Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρω οτι για την χρηση που γινεται με ενα note κ για ολες αυτες τις δυνατοτητες που εχει, δυσκολα να κρατησει παραπανω ωρες η μπαταρια , με μια ακομα μπαταρια μαζι μας ετοιμη φορτισμενη θα ειμαστε κομπλε:D:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ατομα σαν εμενα,που το δουλευουμε επαγγελματικα το κντ,εαν μου βγαζει την μερα,δηλαδη απο τις 09.00-20.00,θα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Με το 3αρι την εχω ευκολα την μερα.Ετσι και αλλιως καθε βραδυ σχεδον πριζα θα μπει.

 

Όταν λες "το δουλευουμε επαγγελματικα το κντ" τι εννοείς? Κάνεις πάρα πολλά τηλεφωνήματα?

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τις 8 ώρες από το νοτελι δεν πρόκειται να τις δούμε.

Έχω πει πιο πίσω στο tread πως πάει και το δικό μου.

Περίπου ίδια με του φίλου πιο πάνω.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η κάμερα του καταναλώνει αρκετά την μπαταρία και χωρίς την χρήση του φλας. Αυτό είναι ένα μειονέκτημα παιδιά.

Θυμάμαι το alpha με τον exynos και τέτοια θέματα δεν είχε με την κάμερα σε κατανάλωση ενέργειας.

Περιμένω και ένα με τον exynos και λογικά αύριο θα το έχω για να μου φύγει η περιέργεια πιο πολύ.

Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα αλλά η μπαταρία. Οποιο από τα δύο πάει καλά θα μείνει για παρέα τώρα το χειμώνα.

 

Νικόλα δεν δικαιολογείται να μην έχει 15-20% καλύτερη αυτονομία από το Μ8.

 

Περιμένω τις εντυπώσεις σου από το exynos.

Εδώ κυκλοφορεί με exynos. Και να υστερεί σε GPU δεν μ ενδιαφέρει. Δεν παίζω παιχνίδια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "το δουλευουμε επαγγελματικα το κντ" τι εννοείς? Κάνεις πάρα πολλά τηλεφωνήματα?

 

Μάλλον mails κλπ, σε τηλέφωνα πρέπει να αντέχει άπειρες ώρες δεδομένου ότι δεν χρησιμοποιεί την οθόνη.

Εδώ και εδώ έμειναν πολύ ευχαριστημένοι (και συγκριτικά με τα υπόλοιπα) με την μπαταρία και είχα αρχίσει να ελπίζω σε κάτι καλό. Το GSMArena μάλιστα μιλάει για σχεδόν 11 ώρες web browsing...

 

Όσοι το έχετε το βλέπετε να αποδίδει χειρότερα απ' όσο περιμένατε ή απλά δεν είναι κάτι φανταστικό από άποψη μπαταρίας;

Edited by SIRHC
typo
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δύο Note 4 είναι καλύτερο;

Αυτό με τον Exynos ή αυτό με το Snap 805 και γιατί;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν δικαιολογείται να μην έχει 15-20% καλύτερη αυτονομία από το Μ8.

 

Περιμένω τις εντυπώσεις σου από το exynos.

Εδώ κυκλοφορεί με exynos. Και να υστερεί σε GPU δεν μ ενδιαφέρει. Δεν παίζω παιχνίδια.

Όχι... Παντού πιο γρήγορο αυτό με τον exynos, αλλά σου λέω και πάλι δεν είναι η ταχύτητα το θέμα μου αφού και το νοτελι με τον snap είναι απίστευτο σε αυτόν τον τομέα. Τα έχω γράψει αναλυτικά πιο πάνω. Το θέμα της μπαταρίας είναι για μένα σημαντικό φίλε Κωστή και συμφωνώ πως δεν είναι δυνατόν να μην έχει βρέξει χιονίσει 7+ώρες wifi και 6+ ώρες 3g.

Το μόνο ελαφρυντικό είναι η γρήγορη φόρτιση, μιας και το τηλέφωνο θέλει λιγότερο από 1:30 για να φορτίσει πλήρη από το 0%

Τέλος πάντων θα δούμε. Η αλήθεια είναι ότι στα σαμμυ θέλει λίγο στρώσιμο η μπαταρία

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία του εγώ ακόμα φοβάμαι φίλοι μου...

Δεύτερη πλήρη φόρτιση και με σχεδόν αποκλειστικά wifi χρήση είναι στις 5:30 ώρες.

Εκεί που φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετά την μπαταρία είναι στις φωτογραφίες.

Έβγαλα καμία 20 ρια σήμερα και το διαπίστωσα αυτό.

Βέβαια είναι νωρίς ακόμα σε δύο τρεις μέρες θα ξέρω καλύτερα πως πάει. Πάντως αρχίζω και φοβάμαι πως με μικτή χρήση wifi 3g δύσκολο να ξεπεράσει τις 5 ώρες στο 24ωρο.

 

Αλοιμονο αν μετραμε την μπαταρια με την καταναλωση στην φωτογραφια, ή να λεμε οτι 5,5 ωρες οθονη (αν καταλαβα καλα) με wifi, ειναι μη ικανοποιητικο. 8 ωρες οθονη που λεει βεβαια ο συνφορουμιτης τε-ς...δεν υπαρχει βεβαια, παρα μονο στο 3310. Εγω καθε μερα κανω 2 φορτισεις στο 3αρι, γιατι του ρημαζω το ταμ τιριρι, οπως εκανα και στο 2αρι και αν ειναι το ιδιο στο 4ρι, ειμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον mails κλπ, σε τηλέφωνα πρέπει να αντέχει άπειρες ώρες δεδομένου ότι δεν χρησιμοποιεί την οθόνη.

Εδώ και εδώ έμειναν πολύ ευχαριστημένοι (και συγκριτικά με τα υπόλοιπα) με την μπαταρία και είχα αρχίσει να ελπίζω σε κάτι καλό. Το GSMArena μάλιστα μιλάει για σχεδόν 11 ώρες web browsing...

 

Όσοι το έχετε το βλέπετε να αποδίδει χειρότερα απ' όσο περιμένατε ή απλά δεν είναι κάτι φανταστικό από άποψη μπαταρίας;

 

Ετσι,κλησεις(ωρες....)-mail-εγγραφες-fotos-videos-σερφαρισμα,μεχρι και παρουσιασεις-αρθρα εχω κανει με το 3αρι..Και ειδικα αυτο το

πενακι πια,με εχει σωσει πολλες φορες.Οποτε ναι τα ιδια θα κανω και με το 4αρι.

Το κντ αυτο ειναι καθαρα επαγγελματικο πιστευω,και οταν μαθεις να τα δουλευεις οπως πρεπει ειναι μαγαλη βοηθεια.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ετσι,κλησεις(ωρες....)-mail-εγγραφες-fotos-videos-σερφαρισμα,μεχρι και παρουσιασεις-αρθρα εχω κανει με το 3αρι..Και ειδικα αυτο το

πενακι πια,με εχει σωσει πολλες φορες.Οποτε ναι τα ιδια θα κανω και με το 4αρι.

Το κντ αυτο ειναι καθαρα επαγγελματικο πιστευω,και οταν μαθεις να τα δουλευεις οπως πρεπει ειναι μαγαλη βοηθεια.:)

 

Έτσι ακριβώς.

Αυτοί που υποστηρίζουν ότι για την δουλειά έχω το λάπτοπ, δεν έχουν θέση σε φόρουμ τεχνολογίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Αυτοί που υποστηρίζουν ότι για την δουλειά έχω το λάπτοπ, δεν έχουν θέση σε φόρουμ τεχνολογίας.

 

Εντάξει, μην είσαι τόσο απόλυτος. Εξαρτάται πως έχει μάθει να κάνει την δουλειά του ο καθένας και τι απαιτήσεις υπάρχουν. Με ένα μικρό αλλά ισχυρό laptop μπορείς να κάνεις σίγουρα περισσότερα και ταχύτερα, εκτός και αν συνδυάζεις το ΝΟΤΕ με περιφερειακά όπως Dock, πληκτρολόγιο-ποντίκι, ισχυρότερα ηχεία, κλπ κλπ. Αλλά στην περίπτωση αυτή πάει περίπατο το πλεονέκτημα της φορητότητας.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ετσι,κλησεις(ωρες....)-mail-εγγραφες-fotos-videos-σερφαρισμα,μεχρι και παρουσιασεις-αρθρα εχω κανει με το 3αρι..Και ειδικα αυτο το

πενακι πια,με εχει σωσει πολλες φορες.Οποτε ναι τα ιδια θα κανω και με το 4αρι.

Το κντ αυτο ειναι καθαρα επαγγελματικο πιστευω,και οταν μαθεις να τα δουλευεις οπως πρεπει ειναι μαγαλη βοηθεια.:)

 

Συγνωμη αλλα τα mail, Εγγραφες,φωτος,βιντεος,κλησεις,σερφαρισμα, blogs κτλ τα κανει το 90% ολων των χρηστων, ειναι δεν ειναι επαγγελματιες.

Απο εκει κ περα ειναι οντως "οπλο" στα χερια ενος επαγγελματια οπου με τις παρουσιασεις, τον τροπο λειτουργιας του κ με ολα τα υπολοιπα λυνει τα χερια εχοντας εναν υπολογιστη στην τσεπη του.

Εκει ειναι η διαφορα που κανει το note καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα, οτι κανει για ολους ,

μπορεις να κανεις ολα τα πραγματα που κανουν τα υπολοιπα κινητα + ανα πασα στιγμη να εχεις την δουλεια σου στην τσεπη σου:up:

 

 

 

5 και σημερα....

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πάρει την θήκη S-View Cover? Εϊναι βολική στην καθημερινότητά τους? Την βρήκαν χρήσιμη?
Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο: Έχει ? γιατί στα χαρακτηριστικά γράφει TBC (τι να σημαίνει άραγε; )

 

To be confirmed.

Θα διακινδυνεψω και θα πω οτι δεν έχει 110%.

Link to comment
Share on other sites

To be confirmed.

Θα διακινδυνεψω και θα πω οτι δεν έχει 110%.

 

ΟΧΙ παιδιά δεν έχει ραδιόφωνο

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην είσαι τόσο απόλυτος. Εξαρτάται πως έχει μάθει να κάνει την δουλειά του ο καθένας και τι απαιτήσεις υπάρχουν. Με ένα μικρό αλλά ισχυρό laptop μπορείς να κάνεις σίγουρα περισσότερα και ταχύτερα, εκτός και αν συνδυάζεις το ΝΟΤΕ με περιφερειακά όπως Dock, πληκτρολόγιο-ποντίκι, ισχυρότερα ηχεία, κλπ κλπ. Αλλά στην περίπτωση αυτή πάει περίπατο το πλεονέκτημα της φορητότητας.

 

Το πιστεύεις ότι από το 2010 που έχω tablet χρησιμοποιώ το pc στο γραφείο μόνο για excel.

 

Όλα τα άλλα γίνονται πολύ πιο γρήγορα σε mobile os.

Γράφεις απείρως γρηγορότερα μ Swype απ ότι σε νορμάλ πληκτρολόγιο.

Στέλνει περιεχόμενο σε άλλες εφαρμογές πολύ πιο γρήγορα.

 

Το Note με τις λειτουργίες του S pen κάνει τρομερά γρήγορα κάθε τι.

Τόσο που προτιμάς να το κάνεις σ αυτό παρά στο λάπτοπ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δύο Note 4 είναι καλύτερο;

Αυτό με τον Exynos ή αυτό με το Snap 805 και γιατί;

 

Ποιο θα μπει Ελλάδα κι αν τελικά το προτιμήσουμε από κάποιο online shop, ποια έκδοση να προτιμήσουμε;

 

Στο GSMarena.com βγάζει ένα σωρό εκδόσεις εκ των οποίων οι 2 μπαίνουν Ευρώπη. To exynos ειναι να μπει Ελλάδα;

 

Κάπου διάβασα ότι η εκδοση με Exynos θα φέρει octacore επεξεργαστή:X

 

Τι ακριβώς γίνεται εν τέλει με αυτό το μπάχαλο;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θα μπει Ελλάδα κι αν τελικά το προτιμήσουμε από κάποιο online shop, ποια έκδοση να προτιμήσουμε;

 

Στο GSMarena.com βγάζει ένα σωρό εκδόσεις εκ των οποίων οι 2 μπαίνουν Ευρώπη. To exynos ειναι να μπει Ελλάδα;

 

Κάπου διάβασα ότι η εκδοση με Exynos θα φέρει octacore επεξεργαστή:X

 

Τι ακριβώς γίνεται εν τέλει με αυτό το μπάχαλο;

 

Ευρώπη (και Ελλάδα κατά συνέπεια) θα έρθει ο Snapdragon επίσημα. Ο Exynos πράγματι είναι 8-πύρηνος χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι θα υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις στις επιδόσεις μεταξύ των δύο. Ίσως η απόδοση της μπαταρίας της έκδοσης με τον Exynos να είναι ελαφρώς καλύτερη. Ο galanakop περιμένει μια έκδοση με Exynos αυτές τις μέρες οπότε αφού την παραλάβει, θα μάθουμε περισσότερα για τις διαφορές των δύο αφού ήδη έχει Note 4 με Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία του εγώ ακόμα φοβάμαι φίλοι μου...

Δεύτερη πλήρη φόρτιση και με σχεδόν αποκλειστικά wifi χρήση είναι στις 5:30 ώρες.

Εκεί που φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετά την μπαταρία είναι στις φωτογραφίες.

Έβγαλα καμία 20 ρια σήμερα και το διαπίστωσα αυτό.

Βέβαια είναι νωρίς ακόμα σε δύο τρεις μέρες θα ξέρω καλύτερα πως πάει. Πάντως αρχίζω και φοβάμαι πως με μικτή χρήση wifi 3g δύσκολο να ξεπεράσει τις 5 ώρες στο 24ωρο.

Samsung Galaxy Note 4 can charge from "0 to 50 in 30".:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευρώπη (και Ελλάδα κατά συνέπεια) θα έρθει ο Snapdragon επίσημα. Ο Exynos πράγματι είναι 8-πύρηνος χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι θα υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις στις επιδόσεις μεταξύ των δύο. Ίσως η απόδοση της μπαταρίας της έκδοσης με τον Exynos να είναι ελαφρώς καλύτερη. Ο galanakop περιμένει μια έκδοση με Exynos αυτές τις μέρες οπότε αφού την παραλάβει, θα μάθουμε περισσότερα για τις διαφορές των δύο αφού ήδη έχει Note 4 με Snapdragon.

Εγινε δοκιμη στο youtube.Δεν ειδες το βιντεο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε δοκιμη στο youtube.Δεν ειδες το βιντεο;

Όχι, μου ξέφυγε μάλλον. Να υποθέσω πως ο exynos είναι ότι καλύτερο αλλά χωρίς εγγύηση στην Ευρώπη;

Έχεις link πρόχειρο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μου ξέφυγε μάλλον. Να υποθέσω πως ο exynos είναι ότι καλύτερο αλλά χωρίς εγγύηση στην Ευρώπη;

Έχεις link πρόχειρο;

Ιδού το.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πριν μερικές ώρες η συσκευή...

Τα πιο πολλά έχουν αναφερθεί, δεν θα σας ξαναπώ για την οθόνη και την ποιότητα κατασκευής.

Εμένα μου κάνει κάποια lags ο TW όταν αλλάζω οθόνες αλλά όχι πάντα. Ίσως να φταίει που στήνω παράλληλα - ίσως.

Για την μπαταρία θα πούμε μετά από λίγες μέρες χρήσης. Κρατάω επιφυλάξεις γιατί μέχρι τώρα και μετά από αρκετή ώρα στήσιμο (2.30 ωρες) μου βάρεσε καμπανάκι (ήρθε με 64%).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, προσπαθώ να τραβήξω βράδυ φωτογραφίες και δεν εστιάζει γρήγορα, ή προσπαθώ να τραβήξω συνεχείς λήψεις και δεν με αφήνει...

Μου λέει ότι είναι ενεργοποιημενος ο αυτόματος εντοπισμός νύχτας... Που μπορώ να τον απενεργοποιώ? Δεν μπορώ να το βρω πουθενά. ..

Μήπως ξέρει κανένας??

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, προσπαθώ να τραβήξω βράδυ φωτογραφίες και δεν εστιάζει γρήγορα, ή προσπαθώ να τραβήξω συνεχείς λήψεις και δεν με αφήνει...

Μου λέει ότι είναι ενεργοποιημενος ο αυτόματος εντοπισμός νύχτας... Που μπορώ να τον απενεργοποιώ? Δεν μπορώ να το βρω πουθενά. ..

Μήπως ξέρει κανένας??

Θα ανοίξεις τη κάμερα κ θα πας

Ρυθμίσεις

Σταθεροποίηση εικόνας

Έτσι τουλάχιστον το λέει στο S5

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πριν μερικές ώρες η συσκευή...

Τα πιο πολλά έχουν αναφερθεί, δεν θα σας ξαναπώ για την οθόνη και την ποιότητα κατασκευής.

Εμένα μου κάνει κάποια lags ο TW όταν αλλάζω οθόνες αλλά όχι πάντα. Ίσως να φταίει που στήνω παράλληλα - ίσως.

Για την μπαταρία θα πούμε μετά από λίγες μέρες χρήσης. Κρατάω επιφυλάξεις γιατί μέχρι τώρα και μετά από αρκετή ώρα στήσιμο (2.30 ωρες) μου βάρεσε καμπανάκι (ήρθε με 64%).

Καλομίλητο Γιώργο και στον galanakop το ιδιο. Ειλικρινά χαίρομαι καποιους χρηστες οπως εσας που δεν "ευλογείτε του παπά τα γενια" και αναφέρετε τις καταστάσεις οπως τις διαπιστώνετε. Πιστεύω ότι είναι αρχή ακόμη, κάποια ψιλό κουλα θα τα έχει ως συνήθως τα οποία όμως με διορθωτικά updates στην πορεια θα φιαξουν.Να τα χαρειτε παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...