύονται μεταξυ τους ( δηλαδή με ξενα) κανοντας τα πιο δημοφιλή σε μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο ατου της apple εναντι του ανταγωνισμου θεωρω πως ειναι αυτο ακριβως, το οικοσυστημα της. Τωρα με το ios8 φαινεται πως θα κανει ακομα ενα βημα πιο μπροστα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ενα τεχνολογικο site υπαρχει τοση τεχνοφοβια? τετοια υποκρισια? Σε ποιον δεν θα αρεσε να μπορει να διαχειριζεται τον κλιματισμο του σπιτιου του απο το κινητο η το tablet? Σε ποιον δεν θα το βολευε το εξυπνο ψυγειο του να του εχει καθε πρωι ετοιμο reminder με τις ελλειψεις? Θα κακοφαινοταν σε καποιον να μπορει να κανει μια κρατηση για φαγητο μεσω ενος app γλιτωνοντας τη διαδικασια να ψαξεις το τηλ του εστιατοριου, να παρεις τηλεφωνο, να περιμενεις στην αναμονη και στο τελος να μην βρεις ουτε σκαμπο? Ειναι τοσο επικινδυνο η αδιανοητο να χρειαστεις καποια στιγμη αργα το βραδυ να μαθεις, κανοντας μια απλη ερωτηση στο κινητο σου, πιο φαρμακειο-νοσοκομειο εφημερευει? Η τεχνολογια ειναι το μελλον. ΠΑΝΤΑ ηταν το μελλον.. Και να σας ρωτησω κατι? Το να ξερει η google ή η apple τι βιντεο μου αρεσει να βλεπω ή τι μου αρεσει να αγοραζω δεν με ενδιαφερει καθολου. Μεταξυ μας αυτα τα επεξεργαζονται αλγοριθμοι για να μας δειχνουν στη μαπα διαφημισεις αναλογα με τα γουστα του καθενα, δεν τα επεξεργαζονται ουτε κινεζοι, ουτε η μανα σας.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ενα τεχνολογικο site υπαρχει τοση τεχνοφοβια? τετοια υποκρισια? Σε ποιον δεν θα αρεσε να μπορει να διαχειριζεται τον κλιματισμο του σπιτιου του απο το κινητο η το tablet? Σε ποιον δεν θα το βολευε το εξυπνο ψυγειο του να του εχει καθε πρωι ετοιμο reminder με τις ελλειψεις? Θα κακοφαινοταν σε καποιον να μπορει να κανει μια κρατηση για φαγητο μεσω ενος app γλιτωνοντας τη διαδικασια να ψαξεις το τηλ του εστιατοριου, να παρεις τηλεφωνο, να περιμενεις στην αναμονη και στο τελος να μην βρεις ουτε σκαμπο? Ειναι τοσο επικινδυνο η αδιανοητο να χρειαστεις καποια στιγμη αργα το βραδυ να μαθεις, κανοντας μια απλη ερωτηση στο κινητο σου, πιο φαρμακειο-νοσοκομειο εφημερευει? Η τεχνολογια ειναι το μελλον. ΠΑΝΤΑ ηταν το μελλον.. Και να σας ρωτησω κατι? Το να ξερει η google ή η apple τι βιντεο μου αρεσει να βλεπω ή τι μου αρεσει να αγοραζω δεν με ενδιαφερει καθολου. Μεταξυ μας αυτα τα επεξεργαζονται αλγοριθμοι για να μας δειχνουν στη μαπα διαφημισεις αναλογα με τα γουστα του καθενα, δεν τα επεξεργαζονται ουτε κινεζοι, ουτε η μανα σας.

Χαχαχαχαχα τεχνοφοβία και υποκρισία το να μη θέλουμε εμείς να ξέρει η apple πότε κάνουμε γαργάρες και πότε πρέπει να πάμε για αιματολογικές. Οκ. Σόρυ αλλά μας κρίνεις με τα δικά σου επιχειρήματα που είναι κάπως έτσι: "εγώ δεν έχω πρόβλημα να ξέρουν...". Σούπερ! Εμείς έχουμε.

Όλα αυτά που γράφεις, υπάρχουν ήδη και είναι ακριβά. Θα τα "επανεφευρέσει" η apple και θα γίνουν πιο ακριβά. Να μας λείπει. Τα έξυπνα σπίτια δεν αργούν. Και θα πιάσουν όσα συγχρονίζουν ΤΟΠΙΚΑ τα πάντα. Κάθε σπίτι και προσωπικός server. Καμιά google και καμιά apple μέσα στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα τεχνοφοβία και υποκρισία το να μη θέλουμε εμείς να ξέρει η apple πότε κάνουμε γαργάρες και πότε πρέπει να πάμε για αιματολογικές. Οκ. Σόρυ αλλά μας κρίνεις με τα δικά σου επιχειρήματα που είναι κάπως έτσι: "εγώ δεν έχω πρόβλημα να ξέρουν...". Σούπερ! Εμείς έχουμε.

Όλα αυτά που γράφεις, υπάρχουν ήδη και είναι ακριβά. Θα τα "επανεφευρέσει" η apple και θα γίνουν πιο ακριβά. Να μας λείπει. Τα έξυπνα σπίτια δεν αργούν. Και θα πιάσουν όσα συγχρονίζουν ΤΟΠΙΚΑ τα πάντα. Κάθε σπίτι και προσωπικός server. Καμιά google και καμιά apple μέσα στο σπίτι μου.

 

Ειδικα η google ειναι ηδη μεσα στο σπιτι σου.. Ανοιξε ενα φρεκοσεταρισμενο chrome, κατσε για 10 λεπτα ψαξε και δες βιντεο για προιοντα που σε ενδιαφερουν. Μετα παρατηρησε τις διαφημισεις που επιλεγει να σου δειξει.

Επισης στις 2 λεξεις προσθεσε και την αγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα τεχνοφοβία και υποκρισία το να μη θέλουμε εμείς να ξέρει η apple πότε κάνουμε γαργάρες και πότε πρέπει να πάμε για αιματολογικές. Οκ. Σόρυ αλλά μας κρίνεις με τα δικά σου επιχειρήματα που είναι κάπως έτσι: "εγώ δεν έχω πρόβλημα να ξέρουν...". Σούπερ! Εμείς έχουμε.

Όλα αυτά που γράφεις, υπάρχουν ήδη και είναι ακριβά. Θα τα "επανεφευρέσει" η apple και θα γίνουν πιο ακριβά. Να μας λείπει. Τα έξυπνα σπίτια δεν αργούν. Και θα πιάσουν όσα συγχρονίζουν ΤΟΠΙΚΑ τα πάντα. Κάθε σπίτι και προσωπικός server. Καμιά google και καμιά apple μέσα στο σπίτι μου.

 

Φανταζομαι εχεις παντα κλειστο το wi-fi, τις υπηρεσιες τοποθεσιας, τις ενημερωσεις στο παρασκηνιο και το κινητο σου ειναι καρφωμενο μονο σε Edge. :ninja:

Δε νομιζω ομως... για να εισαι εδω μεσα, μια χαρα βολευεσαι και με λιγη παρακολουθηση.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα η google ειναι ηδη μεσα στο σπιτι σου.. Ανοιξε ενα φρεκοσεταρισμενο chrome, κατσε για 10 λεπτα ψαξε και δες βιντεο για προιοντα που σε ενδιαφερουν. Μετα παρατηρησε τις διαφημισεις που επιλεγει να σου δειξει.

Επισης στις 2 λεξεις προσθεσε και την αγνοια.

Πάλι καλά που χρησιμοποιώ άλλους browsers αν και με αυτούς τα καταφέρνει εξίσου καλά. Αλλά αν για σένα είναι το ίδιο ένα ποτήρι νερό, με το νερό μιας πισίνας, πάω πάσο. Όταν παραδίνεσαι άνευ όρων σε τεχνολογικούς κολοσούς - μεγάλους αδερφούς, με επιχείρημα το "ωχ αδερφέ" ή το "έτσι κιαλλιώς γίνεται" και διάφορα άλλα τέτοια, αυτό είναι άγνοια. Όχι το να μου επισημάνεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ότι η google παρακολουθεί τον browser μου. Ευχαριστώ που μου το έιπες, τέρμα το browsing για μένα, θα αγοράσω από άυριο κιάλια και θα αράξω στο μπαλκόνι.:ninja:

Φανταζομαι εχεις παντα κλειστο το wi-fi, τις υπηρεσιες τοποθεσιας, τις ενημερωσεις στο παρασκηνιο και το κινητο σου ειναι καρφωμενο μονο σε Edge. :ninja:

Δε νομιζω ομως... για να εισαι εδω μεσα, μια χαρα βολευεσαι και με λιγη παρακολουθηση.

Έτσι, σωστά τα λέτε, αν δε μπορείς να αποφύγεις τον βιασμό, κάτσε να τον απολάυσεις.

Δεν έχω android ούτε ios. Αν πάω σε android θα φροντίσω να μάθω πως θα το κάνω άκακο για εμένα. Και ΟΧΙ, δεν έχω τίποτα να κρύψω, για να προλάβω άλλο ένα άθλιο επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ενα τεχνολογικο site υπαρχει τοση τεχνοφοβια? τετοια υποκρισια? Σε ποιον δεν θα αρεσε να μπορει να διαχειριζεται τον κλιματισμο του σπιτιου του απο το κινητο η το tablet? Σε ποιον δεν θα το βολευε το εξυπνο ψυγειο του να του εχει καθε πρωι ετοιμο reminder με τις ελλειψεις? Θα κακοφαινοταν σε καποιον να μπορει να κανει μια κρατηση για φαγητο μεσω ενος app γλιτωνοντας τη διαδικασια να ψαξεις το τηλ του εστιατοριου, να παρεις τηλεφωνο, να περιμενεις στην αναμονη και στο τελος να μην βρεις ουτε σκαμπο? Ειναι τοσο επικινδυνο η αδιανοητο να χρειαστεις καποια στιγμη αργα το βραδυ να μαθεις, κανοντας μια απλη ερωτηση στο κινητο σου, πιο φαρμακειο-νοσοκομειο εφημερευει? Η τεχνολογια ειναι το μελλον. ΠΑΝΤΑ ηταν το μελλον.. Και να σας ρωτησω κατι? Το να ξερει η google ή η apple τι βιντεο μου αρεσει να βλεπω ή τι μου αρεσει να αγοραζω δεν με ενδιαφερει καθολου. Μεταξυ μας αυτα τα επεξεργαζονται αλγοριθμοι για να μας δειχνουν στη μαπα διαφημισεις αναλογα με τα γουστα του καθενα, δεν τα επεξεργαζονται ουτε κινεζοι, ουτε η μανα σας.

Δεν είναι τεχνοφοβία να ορίζεις κάποια όρια ως προς τη διάθεση των προσωπικών σου δεδομένων. Σε λίγες μέρες θα βάλω ένα Nest θερμοστάτη στο σπίτι μου για να ελέγχω απομακρυσμένα τη θερμοκρασία του σπιτιού μου. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσω να δίνω τα πάντα παντού και, κυρίως, στην ίδια εταιρεία.

 

Πχ., αρνούμαι να χρησιμοποιήσω Chrome, διότι ήδη χρησιμοποιώ Gmail/Android (+contacts κλπ.), άρα δε θέλω να εξαρτώμαι ακόμα περισσότερο από την Google. Δεν είναι τόσο τραγικό, ούτε είμαι τεχνοφοβικός επειδή θέλω να χρησιμοποιώ τεχνολογίες διατηρώντας κάποια όρια....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εισαι ληστής η τρομοκράτης δεν κινδυνεύεις :)

Προς το παρόν τουλάχιστον γιατί όπως πάμε μπορεί να γίνουμε επαναστάτες στην Ελλάδα.

 

Προσωπικα το ότι η Google μου δίνει τις διαφημίσεις στον Chrome, βάση αναζητήσεων που εχω κανει στο GS με διευκολύνει. Εψαχνα tempered glass, και μου πέταξε μια διαφήμιση απο την οποία βρήκα το καλύτερο, στην πόλη μου με μισό ευρώ παραπάνω απ ότι στο ebay και δεν χρειάστηκε να περιμένω 20 μέρες.

 

Στο facebook γίνεται το ίδιο. Βλέπουν από τι συσκευή μπαίνεις και να οι προτεινομενες σελίδες.

 

Η Google πουλάει διαφημίσεις, Σου δίνει σαν αντάλλαγμα ενα σωρό δωρεάν υπηρεσίες άριστης ποιότητας.

Η apple κάνει το ίδιο αλλά σου ζητά χρήματα για λιγο χώρο στο iCloud.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι το εξυπνο σπιτι αυτο καθαυτο. εχω ξαναγραψει οτι λυσεις υπαρχουν και καποιες ειναι 10 κλασεις πανω. το θεμα ειναι οτι μερικοι εχετε τη διαθεση να κλειστειτε σε ενα οικοσυστημα μιας εταιρειας, χωρις να υπαρχει το παραμικρο compatibility με αλλες πλατφορμες και -καποιες φορες- με υπαρχοντα standards. γενικα, προτεινω να ειστε αρκετα προσεκτικοι και να κανετε καλη ερευνα αγορας.
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα η google ειναι ηδη μεσα στο σπιτι σου.. Ανοιξε ενα φρεκοσεταρισμενο chrome, κατσε για 10 λεπτα ψαξε και δες βιντεο για προιοντα που σε ενδιαφερουν. Μετα παρατηρησε τις διαφημισεις που επιλεγει να σου δειξει.

Επισης στις 2 λεξεις προσθεσε και την αγνοια.

 

 

Στοχευμένη διαφήμιση λέγετε αυτο η αλλιώς google ads, που ειναι το κακό σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...