Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου το χαλάς καθόλου, παρόλα αυτά, σήμερα επιβεβαιώνει επιπλέον κινητικότητα στις συσκευές της. Εγώ πριν τις αρχές καλοκαιριού δεν περιμένω να προχωρήσει σε τέτοια κίνηση. Από την άλλη όμως πάλι στο gsmarena έχει ενδιαφέροντα νέα για μοντέλα που δεν έχουν πάρει 5.0, άρα έχουν την συναίσθηση ότι η 5.0.2 τους "κρέμασε" λίγο.

"Original Moto X, Moto E, and Moto G 4G get Android 5.1 directly"

http://www.gsmarena.com/original_moto_x_moto_e_and_moto_g_4g_get_android_51_directly-news-11770.php

 

Προσωπικά, θεωρώ πως το crappy rollout του Lollipop στα μοντέλα της motorola οφείλεται καθαρά στο γεγονός του ότι πλέον δεν ανήκει στην Google.

Μπορεί να περιφανεύονται πως και φέτος έβγαλα πρώτοι κινητό με Lollipop, και έχουν δίκιο διότι το Χ14 Pure Edition, πήρε καρφί την 5. Μετά από 6 μήνες όμως κυκλοφορίας του Lollipop τα πράγματα δεν είναι καλά.

 

Έχω χάσει την πίστη μου, παραμένω fanboy όμως καθότι η moto ήταν ο πρώτος εργοδότης μου:p, αλλά είμαι πολύ δυσαρεστημένος. Το moto maxx μου, το πραγματικό flagship της εταιρείας για το 2014, ακόμα να πάρει Lollipop (μόνο soak σε 2 regions).

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πέρασμα από 4.Χ σε 5.Χ είναι πολύ πιο πολύπλοκο από το να πας από 4.3 σε 4.4 ή από 5.0 σε 5.1.

Αν λοιπόν πάνε σε 5.1 γρήγορα, προσωπικά θα δικαιολογήσω την καθυστέρηση με το 5.0.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θεωρώ πως το crappy rollout του Lollipop στα μοντέλα της motorola οφείλεται καθαρά στο γεγονός του ότι πλέον δεν ανήκει στην Google.

Μπορεί να περιφανεύονται πως και φέτος έβγαλα πρώτοι κινητό με Lollipop, και έχουν δίκιο διότι το Χ14 Pure Edition, πήρε καρφί την 5. Μετά από 6 μήνες όμως κυκλοφορίας του Lollipop τα πράγματα δεν είναι καλά.

 

Έχω χάσει την πίστη μου, παραμένω fanboy όμως καθότι η moto ήταν ο πρώτος εργοδότης μου:p, αλλά είμαι πολύ δυσαρεστημένος. Το moto maxx μου, το πραγματικό flagship της εταιρείας για το 2014, ακόμα να πάρει Lollipop (μόνο soak σε 2 regions).

 

Αλήθεια είναι αυτά που λες. Σε ένα review που ελπίζω να βοηθήσει κάποιους αναφέρω τα εξής:

Μόλις αγόρασα το τηλέφωνο, έκανα αμέσως αναβάθμιση > hard reset > wipe cache (2-3 φορές σε μία μέρα) και λειτουργεί όμορφα και απροβλημάτιστα. Mετά από 18 ώρες χρήσης με σχεδόν 3,5 ώρες οθόνη, 30 λεπτά κλήσεων, 1,5 ώρα μουσικής με Rocket Player, 15 ώρες ανοιχτό wifi και με πρόβλημα εκτός δικτύου στη δουλειά όπου δεν πιάνει σήμα η πρώτη κάρτα-σύνδεση Vodafone (στις λεπτομέρειες κυψέλης λέει 14% χωρίς δίκτυο) είχα 30% μπαταρία. Πολύ καλά, αν μη τι άλλο...

Λίγες καθυστερήσεις δημιουργεί στην επαναφορά του μενού όταν έχω ανοιχτό το facebook (όταν το είχα απεγκαταστήσει δεν είχα κανένα απολύτως θέμα, οπότε σε όποιον δεν τον νοιάζει, προτείνω να μπαίνει μέσω browser). Έχω βάλει και τον καταπληκτικό και ελαφρύ ΚΚ Launcher (μακράν ο κορυφαίος, έχοντας πειραματιστεί με όλους σχεδόν) κυρίως γιατί μου δίνει τη δυνατότητα να έχω 6Χ6 τα εικονίδια στην αρχική οθόνη (δεν βρίσκω τέτοια ρύθμιση στο stock του Moto μου...) αλλά και γιατί έχει πολλά χρήσιμα εργαλεία για εκκαθάριση και διαχείριση. Απενεργοποιημένες πολλές εφαρμογές και ανταλλαγή Chrome με Boat Browser mini, εύκολο, πανάλαφρο και σύντομο με bookmarks οποιες σελίδες θέλω. Και η RAM πάντα μεταξύ 250ΜΒ - 350ΜΒ ελεύθερη. Σε σχέση με το Lenovo A820 που είχα, μακράν καλύτερες κεραίες κινητής και wifi αλλά και διαχείριση μπαταρίας.

Νομίζω πως όποτε έρθει η 5.1, θα δούμε μερικές βελτιώσεις σταθερότητας απαραίτητες...

Edited by Cloudbusted
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν θέματα με memory leaque οι μέχρι τώρα εκδόσεις του γλυφιτζουρι, που μάλλον η 5.1.1 θα λύσει, μέχρι τοτε υπομονη
Link to comment
Share on other sites

Έχουν θέματα με memory leaque οι μέχρι τώρα εκδόσεις του γλυφιτζουρι, που μάλλον η 5.1.1 θα λύσει, μέχρι τοτε υπομονη

5.1 μέσα στο μήνα. Για το leak ελπίζουμε, γιατί δεν αναφέρεται σαφώς και αναλυτικά στις βελτιώσεις.

Για 5.1.1 δεν ξέρουμε κάτι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Έχω παρατηρήσει πως τελευταία η περιήγηση στο ίντερνετ έχει γίνει πιο αργή. Δηλαδή είτε το έχω wifi είτε σε data με hsdpa παρατηρώ ότι αργεί να φορτώσει σελίδες και να κάνει refresh σε εφαρμογές. είμαι με μαμά ρομ. Καμία πρόταση?
Link to comment
Share on other sites

5.1 μέσα στο μήνα. Για το leak ελπίζουμε, γιατί δεν αναφέρεται σαφώς και αναλυτικά στις βελτιώσεις.

Για 5.1.1 δεν ξέρουμε κάτι ακόμα.

 

Παιδία καλησπέρα. Διάβασα ως τη σελίδα 110 του φόρουμ του τηλεφώνου μας και δεν άντεξα, ήρθα στις τελευταίες σελίδες. Για leak εγώ δεν πρόσεξα τίποτα απολύτως, οι εφαρμογές τρέχουν σφαίρα και πάντα έχω 350 μίνιμουμ 490 μάξιμουμ ελεύθερο χώρο. Βρήκατε όμως κάποια ημερομηνία για αναβάθμηση στο 5.1? όπου και να έψαξα δεν βρήκα. τα νεξους 5 έχουν γίνει σχεδόν όλα και το μότο g google play επίσης. το δικό μας πότε/?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα. Διάβασα ως τη σελίδα 110 του φόρουμ του τηλεφώνου μας και δεν άντεξα, ήρθα στις τελευταίες σελίδες. Για leak εγώ δεν πρόσεξα τίποτα απολύτως, οι εφαρμογές τρέχουν σφαίρα και πάντα έχω 350 μίνιμουμ 490 μάξιμουμ ελεύθερο χώρο. Βρήκατε όμως κάποια ημερομηνία για αναβάθμηση στο 5.1? όπου και να έψαξα δεν βρήκα. τα νεξους 5 έχουν γίνει σχεδόν όλα και το μότο g google play επίσης. το δικό μας πότε/?

 

 

Τέλος πάντων, μεχρι την 110 σελίδα δεν υπήρχε καν lolipop. Οταν λέμε leak, δεν εννοούμε ότι δεν πηγαίνει σφαίρα ούτε ότι δε φτάνει η μνήμh. Εννοούμε ότι τρώει τζάμπα ενέργεια με background πράματα που τρέχουν και τρώνε μπαταρία ή/και data

Link to comment
Share on other sites

Το android δεν είναι windows, πολύ ελευθερη μνήμη δεν σημαίνει πάντα καλό,μάλλον το αντίθετο

 

Τέτοιες πληροφορίες πρεπει να έχει ενα φόρουμ και όχι να είναι μηχανή αναζήτησης θηκων

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία έτσι είναι. Εγώ δοκίμασα εχθές να κλείσω τα πάντα στον task manager(πήρε λίγη ώρα είναι η αλήθεια) και μετά πήγαινε πολύ καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Το android δεν είναι windows, πολύ ελευθερη μνήμη δεν σημαίνει πάντα καλό,μάλλον το αντίθετο

 

Τέτοιες πληροφορίες πρεπει να έχει ενα φόρουμ και όχι να είναι μηχανή αναζήτησης θηκων

 

Εσύ καλά τα λες, αλλά δυστυχώς πάλι για θήκες ακουστικά και τι γίνεται αν πιέσεις με πολλή δύναμη το τζαμάκι θα διαβάζεις κατά 80% :)

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω τον συνηγορο του διαβολου:

 

Σωστα τα λετε ολοι, αλλα απο μερες εχω κανει ερωτησεις (για ακουστικα αλλα και για θεματα λειτουργικου), αλλα απαντηση δεν εχω παρει. Κατ' εμε, ΓΙ' ΑΥΤΟ πρεπει υπαρχει ενα φορουμ: για να δινει απαντησεις σε ολα.

 

No harm feelings mates :)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καλά τα λες, αλλά δυστυχώς πάλι για θήκες ακουστικά και τι γίνεται αν πιέσεις με πολλή δύναμη το τζαμάκι θα διαβάζεις κατά 80% :)

Καλα ο ορισμος του flame ειστε παλλικαρια μου. Αν δεν σας αρεσει το θεμα ανοιξτε δικο σας με θεματα λειτουργικου και επεμβασεων λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, μπορειτε να μου λυσετε μερικες αποριες; Ειναι η πρωτη φορα που θα εχω δικαρτο κινητο και δεν ξερω καν πώς λειτουργει. Θα βαλω μια καρτα συμβολαιου (τον αριθμο που εχω εδω και 20 χρονια σχεδον και δεν αλλαζω) και μια καρτοκινητου (για να εχω ιντερνετ).

 

1) Οταν ειμαι στην πρωτη καρτα (συμβολαιο) κι εχω μνμ ή κληση στη δευτερη καρτα (δλδ, το καρτοκινητο), κτυπαει κανονικα; Ή θελει πατεντες με προωθησεις κλησεων κλπ.;

2) Οταν ειμαι στην πρωτη καρτα και θελω να μπω π.χ. στο ιντερνετ, απλα ανοιγεις τα data (3g) στη δευτερη καρτα και συνδεεται;

3) Στο διαστημα αυτο, η πρωτη καρτα ειναι ενεργη για κλησεις και μνμ ή μπαινει stand by;

 

- Τελος, μια απαντηση στην χθεσινη μου ερωτηση αν ειναι δυνατον;

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Αν και δεν το ζητάς, θα το αναφέρω μήπως και σε ενδιαφέρει επειδή αναφέρεις το ίντερνετ στην μια κάρτα. Η wind με 8€ σου δίνει 1gb κάθε μήνα μέχρι τέλος του έτους. 8€ σύνολο Όχι κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω τον συνηγορο του διαβολου:

 

Σωστα τα λετε ολοι, αλλα απο μερες εχω κανει ερωτησεις (για ακουστικα αλλα και για θεματα λειτουργικου), αλλα απαντηση δεν εχω παρει. Κατ' εμε, ΓΙ' ΑΥΤΟ πρεπει υπαρχει ενα φορουμ: για να δινει απαντησεις σε ολα.

 

No harm feelings mates :)

Εγώ χρησιμοποιώ τα Samsung HS130 και είμαι ικανοποιημένος. Γύρω στα 12€ αν θυμάμαι καλά κοστίζουν.

Το φόρουμ αυτό δεν είνα για να δίνει απαντήσεις, πόσο μάλλον σε όλα, υπάρχει πρωτίστως για επικοινωνία, ανταλλαγή απόψεων και διάλογο.

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το ζητάς, θα το αναφέρω μήπως και σε ενδιαφέρει επειδή αναφέρεις το ίντερνετ στην μια κάρτα. Η wind με 8€ σου δίνει 1gb κάθε μήνα μέχρι τέλος του έτους. 8€ σύνολο Όχι κάθε μήνα.

 

Ευχαριστω, wind ειναι και οι δυο καρτες μου (συμβολαιο και καρτοκινητο). Αλλα εισαι σιγουρος οτι η wind κανει την προσφορα των 8 ευρω; Θα ορκιζομουν οτι ειναι της Q.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το ζητάς, θα το αναφέρω μήπως και σε ενδιαφέρει επειδή αναφέρεις το ίντερνετ στην μια κάρτα. Η wind με 8€ σου δίνει 1gb κάθε μήνα μέχρι τέλος του έτους. 8€ σύνολο Όχι κάθε μήνα.

 

ναι αλλά αν δεν τα φας δυστυχώς τα χάνεις ενώ στην cosmote whatsup δεν τα χάνεις πάνε στον άλλο μήνυμα

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, wind ειναι και οι δυο καρτες μου (συμβολαιο και καρτοκινητο). Αλλα εισαι σιγουρος οτι η wind κανει την προσφορα των 8 ευρω; Θα ορκιζομουν οτι ειναι της Q.

 

Nαι δίκιο έχεις,επειδή εχω 1 wind και 1 Q τα μπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και πιο αργό. ενώ στην αρχή μετά την αναβάθμιση ήταν Εντάξει τώρα μου κάνει κολλήματα και μερικές φορές αργεί να ανταποκριθεί. δεν έχω εγκαταστήσει κάποια νέα εφαρμογη. δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα μου βγάζει μήνυμα για μειωμένο χώρο στη μνήμη. τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δες τι εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει στις ρυθμίσεις και ποια σου τρώει χώρο. Αν δεν έχεις κάρτα μνήμης και τραβάς φωτογραφίες και βίντεο στην εσωτερική μνήμη, γεμίζει και από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και πιο αργό. ενώ στην αρχή μετά την αναβάθμιση ήταν Εντάξει τώρα μου κάνει κολλήματα και μερικές φορές αργεί να ανταποκριθεί. δεν έχω εγκαταστήσει κάποια νέα εφαρμογη. δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα μου βγάζει μήνυμα για μειωμένο χώρο στη μνήμη. τι μπορώ να κάνω;

 

wipe cache

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

wipe cache

 

Μου είχε κάνει ένας φίλος πριν την αναβάθμιση. Τις περισσότερες εφαρμογές τις έχω στην κάρτα μνήμης. Αν ξανακάνω wipe cache θα χάσω κάτι; αν μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται το wipe cache

Link to comment
Share on other sites

Δες τι εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει στις ρυθμίσεις και ποια σου τρώει χώρο. Αν δεν έχεις κάρτα μνήμης και τραβάς φωτογραφίες και βίντεο στην εσωτερική μνήμη, γεμίζει και από εκεί.

 

Στις εφαρμογές που εκτελούνται στη μνήμη συσκευής λέει:

Σύστημα 266 mb ram

Εφαρμογές 259 mb ram

Ελεύθερη 362 mb ram

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...