Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τοτε που περασα την 5.1.1. εχω ενα πολυ εκνευριστικο lag στην εμφανιση της πλαϊνης μπαρας για το multitasking (οταν πατας παρατεταμενα το κουμπι back).

Το lag ξεκιναει απο 3 δευτ. και φτανει μερικες φορες και τα 5-6 δευτ.

Δν μου το εκανε ποτε με κιτκατ και 5.0.1.

Εχω δοκιμασει με απενεργοποιημενο το talkback .....εχω κανει επαναφορα το τηλ.....και παλι καμια βελτιωση.

Τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την ίδια καθυστέρηση έχει και σε εμένα. Την πρώτη φορά που το ανοίγω κάνει 5-6" .
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Όλοι το χουν. Buggia της 5.1.1 είναι, απλά κάνεις δεν ασχολείται επειδή ελάχιστοι το χρησιμοποιουν.

Πλέον στα καινούργια μοντέλα το χει καταργήσει αν δεν κάνω λάθος.

Τεσπα πταισμα μπροστά στο lag που είχαν τα recent apps στις προηγούμενες εκδόσεις.

 

Αυτην την καθυστέρηση, μαζί με αυτήν στο άνοιγμα του ενεργού σημειωματος μένει να φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι το χουν. Buggia της 5.1.1 είναι, απλά κάνεις δεν ασχολείται επειδή ελάχιστοι το χρησιμοποιουν.

Πλέον στα καινούργια μοντέλα το χει καταργήσει αν δεν κάνω λάθος.

Τεσπα πταισμα μπροστά στο lag που είχαν τα recent apps στις προηγούμενες εκδόσεις.

 

Αυτην την καθυστέρηση, μαζί με αυτήν στο άνοιγμα του ενεργού σημειωματος μένει να φτιάξει.

 

Και το ανοιγμα της συλλογης(gallery) παραμενει τραγικο.Βασικα η συλλογη απο μονη της σαν εφαρμογη ειναι τραγικη.

Τηλεφωνο των 800 ευρω και λογω κακου λογισμικου δν δουλευει σωστα!Και δν αξιζει τα περασεις και καστομια γιατι χανεις τις λειτουργιες spen που ειναι το κoρυφαιο χαρακτηριστικο της σειρας note.

Με την kitkat ολα δουλευανε τελεια ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Και το ανοιγμα της συλλογης(gallery) παραμενει τραγικο.Βασικα η συλλογη απο μονη της σαν εφαρμογη ειναι τραγικη.

Τηλεφωνο των 800 ευρω και λογω κακου λογισμικου δν δουλευει σωστα!Και δν αξιζει τα περασεις και καστομια γιατι χανεις τις λειτουργιες spen που ειναι το κoρυφαιο χαρακτηριστικο της σειρας note.

Με την kitkat ολα δουλευανε τελεια ρε γμτ.

Η συλλογή θυμάμαι στην 5.1.1,ειχε βελτιωθεί.

Τώρα έχω βάλει αυτή από το 5 και είναι σχεδόν άριστη.

Το σχεδόν το λέω γιατί αν τη βάλεις δίπλα δίπλα στο κορυφαίο Quick pik είναι και πάλι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η συλλογή θυμάμαι στην 5.1.1,ειχε βελτιωθεί.

Τώρα έχω βάλει αυτή από το 5 και είναι σχεδόν άριστη.

Το σχεδόν το λέω γιατί αν τη βάλεις δίπλα δίπλα στο κορυφαίο Quick pik είναι και πάλι πίσω.

 

Καμια βελτιωση.....ακριβως το ιδιο με την 5.0.1 ειναι!!Χαλι!Κ εγω απο την πρωτη μερα περασα το quickpic κ δν το αλλαζω με τπτ.Βασικα μετα απο αρκετους μηνες με την 5.1.1 καταλαβα οτι το μονο που φτιαξανε ειναι το multitask.Ολα τα αλλα λαγκαρουν οπως κ στην 5.0.1.Και χρησιμοποιω παντα τον nova launcher.Τρομαζω και μονο στην σκεψη, τι σκαλωματα θα εχει με touchwiz.

Τοσο τελειο κινητο και το τσακιζουν με ηλιθια skins και interfaces!!

Αυτην την αποκριση που εχουν τα iphone δν την εχω δει σε κανενα android παντως.Μονο με cyanogen ισως,αλλα εκει ειχες αλλου ειδους bugs μετα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση χρησιμοποιω το πληκτρολογιο σαμσουνγκ που εχει το κινητο σε διαταξη πληκτρων 3χ4 οπως στα παλια κινητα και γραφω με Τ9. Το προβλημα ειναι οτι αν θελω να απενεργοποιησω για λιγο το Τ9 ωστε να γραψω καποια περιεργη λεξη πρεπει να παω στις ρυθμισεις και να το κανω απο εκει. Με αλλα λογια δεν εχει καποια συντομευση στα πληκτρα του αρχικου πληκτρολογιου οπως ειχαν ολα τα αλλα αντροιντ που ειχα. Εχει κανεις καποια λυση ?

Κατεβασα κανα δυο αλλα πληκτρολογια αλλα το ιδιο δεν υπαρχει πληκτρο που να απενεργοποιει το Τ9 χωρις να χρειαζεται καθε φορα να μπαινω στις ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με σημα ειναι πολλες φορες θεμα παρόχου.Αν αλλάξεις απο 4g να πιάνει μέχρι 3g λύνετε το θέμα.Αν ξετικαρεις το lte απο τη λειτουργία δικτύου δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το XDA.....εσκασε η πρωτη 6.0.1. για το N910F(snapdragon) στην Ισπανια μεσω ΟΤΑ.

Απο τις πρωτες εικονες φαινεται οτι αλλαξαν τα εικονιδια στον TW αλλα γενικα δεν φαινεται να υπαρχουν δραστικες αλλαγες οπως theme engine ,νεο camera API και νεος touchwiz.

Βεβαια ειναι πολυ νωρις ακομα....οποτε ας περιμενουμε feedback απο αυτους που θα το λαβουν τις επομενες μερες.

 

http://forum.xda-developers.com/note-4/general/note-4-android-6-0-1-realease-spain-via-t3323390

Edited by bill66542
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το XDA.....εσκασε η πρωτη 6.0.1. για το N910F(snapdragon) στην Ισπανια μεσω ΟΤΑ.

Απο τις πρωτες εικονες φαινεται οτι αλλαξαν τα εικονιδια στον TW αλλα γενικα δεν φαινεται να υπαρχουν δραστικες αλλαγες οπως theme engine ,νεο camera API και νεος touchwiz.

Βεβαια ειναι πολυ νωρις ακομα....οποτε ας περιμενουμε feedback απο αυτους που θα το λαβουν τις επομενες μερες.

 

http://forum.xda-developers.com/note-4/general/note-4-android-6-0-1-realease-spain-via-t3323390

 

 

Ούτε καν τα θέματα πλήρες απογοήτευση.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το XDA.....εσκασε η πρωτη 6.0.1. για το N910F(snapdragon) στην Ισπανια μεσω ΟΤΑ.

Απο τις πρωτες εικονες φαινεται οτι αλλαξαν τα εικονιδια στον TW αλλα γενικα δεν φαινεται να υπαρχουν δραστικες αλλαγες οπως theme engine ,νεο camera API και νεος touchwiz.

Βεβαια ειναι πολυ νωρις ακομα....οποτε ας περιμενουμε feedback απο αυτους που θα το λαβουν τις επομενες μερες.

 

http://forum.xda-developers.com/note-4/general/note-4-android-6-0-1-realease-spain-via-t3323390

Παντως στο galaxy tab s 8.4 που εχει σχετικα αδυναμο επεξεργαστή και παντα ψιλοσερνοτανε λογω μεγάλης αναλυσης (το ήξερα, για την amoled το ειχα παρει), βάζοντας cyanogen 13 (marshmallow) πεταει οπως καμια προηγ ρομ. Ειχα και cyanogen 12 (lolipop) που επίσης πήγαινε καλυτερα, αλλα καμια σχεση με τη 13. Αρα η marshmallow αν υλοποιηθει σωστα εχει διαφορά. Αφου καταφεραν μαλιστα στο galaxy s5 να δουλέψουν τον σενσορα δαχτυλου σε cyanogen 13, θεμα χρονου να το πετυχουν και στο νοτε 4 πιστεύω, αρα οταν το εγκαταληψει η σαμσουνγκ, το πιθανότερο ειναι οτι ανεπίσημη καλη υποστήριξη θα έχουμε για καιρο.

 

Σιγά μην εδινε τα θεματα.. Δεν υπηρχε καμια σχεδον τετοια πιθανότητα, το εγω γραψει απο πριν..

Αφου δινει βλεπω και τα εικονιδια της πενας, σαν του νοτε 5, παλι καλα..

Εγω το βλέπω πολυ θετικο. Σε λιγο θα έχουμε Custom marshmallow ιδια με νοτε 5 και θα πεταει.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο galaxy tab s 8.4 που εχει σχετικα αδυναμο επεξεργαστή και παντα ψιλοσερνοτανε λογω μεγάλης αναλυσης (το ήξερα, για την amoled το ειχα παρει), βάζοντας cyanogen 13 (marshmallow) πεταει οπως καμια προηγ ρομ. Ειχα και cyanogen 12 (lolipop) που επίσης πήγαινε καλυτερα, αλλα καμια σχεση με τη 13. Αρα η marshmallow αν υλοποιηθει σωστα εχει διαφορά. Αφου καταφεραν μαλιστα στο galaxy s5 να δουλέψουν τον σενσορα δαχτυλου σε cyanogen 13, θεμα χρονου να το πετυχουν και στο νοτε 4 πιστεύω, αρα οταν το εγκαταληψει η σαμσουνγκ, το πιθανότερο ειναι οτι ανεπίσημη καλη υποστήριξη θα έχουμε για καιρο.

 

Σιγά μην εδινε τα θεματα.. Δεν υπηρχε καμια σχεδον τετοια πιθανότητα, το εγω γραψει απο πριν..

Αφου δινει βλεπω και τα εικονιδια της πενας, σαν του νοτε 5, παλι καλα..

Εγω το βλέπω πολυ θετικο. Σε λιγο θα έχουμε Custom marshmallow ιδια με νοτε 5 και θα πεταει.

 

Οι cyanogen roms ειναι γενικα φοβερες!

Τις εχω δουλεψει σε πολλα προηγουμενα κινητα μου.Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι βασισμενες στο vanilla(καθαρο) android και οταν τις περασει καποιος στο note 4 τοτε το κινητο χανει τις μοναδικες λειτουργιες του για τις οποιες διακρινεται και ξεχωριζει απο τα αλλα (spen...multiwindow....απορρητη λειτουργια.....fingerprint κλπ.)

Το android 6 βεβαια ενσωματωνει το fingerprint και το multiwindow...οποτε στο cyanogen 13 θα υποστηριζονται.

Και παλι ομως χανεις πολλες εξειδικευμενες λειτουργιες και παντα θα εχεις καποια μικρα bugs στα nightlies μεχρι να βγεια καποια milestone ή stable εκδοση.Και φυσικα χανεις και εγγυηση που για πολλους δικαιως ειναι deal breaker!

 

Αυτο που ειναι τρομερα απογοητευτικο στην περιπτωση του κινητου μας, δν ειναι οτι δεν μας εδωσε η sammy τα UI του s6 και του note 5 (που με βαση την λογικη ηταν κατι το αναμενομενο) , αλλα οτι δεν εδωσε καμια καλη και ωριμη αναβαθμιαη μετα το kitkat.

Η συσκευη θεωρειται κορυφαια και επρεπε να αντιμετωπιστει πολυ σοβαρα σε υποστηριξη.Ηταν ναυαρχιδα για 1 ολοκληρο χρονο.Πολυ κακο after sales απο την sammy.Ετσι ειναι που χανεις πελατες!

Link to comment
Share on other sites

H 5.1.1 είναι μια χαρά καλή & ώριμη, πιο καλή και από kitkat.

 

Όσο για το UI των s6/note 5, που το βλέπετε και φυσιολογικό που δεν το δίνει, συγχαρητήρια στη samsung που σας έπεισε ότι αυτό είναι το λογικό :down:

 

H Lg που δίνει το νέο UI ή η htc που δίνει το νέο sense, μάλλον είναι ...βλάκες :X:!:

 

Υ.γ. Aστείο να λέμε για cyanogen σε note... :X

Link to comment
Share on other sites

H 5.1.1 είναι μια χαρά καλή & ώριμη, πιο καλή και από kitkat.

 

Όσο για το UI των s6/note 5, που το βλέπετε και φυσιολογικό που δεν το δίνει, συγχαρητήρια στη samsung που σας έπεισε ότι αυτό είναι το λογικό :down:

 

H Lg που δίνει το νέο UI ή η htc που δίνει το νέο sense, μάλλον είναι ...βλάκες :X:!:

 

Υ.γ. Aστείο να λέμε για cyanogen σε note... :X

Δυστυχώς η σαμσουνγκ μπορει και τα κανει.. Δεν τη δικαιολογω, απλα βλέπω την πραγματικότητα.

Αμα διαβαζεις στο xda, "αντε γεια, περίμενα μπας και δώσει τα θέματα με την marshmallow, αφου δεν τα δινει θα παω στο 5".

Πριν λιγο το διαβαζα, δεν το βγαζω απο το κεφάλι μου. Ακριβώς αυτο θελει και η σαμσουνγκ. Να ξανα πουλήσει. Προφανώς καποιοι θα εκνευριστουν και θα αλλάξουν εταιρια. Δυστυχώς ομως, η σαμσουνγκ στο συνολικό πακετο ειναι μπροστα, και τελικά παντα κανει πωλησεις καλες. Μόνο αν πεσουν πολυ οι πωλήσεις θα δείτε αλλαγη σε αυτο, και δεν το βλεπω.

Η cyanogen αυτη τη στιγμη, όντως άκουγεται αστειο για το νοτε, ειδικα οσο βγαινουν καλες ρομ στηριγμενες στο νοτε 5, αλλά μελλοντικά εχει προοπτικές. Ειδικα για οσους κρατήσουν το κινητο χρονια. Υπάρχουν εφαρμογές και στην cyanogen που μπορουν να εκμεταλευτουν πενα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η σαμσουνγκ μπορει και τα κανει.. Δεν τη δικαιολογω, απλα βλέπω την πραγματικότητα.

Αμα διαβαζεις στο xda, "αντε γεια, περίμενα μπας και δώσει τα θέματα με την marshmallow, αφου δεν τα δινει θα παω στο 5".

Πριν λιγο το διαβαζα, δεν το βγαζω απο το κεφάλι μου. Ακριβώς αυτο θελει και η σαμσουνγκ. Να ξανα πουλήσει. Προφανώς καποιοι θα εκνευριστουν και θα αλλάξουν εταιρια. Δυστυχώς ομως, η σαμσουνγκ στο συνολικό πακετο ειναι μπροστα, και τελικά παντα κανει πωλησεις καλες. Μόνο αν πεσουν πολυ οι πωλήσεις θα δείτε αλλαγη σε αυτο, και δεν το βλεπω.

Η cyanogen αυτη τη στιγμη, όντως άκουγεται αστειο για το νοτε, ειδικα οσο βγαινουν καλες ρομ στηριγμενες στο νοτε 5, αλλά μελλοντικά εχει προοπτικές. Ειδικα για οσους κρατήσουν το κινητο χρονια. Υπάρχουν εφαρμογές και στην cyanogen που μπορουν να εκμεταλευτουν πενα κλπ.

 

Κοίτα ούτε εγώ έπεσα από τα σύννεφα, ήξερα την πολιτική της & την ανέχομαι γιατί δίνει άλλα που είναι πιο σημαντικά για μένα, αλλά τα στραβά πρέπει να τα φωνάζουμε.

 

Η όλη ουσία είναι σε αυτό που γράφεις: "Δυστυχώς ομως, η σαμσουνγκ στο συνολικό πακετο ειναι μπροστα".

Αν υπήρχε ανταγωνισμός, θα δεις πως θα έτρεχε να δώσει και θέματα και όλα.

 

Όσο για cyanogen, προσωπικά έχω πολλές ενστάσεις, αλλά δεν είναι του παρόντος. :)

Συν ότι δεν είναι λύση να λες πήγαινε σε custom, από τη στιγμή που υπάρχει το βρωμο-knox(:down:)

Link to comment
Share on other sites

Το αναφερουν στο Xda και οντως τωρα το παρατηρησα κι εγω......το εν λογω update ειναι μεγεθους 610 mb μονο.Και απο οσο θυμαμαι τα Ota που πηρα εγω στο lollipop ηταν 1.4 και 1.8 giga αντιστοιχα.

Ρε λετε να ειναι παλι καμια μουφα??

Link to comment
Share on other sites

Το αναφερουν στο Xda και οντως τωρα το παρατηρησα κι εγω......το εν λογω update ειναι μεγεθους 610 mb μονο.Και απο οσο θυμαμαι τα Ota που πηρα εγω στο lollipop ηταν 1.4 και 1.8 giga αντιστοιχα.

Ρε λετε να ειναι παλι καμια μουφα??

 

Όταν έρχεται OTA δεν είναι ολόκληρη η rom, αρά λογικά είναι τα 610mb.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται OTA δεν είναι ολόκληρη η rom, αρά λογικά είναι τα 610mb.

 

Και πάλι 600 δεν είναι το λολλιποπ ήταν γύρο στο 1 gb όταν ήρθε ΟΤΑ για την ακρίβεια 940-970 MB κάπου εκεί μέσα! Το θυμάμαι καλά μόνο ΟΤΑ περνάω αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι 600 δεν είναι το λολλιποπ ήταν γύρο στο 1 gb όταν ήρθε ΟΤΑ για την ακρίβεια 940-970 MB κάπου εκεί μέσα! Το θυμάμαι καλά μόνο ΟΤΑ περνάω αναβαθμίσεις.

 

Δεν είναι στάνταρ το μέγεθος. Έχω ακούσει για ΟΤΑ 300mb. Αυτό το μέγεθος για ota, δεν μου μοιάζει παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφερουν στο Xda και οντως τωρα το παρατηρησα κι εγω......το εν λογω update ειναι μεγεθους 610 mb μονο.Και απο οσο θυμαμαι τα Ota που πηρα εγω στο lollipop ηταν 1.4 και 1.8 giga αντιστοιχα.

Ρε λετε να ειναι παλι καμια μουφα??

Παντως στο sammobile οι πιο προσφατες ρομ εξακολουθουν να ειναι 5.1.1, τοσο για το F οσο και για το C. Εχει καποιος τσεκαρισμενη πληροφορια οτι εχει κυκλοφορησει η mm? Γιατι συνηθως ταυτοχρονα με τις ΟΤΑ αναβαθμισεις ανεβαινε η ρομ και στο sammobile. Τουλαχιστον ετσι συνεβη με την 5.1.1.

Link to comment
Share on other sites

Η 1η custom rom του galaxy s7 edge marshmallow ειναι γεγονός. Οποιος τη βαλει ας γραψει

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/rom-infamous-rom-v1-0-s7-edge-t3324302

 

Edit, Μαλλον βιαστηκα.. Πρεπει να είναι ψευτικη..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται μετα απο αρκετο καιρο. στο κινητο πηγαιναν ολα ρολοι μεχρι σημερα το απογευμα.χαθηκαν ξαφνικα ολες οι φωτο απο το φακελο της καμερας. δοκιμασα με αλλο προγραμμα προβολης φωτογραφιων, εεεκανα wipe ( το διαβασα σε καποιο φορουμ) , ανοιξα το kies και εκει τζιφος.δοκιμασα κατι προγραμματακια για recovery deleted photos ( οσα λειτουργουσαν χωρις root) τιποτα παλι. ειδα οτι εχει συμβει σε αρκετους κατοχους Note 4 . καποια ιδεα για το τι μπορρει να κανω ? ειχα πολυ υυλικο απο την δουλεια μεσα και καιγομαι.θα παρω και samsung αυριο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...