Jump to content

Lenovo A5500


hondacivic_s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια, προσφατα μου εσπασε η οθονη του ταμπλετ οχι το digitizer ειναι μια χαρα, το ειχα παει στο public για επισκευη, αλλα μου ζητανε 320 ευρω??:wacko::wacko: για να αλλαξουν την οθονη, απαραδεκτο, ετσι αποφασισα να το επισκευασω μονος μου, το θεμα ειναι οτι ενω βρηκα ανταλλακτικα στο ebay λογω cc δεν μπορω να παραγγειλω,αλλα και να παραγγειλω ειμαι ασχετος τελειος, ουτε το καπακι δεν ξερω να ανοιγω,:lol: ειδα καποια tutorial στο youtube, αλλα ηταν στα ρωσικα οποτε δεν καταλαβα κ πολλα... υπαρχει καποιο καταστημα που να το επισκευαζει σε λογικη τιμη? η πιστευετε οτι δεν αξιζει? θεωρειται καλη ιδεα να πουλησω για ανταλλακτικα?

 

 

υγ. ξερω οτι υπαρχουν τροποι να περασω χρηματα στο παυπαλ, αλλα δν ξερω αν πρεπει να μπω σε αυτην την διαδικασια, εφοσον δεν ξερω να ανοιγω το καπακι...

 

Φίλε μου αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα με το moto g2 της αρραβωνιαστικιάς μου.

 

Μου ζητούσαν πάνω από 100 ευρώ για ένα κινητό που το βρίσκω εύκολα 140 ευρώ καινούριο.

 

Αυτό που έκανα ήταν να βρω μία οθόνη 22 ευρώ από ebay, κατάφερα τελικά να την παραγγείλω χρησιμοποιώντας ένα παραθυράκι που έχει το paypal (αν θες λεπτομέρειες πες μου), και γύρισα μερικά μαγαζιά επισκευής κινητών κτλ και τους ρώτησα πόσο θέλουν για να μου αντικαταστήσουν μια οθόνη αν τους παρέχω εγώ το ανταλλακτικό, και όλοι μου ζήτησαν από 10 έως 15 ευρώ. Οπότε με ~40 ευρώ είμαι κομπλέ.

 

Οπότε σου προτείνω να κάνεις το ίδιο, γιατί αμφιβάλω αν θα πιάσει πάνω από 20 ευρώ για ανταλλακτικά... Ότι χρειαστείς πες μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα με το moto g2 της αρραβωνιαστικιάς μου.

 

Μου ζητούσαν πάνω από 100 ευρώ για ένα κινητό που το βρίσκω εύκολα 140 ευρώ καινούριο.

 

Αυτό που έκανα ήταν να βρω μία οθόνη 22 ευρώ από ebay, κατάφερα τελικά να την παραγγείλω χρησιμοποιώντας ένα παραθυράκι που έχει το paypal (αν θες λεπτομέρειες πες μου), και γύρισα μερικά μαγαζιά επισκευής κινητών κτλ και τους ρώτησα πόσο θέλουν για να μου αντικαταστήσουν μια οθόνη αν τους παρέχω εγώ το ανταλλακτικό, και όλοι μου ζήτησαν από 10 έως 15 ευρώ. Οπότε με ~40 ευρώ είμαι κομπλέ.

 

Οπότε σου προτείνω να κάνεις το ίδιο, γιατί αμφιβάλω αν θα πιάσει πάνω από 20 ευρώ για ανταλλακτικά... Ότι χρειαστείς πες μου!

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση :) αυτο με το paypal το γνωριζω (αν και με μπερδεψε λιγο), το κοστος της οθονης, ειναι γυρω στα 28 ευρω περιπου, οποτε θα κανω αυτο που μου προτεινες, θα παραγγειλω κανονικα το ανταλλακτικο και θα παω σε καποιο μαγαζι-service, να το επισκευασει... να σε ρωτησω, αν στειλω πμ στον πωλητη να πληρωσω με καρτα, το θεωρεις καλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση :) αυτο με το paypal το γνωριζω (αν και με μπερδεψε λιγο), το κοστος της οθονης, ειναι γυρω στα 28 ευρω περιπου, οποτε θα κανω αυτο που μου προτεινες, θα παραγγειλω κανονικα το ανταλλακτικο και θα παω σε καποιο μαγαζι-service, να το επισκευασει... να σε ρωτησω, αν στειλω πμ στον πωλητη να πληρωσω με καρτα, το θεωρεις καλη ιδεα?

 

Αναλόγως από που θα το πάρεις. Αν είναι από κάποιον random Κινέζο δεν το θεωρώ καλή ιδέα η αλήθεια είναι. Αν είναι από κάποιο online store που έχει 95-99% positive reviews ξέρω εγώ, εκεί λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Το παραθυράκι με το paypal είναι πάντως εγγυημένο, αλλά έχει το μεγάλο αρνητικό ότι από τη στιγμή που θα κάνεις την μεταφορά χρημάτων, πρέπει να περιμένεις 21 μέρες να σταματήσουν να είναι pending τα λεφτά στο paypal balance για να μπορέσεις να κάνεις την αγορά. Εγώ περίμενα και την έκανα μέσα Δεκέμβρη την αγορά, λογικά μέσα στο επόμενο 10ήμερο θα την έχω την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας και καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω απ όλα. Έχω το a5500-f και αντιμετωπίζει το πρόβλημα των συχνών αποσυνδέσεων από το WiFi. επίσης ένα δεύτερο είναι ότι η μπροστά κάμερα δεν λειτουργεί στο Skype.

Είναι με την 4.4.2 και χωρίς root.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλη χρονια παιδες...εχω να κανω ερωτηση...μετα απο αλλαγη ρομ μονο στο δικο μ δε μπορειςνα πατησεις ενα σημειο της οθονης;για να σας δωσω να καταλαβετε...οταν πας ρυθμισεις κ πατησεις προβολη δεν πατιεται με τπτ..πρεπει να κανεις ενα τσικ σκρολ προς τα επανω η κατω για να πιασει...ή οταν βγαλει καποιο αναδυομενο παραθυρο για καποια εντολη πρεπει να το γυρισω πλαθι να κανη περιστροφη οθοης για να πατηθει ηεντολη...καμια ιδεα κανεις...περασα τη ρομ με τις κλησεις..πριν δεν ειχε θεμα..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας και καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω απ όλα. Έχω το a5500-f και αντιμετωπίζει το πρόβλημα των συχνών αποσυνδέσεων από το WiFi. επίσης ένα δεύτερο είναι ότι η μπροστά κάμερα δεν λειτουργεί στο Skype.

Είναι με την 4.4.2 και χωρίς root.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Ευχαριστώ πολύ

 

Με το skype δεν ξέρω τι παίζει φίλε μου, εμένα με την 4.4.2 που έχεις κι εσύ λειτουργεί άψογα η μπροστινή κάμερα. Κάνε μια δοκιμή να απεγκαταστήσεις και να ξαναβάλεις το skype μπας και νιώσει, αλλιώς θεωρώ ότι με ένα φορμάτ θα είναι εντάξει.

 

Όσον αφορά τις αποσυνδέσεις... πονεμένη ιστορία. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του τάμπλετ γιατί σε 3 διαφορετικά σπίτια (και άρα 3 ρούτερ) μου συμπεριφερόταν ακριβώς το ίδιο, με συχνές αποσυνδέσεις. Μετά από πολλές δοκιμές και πολύ ψάξιμο στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι το πρόβλημα ήταν στην ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο μοντέλο ρούτερ (αυτά τα ψεύτικα ΖΤΕ που δίνει ο ΟΤΕ).

 

Άλλαξα αυτό το ρούτερ της πλάκας με ένα Thomson, και όχι μόνο δεν ξαναείχα αποσύνδεση στο tablet, αλλά βελτιώθηκε και αισθητά η ποιότητα του ίντερνετ που είχα στο σπίτι.

 

Εσύ με ποιο ρούτερ αντιμετωπίζεις το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μεχρι ποιες ταχύτητες read/write πιάνει στις micro sd το tablet?

 

Δηλαδή εαν του βάλεις μια απλή class 10 και μια U3 θα μετρήσεις τις ίδιες ταχύτητες;

 

Με ενδιαφέρει λίγο το write να ειναι όσο το δυνατό υψηλότερο αλλά εφόσον το υποστηρίζει και η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα έχω πάρει στο βαφτιστήρι μου το A5500-H και σήμερα θα το πάω στην cosmote. Το θέμα είναι το εξής η οθόνη κάνει ότι θέλει. Πατάς κάτι και αυτό συνεχίζει να πατάει κάτι άλλο. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν θέμα firmware αλλά αφού έκανα μια αναβάθμιση που είχε, πάλι τα ίδια. Θα το πάω, πιστεύω ότι είναι θέμα touch της οθόνης; Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό. Έχει συμβεί και σε άλλον; Και αν ναι τι αποτελέσματα είχε;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη φορά που συνέβησαν αυτά που περιγράφεις ήταν όταν το ταμπλετ φορτιζε με φορτιστή με πολύ λιγότερα αμπέρ.

 

Αντί για το δικό του φορτιστή είχε μπει κάποιος πολύ μικρότερος από bluetooth ακουστικό.

 

Κατά τη διάρκεια της φόρτισης η οθόνη έκανε αυτά που γράφεις.

 

Όταν φόρτιζε με το δικό του, κανένα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα το τελευταιο καιρο παωνα εγκαταστησω μια εφαρμογη και ενω φτανει στο 95% αμεσα απο εκει και μετα μεχρι την εγκατασταση της μπορει να κανει και μια ωρα. Το αντθμετωπιζει κανεις αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη φορά που συνέβησαν αυτά που περιγράφεις ήταν όταν το ταμπλετ φορτιζε με φορτιστή με πολύ λιγότερα αμπέρ.

 

Αντί για το δικό του φορτιστή είχε μπει κάποιος πολύ μικρότερος από bluetooth ακουστικό.

 

Κατά τη διάρκεια της φόρτισης η οθόνη έκανε αυτά που γράφεις.

 

Όταν φόρτιζε με το δικό του, κανένα προβλημα.

Όχι η φόρτιση γίνεται με της Lenovo. Το κάνει χωρίς να είναι συνδεδεμένο με το Καλώδιο. Πήγε τελικά σερβις και περιμένω απάντηση για το τι στο καλό έπαθε!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όχι η φόρτιση γίνεται με της Lenovo. Το κάνει χωρίς να είναι συνδεδεμένο με το Καλώδιο. Πήγε τελικά σερβις και περιμένω απάντηση για το τι στο καλό έπαθε!

 

edit :Αλλαγή lcd οθόνης μέσα στην εγγύηση.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να κανω το tablet μου και συσκευη τηλεφωνου, μπορω να βρω καπου τα βηματα της αλλαγης rom στα ελληνικα; το εχω βρει στα αγγλικα αλλα φοβαμαι μηπως κανω καποιο λαθος.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και γω το πρόβλημα μου με την ελπίδα να βρω μια λύση πριν καταφυγω στη χρονοβόρα διαδικασία του service: το χρησιμοποιούσα για browsing ένα βράδυ και όλα ωραία και καλά. Το αφήνω στο κομοδινο με 70% μπαταρία περίπου. Ξυπναω το πρωί και ήταν κλειστό! "Θα ξεφορτισε ή μπαταρία" λέω. Το βάζω στη φόρτιση (δικός του φορτιστής) και δε κάνει τίποτα! Αυτό έγινε πριν 2 βδομάδες. Από τότε έχω δοκιμάσει τα πάντα. Το έχω αφήσει στη φόρτιση για ώρες, έχω προσπαθήσει να μπω στο recovery, το έχω συνδέσει με pc, έχω πατήσει reset αλλά... Τίποτα!! Είναι νεκρό! Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να το ξεπερνά;σω αυτό το πρόβλημα;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το για σέρβις. Αν είσαι στην εγγύηση θα σαι μια χαρά.

Ξέρεις πως να μπαίνεις σε recovery αλλά δεν λειτουργεί; μήπως έπαθε soft brick . Για το συγκεκριμένο δεν έχω ασχοληθεί πολύ, μια και που ήταν δώρο στον ανιψιό μου.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το για σέρβις. Αν είσαι στην εγγύηση θα σαι μια χαρά.

Ξέρεις πως να μπαίνεις σε recovery αλλά δεν λειτουργεί; μήπως έπαθε soft brick . Για το συγκεκριμένο δεν έχω ασχοληθεί πολύ, μια και που ήταν δώρο στον ανιψιό μου.

 

Ή εγγύηση με καλύπτει αλλά έλεγα μήπως μπορούσα να κάνω κάτι εγώ. Δυστυχώς δεν αντιδράει σε καμία ενέργεια μου. Το είχε πάθει και το A3500 που έχω αλλά αυτό ξεκόλλησε μόνο του, έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών (όχι wipe data) και εδώ και ένα μήνα δεν έχει πάθει τίποτα. Προς το soft brick και γω τεινω αλλά θα ήθελα να ξέρω την αιτία...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ή εγγύηση με καλύπτει αλλά έλεγα μήπως μπορούσα να κάνω κάτι εγώ. Δυστυχώς δεν αντιδράει σε καμία ενέργεια μου. Το είχε πάθει και το A3500 που έχω αλλά αυτό ξεκόλλησε μόνο του, έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών (όχι wipe data) και εδώ και ένα μήνα δεν έχει πάθει τίποτα. Προς το soft brick και γω τεινω αλλά θα ήθελα να ξέρω την αιτία...

 

Τελικά, το έστειλα lenovo και αφού αλλάξανε πλακέτα μου το φέρανε κομπλε! Έκανα και ένα update που μου έβγαλε και όλα καλά μέχρι στιγμής. Έχω να πω ότι εντυπωσιάστηκα πολύ με το service τους! Μπράβο τους! Να ρωτησω αν ξέρει καποιος: μπορώ να βρω θήκη τύπου back cover για το tablet από Αθήνα (όχι ebay κλπ);

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να επισκευάσω ένα ταμπλετ lenovo 8 ιντσο της ανηψίας μου; Πρέπει να έσπασε μόνο το digiter γιατί από κάτω η οθόνη λειτουγεί κανονικά. Θα είμαι Αθήνα για λίγες μόνο μέρες και θέλω να το αφήσω κάπου και να το παραλάβω όσο πιο άμεσα γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Να ρωτήσω και γώ

Ακολουθώντας τις οδηγίες από το XDA forum δεν φαίνεται να εντοπίζει την συσκευή A8-5500. Μήπως πρέπει να πατήσω τον συνδυασμό πλήκτρων να μπει σε recovery mode με συνδυασμό του power με το volume +/- ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...