Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ospolice.packagedisablerpro&hl=el

 

Το εχει δοκιμάσει κανεις το παραπάνω στο Note 4 F ?

Στοχος να βγαλω bloatware της Samsung και φυσικά το facebook app ...

 

Καταλαβαίνω οτι δεν θελει root και ουτε χανεις εγγύηση (λογικά με ενα factory reset ερχονται ολα πισω), σωστά ?

 

Το εχω βαλει εγω, δουλευει μια χαρα. Και οποτε θες μπορεις να τα κανεις enable, πχ πριν απο ενα ota update.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχω βαλει εγω, δουλευει μια χαρα. Και οποτε θες μπορεις να τα κανεις enable, πχ πριν απο ενα ota update.

 

Σε ευχαριστώ.

 

Μεχρι τώρα απλα απενεργοποίησα χειροκίνητα οσα νομιζα.

Μηπως ειναι καλύτερα να πατήσω το disable bloatware και να κανει αυτό οτι νομίζει ?

Μου βγαζει ενα προειδοποιητικό και εκει κωλώνω :p

Link to comment
Share on other sites

Κάντο να δούμε και πες μας τι έγινε!! Κάντο για την κοινότητα. :P
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

 

Μεχρι τώρα απλα απενεργοποίησα χειροκίνητα οσα νομιζα.

Μηπως ειναι καλύτερα να πατήσω το disable bloatware και να κανει αυτό οτι νομίζει ?

Μου βγαζει ενα προειδοποιητικό και εκει κωλώνω :p

 

Κι εγω χειροκινητα το δουλευω.

Δοκιμασε το και πες μας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χειροκινητα το δουλευω.

Δοκιμασε το και πες μας :rolleyes:

 

To δοκίμασα.

Εξαφανίστηκε το μενου της μπαταρίας στις ρυθμίσεις :p οπως και τα widget με το ρολοι και τον καιρό (και ο καιρός γενικότερα).

Κατα τα αλλα τίποτα σοβαρό (εκ πρώτης) .

Το πιο σωστό ειναι ενα ενα χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να βρούμε τι μπορούμε να απενεργοποιήσουμε από όλη αυτή την λίστα
Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να βρούμε τι μπορούμε να απενεργοποιήσουμε από όλη αυτή την λίστα

Ψαξτε στο xda. Θα έδινα link αλλα αυτα που εχω εγω ειναι για το note 5 μιας και φοραω τη ρομ του 5. Υπάρχουν και για το 4. Βεβαια περιπου ίδιες είναι οι λιστες κατα 95%.. Κατσε να δωσω μια:

http://forum.xda-developers.com/note5/general/guide-bloating-touchwizzing-note-5-t3184563/page111

Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να βρούμε τι μπορούμε να απενεργοποιήσουμε από όλη αυτή την λίστα

Μια απλή Google αναζήτηση θα σου δώσει πολλά αποτελέσματα.

Μια καλή ιδέα για τη λειτουργία της κάθε εφαρμογής ή διεργασίας που μπορείς να σβήσεις μπορείς να πάρεις εδώ (αν και αρκετά παλιό θέμα).

 

Όσοι δεν είστε root, με προσοχή!

To δοκίμασα.

Εξαφανίστηκε το μενου της μπαταρίας στις ρυθμίσεις :p οπως και τα widget με το ρολοι και τον καιρό (και ο καιρός γενικότερα).

Κατα τα αλλα τίποτα σοβαρό (εκ πρώτης) .

Το πιο σωστό ειναι ενα ενα χειροκίνητα.

Σε ευχαριστούμε για τη δοκιμή και την ενημέρωση. :-)

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα.

Εξαφανίστηκε το μενου της μπαταρίας στις ρυθμίσεις :p οπως και τα widget με το ρολοι και τον καιρό (και ο καιρός γενικότερα).

Κατα τα αλλα τίποτα σοβαρό (εκ πρώτης) .

Το πιο σωστό ειναι ενα ενα χειροκίνητα.

Άρα μάλλον θέλει χειροκίνητα μη γίνει καμιά στραβή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα πρόβλημα με το handwriting recognition των Ελληνικών. Έχω επιλέξει για αναγνώριση γραφής του S-Pen, ελληνικά και αγγλικά αλλά τα Ελληνικά δεν λειτουργούν, ή όταν λειτουργούν δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την λέξη στα Ελληνικά (μεταφέρει κάθε γράμμα γρήγορα στα αριστερά) και φυσικά δεν την αναγνωρίζει ως λέξη. Στα αγγλικά δεν έχω αυτό το πρόβλημα καθώς αναγνωρίζονται σχεδόν πάντα και σωστά.

Γενικά όμως τις περισσότερες φορές η συσκευή δεν μου αφήνει την δυνατότητα να επιλέξω την Ελληνική. Προβλήματα που έχω συναντήσει είναι:

1) Μου ζητάει Update της Ελληνικής κάθε φορά που μπαίνω Settings -> Language and Input -> Handwriting recognition -> more languages (είναι πάντα επιλεγμένα Ελληνικά και Αγγλικά εκεί και τα Ελληνικά πάντα μου ζητάει update). ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ UPDATE.

2) Στο Action Memo κάθε φορά που ζητάω recognition Ελληνικής λέξης κολλάει και θέλει re-boot το κινητό. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ.

3) Έχω κατεβάσει το Google Handwriting recognition (εξαιρετικό) το οποίο όμως δεν σε αφήνει να γυρίσεις από το πληκτρολόγιο εύκολα στο πρόγραμμα αυτό. Θέλει να πας μέσω Settings -> Language and Input.

4) Έχω δοκιμάσει να βάλω και ως κύρια γλώσσα του κινητού τα Ελληνικά αλλά είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

5) Προσπάθησα να μπω μέσω safe mode (απενεργοποίηση εφαρμογών κινητού που έχω κατεβάσει) αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα.

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορει να συμβαίνει? Στο δικό σας κινητό λειτουργούν κανονικά τα Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου,

έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω την βοήθεια σας,

έχω το Note 4 και μέχρι πριν λίγο καιρό το είχα με ένα samsung account όπου και έκανα συγχρονισμό,

τώρα όμως δημιούργησα ένα νέο account αλλά θέλω να πάρω κάποια αρχεία απο τον παλιό όπως το βιβλίο αποκομμάτων

για παράδειγμα, δεν θέλω όλα τα αρχεία όπως εφαρμογές και επαφές,

μπορώ να το κάνω?

υπάρχει τρόπος να δω τα αρχεία μου κάπου όπως γίνεται στο iCloud της apple?

για δώστε τα φώτα σας......

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση σχετικά με custom Rom, scripts κλπ. μεταφέρθηκε στο θέμα των Τροποποιήσεων.

Παρακαλώ να συνεχίσουμε εντός θέματος. :-)

 

Γεια σας φίλοι μου,

έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω την βοήθεια σας,

έχω το Note 4 και μέχρι πριν λίγο καιρό το είχα με ένα samsung account όπου και έκανα συγχρονισμό,

τώρα όμως δημιούργησα ένα νέο account αλλά θέλω να πάρω κάποια αρχεία απο τον παλιό όπως το βιβλίο αποκομμάτων

για παράδειγμα, δεν θέλω όλα τα αρχεία όπως εφαρμογές και επαφές,

μπορώ να το κάνω?

υπάρχει τρόπος να δω τα αρχεία μου κάπου όπως γίνεται στο iCloud της apple?

για δώστε τα φώτα σας......

ευχαριστώ.

 

Αν δεν κάνω λάθος δεν σε αφήνει η συσκευή να έχεις ταυτόχρονα δύο Samsung λογαριασμούς. Επίσης απ'όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις επιλεκτική επαναφορά. Οπότε είτε κάνεις επαναφορά τα πάντα, διαγράφεις ό,τι δεν θέλεις και δοκιμάζεις να περάσεις έπειτα το νέο σου λογαριασμό ευελπιστώντας πως θα τα συγχρονίσει εκεί, είτε προχωράς και πάλι σε επαναφορά των πάντων και δοκιμάζεις την τύχη σου με την εφαρμογή της Samsung smart switch, η οποία δίνει και τη δυνατότητα για επιλεκτική αποθήκευση και επαναφορά.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπ' όψη τα χαρακτηριστικά του (επεξεργαστής ram κλπ), ότι πλησιάζει τα 2 χρόνια και ότι οι αναβαθμίσεις του λειτουργικού θα είναι πλέον περιορισμένες, αξίζει να πάρει κάποιος το note 4 σήμερα στα €420+;

(το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό, και από την στιγμή που το Ν5 είναι όνειρο απατηλό και οι καμπύλες οθόνες δεν με συγκινούν ακόμα, και δεν θέλω να επιστρέψω σε iOS, αναρωτιέμαι αν αξίζει ή να περιμένω μήπως και δεήσει η Samsung να φέρει το N6 κατά φθινόπωρο μεριά και να τα στάξω - κανονικά - τότε)

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπ' όψη τα χαρακτηριστικά του (επεξεργαστής ram κλπ), ότι πλησιάζει τα 2 χρόνια και ότι οι αναβαθμίσεις του λειτουργικού θα είναι πλέον περιορισμένες, αξίζει να πάρει κάποιος το note 4 σήμερα στα €420+;

(το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό, και από την στιγμή που το Ν5 είναι όνειρο απατηλό και οι καμπύλες οθόνες δεν με συγκινούν ακόμα, και δεν θέλω να επιστρέψω σε iOS, αναρωτιέμαι αν αξίζει ή να περιμένω μήπως και δεήσει η Samsung να φέρει το N6 κατά φθινόπωρο μεριά και να τα στάξω - κανονικά - τότε)

 

Aξίζει μόνο αν θες πενάκι, αυστηρά. (που και πάλι παίζεται)

Διαφορετικά, υπάρχουν άλλες λύσεις, ανώτερες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Aξίζει μόνο αν θες πενάκι, αυστηρά. (που και πάλι παίζεται)

Διαφορετικά, υπάρχουν άλλες λύσεις, ανώτερες πλέον.

 

Το πενάκι πως παίζεται δηλαδή;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το πενάκι πως παίζεται δηλαδή;

 

Εννοώ ότι και να θες αυστηρά πενάκι, το note 4 δεν είναι η απόλυτη συσκευή, καθότι μπαίνει ισχυρά στο δίλημμα το 5.

Mπορεί να μην έχει εγγύηση, sd, αποσπώμενη αλλά από την άλλη υπερτερεί σε άλλους τόσους και παραπάνω τομείς.

Οπότε πρέπει να ζυγίσει τις προταιρεότητες του και να πράξει άναλογα. (Για μένα π.χ. η sd είναι πιο σημαντική από τo premium περιτύλιγμα του 5, για άλλους όμως όχι)

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπ' όψη τα χαρακτηριστικά του (επεξεργαστής ram κλπ), ότι πλησιάζει τα 2 χρόνια και ότι οι αναβαθμίσεις του λειτουργικού θα είναι πλέον περιορισμένες, αξίζει να πάρει κάποιος το note 4 σήμερα στα €420+;

(το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό, και από την στιγμή που το Ν5 είναι όνειρο απατηλό και οι καμπύλες οθόνες δεν με συγκινούν ακόμα, και δεν θέλω να επιστρέψω σε iOS, αναρωτιέμαι αν αξίζει ή να περιμένω μήπως και δεήσει η Samsung να φέρει το N6 κατά φθινόπωρο μεριά και να τα στάξω - κανονικά - τότε)

Αν βαλεις ποιες ειναι οι εναλλακτικές σου, τοτε θα φανει αν αξιζει η οχι.. Έχεις δικιο για τα 2 χρόνια.. Εγω αν δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα το πενακι ή η amoled, θα σκεφτόμουν πολυ σοβαρα και το huawei mate 8. Το διναν 500 πριν 2 μερες στο skroutz. Αμα περιμενεις κανα 2 μηνες θα υπάρχουν και αλλες εναλλακτικες ισως απο κινα μεριά αν σε ενδιαφέρει.

Το νοτε 6 προς το καλοκαίρι ακούγεται. Αν θες να φτηνινει και λιγο θα περιμένεις καιρο.. Αναμένεται βεβαια να ειναι συσκευαρα.

Στο νοτε 5 χωρις micro sd και 3000 μπαταρία δε θα πήγαινα προσωπικά.

Στο νοτε 4 ακριβώς επειδη είναι παλαιο και δεν εχεις να περιμένεις πολλα απο εδω και περα, θα στο προτεινα μονο αν βαζεις custom απο xda. Αλλιως καλύτερα καποιο νεοτερο.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι και να θες αυστηρά πενάκι, το note 4 δεν είναι η απόλυτη συσκευή, καθότι μπαίνει ισχυρά στο δίλημμα το 5.

Mπορεί να μην έχει εγγύηση, sd, αποσπώμενη αλλά από την άλλη υπερτερεί σε άλλους τόσους και παραπάνω τομείς.

Οπότε πρέπει να ζυγίσει τις προταιρεότητες του και να πράξει άναλογα. (Για μένα π.χ. η sd είναι πιο σημαντική από τo premium περιτύλιγμα του 5, για άλλους όμως όχι)

 

Το premium είναι ενδιαφέρον, αλλά όχι και μοναδικό χαρακτηριστικό (το N4 δεν το λες και βήτα, το αντίθετο μάλλλον). Το 5αρι δεν το σκέφτομαι λόγω έλλειψης εγγύησης (και το ρίσκο που αυτό συνεπάγεται). Το πενάκι μπορεί να μου είναι χρήσιμο, ίσως όχι σε μεγάλο βαθμό αν και υποθέτω ότι μάλλον θα ανήκω στο μεγάλο ποσοστό των χρηστών για τους οποίους το πενάκι μετά από μια περίοδο αρχικής χρήσης το πενάκι γίνεται δευτερεύον/τριτεύον κλπ. Η SD είναι όντως σημαντική καθώς κανέναν δεν έβλαψε ποτέ λίγος παραπάνω χώρος αποθήκευσης.

Απο πλευράς ταχύτητας παραμένει ανταγωνιστικό (σε καθημερινή χρήση πχ ανοιγμα εφαρμογών, όχι παιχνίδια κλπ)?

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Το premium είναι ενδιαφέρον, αλλά όχι και μοναδικό χαρακτηριστικό (το N4 δεν το λες και βήτα, το αντίθετο μάλλλον). Το 5αρι δεν το σκέφτομαι λόγω έλλειψης εγγύησης (και το ρίσκο που αυτό συνεπάγεται). Το πενάκι μπορεί να μου είναι χρήσιμο, ίσως όχι σε μεγάλο βαθμό αν και υποθέτω ότι μάλλον θα ανήκω στο μεγάλο ποσοστό των χρηστών για τους οποίους το πενάκι μετά από μια περίοδο αρχικής χρήσης το πενάκι γίνεται δευτερεύον/τριτεύον κλπ. Η SD είναι όντως σημαντική καθώς κανέναν δεν έβλαψε ποτέ λίγος παραπάνω χώρος αποθήκευσης.

Απο πλευράς ταχύτητας παραμένει ανταγωνιστικό (σε καθημερινή χρήση πχ ανοιγμα εφαρμογών, όχι παιχνίδια κλπ)?

 

Για να αποφασίσεις πρέπει να βάλεις κάτω τις προταιρεότητες σου & τα θέλω σου.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία από phablet(lg v10, mate 8, note 5/4, note edge, s6 edge plus, nexus 6p, z5 premium, iphone 6/6s plus, 950xl ακόμα και g4/s7 edge μπορούν να συμπεριληφθούν)που καλύπτουν όλα τα γούστα.

Καλύτερα επίσης, να ανοίξεις ένα θέμα στην κατηγόρια επιλογή συσκευής για να λάβεις και πιο ακριβείς/αντικειμενικές απόψεις. :)

 

Το νοτε 6 προς το καλοκαίρι ακούγεται. Αν θες να φτηνινει και λιγο θα περιμένεις καιρο.. Αναμένεται βεβαια να ειναι συσκευαρα.

 

Νοte 6, λογικά αύγουστο και αγορά θα αξίζει κατά τα Χριστούγεννα/αρχές 17.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απορω πως μπορουν ολοι οι υπολοιποι χωρις πενακι. Ακομα και σε απλο browsing γλιτωνω χρονο και νευρα με το ακριβες "κλικαρισμα". Οσο λεπτα δαχτυλα και να εχει καποιος, 1/5 κλικαρισματα τουλαχιστον ειναι λαθος. Δεν αναφερομαι καν στα μενου και τις επιλογες που εχει μονο το πενακι.

Στο παιδι που ψαχνεται, η δικη μου συμβουλη ειναι ενα μεταχειρισμενο νοτε4 απο εδω ή απο διπλα και αγορα του νοτε6 σε ενα χρονο, που θα πλησιαζεται η τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απορω πως μπορουν ολοι οι υπολοιποι χωρις πενακι. Ακομα και σε απλο browsing γλιτωνω χρονο και νευρα με το ακριβες "κλικαρισμα". Οσο λεπτα δαχτυλα και να εχει καποιος, 1/5 κλικαρισματα τουλαχιστον ειναι λαθος. Δεν αναφερομαι καν στα μενου και τις επιλογες που εχει μονο το πενακι.

Στο παιδι που ψαχνεται, η δικη μου συμβουλη ειναι ενα μεταχειρισμενο νοτε4 απο εδω ή απο διπλα και αγορα του νοτε6 σε ενα χρονο, που θα πλησιαζεται η τιμη του.

 

Και γω απορώ πως κάποιοι αντέχουν χωρίς ροοτ, απορώ πως κάποιος ανέχεται το ios, απορώ πως αντέχει κάποιος χωρίς sd, άλλος απορεί πως ανεχόμαστε τον tw, άλλος απορεί πως ανεχομάστε τέτοια ταψια για κινητά, άλλος πως αντέχουμε χωρίς αδιάβροχες συσκεύες κλπ κλπ κλπ. Δεν έχει ουσία μια τέτοια συζήτηση.

 

Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Ευτυχώς, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. :)

Η ουσία είναι ο καθένας να βρει αυτό που καλύπτει καλύτερα τις δικές του ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εδώ γιατι με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη συσκευή μια και σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερη και αυτή είναι από τις καλύτερες (όταν παρουριαστηκε και για μεγάλο διάστημα τουλάχιστον) και καποιες από αυτές που αναφέρει ο bas13 έχουν απορριφθεί ηδη. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Θα επανέλθω αν και εφόσον...
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Τα Note την σήμερον ημέρα έναν μόνο λόγο ύπαρξης έχουν, το S-pen. Κάποτε ήταν το κινητό με τα κορυφαία χαρακτηριστικά και την μεγαλύτερη οθόνη, σήμερα δεν είναι ούτ το μόνο με τόσο μεγάλη οθόνη, ούτε το μόνο τόσο ισχυρό. Αν δεν χρειάζεσαι το πενάκι τώρα, λογικά δεν θα το χρειαστείς ούτε στο μέλλον.

Εγώ βρίσκομαι στο άλλο άκρο. Θα ήθελα να αλλάξω κινητό, γλυκοκοιτάω πολλά από τα νεότερα μοντέλα, αλλά κανένα δεν μου προσφέρει όσα το Note 4, οπότε μένω κολλημένος. Το S pen είναι μέρος της καθημερινότητάς μου, οπότε αν δεν βγει κάτι αντίστοιχο από την Samsung ή κάποιον άλλον κατασκευαστή, δεν πάω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...