Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο baralajbi εχει βγαλει lollipop για το x2?

Το λινκ το ειδες μαν ή βαριεσαι και λες να ρωτησεις εδω καλυτερα?

Πρεπει να εχει αναφερθει καμια 200αρια φορες αυτο το λινκ.

http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-x2-cu-multilang-gapps-root/

"This ROM only for Lenovo X2-CU (Lenovo X2 Dual SIM Chinese Version) – Android 4.4.2"

Οχι λοιπον. Ακομη τουλαχιστον.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με την ΑΡ, σύντομα κάποιο παλικάρι από τους XDA θα ανεβάσει κανονικό αρχείο rom (όχι backup) που θα φλασάρεται με flashtool και θα αναβαθμίζεται κανονικά: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=61441533&postcount=229

 

Ενημέρωση:

Έτοιμη η πρώτη X2-AP ROW rom

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....

 

Εμειν χωρίς κινητο εδω και κατι ωρες.... Πηγα να κανω update (συνεχεια μου πετουσε το μηνυμα ) αν θυμαμαι καλα σε .....s129 ή s126(??). EU....μιας και ειχα περασει αρκετους μηνες την EU ROM του ρωσικου site.

Παω να κανω update...μετρουσε ποσοστα επι τις εκατο και τελικα μου εβγαλε Failed...

Μετα με παει σε ενα MAIN MENU που γραφει reboot, install update package wipe user data, power of (και πανω πανω γραφει Lenovo-Recovery. Παω να κανω install update package και μου βγαζει παλι FAIL...δεν μπορω να κανω τπτ αλλο....δεν εχω κινητο βασικα...το ειχα κανει root με kinguser..μηπως τελικα φταει αυτο?

Οταν παω να κανω install update package μου βγαζει μηνυμα "now system will install update.zip of root directory in first system partition. Attention if phone is encrypted this operation will fail. "

Παταω yes να κανει και εκει που παει να ξενικησει (0 %) πεταει ενα κοκκινο Χ και γραφει install failed. Εχει μονο κουμπακι για back.....

 

Και ετσι δεν ανοιγει το κινητο....ποτε

τι το ηθελα το update γμτ...παιδια βοηθηστε παρακαλω...δεν εχω κινητο..

Ευχαριστω

 

YG εφτασα μεχρι 45 σελιδα να διαβαζω αλλα δεν ειδα κατι...και γιαυτο εστειλα...συγγνωμη αν το εχετε ξαναναφερει...(ειχα πολλα αρχεια μεσα...και δεν θα θελα να τα χασω)

Edited by aljimis
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Έτοιμη η πρώτη X2-AP ROW rom

 

Η καλύτερη είδηση φέτος!:D

Την κατέβασα αλλά θα την περάσω αύριο. Εσύ φαντάζομαι την πέρασες ήδη...:p

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε την ευαισθησία της οθόνης στο πιο χαμηλό?

Πάτησα το high sensitive και το κινητό τρελάθηκε. Άνοιγε μόνο του σελίδες!

Επανεκκίνηση και ξετσεκαρισμα και έστρωσε.

Και κάτι ακόμα, πιο γραμματοσειρά έχετε από τις υπάρχουσες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε την ευαισθησία της οθόνης στο πιο χαμηλό?

Πάτησα το high sensitive και το κινητό τρελάθηκε. Άνοιγε μόνο του σελίδες!

Επανεκκίνηση και ξετσεκαρισμα και έστρωσε.

Και κάτι ακόμα, πιο γραμματοσειρά έχετε από τις υπάρχουσες?

. Δεν νομιζω φιλε το εψαχνα και εγω αλλα για τα κουμπια γιατι μου φαινονται καπως δυσκολα στο πατημα με υψηλη ευαισθησια εστρωσαν τα κουμπια αλλα η οθονη τρελαθηκε οπως ειπες αλλα πιστευω συνηθιζετε και η οθονη και τα κουμπια εγω το συνηθισα μετα απο μερικες μερες παντως
Link to comment
Share on other sites

. Δεν νομιζω φιλε το εψαχνα και εγω αλλα για τα κουμπια γιατι μου φαινονται καπως δυσκολα στο πατημα με υψηλη ευαισθησια εστρωσαν τα κουμπια αλλα η οθονη τρελαθηκε οπως ειπες αλλα πιστευω συνηθιζετε και η οθονη και τα κουμπια εγω το συνηθισα μετα απο μερικες μερες παντως

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Άντε να το συνηθίσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....

 

Εμειν χωρίς κινητο εδω και κατι ωρες.... Πηγα να κανω update (συνεχεια μου πετουσε το μηνυμα ) αν θυμαμαι καλα σε .....s129 ή s126(??). EU....μιας και ειχα περασει αρκετους μηνες την EU ROM του ρωσικου site.

Παω να κανω update...μετρουσε ποσοστα επι τις εκατο και τελικα μου εβγαλε Failed...

Μετα με παει σε ενα MAIN MENU που γραφει reboot, install update package wipe user data, power of (και πανω πανω γραφει Lenovo-Recovery. Παω να κανω install update package και μου βγαζει παλι FAIL...δεν μπορω να κανω τπτ αλλο....δεν εχω κινητο βασικα...το ειχα κανει root με kinguser..μηπως τελικα φταει αυτο?

Οταν παω να κανω install update package μου βγαζει μηνυμα "now system will install update.zip of root directory in first system partition. Attention if phone is encrypted this operation will fail. "

Παταω yes να κανει και εκει που παει να ξενικησει (0 %) πεταει ενα κοκκινο Χ και γραφει install failed. Εχει μονο κουμπακι για back.....

 

Και ετσι δεν ανοιγει το κινητο....ποτε

τι το ηθελα το update γμτ...παιδια βοηθηστε παρακαλω...δεν εχω κινητο..

Ευχαριστω

 

YG εφτασα μεχρι 45 σελιδα να διαβαζω αλλα δεν ειδα κατι...και γιαυτο εστειλα...συγγνωμη αν το εχετε ξαναναφερει...(ειχα πολλα αρχεια μεσα...και δεν θα θελα να τα χασω)

 

 

Δοκίμασες να πατήσεις power off? όχι restart....

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα συμπεράσματα από τις λίγες ώρες με την ΑΡ που ανέβασε το παλικάρι απ' την Τουρκία είναι άριστα!

Είναι η πρώτη φορά μετά από τόσους μήνες που μπορώ να πω ότι το κιν πραγματικά αναβαθμίστηκε!

Κατ΄αρχήν είναι η πιο καινούρια έκδοση και είναι lollipop.

Κατά δεύτερον δουλεύει τέλεια απ' όσο έχω προλάβει να δω!

 

Για το φλασάρισμα χρειάζεται το flashtool που υπάρχει μέσα στο ζιπ με τη ρομ.

Η διαδικασία είναι γνωστή, checksum, high speed και επιλογή firmware upgrade οπωσδήποτε!

Μετά το φλασάρισμα κάνει αρκετά λεπτά να bootάρει!

Για ρουτάρισμα ,μετά από ΠΟΛΥ και άκαρπη ταλαιπωρία με 4 - 5 εκδόσεις του Kingroot apk αλλά και του προγράμματος για pc, αυτό που πέτυχε με τη μία είναι η μέθοδος του mitsospap στο 1238 ποστ.

Η TWRP που δίνει ο mitsospap είναι τέλεια και χρειάζεται το ίδιο flashtool για την εγκατάσταση. Το λέω γιατί αυτό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, μου έβγαζε συνέχεια σφάλμα με αυτή τη ρομ.

Οπότε αν αντικαταστήσει κανείς εξαρχής το recovery.img της ρομ με αυτό της TWRP γλιτώνει ένα παραπάνω φλασάρισμα.

Τεράστιο συν (για μένα) είναι ότι συνεργάζεται πολύ καλά με το exposesed installer και το gravity box σε αντίθεση με τη CU που μου είχε βγάλει το λάδι! :happy:

Αυτά προς το παρόν!

Καλές προσπάθειες...! :)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....

 

Εμειν χωρίς κινητο εδω και κατι ωρες.... Πηγα να κανω update (συνεχεια μου πετουσε το μηνυμα ) αν θυμαμαι καλα σε .....s129 ή s126(??). EU....μιας και ειχα περασει αρκετους μηνες την EU ROM του ρωσικου site.

Παω να κανω update...μετρουσε ποσοστα επι τις εκατο και τελικα μου εβγαλε Failed...

Μετα με παει σε ενα MAIN MENU που γραφει reboot, install update package wipe user data, power of (και πανω πανω γραφει Lenovo-Recovery. Παω να κανω install update package και μου βγαζει παλι FAIL...δεν μπορω να κανω τπτ αλλο....δεν εχω κινητο βασικα...το ειχα κανει root με kinguser..μηπως τελικα φταει αυτο?

Οταν παω να κανω install update package μου βγαζει μηνυμα "now system will install update.zip of root directory in first system partition. Attention if phone is encrypted this operation will fail. "

Παταω yes να κανει και εκει που παει να ξενικησει (0 %) πεταει ενα κοκκινο Χ και γραφει install failed. Εχει μονο κουμπακι για back.....

 

Και ετσι δεν ανοιγει το κινητο....ποτε

τι το ηθελα το update γμτ...παιδια βοηθηστε παρακαλω...δεν εχω κινητο..

Ευχαριστω

 

YG εφτασα μεχρι 45 σελιδα να διαβαζω αλλα δεν ειδα κατι...και γιαυτο εστειλα...συγγνωμη αν το εχετε ξαναναφερει...(ειχα πολλα αρχεια μεσα...και δεν θα θελα να τα χασω)

 

Στο κάνει επειδή το τηλ σου ειναι root μετά από πολύ ψάξιμο οπότε το έκανα ροοτ μου έκανε ακριβώς ότι κ σε σένα οπότε δεν ήταν ροοτ έκανε κανονικά όλα τα updates

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η καλύτερη είδηση φέτος!:D

Την κατέβασα αλλά θα την περάσω αύριο. Εσύ φαντάζομαι την πέρασες ήδη...:p

 

Θα χρειάζεται και εδώ ή αλλαγή του modem.img;;

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειάζεται και εδώ ή αλλαγή του modem.img;;

 

Μάλλον όχι γιατί πρέπει να έχει το ίδιο με τη CU.

Εγώ πάντως δεν άλλαξα και έχω κανονικά 4G.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι γιατί πρέπει να έχει το ίδιο με τη CU.

Εγώ πάντως δεν άλλαξα και έχω κανονικά 4G.

 

Σου δουλεύουν και οι δυο κάρτες σιμ κανονικά? γιατί σε έμενα δούλευε μόνο η δεύτερη και στην πρώτη δούλεψε μόνο όταν το γύρισα σε 2g.

στο needrom αναφέρθηκε κάπου αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεύουν και οι δυο κάρτες σιμ κανονικά? γιατί σε έμενα δούλευε μόνο η δεύτερη και στην πρώτη δούλεψε μόνο όταν το γύρισα σε 2g.

στο needrom αναφέρθηκε κάπου αυτό το πρόβλημα.

 

Εμένα φίλε μου αυτό και το ότι δεν στέλνει μηνύματα η SIM 1 μου το κάνει με όποια ρομ και να του βάλω εξαιτίας ενός λάθος προγράμματος που είχα χρησιμοποιήσει από βλακεία!

Με είχε σώσει το backup οπό recovery που είχα κρατήσει και από τότε σε κάθε αναβάθμιση φλάσαρα μόνο το system.img και όλα δούλευαν ΟΚ αλλά τώρα που πρόκειται για ριζική αλλαγή του λειτουργικού δυστυχώς είμαι χωρίς sms από την πρώτη SIM.

Για το πρόβλημά σου η λύση είναι εύκολη!

Κατέβασε αυτό το αρχειάκι, ξεζιπάρισέ το και κάνε ότι λέει το έγγραφο.

Αν όμως έχεις και με τα sms θέμα δεν μπορώ να βοηθήσω!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω από την ολιγόωρη εμπειρία με την AP ROM: σταθερότατη σαν την EU που είχα τόσο καιρό μέχρι την S223 Lollipop!

Την έχω με 2 sim, 1 της cosmote στην 1η slot & στη 2η slot κάρτα της wind. Δεν έβλεπε την 1η κάρτα αφού την φλασάρισα μέχρι που άλλαξα το modem.img με της CU και όλα εντάξει. Λειτουργούν και οι 2 κάρτες με 4G ταυτόχρονα κι όχι όπως λειτουργούσε παλιά η CU μόνο στην 1η slot!

Έκανα root με kingroot 4.0 κινέζικο. Στην 4η προσπάθεια τα κατάφερε.

Δέχεται τα πάντα από εφαρμογές όπως ακριβώς και η EU.

Με τα SMS κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό περίμενα από τότε που αγόρασα την συσκευή, εδώ και 7 μήνες...

Μπράβο στο παληκάρι που ανέβασε την AP ROM!!

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω και εγώ την ΑΡ .....

Άντε να αρχίσω τα παιχνίδια και εγώ με τη σειρά μου :lol:

 

Το mobileuncle Tools δεν υποστηρίζει να κάνω backup τον φάκελο NVRAM που είναι μέσα τα ΙΜΕΙ

Τον έκανα αντιγραφή σε ένα φάκελο όποτε μετά να τα έχω και αν έχω θέμα να τον αντικαταστήσω .....

Έχει κανείς καμιά καλύτερη λύση πριν ξεκινήσω ?

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ιπποκράτη έχεις 4G και στις δύο κάρτες και μάλιστα ταυτόχρονα!!!;;;

Γιατί αφενός στις ρυθμίσεις υπάρχει η επιλογή για το ποια κάρτα θα έχει 4G (άρα η άλλη όχι) και αφετέρου υποτίθεται ότι εκ κατασκευής η δεύτερη μόνο μέχρι 3G πιάνει!!!!

Δεν έχω σαφώς πρόθεση να σε αμφισβητήσω αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση που συμβαίνουν συχνά τέτοια παράδοξα όπως το παλιό μου ZOPO που υποστήριζε OTG χωρίς να έχει τέτοιες προδιαγραφές κανονικά!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω και εγω την ΑΡ .....

Αντε να αρχισω τα παιχνιδια και εγω με τη σειρα μου :lol:

 

Δεν είναι περίεργο παιχνίδι για εμάς που είχαμε την EU ROM. Με το titanium backup ξεμπερδεύεις το πολύ σε μια ώρα διότι δέχεται και τις ρυθμίσεις συστήματος και έτσι δεν χάνεις ούτε τους κωδικούς wifi κλπ που είχες.

Plug N Play ένα πράμα!:lol::D

Η ίδια σταθερότητα, ίδια διάρκεια μπαταρίας (μιας και στην S223 αν πρόσεξες βελτιώθηκε πάρα πολύ λόγω της σωστής λειτουργίας στη διαχείριση ισχύος στις ρυθμίσεις) με τη διαφορά ότι δουλεύουν όλες οι κάρτες.

Τόσο καιρό την περιμέναμε αυτή την ROM Λάζαρε!! Ξεκίνα να παίζεις :):happy::p

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ipokrati δεν το εχω το titanium οποτε θα το αφησω ετσι.

Κωδικους wifi ετσι και αλλιως τους εχω γραμμενους σε αρχειο οποτε δεν εχω προβλημα.

Θα κανω μια αποπειρα να κατεβασω τον τιτανα και να κανω ενα backup

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εκανα και γω την αναβαθμιση αλλα δυστυχως εχασα το ιμει μου και το s/n. υπαρχει κάποιος τροπος να το επαναφερω?

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω το κινητο μεσα στην εβδομαδα, καλως εχοντων των πραγματων...

Διαβαζω με ενδιαφερον τα νεα σας για την νεα ρομ.

Ειχα αποφασισει να αγορασω του Χαραλαμπη αλλα περιμενοντας την συσκευη, μαλλον θα δοκιμασω πρωτα την νεα ρομ, για ξεκαθαριστε λιγο τα δεδομενα, πολλες αντιφασεις βλεπω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλή εβδομάδα .....

Για όσους έχουν περάσει την ΑΡ και δουλεύει σωστά το μόντεμ για κάντε ένα τσεκ

και αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Έτσι είναι και σε σας οι πληροφορίες ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλή εβδομάδα .....

Για όσους έχουν περάσει την ΑΡ και δουλεύει σωστά το μόντεμ για κάντε ένα τσεκ

και αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Έτσι είναι και σε σας οι πληροφορίες ?

 

Εγώ του έβαλα το μόντεμ που δίνει μαζί με τη ρομ και δείχνει έτσι.

Δεν έχει κάποια διαφορά πάντως στη λειτουργία!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...