Jump to content

Meizu MX4 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη περασε απο τα χερια μου και το x500 και το x600 και τωρα 4 meizu mx4pro, ειναι μακραν καλυτερο απο τα letv, ειδικα το x600 πολυ μαπα. Και παρτο απο vickmall με I rom ετοιμο, γιατι τo minideal το στελνει με A.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Pillopoulos Εαν μπορεις να γραψεις απο pc στον αποθηκευτικο χωρο του κινητου, τοτε πρεπει μαλλον να βαλεις το update.zip ξεζιπαρισμενο, το λεω αυτο γιατι το κινητο πριν κανει το update σε I rom, γραφει στην οθονη "αποσυμπιεση πακετου" τωρα δεν ξερω που το αποσυμπιεζει.....

και κατι ακομη, adb sideload μπορεις να κανεις? Δεν το ψαχνεις λιγο στo google....

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα factory reset. Πως καθαριζω τα παντα? Εχω την 4.2.8.2a.παρατηρησα οτι αυτο γινεται μονο οταν εχω κατεβασει τα google services.

 

Με το Factory Reset, του επιλέγεις να μην κρατήσει Data.

 

Εμένα δε μου το έκανε αυτό ποτέ σε 4.2.8.2Α... Αφού είναι η Α, δοκίμασε να κατεβάσεις και να Flashάρεις το zip ξανά.

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με το Factory Reset, του επιλέγεις να μην κρατήσει Data.

 

Εμένα δε μου το έκανε αυτό ποτέ σε 4.2.8.2Α... Αφού είναι η Α, δοκίμασε να κατεβάσεις και να Flashάρεις το zip ξανά.

 

Επειδη δε νιωθω και πολυ μπορεις ν μου πεις τι ακριβως να. Κανω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε νιωθω και πολυ μπορεις ν μου πεις τι ακριβως να. Κανω?

 

Κάνεις Download το ZIP από εδώ.

 

Το περνάς με USB στο κινητό, ανοίγεις το File Manager App και κάνεις κλικ πάνω στο Update.zip αρχείο.

 

Κρατάς πρώτα ένα Backup φυσικά και επιλέγεις το κοιτί Wipe Data πριν ξεκινήσεις την διαδικασία.

 

Είναι πανεύκολο.

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις Download το ZIP από εδώ.

 

Το περνάς με USB στο κινητό, ανοίγεις το File Manager App και κάνεις κλικ πάνω στο Update.zip αρχείο.

 

Κρατάς πρώτα ένα Backup φυσικά και επιλέγεις το κοιτί Wipe Data πριν ξεκινήσεις την διαδικασία.

 

Είναι πανεύκολο.

 

Το file manager app το κατεβαζω? Backup πως κανω ?και κατι αλλο που δε ξερω αν σημαινει κατι. Οταν εκανα clear data ειχε και επιλογη system upgrade. Οταν τα επελεξα και τα 2 και ξεκινησε μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν υπαρχει firmware.

Link to comment
Share on other sites

@esentis13

 

Φιλε επειδη βλεπω στο skroutz οτι εχει στα ιδια λεφτα περιπου το mx4 pro με το flex 2 κ επειδη τα ειχες κ τα 2 ποιο θα προτεινες;;

Link to comment
Share on other sites

Πανευκολο φιλε μου..... Θα σ στείλω pm, γτ έχει αναφερθεί πολλές φορές το θέμα, οκ?

Και σε μένα παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@esentis13

 

Φιλε επειδη βλεπω στο skroutz οτι εχει στα ιδια λεφτα περιπου το mx4 pro με το flex 2 κ επειδη τα ειχες κ τα 2 ποιο θα προτεινες;;

Τα είχα και εγώ τα 2 το mx4 είναι καλύτερό.

Link to comment
Share on other sites

Το file manager app το κατεβαζω? Backup πως κανω ?και κατι αλλο που δε ξερω αν σημαινει κατι. Οταν εκανα clear data ειχε και επιλογη system upgrade. Οταν τα επελεξα και τα 2 και ξεκινησε μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν υπαρχει firmware.

 

1. Το File Manager App υπάρχει ήδη στη συσκευή.

2. Backup μπορείς να κάνεις συνδέοντας το κινητό σου με τον υπολογιστή μέσω USB.

3. Το Clear Data προφανώς σου το είχε όταν πήγες να κάνεις System Upgrade, ανάποδα μου τα είπες.

4. Τα πράγματα είναι απλά... Για αρχή, κατεβάζεις το zip αρχείο από το MeizuFans και το περνάς στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής. Αφού το κάνεις αυτό, βρίσκεις το File Manager (ή ότι λέει, File Explorer, κάπως έτσι, υπάρχει η εφαρμογή) και κάνεις κλικ στο zip, σε ρωτάει αν θες να κάνεις διαγραφή των δεδομένων σου και εφόσον έχεις κάνει Backup, του λες να κάνει διαγραφή (Wipe Data). Αφού περάσεις τη ROM, του κάνεις και ένα-δύο Factory Reset από τις ρυθμίσεις της συσκευής, στο About, για σιγουριά, ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, εκεί σου έχει την επιλογή να διαγράψεις τα πάντα. Εγώ αυτό έκανα πάντα χωρίς να έχω θέμα, όταν το είχα root, τώρα που το έχω αφήσει χωρίς Root, τρέχει τα updates και δεν ασχολούμαι με Wipe Data και Factory Reset, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω ξανά.

 

@esentis13

 

Φιλε επειδη βλεπω στο skroutz οτι εχει στα ιδια λεφτα περιπου το mx4 pro με το flex 2 κ επειδη τα ειχες κ τα 2 ποιο θα προτεινες;;

 

Ήμουν απ'τους τυχερούς που δεν "έπαιρνε φωτιά" ο Snapdragon 810 στο LG G Flex 2, είναι "τυχερά" αυτά, αν θα πέσεις στην περίπτωση που η συσκευή θα υπερθερμαίνεται ή όχι.

 

Μου κάνεις δύσκολη ερώτηση και δε θα σου αρέσει η απάντηση που θα δώσω, γιατί θα σε μπερδέψω... Για μένα το ίδιο είναι, ήμουν το ίδιο ευχαριστημένος κι απ'τα δύο, ίσως το Flex να είχε καλύτερη αυτονομία λόγω της 1080p οθόνης, εξαιρετική υλοποίηση και στο Flex από πλευράς λογισμικού, για μένα τρομερή συσκευή και αυτή, με 2ετή εγγύηση και μάλιστα θεωρώ ότι έχει το πιο άμεσο Service.

 

Σε θέμα "πειράγματος", το LG είναι σαφώς καλύτερο, με Customιες κλπ, το Meizu θα σε απογοητεύσει, αν θες να αρχίσεις να περνάς ROM κλπ. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, από'κει και πέρα, στο θέμα των Updates, η Meizu συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα από κολοσσούς, κάθε βδομάδα και Beta Update στο λογισμικό, πιστεύω ότι την 6άρα θα την πάρει πιο γρήγορα από το Flex.

 

Τα είχα και εγώ τα 2 το mx4 είναι καλύτερό.

 

Εγώ φίλε μου πραγματικά δυσκολεύομαι να επιλέξω ποιο είναι καλύτερο απ'τα δύο.

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω το mx4 pro αλλά με ανησυχεί λίγο η μπαταρία του. Ισχύει αυτό που αναφέρεται σε προηγούμενες σελίδες για sot 3-4 ώρες με ενεργοποιημένο 4g γιατί μου φαίνεται πολύ λίγο. Αναμένεται να βελτιωθεί με την έκδοση 5,1 που γενικά είναι καλύτερη σε διαχείρηση μπαταρίας?
No comment
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!! Απο καμερα το flex2 η το mx4 pro ειναι καλυτερο;;Επισης αν παρω το mx4 pro θα πρεπει να περασω Ελληνικη rom ;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω το κινητο στα χερια μου για χαρη συναδελφου.Το παραλαβε πριν λιγες μερες απο κινα.

Το εκανα update sto τελευταιο flyme, απο την εφαρμογη που εχει ηδη μεσα. Για να λυσω το προβλημα με τις επαφες.

Ολα δουλευουνε κανονικα οσο το εχω δουλεψει ως τωρα. Ομως οταν βαζω σιμ και κανω αντιγραφη τις επαφες, απο την καρτα στην συσκευη,

Εκει σταματαει και σε πεταει στο home menu. Οποτε κλικαρω το πρασινο κουμπακι για να μπω στις επαφες εμφανιζεται το μηνυμα

 

Δυστυχως, η εφαρμογη Προγραμμα κλησεις εχει σταματησει.

 

Δεν εχω βρει λυση μεχρι στιγμης, Αν καποιος ξερει κατι και θελει να με βοηθησει

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανε ενα κουλο, καποια στιγμη πηγα να κανω κληση και δεν με αφηνε, "This user is not allowed to make non-emergency phone calls". Με ενα restart εστρωσε...

 

4.5.7.Ι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχικά με 4.2.8.2c και πλέον με την 5.1.3.0Α δε μου αναγνωρίζει το otg... Ξέρει κανείς το γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω το κινητο στα χερια μου για χαρη συναδελφου.Το παραλαβε πριν λιγες μερες απο κινα.

Το εκανα update sto τελευταιο flyme, απο την εφαρμογη που εχει ηδη μεσα. Για να λυσω το προβλημα με τις επαφες.

Ολα δουλευουνε κανονικα οσο το εχω δουλεψει ως τωρα. Ομως οταν βαζω σιμ και κανω αντιγραφη τις επαφες, απο την καρτα στην συσκευη,

Εκει σταματαει και σε πεταει στο home menu. Οποτε κλικαρω το πρασινο κουμπακι για να μπω στις επαφες εμφανιζεται το μηνυμα

 

Δυστυχως, η εφαρμογη Προγραμμα κλησεις εχει σταματησει.

 

Δεν εχω βρει λυση μεχρι στιγμης, Αν καποιος ξερει κατι και θελει να με βοηθησει

Ευχαριστω

 

μετα την αναβαθμιση το κανες hard reset

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ανεβάσει αυτό τον οδηγό στο νήμα του G2, με εξαίρεση το κομμάτι του bloatware εφαρμόζεται σε όλες τις συσκευές..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430037

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απ οσους εχουν περασει xposed κι αρα Μeizu Tools!!!

Καθε φορα που κανω επανεκκινηση χανονται ΟΛΕΣ οι ρυθμισεις που κανω!!!

Τι φαση?

Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιση το κανες hard reset

 

Ναι μετα, αλλα δεν ξερω αν ειναι hard Απο τα μενου κανονικα επαναφορα εκανα εργοστασιακες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ειμαι αναμεσα στο MX5 και στο MX4 Pro. Θελω να το παρω απο Ευρωοη γιατι με ολες αυτες τις γιορτες στην Κινα θα μου ερθει σε κανα μηνα. Η αληθεια ειναι οτι με τραβηξε περισσοτερο το ΜΧ5 αλλα η πιο φτηνη τιμη που το βρηκα ειναι στα 260+35ε εξοδα αποστολης απο το honorbuy ενω το ΜΧ4 pro υπαρχει στα 190 χωρις εξοδα αποστολης απο minideal. Αξιζει να δωσω 100ε παραπανω για το MX5? Εχει σημαντικες διαφορες το MX4 pro απο το mx5?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ειμαι αναμεσα στο MX5 και στο MX4 Pro. Θελω να το παρω απο Ευρωοη γιατι με ολες αυτες τις γιορτες στην Κινα θα μου ερθει σε κανα μηνα. Η αληθεια ειναι οτι με τραβηξε περισσοτερο το ΜΧ5 αλλα η πιο φτηνη τιμη που το βρηκα ειναι στα 260+35ε εξοδα αποστολης απο το honorbuy ενω το ΜΧ4 pro υπαρχει στα 190 χωρις εξοδα αποστολης απο minideal. Αξιζει να δωσω 100ε παραπανω για το MX5? Εχει σημαντικες διαφορες το MX4 pro απο το mx5?

 

Το mx5 στο κορυφαιο vickmall αλλα και στο to2c 229 δολλαρια. Μαλλον δεν εψαξες καθολου. Απο μενα και τα δυο ειναι πολυ καλη επιλογη. Οπα σορρυ δεν ειδα απο Ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Το mx5 στο κορυφαιο vickmall αλλα και στο to2c 229 δολλαρια. Μαλλον δεν εψαξες καθολου. Απο μενα και τα δυο ειναι πολυ καλη επιλογη. Οπα σορρυ δεν ειδα απο Ευρωπη.

 

Και σε αλλα υπαρχει πολυ καλα μαγαζια υπαρχει σε καλη τιμη αλλα θα σταλει απο κινα που σημαινει οτι θα ερθει σε ενα μηνα.

Γενικα σαν συσκευη αξιζει το mx4 pro ? (ερχομαι απο oneplus one)

Link to comment
Share on other sites

Και σε αλλα υπαρχει πολυ καλα μαγαζια υπαρχει σε καλη τιμη αλλα θα σταλει απο κινα που σημαινει οτι θα ερθει σε ενα μηνα.

Γενικα σαν συσκευη αξιζει το mx4 pro ? (ερχομαι απο oneplus one)

 

αν ακους μουσικη πολυ και θες καλυτερη οθονη και καμερα αξιζει.

αν ομως στο 1+1 σου αρεσε η μπαταρια και το ποσο γρηγορο ηταν,δεν αξιζει...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το κινητο σε αντικατάσταση προηγούμενου από Vickmall. Είχε περασμένη την 4.5.7I. Ειναι καλή ρομ; (Βέβαια το έδωσα τώρα) . Επίσης δεν βρήκα τις ρυθμίσεις για το double tap, το έχουν βγαλει πλέον ή είμαι τυφλός;
Link to comment
Share on other sites

αν ακους μουσικη πολυ και θες καλυτερη οθονη και καμερα αξιζει.

αν ομως στο 1+1 σου αρεσε η μπαταρια και το ποσο γρηγορο ηταν,δεν αξιζει...

 

Γενικα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια του oneplus. Με την λολιποπ την καταπινει σαν νερο με το ζορι βγαζει μερα!

Δηλαδη ο 8πυρηνος θα εχει μεγαλη διαφορα με τον 801 ?

Και γενικα αν πουμε οτι το συγκρινουμε με το ΜΧ5 αξιζει τα 100ε παραπανω το ΜΧ5?

Link to comment
Share on other sites

Και το mx4 pro με το ζόρι θα σου βγάζει μέρα με βαριά χρήση. Το mx5 ,θεωρητικά είναι ακόμα χειρότερο, δες gsmarena endurance ratings και για τα 2. Γενικά δεν νομίζω ότι το mx5 δικαιολογεί την διάφορα στην τιμή. Εκτός αν πραγματικά θες dual sim. Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα του 5 είναι μάλλον μελλοντικές αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...