Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά βρήκα χρόνο και έκανα factory reset.Aξιζε το κοπο ,είχατε δίκιο.Κυρίως το έκανα γιατι αρχιζε να τελειωνει για πλάκα η μπαταρία...

Να κάνω και wipe cache τώρα?Το προσπάθησα πριν το reset αλλα δεν τα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξει έκανα κι εγώ...

ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ.

Τώρα δεν δουλεύουν όλη την ώρα τα Google services με τα data κι έτσι η μπαταρία φαίνεται πως πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια!

 

Νομιζω πως και το δικο μου εχει θεμα με την μπαταρια και δε διαρκει πολυ.

Μια εβδομαδα το εχω το κινητο.Περασα την αναβαθμιση αφου εγκατεστησα καποιες εφαρμογες(τις εγκατεστησε μονο του οτι ειχα στο παλιο)!Παρατηρω στο μενου "Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εκτελουνται" οτι ειναι συνεχως ανοιχτες οι Υπηρεσιες google play.Δεν ξερω αν αυτο ειναι το προβλημα που ρουφαει μπαταρια ή απλα εγω ειμαι υπερβολικος!

Υπαρχει καποια λυση που να διορθωσει καπως τα πραγματα?

 

Υ.Γ: ΠΧ σημερα το κινητο βγηκε απο πληρη φορτιση στις 8:00 και μέχρι στιγμής στις 19:24 είναι στο 31% με χρηση οθονης (3 ώρες και 4 λεπτα) ,Facebook(Συνολικος χρονος cpu 54 λεπτα) και μερικα ακομη απο λιγα λεπτα.

Edited by tsakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια!

 

Νομιζω πως και το δικο μου εχει θεμα με την μπαταρια και δε διαρκει πολυ.

Μια εβδομαδα το εχω το κινητο.Περασα την αναβαθμιση αφου εγκατεστησα καποιες εφαρμογες(τις εγκατεστησε μονο του οτι ειχα στο παλιο)!Παρατηρω στο μενου "Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εκτελουνται" οτι ειναι συνεχως ανοιχτες οι Υπηρεσιες google play.Δεν ξερω αν αυτο ειναι το προβλημα που ρουφαει μπαταρια ή απλα εγω ειμαι υπερβολικος!

Υπαρχει καποια λυση που να διορθωσει καπως τα πραγματα?

 

Υ.Γ: ΠΧ σημερα το κινητο βγηκε απο πληρη φορτιση στις 8:00 και μέχρι στιγμής στις 19:24 είναι στο 31% με χρηση οθονης (3 ώρες και 4 λεπτα) ,Facebook(Συνολικος χρονος cpu 54 λεπτα) και μερικα ακομη απο λιγα λεπτα.

 

τα 2 ΑΜΕΣΩΣ προηγούμενα μηνύματα σου λένε ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ FACTORY RESET & WIPE CACHE.

KANTO

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα και ξετικαρα απο ασφάλεια-διαχειριστές συσκευής- διαχείριση συσκευής android έχει να κανει με τσ υπηρεσίες google play και θα περιμένω να τσεκαρω κατανάλωση
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τον UC Browser που είχε προτείνει ένας φίλος εδώ, και μπορώ να πω πως το add on που έχει για το Facebook είναι όλα τα λεφτά. Βγάζει ειδοποιήσεις μηνύματα στο chat ακόμα και όταν δεν τρέχει ο browser. Στη συνέχεια απεγκατέστησα τις ενημερώσεις του Chrome και τον απενεργοποίησα εντελώς. Το ωραίο είναι σε κάποια στιγμή τσεκάρω τις εφαρμογές που τρέχουν, και βλέπω 515ΜΒ ελεύθερη μνήμη. Αυτά είναι....
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τον UC Browser που είχε προτείνει ένας φίλος εδώ, και μπορώ να πω πως το add on που έχει για το Facebook είναι όλα τα λεφτά. Βγάζει ειδοποιήσεις μηνύματα στο chat ακόμα και όταν δεν τρέχει ο browser. Στη συνέχεια απεγκατέστησα τις ενημερώσεις του Chrome και τον απενεργοποίησα εντελώς. Το ωραίο είναι σε κάποια στιγμή τσεκάρω τις εφαρμογές που τρέχουν, και βλέπω 515ΜΒ ελεύθερη μνήμη. Αυτά είναι....

 

Kάνοντας το ίδιο χωρίς να βάλω άλλο browser , δουλεύω με τον CM, έχω 488...τι λέτε να τις ... μετρήσουμε (τις μνήμες μας) όλοι εδώ; :p

 

(το lite που μας πρότεινες τι είχε κι ήθελες κάτι άλλο για fb;)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς ξανακάνω μετά το factory reset install το skype , viber π.χ. και να μου ξαναφέρει settings και μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά αργούσε στο ξεκίνημα το lite, ενώ οπτικά και λειτουργικά ήταν χειρότερο από το fb σε σελίδα. Απλά το κράταγα για τις ειδοποιήσεις του όταν είχα κάποιο μήνυμα. Τώρα που βρέθηκε άλλος τρόπος πήρε και αυτό πόδι.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς reboot εδώ και μια μέρα, με fb, viber, whatsapp κλπ κλπ κλπ 375-400 MB

 

pap paok, αν κάποια εφαρμογή δεν κρατάει τα δεδομένα στο cloud δεν μπορεί να τα επαναφέρει αν δεν κρατησες back up μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς reboot εδώ και μια μέρα, με fb, viber, whatsapp κλπ κλπ κλπ 375-400 MB

 

pap paok, αν κάποια εφαρμογή δεν κρατάει τα δεδομένα στο cloud δεν μπορεί να τα επαναφέρει αν δεν κρατησες back up μονος σου...

 

Βασικά σίγουρα και το skype και το viber έχουν δικά τους cloud, αφού συγχρονίζονται οι εκδόσεις κινητών, windows, linux κλπ..αλλά άσε αυτό, πες στην google δεν συχρονίζονται τα data τους... εγώ τα είχα μεταφέρει στην sd, λέει κάτι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο Viber/Skype να μην κρατάνε τα δεδομένα τους σε cloud αλλά στις ίδιες τις συσκευές που είναι εγκατεστημένα δεν παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο Viber/Skype να μην κρατάνε τα δεδομένα τους σε cloud αλλά στις ίδιες τις συσκευές που είναι εγκατεστημένα δεν παίζει;

τσουκ.....

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί αν το απεγκαταστήσεις και το εγκαταστήσεις ξανά δεν μπορεί να επαναφέρει τις συνομιλίες; Αν ήταν σε cloud στάνταρ θα γινόταν.

Αντίθετα δες τι λέει εδώ :

*Messaging history backup is available on Android and iPhone only. Please note that backed up history cannot be restored onto your device. Viber does not store any of your message history and is unable to retrieve lost data.

 

edit:

Επίσης, αν πας στον υπολογιστή που έχεις εγκατεστημένο το viber στην διαδρομή C:\Users\(όνομα χρήστη)\AppData\Roaming\ViberPC\(αριθμός κινητού) θα βρεις ένα αρχείο με όνομα viber.db. Αυτό περιέχει τα μηνύματά σου. Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στην Android συσκευή. Νομίζω πως είναι αυτονόητο πως δεν είναι σε cloud κατεγεγραμμένο κάτι λοιπόν.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάπως συγχρονίζονται. Αλλά όλο το ιστορικό αποθηκεύεται στις συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την lolipop και όταν παω να βάλω μια καινουρια επαφη μου λεει οτι θα συγχρονιστεί με τον gmail account tou google play. δδεν υπάρχει επιλογή να σώζεται στη σιμ ή στο τηλέφωνο? Εσείς πως βάζετε νέες επαφές?
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις γιατί μου δείχνει οτι έχει μονο 852mb σύνολο ram? Μοιράζει και στην gpu? Έβαλα και το CPU z και αυτό 852 δείχνει???
Link to comment
Share on other sites

συνολική μνήμη έχει 1 GB

 

αν πάρω παράδειγμα από το tablet (asus google nexus 7) που έχει 2GB μνήμη και μοιράζει στην κάρτα γραφικών

 

η λογική λέει ότι από αυτή την μνήμη παίρνει και η κάρτα γραφικών που έχει

 

πάντως εγώ που έχω συνηθίσει από το παλιό xperia neo v (512ΜΒ)

 

υπομονή ρε σεις σε λίγο θα έχουμε πάρα πολλά GB μνήμης στα τηλέφωνα και πάρα πολλούς πυρήνες (επεξεργαστές) που δεν θα ξέρουμε τι θα τους κάνουμε

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας το Lollipοp μετα το reset και το wipe πετάει.Η μπαταρια κραταει τρελά σε σχέση με το kit kat σε stand by.

Ασχετο αλλα χθες ένας σερβιτορος μου έριξε ένα ολόκληρο ποτηρι νερο πάνω στο κινητό,αλλα κανένα προβλημα.Σε αντίστοιχη περίπτωση iphone 4 είχε σταματήσει να δουλευει.Οπότε τα περι αδιαβροχης κατασκευης ισχύουν ,ως ένα βαθμό...

Edited by kostis20
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας το Lollipοp μετα το reset και το wipe πετάει.Η μπαταρια κραταει τρελά σε σχέση με το kit kat σε stand by.

Ασχετο αλλα χθες ένας σερβιτορος μου έριξε ένα ολόκληρο ποτηρι νερο πάνω στο κινητό,αλλα κανένα προβλημα.Σε αντίστοιχη περίπτωση iphone 4 είχε σταματήσει να δουλευει.Οπότε τα περι αδιαβροχης κατασκευης ισχύουν ,ως ένα βαθμό...

 

τα περί αντοχής του στο νερό λόγω τριών ημερών που δούλευα υπό βροχή μια χαρά την έβγαλε.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ είχα φορτίσει το τηλέφωνο και κάνω ένα restart. Αυτό που δεν μου άρεσε και τόσο ήταν πως στην εκκίνηση έβγαλε την ειδοποίηση ότι το android αναβαθμίζεται και περιμένετε. Μετά από λίγο άνοιξε και όλα καλά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας είχα πάλι κάποιο battery drain. Είχα φτάσει στο 47% με 1 ώρα και 55λεπτά οθόνη και καθόλου κλήσεις, ενώ στα στατιστικά μπαταρίας πρώτο και καλύτερο (με διαφορά πάλι ήταν το υπηρεσίες google play. Μπήκα λοιπόν και το βρήκα στις εφαρμογές και του έκανα εκκαθάριση προσωρινής μνήμης, και 1,5 ώρα μετά χωρίς να το πειράξω ιδιαίτερα έχει μείνει στο 47%.
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ είχα φορτίσει το τηλέφωνο και κάνω ένα restart. Αυτό που δεν μου άρεσε και τόσο ήταν πως στην εκκίνηση έβγαλε την ειδοποίηση ότι το android αναβαθμίζεται και περιμένετε. Μετά από λίγο άνοιξε και όλα καλά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας είχα πάλι κάποιο battery drain. Είχα φτάσει στο 47% με 1 ώρα και 55λεπτά οθόνη και καθόλου κλήσεις, ενώ στα στατιστικά μπαταρίας πρώτο και καλύτερο (με διαφορά πάλι ήταν το υπηρεσίες google play. Μπήκα λοιπόν και το βρήκα στις εφαρμογές και του έκανα εκκαθάριση προσωρινής μνήμης, και 1,5 ώρα μετά χωρίς να το πειράξω ιδιαίτερα έχει μείνει στο 47%.

  • Οταν κάνεις restart δεν υποτίθεται πως καθαρίζει η cache έτσι κι αλλιώς;
  • Εχεις το wifi στο always on ή στο only when plugged on;
  • Οταν εισαι με wifi σπιτι έχεις ανοιχτά τα data;

Αντε έχει αρχίσει να με εκνευρίζει κι εμένα αυτό με τη μπαταρία. Όχι ότι δε τα έκανε και πριν στο 4.4.4 ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...