Jump to content

Game Review: FlyCraft Herbie: Crazy Machines


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλοντας να ανεβάσει τον πήχη στην ελληνική developing σκηνή, ο Χάρης Καλογήρου (a.k.a harkal στο myphone.gr) παρουσίασε στα μέσα καλοκαιριού τη συνέχεια του FlyCraft Herbie, δίνοντας του την «ειδική» ονομασία Crazy Machines. Ακολουθώντας την ίδια συνταγή με το Pop Corny, ο Χάρης κατάφερε να μας προσφέρει ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα, φέρνοντας το σε συσκευές iOS, Android, αλλά και για πρώτη φορά στο Blackberry OS! Πάμε όμως να το γνωρίσουμε καλύτερα;

 

Το ζητούμενο του παιχνιδιού είναι απλό. Περάστε ανάμεσα από τα μπαμπού χωρίς να τα χτυπήσετε, χρησιμοποιώντας ιπτάμενες μηχανές. Όσο προχωράτε μαζεύετε κέρματα (Drachmas), τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να ξεκλειδώσετε ιπτάμενες μηχανές που θα σας βοηθήσουν να φτάσετε ακόμα πιο μακριά, πετυχαίνοντας φυσικά high-score! Παράλληλα συγκεντρώνετε και gems, τα οποία μπορείτε να ανταλλάξετε με καύσιμο για το σκάφος σας. Μπορείτε φυσικά να αγοράσετε gems, αλλά και τη «φίλη» του Herbie, Molly, με την οποία καταναλώνετε τη μισή βενζίνη ανά πτήση! Στα επιπλέον χαρακτηριστικά τώρα, μπορείτε να βλέπετε replays της πρόσκρουσης σας και να τα μοιράζεστε με φίλους, αλλά και να ανεβάζετε τα scores σας σε Facebook/Twitter/iOS Game Center/Google Play Games.

 

[ame]

[/ame]

 

Πως αποκρίνεται όμως το Crazy Machines στην πράξη; Σίγουρα σε ένα «νορμάλ» σύνολο δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, όμως απορία του Χάρη (αλλά και του υποφαινόμενου) ήταν η ομαλή χρήση του σε iPhone 3GS και Nokia X DS. Λόγοι της απορίας μας αυτής ήταν η παλαιότητα του 3GS και το αδύναμο του hardware που διαθέτει, αλλά και το Nokia X DS στο σύνολο του! Προς έκπληξη μας λοιπόν, αμφότερα τα δυο smartphones ανταποκρίθηκαν στην... πρόκληση που τους υποβάλαμε, χωρίς φυσικά να «κολλήσουν» ή να παρουσιάσουν κάποια περίεργη συμπεριφορά. Η μόνη περίεργη συμπεριφορά που παρατηρήθηκε καθ'όλη τη διάρκεια των δοκιμών, ήταν αυτή του νευρικού μας συστήματος, όταν οι πίστες μας ζόριζαν υπερβολικά!

 

Το FlyCraft Herbie: Crazy Machines μπορείτε να το βρείτε στο App Store της Apple, στο Google Play Store, αλλά και στο BlackBerry App Store δωρεάν.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το review! Προσωπικά θα ήθελα περισσότερα app reviews, ώστε να αξιοποιούμε ακόμη περισσότερο τα smartphones μας... Καλή επιτυχία και στους developers :)
Link to comment
Share on other sites

To έχουμε στα υπόψιν μας να επαναδραστηριοποιήσουμε τη συγκεκριμένη στήλη, με έμφαση πάντα στις προσπάθειες των Ελλήνων developers. Stay tuned.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια του παιδιού. Φαίνεται αξιοπρεπέστατη και ολοκληρωμένη. Υπάρχει πιθανότητα να δούμε κάποια στιγμή το παιχνιδάκι στις οθόνες των WP;;
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον δημιουργό. Με την ευκαιρία και αν διαβάζει και ο ίδιος θα ήθελα να θίξω ένα θέμα το οποίο δεν γνωρίζω και θα ήθελα τα φώτα του, ώστε να καταλάβουμε και εμείς οι απέξω τι συμβαίνει.

 

Για ποιον λόγο έχει γίνει εφαρμογή για ΒΒ και όχι για WP. Και μη με παρεξηγήσετε, δεν το ρωτάω με αρνητική διάθεση, αλλά για να καταλάβω ποια είναι τα κριτήρια από έναν developer στο ποιες πλατφόρμες θα επιλέξει. Τα iOS και Αndroid επιλέγονται προφανώς λόγο της εμπορικότητας τους. Όταν όμως κάποιος επιλέγει μόνο ΒΒ και όχι WP στο μυαλό μου έρχονται δυο λόγοι.

1) Η MS κάτι κάνει πολύ λάθος και δεν καταφέρνει να κάνει να ασχοληθούν μαζί της developers οι οποίοι ασχολούνται με χαμηλότερης εμπορικότητας πλατφόρμες.

2) Η δημιουργία της εφαρμογής ήταν πιο εύκολη για τον δημιουργό, είτε επειδή ήταν πιο εξοικειωμένος με το λειτουργικό, είτε διότι (αν δεν κάνω λάθος) τα νέα BB μπορούν να τρέξουν Android εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον δημιουργό. Με την ευκαιρία και αν διαβάζει και ο ίδιος θα ήθελα να θίξω ένα θέμα το οποίο δεν γνωρίζω και θα ήθελα τα φώτα του, ώστε να καταλάβουμε και εμείς οι απέξω τι συμβαίνει.

 

Για ποιον λόγο έχει γίνει εφαρμογή για ΒΒ και όχι για WP. Και μη με παρεξηγήσετε, δεν το ρωτάω με αρνητική διάθεση, αλλά για να καταλάβω ποια είναι τα κριτήρια από έναν developer στο ποιες πλατφόρμες θα επιλέξει. Τα iOS και Αndroid επιλέγονται προφανώς λόγο της εμπορικότητας τους. Όταν όμως κάποιος επιλέγει μόνο ΒΒ και όχι WP στο μυαλό μου έρχονται δυο λόγοι.

1) Η MS κάτι κάνει πολύ λάθος και δεν καταφέρνει να κάνει να ασχοληθούν μαζί της developers οι οποίοι ασχολούνται με χαμηλότερης εμπορικότητας πλατφόρμες.

2) Η δημιουργία της εφαρμογής ήταν πιο εύκολη για τον δημιουργό, είτε επειδή ήταν πιο εξοικειωμένος με το λειτουργικό, είτε διότι (αν δεν κάνω λάθος) τα νέα BB μπορούν να τρέξουν Android εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ...

3) Μπορει να εχει blackberry :p

 

Το οτι τα BB τρεχουν android εφαρμογες δεν εχουν σχεση. Το παιχνιδι ειναι native απο οσο καταλαβα λιγο που το επαιξα και οχι καποιο port απο android.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

@plankton69

Παρα πολυ καλος φιλε μου στην παρουσιαση σου.;)

Και φυσικα ενα μεγαλο μπραβο στον Ελληνα dev,και για αυτην του την προσπαθεια φυσικα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το review και φυσικά για τα καλά λόγια όλων! Ελπίζω να σας αρέσει το παιχνίδι και να πείτε και σε φίλους σας να το κατεβάσουν! :)

 

@stewe Σίγουρα δεν είναι τυχαίο. Βασικά είναι το πρώτο που λες καθώς η εφαρμογή είναι native στο ΒΒ και δεν είναι Android port. Το πρόβλημα είναι πως η Microsoft έχει πάντα ένα πρόβλημα με το να υποστηρίζει ανοικτά πρότυπα. Συγκεκριμένα το μεγαλύτερο εμπόδιο και ανασταλτικός παράγοντας στο να μην υποστηρίζω Windows Phone είναι πως για κάποιο λόγο δεν υποστηρίζεται OpenGL! Το παιχνίδι βασίζεται σε game engine που έχω φτιάξει από την αρχή και όχι σε κάποιο έτοιμο και στηρίζεται σε OpenGL για τα γραφικά το οποίο είναι standard και υπάρχει σε όλες τις άλλες πλατφόρμες. Αν θέλω να τρέξει σε Windows θα πρέπει να ξαναγράψω ένα μεγάλο κομμάτι του σε DirectX. :( Αυτό είναι αρκετή δουλειά και απαιτεί χρόνο, και πιστεύοντας ότι μάλλον η Microsoft πρέπει να υιοθετεί open standards, ποτέ δεν μπαίνω στην διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3) Μπορει να εχει blackberry :p

 

yeap ;) BlackBerry Z30

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο Χάρη.

Θα το κατεβάσω στο tablet του υιού.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, για ΒΒ δεν ειχε βγει πρωτα το παιχνιδι; :p

To έχουμε στα υπόψιν μας να επαναδραστηριοποιήσουμε τη συγκεκριμένη στήλη, με έμφαση πάντα στις προσπάθειες των Ελλήνων developers. Stay tuned.

Μηπως να ανοιξει μια κατηγορια οπου θα μπορουν και μελη να κανουν reviews? (Με καποιες προυποθεσεις πχ ελαχιστων αριθμων λεξεων κα);)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, για ΒΒ δεν ειχε βγει πρωτα το παιχνιδι; :p

 

Ναι είχε βγει αποκλειστικά για BlackBerry (και βασικά το full game ακόμα είναι μόνο εκεί)... coming soon και στις υπόλοιπες πλατφόρμες.. απλά έχω αργήσει λίγο :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το review και φυσικά για τα καλά λόγια όλων! Ελπίζω να σας αρέσει το παιχνίδι και να πείτε και σε φίλους σας να το κατεβάσουν! :)

 

@stewe Σίγουρα δεν είναι τυχαίο. Βασικά είναι το πρώτο που λες καθώς η εφαρμογή είναι native στο ΒΒ και δεν είναι Android port. Το πρόβλημα είναι πως η Microsoft έχει πάντα ένα πρόβλημα με το να υποστηρίζει ανοικτά πρότυπα. Συγκεκριμένα το μεγαλύτερο εμπόδιο και ανασταλτικός παράγοντας στο να μην υποστηρίζω Windows Phone είναι πως για κάποιο λόγο δεν υποστηρίζεται OpenGL! Το παιχνίδι βασίζεται σε game engine που έχω φτιάξει από την αρχή και όχι σε κάποιο έτοιμο και στηρίζεται σε OpenGL για τα γραφικά το οποίο είναι standard και υπάρχει σε όλες τις άλλες πλατφόρμες. Αν θέλω να τρέξει σε Windows θα πρέπει να ξαναγράψω ένα μεγάλο κομμάτι του σε DirectX. :( Αυτό είναι αρκετή δουλειά και απαιτεί χρόνο, και πιστεύοντας ότι μάλλον η Microsoft πρέπει να υιοθετεί open standards, ποτέ δεν μπαίνω στην διαδικασία.

 

 

Μπραβο πολυ καλη εφαρμογη, αν και πιστευω οτι ισως το παρακανες με την δυσκολια. :P

 

Επειδη ασχολουμαι κι εγω με game development (παλι μετα απο καποια χρονια :O ), αναρωτιεμαι γιατι διαλεξες να δουλεψεις με custom engine. Καθαρα απο αποψη ταχυτητας αναπτυξης και επιδοσεων πιστευεις οτι αξιζει ο κοπος εναντι σε καποια cross-platform μηχανη (οπως πχ Xamarin+MonoGame), ή ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη για αλλους λογους?

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο στον Έλληνα που έφτιαξε το παιχνίδι, μόλις τελείωσα με δοκιμή του στο ταμπλετ νοτε 8, πολύ δύσκολο, μια ώρα δεν κατάφερα να το πετάξω και να το σταθεροποιησω. Ίσως δεν είναι ττου στυλ μου. Αλλα μου φανικε αρκετά δύσκολο. Αυτά, συγχαρητήρια και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως είναι κάπως δύσκολο... μου αρέσουν τα παιχνίδια που είναι πρόκληση και απαιτούν κάποια εξάσκηση.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρήκα πολύ ευχάριστο παιχνιδάκι και έκανα high score 21 σε κανα μισάωρο που το δοκίμασα. Θέλω να δω πως πετάνε και οι άλλες μηχανές αλλά θα ήθελα να μπορούσα να φτιάχνω και δικά μου οχήματα.Στην αρχή όπως το είδα αυτό είχα καταλάβει και είχα ενθουσιαστεί! Αλλά και πάλι έχει πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρήκα πολύ ευχάριστο παιχνιδάκι και έκανα high score 21 σε κανα μισάωρο που το δοκίμασα. Θέλω να δω πως πετάνε και οι άλλες μηχανές αλλά θα ήθελα να μπορούσα να φτιάχνω και δικά μου οχήματα.Στην αρχή όπως το είδα αυτό είχα καταλάβει και είχα ενθουσιαστεί! Αλλά και πάλι έχει πλάκα.

 

Coming soon! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο παιχνίδι και συγχαρητήρια και από μένα στη δημιουργό του!

Χαιρόμαστε να βλέπουμε Έλληνες developers να δημιουργούν τις δικές τους εφαρμογές και να έχουν απήχηση!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλη εφαρμογη, αν και πιστευω οτι ισως το παρακανες με την δυσκολια. :P

 

Επειδη ασχολουμαι κι εγω με game development (παλι μετα απο καποια χρονια :O ), αναρωτιεμαι γιατι διαλεξες να δουλεψεις με custom engine. Καθαρα απο αποψη ταχυτητας αναπτυξης και επιδοσεων πιστευεις οτι αξιζει ο κοπος εναντι σε καποια cross-platform μηχανη (οπως πχ Xamarin+MonoGame), ή ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη για αλλους λογους?

 

Ευχαριστώ! Όσο παίζεις τόσο πιο εύκολο γίνεται... ;)

 

Το κομμάτι της ανάπτυξης της μηχανής είναι από τα πολύ ενδιαφέροντα και προκλητικά για το πάρω έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Όσο παίζεις τόσο πιο εύκολο γίνεται... ;)

 

Το κομμάτι της ανάπτυξης της μηχανής είναι από τα πολύ ενδιαφέροντα και προκλητικά για το πάρω έτοιμο!

 

Ναι οντως σημερα καταφερα να κανω το trojan horse να πεταξει για λιγα δευτερολεπτα. :P Καλη η επιλογη με τα καυσιμα ετσι ωστε να μην γινεται βαρετο, αν θες μπορεις να προσθεσεις επιπλεον μηχανες εκτος απο rockets (πχ κινηση στους τροχους, ελικες, ενα συστημα σαν αεροστατο ή οπως λεγεται αυτο), αν και δεν ξερω αν θα ηταν καλο να μπουν σε αυτο το game ή σε καποιο νεο οπου ολη η μηχανικη θα ειναι στημενη γυρω απο την υπαρξη πολλων τυπων μηχανων.

 

Τις παλιες καλες εποχες ηταν σχεδον μονοδρομος κιολας. Συμφωνω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερων, αν και ποτε δεν ειχα φτιαξει καποια τοσο εξελιγμενη με φυσικη κτλπ (κυριως εφτιαχνα gambling games, συν καποια δικα μου turn based rpgs), αλλα πλεον γερασα για να εχω την πολυτελεια να φτιαξω την δικη μηχανη απο την αρχη και βλεποντας το καθαρα επαγγελματικα, πιστευω οτι το κομματι της μηχανης ειναι κατι που πρεπει να απασχολει εναν προγραμματιστη και οχι εναν game developer. Αν βεβαια εχεις την πολυτελεια του χρονου, το να φτιαξεις την δικη σου μηχανη μπορει να σου δωσει αργοτερα μεγαλο boost στην ταχυτητα αναπτηξης ενος παιχνιδιου, συν οτι μετραει πολυ σε μια αιτηση για δουλεια σε καποια εταιρεια.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

To έχουμε στα υπόψιν μας να επαναδραστηριοποιήσουμε τη συγκεκριμένη στήλη, με έμφαση πάντα στις προσπάθειες των Ελλήνων developers. Stay tuned.

Το αυτο! +10000000000000 :cool:

 

harkal άψογος, πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές δυνατότητες για εμπλουτισμό του gameplay (όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω για custom οχήματα), έχω κολλήσει και προσπαθώ να καταρίψω το ένα ρεκόρ μετά το άλλο :p

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο παιχνίδι! !!

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δδεν έχει ελληνική γλώσσα. ...

 

Το να κάνεις μια εφαρμογή πολυγλωσσική είναι μεγάλη ιστορία, ειδικά όταν προσπαθείς να υποστηρίξεις 3-4 πλατφόρμες. Οπότε λόγο περιορισμένων πόρων έπρεπε να διαλέξω μια... Γενικά δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα καθώς ούτως ή άλλος σε ένα παιχνίδι προσπαθείς να μην χρειάζεται να διαβάσει πράγματα κάποιος για να παίξει. Όλες οι περιγραφές κλπ στα στορ πάντως είναι και στα Ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον δημιουργό για αυτό το παιχνίδι αλλά και στον Χρήστο για το review.

Για τον προγραμματισμό stewe το ειχα θίξει το θέμα με τα API πέρσι μετά την ΔΕΘ όταν ειχα μιλήσει με τους developers του mark my words. Γενικά η ms δεν ακολουθεί πλέον την λογική που είχαμε συνηθίσει παλιότερα και αυτό γίνεται γιατί πλέον εκμεταλλεύεται τα windows για να επιβάλλει τα δικά της δημιουργήματα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο! +10000000000000 :cool:

 

harkal άψογος, πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές δυνατότητες για εμπλουτισμό του gameplay (όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω για custom οχήματα), έχω κολλήσει και προσπαθώ να καταρίψω το ένα ρεκόρ μετά το άλλο :p

 

Thank!! :) Το όλο custom crafts σύστημα είναι το θέμα του original FlyCraft το οποίο θα βγει σύντομα. Γενικά όποιος ενδιαφέρεται για την πρόοδο του παιχνιδιού και πότε θα βγει, προτείνω να επισκέπτεστε την προσωπική μου σελίδα εδώ: http://kalogirou.net/ και αν θέλετε να γραφτείτε και στο newsletter όπου σίγουρα θα υπάρχει ενημέρωση.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...