Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Δυστυχώς no luck.

 

Βρήκα τη διαδικασία αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Δεν εγγράφει το 2ο IMEI -μετά που το ελέγχω με *#06# κλπ.

 

Το έκανα και με άλλους τρόπους για αλλαγή IMEI μέσω εφαρμογών Ρουτ (chamelephon κλπ), αλλάζει το 1ο και το 2ο το εμφανίζει άγνωστο, μη έγκυρο, null.

 

Τώρα για παράδειγμα έχω αλλάξει το 1ο IMEI και το 2ο παραμένει μη έγκυρο.

 

Φλασαρα και την EU μπας και είχε πρόβλημα και αυτή αλλά όλα οκ και ξανά από την αρχή για την AP, MODEM, TWRP,ρουτ κλπ.

 

Δυστυχώς το 2ο IMEI δεν θέλει με τίποτα. Φυσικά η συσκευή μου είναι EU χωρίς δύο IMEI.

 

Μήπως χρειάζομαι 2 IMEIs orig. από δικαρτη συσκευή;

 

Και για να μην ξεχάσω - Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεις...

 

Εεεεεεε....φυσικα και δεν υπαρχει πιθανοτητα να σου δειξει 2ο ΙΜΕΙ

αφου η συσκευη σου ειναι μονοκαρτη.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

κατάφερε κανένας να κάνει εγκατάσταση την καινούρια rom CM 13 σε CU μοντέλο?

 

Εγώ προσπάθησα και από AP (228) και από EU (223) με TWRP 3.0.2.0 , αλλά χωρίς καμία τύχη :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

κατάφερε κανένας να κάνει εγκατάσταση την καινούρια rom CM 13 σε CU μοντέλο?

 

Εγώ προσπάθησα και από AP (228) και από EU (223) με TWRP 3.0.2.0 , αλλά χωρίς καμία τύχη :(

 

Μην κάνεις τέτοια πειράματα.

Προσωπικά είμαι έτοιμος να ξηλώσω και την AP και να γυρίσω πίσω στην 4.4 αγορασμένη από το needrom.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τέτοια πειράματα.

Προσωπικά είμαι έτοιμος να ξηλώσω και την AP και να γυρίσω πίσω στην 4.4 αγορασμένη από το needrom.

 

Γιατι τι εχει η ΑΡ ???

Μια χαρα ειναι !!!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τι εχει η ΑΡ ???

Μια χαρα ειναι !!!!

 

Πολλές φορές παρουσιάζει καθυστερήσεις στο ανοιγμα εφαρμογών.

Για να βγαλει φωτογραφία το σκέφτεται 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να εστιάζει και να φωτογραφίσει.

Στα καλά καθούμενα αρχίζει και ζεσταίνεται ακόμα και όταν η οθόνη είναι κλειστή.

Τα κάνει μετά και από επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Εβαλα και το Lenovo recovery (αντί του twrp) αλλά δεν με πάει στην 228. Εμφανίζει σφάλμα.

http://imgur.com/FqMMtyW

http://imgur.com/a/zmeGY άλλη προσπάθεια με εγκατάσταση μέσα από το recovery και το αποτέλεσμα : http://imgur.com/a/WTmba

 

Μήπως πρέπει πρώτα να βγει το root ή πρώτα να φλασάρω μόνο το system.img της AP για να μην χάσω τις εφαρμογές και τα δεδομένα μου και μετα να πάω για την 228?

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

@dimitris2004.

Κανε μια καθαρη εγκατασταση της ROM μετα κανε οτι αναβαθμηση σου ερθει και στο τελος θα το κανεις root

για να μπορεσεις να περασεις το modem firmware.

Ναι λογο του οτι εισαι root δεν σε αφηνει να κανεις αναβαθμηση

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

@dimitris2004.

Κανε μια καθαρη εγκατασταση της ROM μετα κανε οτι αναβαθμηση σου ερθει και στο τελος θα το κανεις root

για να μπορεσεις να περασεις το modem firmware.

Ναι λογο του οτι εισαι root δεν σε αφηνει να κανεις αναβαθμηση

 

Τhanks Doctor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας,

κατάφερε κανένας να κάνει εγκατάσταση την καινούρια rom CM 13 σε CU μοντέλο?

 

Εγώ προσπάθησα και από AP (228) και από EU (223) με TWRP 3.0.2.0 , αλλά χωρίς καμία τύχη :(

 

Τελικά μπαίνει και σε CU μοντέλο!!!

Από την AP (228) (φλασαρισμένα και τα modem files του CU, το superSU) φλάσαρα το TWRP 3.0.0.0 και από το recovery φλασάρεις το CM13.

Προσοχή πρώτα wipe Dalvik/cache/system/data !!! Ίσως να μην είχα κανει wipe το system την πρώτη φορά.

Ξανα μετά φλασάρισμα modem files, superSU και gapps

Σε μένα δουλεύει και το WIFI και το Bluetooth. Δε δουλεύει η μετάδοση οθόνης, ο φωτισμός-δόνηση στα κουμπια κάτω .

Είναι λίγο ασταθής, κρασαρισματα σε εφαρμογές.

Τα δεδομένα δε ξέρω γιατί δε τα χρησιμοποιώ!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην κάνεις τέτοια πειράματα.

Προσωπικά είμαι έτοιμος να ξηλώσω και την AP και να γυρίσω πίσω στην 4.4 αγορασμένη από το needrom.

 

Ξέρω ότι την πλήρωσες και ίσως ζητάω πολλά, αλλά μήπως μπορείς να την μοιραστείς?

 

Πάντως τόσο την 5.0, όσο και την 6.0.1 την χρησιμοποιώ σε 3g γιατί σε 4g (LTE) έχει battery drain!!! Χωρίς χρήση (sleep mode) πέφτει αδικαιολόγητα η μπαταρία

Edited by gspapal
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,καθως ειμαι σε αναζητηση κινητου μιας και το παλιο πλεον AMoi μου,δεν με καλυπτει πλεον.

Βλεπω το μινιντιλ το εχει στα 120 ευρω.Διαβαζοντας ολες τις σελιδες για το συγκεκριμενο βλεπω οτι καταρχας εχει πεσει πολυ η τιμη του και δευτερον ηθελα να ξερω τελικα,οτι εαν το παρω απο εκει πρεπει να κανω καποιες αλλαγες στο λειτουργικο για να δουλεψει σωστα ;

Εαν οντως ΠΡΕΠΕΙ να γινει κατι τετοιο,που δεν ειμαι διατεθιμενος να μπω σε αυτη την διαδικασια,να προτιμησω καποιο αλλο μοντελο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,καθως ειμαι σε αναζητηση κινητου μιας και το παλιο πλεον AMoi μου,δεν με καλυπτει πλεον.

Βλεπω το μινιντιλ το εχει στα 120 ευρω.Διαβαζοντας ολες τις σελιδες για το συγκεκριμενο βλεπω οτι καταρχας εχει πεσει πολυ η τιμη του και δευτερον ηθελα να ξερω τελικα,οτι εαν το παρω απο εκει πρεπει να κανω καποιες αλλαγες στο λειτουργικο για να δουλεψει σωστα ;

Εαν οντως ΠΡΕΠΕΙ να γινει κατι τετοιο,που δεν ειμαι διατεθιμενος να μπω σε αυτη την διαδικασια,να προτιμησω καποιο αλλο μοντελο.

ευχαριστω

 

Όπως έχω γράψει και νωρίτερα....XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO (INTERNANIOTAL VERSION) ή XIAOMI REDMI 3s (INTERNANIOTAL VERSION) πάντα από το geekbuying και να μην το βιάζεσαι.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

προσπαθώ να flashάρω το κινητο βάσηντων βηματων στην 46 σελίδα άλλα όταν φτάνω στο σημείο που συνδέω το κινητό μου βγάζει το μήνυμα

BROM ERROR:S FTHND FILE IS NOT LOADED YET

There is file not loaded yet

1.Please check if the DA path is correct

2.Please check if all the ROM files exist

3.Please check if the scatter file description is sync with the exist rom

το τηλέφωνο δεν ανοίγει

καμιά βοήθεια?

ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εβαλα την rom απ το needrom και μετα χρησιμοποιησα το modem απ το myphone.gr και δουλευει το τηλφωνο αψογα

μονο που βλεπω οτι καταναλωνετε πολυ απ την ram

 

Καλησπέρα,

θα μπορούσες να με βοηθήσεις γιατί και γω το ίδιο πρόβλημα έχω.Τώρα είναι νεκρό το τηλέφωνο.Αν θέλεις στείλε μου μηνυμα τα βήματα που έκανες.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες καλησπέρα υπάρχει κάποιος στο νήμα που να είχε θέμα με την μπαταρία????

Άφησα εχτες το βράδυ(23:30) το τηλ με 81% μπαταρία χωρίς κάρτα σιμ μέσα και με wifi ενεργό και το πρωί (04:20) το τηλέφωνο δεν είχε ούτε 1% μπαταρία....

Η μπαταρία είναι αλλαγμένη πριν 3 μήνες λόγο του ίδιο προβλήματος αλλά ποτέ δεν έφτιαξε. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει...

Έχω φλασαρει αρκετές ρομ όμως με καμιά δεν έφτιαξε!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Ξέρει κανείς πως επιδιορθώνεται αυτό;

Έχω κάνει επαναφορά, εκκαθάριση cashe, force stop αλλά εξακολουθεί να μην δουλεύει η πίσω κάμερα.

http://imgur.com/a/yYPWP

http://i.imgur.com/smbiATY.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εφόσων δοκίμασες όλα αυτά που λες και δεν έπιασαν, τότε πρέπει να το πας σε κάποιο service. Το πιθανότερο είναι ότι έχει ξεκουμπώσει το βύσμα της κάμερας. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν κάποιο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα την έκδοση με τα 32 GB (Χ2-CU) από κινέζικο site και έχω το εξής περίεργο προβλημα με τη vodafone που χρησιμοποιώ.

1) Όταν καλώ ΕΓΩ δεν με ακούνε καθαρά. Γενικά δημιουργείται κατι σαν περιεργος βόμβος στον αλλο που με ακούει.

2) Όταν με καλούνε ΟΛΑ κομπλέ και καθαρά!!! :worry:

Τι στον κόρακα είναι αυτό τώρα??Φταιει το κινητό ή κάτι άλλο>? Έχει μια rom multilanguage με έκδοση VIBEUI_V2.0_1514_5.26.1_ST_X2-CU

 

PLEASE HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα παιδιά !! Ανοίγω την πίσω κάμερα και μου βγάζει error αλλά η μπροστινή λειτουργεί κανονικά. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?? Edited by alkatsino
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κριμα που ενα κινητο σαν αυτο με τετοια χαρακτηριστικα, το αφησαν "ανεκμεταλευτο" οσον αφορα το λογισμικο του...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ξέρεις κανείς που θα βρω ανταλλακτικά; Θέλω το πίσω καπάκι με την κεραία και την κάμερα.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
καλήμερα στο φόρουμ ,παιδιά προσπάθησα να φλασαρω την ρομ που είχα εγκατεστημενη και παλιότερα στο κινητό αλλά για κάποιο λόγο κόλλησε και από εκεί και μετά κάνει συνέχεια reboot και βγάζει κάτι κινέζικα (σήμα εταιρίας ) , πατάω το power button και το volume down και μου γράφει "have been in to meta mode , prees power button and the normal boot " και δεν κάνει τίποτα μετά από λίγο κάνει πάλι reboot με αποτέλεσμα να μένει ανοιχτό το κινητό και να μην μπορώ να το φλασαρω μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω ή τι κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα στο φόρουμ ,παιδιά προσπάθησα να φλασαρω την ρομ που είχα εγκατεστημενη και παλιότερα στο κινητό αλλά για κάποιο λόγο κόλλησε και από εκεί και μετά κάνει συνέχεια reboot και βγάζει κάτι κινέζικα (σήμα εταιρίας ) , πατάω το power button και το volume down και μου γράφει "have been in to meta mode , prees power button and the normal boot " και δεν κάνει τίποτα μετά από λίγο κάνει πάλι reboot με αποτέλεσμα να μένει ανοιχτό το κινητό και να μην μπορώ να το φλασαρω μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω ή τι κάνω λάθος?

σύνδεσε το κινητό για φλασάρισμα, και άστο να κάνει reboot.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπόρεσα και το φλασαρα έβαλα πρώτα την cu και μετά την eu και στις 2 το gps δεν λοκαρει αλλα στη eu εχω και το πρόβλημα ότι δεν βλέπει την κάρτα σιμ, ενώ δείχνει ότι έχει πάρει την vodafone κάρτα και ζητάει να πατήσω εντάξει μετά από λίγο κάνει ξανά το ίδιο και δεν έχει σήμα καθόλου. Μπορείσ να μου πεις τι κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά μπόρεσα και το φλασαρα έβαλα πρώτα την cu και μετά την eu και στις 2 το gps δεν λοκαρει αλλα στη eu εχω και το πρόβλημα ότι δεν βλέπει την κάρτα σιμ, ενώ δείχνει ότι έχει πάρει την vodafone κάρτα και ζητάει να πατήσω εντάξει μετά από λίγο κάνει ξανά το ίδιο και δεν έχει σήμα καθόλου. Μπορείσ να μου πεις τι κάνω λάθος.

 

Για την sim ριξε τα modem files του CU. Επίσης απενεργοποιήσε το LTE(4G) για να μη σου ζηταει 2 φορες το pin όταν το ανοίγεις και να μην αδειάζει η μπαταρια.

 

Για το gps δοκίμασε το gps locker κάνοντας ενημέρωση τα a-gps data (συνδεδεμένος σε wifi), επίση μπορεί να βοηθήσουν MTK EPO GPS Fixer ή το MT GPS EPO Fix που διορθώνουν τα epo αρχεία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ψάχνοντας μηπως έχει βγει καμια καινουρια rom έπεσα σε σελίδες χωρίς να καταφερω όμως να βάλω κάποια στο κινητο. Η μια είναι η CM 13.0 Android 6.0 MM που μάλλον είναι καινουρια έκδοση από αυτόν που έχει δημιουργήσει και αυτή στο needrom, χωρις να την έχει τεσταρει επειδη δε διαθέτει πια το κινητο. Η άλλη ειναι η Lineage OS 14.1 η οποία φαίνεται να χει μολις 20 μερες ζωης, αλλά βασίζεται στην nougat 7.1 και πιθανον να χει αρκετες ενημερωσεις στο μελλον. Αν κάποιος καταφερει να κάνει κάποια εγκατασταση, ας μας το αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...