Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα στο φορουμ, εχω το κινητο απ την Τεταρτη 15/4 στα χερια μου, εκανε ακριβως ενα μηνα και μια μερα να ερθει απο pandawill.

Πολυ ομορφο και ελαφρυ εξωτερικα, θετικοτατες εντυπωσεις. Μονο αρνητικο η μπαταρια (βγαζει μια μερα ομως με νορμαλ χρηση) και η καμερα το βραδυ. Ψαχνομαι να ξεφορτωθω καποιες εφαρμογες, παρατήρησα οτι έχει 2 broswers, master clean, du battery, mobo market και αναρωτιέμαι αν πράγματι χρειάζονται όλα αυτά και ποια θα επρεπε να διαγραψω. Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα στην χρηση μεχρι τωρα, αλλα επειδη βλεπω κατι κινεζικα ωρες βρες σκεφτομαι να βαλω την eu rom. Ξερουμε τι γινεται με το lollipop? Ποτε θα ειναι διαθεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και συγνώμη για το ελαφρώς off-topic.

 

Αν θυμάστε από προηγούμενα ποστ μου, αγόρασα και εγω τη συσκευή απο pandawill αλλά δεν μπήκα τελικα στη διαδικασία rootαρισματος, φλασαρισματος κλπ.

Εν τω μεταξύ έπεσε στα χέρια μου άλλη συσκευή και δεν το θέλω πλεόν το lenovo.

Αν ενδιαφέρεται κανείς να το αγοράσει, στείλτε μου κάποιο πμ. Η τιμή θα είναι πολύ καλή.

 

Ευχαριστώ και παλι sorry για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Με το root checker εβγαλε αυτο το αποτελεσμα.

Αρα δεν ειναι ρουταρισμενο?

 

Sorry! Root access is not properly installed on this device.

 

Results provided by Root Checker Basic version 5.4.9 from joeykrim in Google Play - http://goo.gl/6QTF1D - on your device: Lenovo X2-CU - Android 4.4.2

 

Δεν είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

..... Ξερουμε τι γινεται με το lollipop? Ποτε θα ειναι διαθεσιμο?

 

Θεωρητικά μέχρι τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Απο pandawill έχει παραγγείλει κανεις?? Όλα κομπλε?? Το FHD 4G που γράφει τι ακριβως είναι???παιζει Ελλαδα?

 

Κανεις..???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Απο pandawill έχει παραγγείλει κανεις?? Όλα κομπλε?? Το FHD 4G που γράφει τι ακριβως είναι???παιζει Ελλαδα?

Κανεις..???

Όχι απλά "κανείς", αλλά αρκετοί. Δες στην ίδια σελίδα post #901. Όλα..."κομπλε"! To FHD, σημαίνει "full high definition"...ήτοι 1920x1080. Υποθέτω, όμως, ότι ήθελες να γράψεις FDD. To 4G σημαίνει... 4G (τέταρτης γενιάς πρότυπο κινητής τηλεπικοινωνίας) :p.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχει κανει κανενας επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ; αν ναι μετα ηταν με "κινεζιες" το τηλεφωνο η ολα κομπλε ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάνε πρώτα στην cosmote να ενεργοποιήσουν την σύνδεση 4G στη γραμμή σου, να τσεκάρουν αν η κάρτα sim που έχεις είναι όντως για 4G και μετά θα πιάνει σχεδόν παντού.

 

πήγα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσω κάτι και ότι πρέπει να το ενεργοποιήσω στο κινητό να πιάνει 4g. επίσης μου είπαν ότι η κάρτα επειδή είναι micro πιάνει 4g... το έβαλα στην χειροκίνητη επιλογή δικτύου και επέλεξα gr κοσμοτέ 4g αλλα και πάλι 3g πιάνει. τι γίνετε :S

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. το θεμα με την αναγνωριση λυθηκε με τα 7 ψηφια!!! για gps κατεβασα 2 δωρεαν. το navmii και το here maps. θα τα δοκιμασω αυριο

 

Λύθηκε το θέμα και στα μηνύματα;;; Γιατί εμένα ακόμα βγάζει 2 νήματα για τον ίδιο αριθμό, ένα για τον αριθμό χωρίς το +30 και ένα με το +30.

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

πήγα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσω κάτι και ότι πρέπει να το ενεργοποιήσω στο κινητό να πιάνει 4g. επίσης μου είπαν ότι η κάρτα επειδή είναι micro πιάνει 4g... το έβαλα στην χειροκίνητη επιλογή δικτύου και επέλεξα gr κοσμοτέ 4g αλλα και πάλι 3g πιάνει. τι γίνετε :S

Δεν ξέρει τι λέει μάλλον γιατί εγώ αλλά και άλλοι πολλοί έτσι έκαναν, ύστερα από ερώτηση στην cosmote. Εσύ δεν θα ενεργοποιήσεις τίποτα φυσικά εκτός απ το να ρυθμίσεις την επιλογή δικτύου σε αυτόματο με LTE. Ενεργοποίηση δικτύου 4G στη γραμμή σου θα κάνουν οι ίδιοι τους, εφόσον το ζητήσεις & οι κάρτες έχουν έναν αριθμό επάνω. Αν δεν τον τσεκάρει αυτός εκεί, δεν είναι σίγουρος τι μοντέλο κάρτας είναι...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσεις το 4G, έλα σε ένα κατάστημα του δικτύου COSMOTE ή κάλεσε την Εξυπηρέτηση Πελατών ή ενεργοποίησε το μέσα από το My COSMOTE ή από το My COSMOTE App.

Έτσι λέει εδω στη σελίδα της cosmote.

Όποτε μια επίσκεψη στη σελίδα τους για ενεργοποίηση του 4G

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

τι φωτογραφίες ειναι οι φωτοσφαιρικές ?!

π.χ. αυτή που βρήκα στο gogle maps:

https://www.google.gr/maps/@37.975314,23.735836,3a,75y,273.63h,82.37t/data=!3m5!1e1!3m3!1sikv0-RScRRMAAAQZURqFaA!2e0!3e11

 

Μου απάντησε φίλος από το forum σε π.μ. πως τραβάει. Πρέπει να βάλεις την google camera και υπάρχει ως επιλογή

εχω κατεβασει την google camera εχω βγαλει μερικες καταπληκτικες φωτος και φωτοσφαιρικες και πανοραμικες

ερωτηση, που μπορω να τις ανεβασω για να φαινονται φωτοσφαιρικες και οχι σαν απλες φωτος? στο φουμπου γινετε? γιατι σαν απλες δεν φαινονται καλα σαν διπλωμενες καπως. και στον υπολογιστη χρειαζομαι καποιο προγραμα για να τις δω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Εχω παραγγειλει και εγω το κινητο απο το vickmall και λογικα μεσα στην εβδομαδα θα ερθει.

Ηδη απο εκει θα μου το εχουν ρουταρει,θα εχουν περασει το playstore και πολλες γλωσσες.

Θα ηθελα να ρωτησω,απο την στιγμη που θα ερθει στα χερια μου ποιες ειναι οι βασικες ενεργεις που πρεπει να κανω;

Εχω διαβασει για το οτι πρεπει να αλλαξω την ρομ σε ευρωπαικη και ειδα το πως γινεται στην πρωτη σελιδα του τοπικ.Αυτα που λεει πρεπει να τα κανω με το που ανοιξω το κιν;

Επισης για να ειναι ολα ενταξει,χρειαζεται να κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Εχω παραγγειλει και εγω το κινητο απο το vickmall και λογικα μεσα στην εβδομαδα θα ερθει.

Ηδη απο εκει θα μου το εχουν ρουταρει,θα εχουν περασει το playstore και πολλες γλωσσες.

Θα ηθελα να ρωτησω,απο την στιγμη που θα ερθει στα χερια μου ποιες ειναι οι βασικες ενεργεις που πρεπει να κανω;

Εχω διαβασει για το οτι πρεπει να αλλαξω την ρομ σε ευρωπαικη και ειδα το πως γινεται στην πρωτη σελιδα του τοπικ.Αυτα που λεει πρεπει να τα κανω με το που ανοιξω το κιν;

Επισης για να ειναι ολα ενταξει,χρειαζεται να κανω κατι αλλο;

 

Δε χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα, εφόσον το κινητό δεν έχει προβλήματα. Ότι λειτουργεί, δεν το πειράζουμε! Οι βασικές ενέργειες, συνεπώς, είναι να το χαρείς & να το μάθεις. Δεν υπάρχει "πρέπει να αλλάξω την ρομ". Υποθέτω ότι θα σου έρθει με CU ρομ, άρα απλά να προσέξεις το θέμα με τα updates, για να μη χάσεις τα Ελληνικά κτλ. Τώρα βέβαια αν εσύ επιθυμείς να πειραματιστείς με άλλα κόλπα....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Απέκτησα και εγω προσφατα το κινητο απο pandawill.Πολυ ομορφο το κινητο και γρηγορο.Του περασα την ευρωπαικη ρομ,απλα στην οθονη κλειδωματος κατω μου γραφει κληση εκτακτης αναγκης ενω σημα εχω κανονικα.Επιπλεον το βαζω διπλα διπλα με ενα coolpad f1 και το λευκο στο lenovo μου φαινεται σαν να ψιλοκιτρινιζει.Εχετε παρατηρησει και εσεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ψιλοκιτρινίζει!

Μπορείς να πας ρυθμίσεις/προβολή/επιπτώσεις οθόνης και να ρυθμίσεις την οθόνη όπως προτιμάς!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

βγήκε αναβάθμιση για όσους έχουν X2-EU_ROW rom (X2-EU_ROW_S130_150412)

ενώ τις έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις από την S120 και μετά που έβγαλε,

μου ρίχνει πόρτα στην εγκατάσταση.. (failed) το ξερουτάρισα μήπως φταίει αυτό αλλά πάλι τα ίδια..

Παίζει μήπως κάτι άλλο,ξέρει κανείς?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

έχω περασέι την x2 eu s121 ολα λειτουργουν άψογα στο κινητο,ειναι rooted ,έχω θέμα μόνο με το skype και το outlook οπου μου κρασαρουν οποτε τ ανοιγω,δεν ξερω αν το χει συναντησει αλλος,παντως με επανεγκατασταση δν εφτιαξε το προβλημα.Υποψιαζομαι με αναβαθμιση στη rom να διορθωνεται το προβλημα αυτο.

Μου εχει ενημερωση για αναβαθμιση στην s122 την πρωτη φορα που το φλασαρα και το ρουταρα μολις πατησα να κανει update στην 122 το κινητο crashare και δεν ανοιγε οποτε ξαναεκανα τη διαδικασια απο την αρχη.Νομιζω πλεον υπαρχει η s129 σαν αναβαθμιση,το ερωτημα ειναι αν ειναι ασφαλες να κανω τις αναβαθμισεις σιγα σιγα η παιζει να ξανακρασαρει το κινητο.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

έχω περασέι την x2 eu s121 ολα λειτουργουν άψογα στο κινητο,ειναι rooted ,έχω θέμα μόνο με το skype και το outlook οπου μου κρασαρουν οποτε τ ανοιγω,δεν ξερω αν το χει συναντησει αλλος,παντως με επανεγκατασταση δν εφτιαξε το προβλημα.Υποψιαζομαι με αναβαθμιση στη rom να διορθωνεται το προβλημα αυτο.

Μου εχει ενημερωση για αναβαθμιση στην s122 την πρωτη φορα που το φλασαρα και το ρουταρα μολις πατησα να κανει update στην 122 το κινητο crashare και δεν ανοιγε οποτε ξαναεκανα τη διαδικασια απο την αρχη.Νομιζω πλεον υπαρχει η s129 σαν αναβαθμιση,το ερωτημα ειναι αν ειναι ασφαλες να κανω τις αναβαθμισεις σιγα σιγα η παιζει να ξανακρασαρει το κινητο.

 

Ευχαριστω πολυ

 

φίλε μου εγώ από την 120 μέχρι την 129 τις έκανα στο καπάκι την μια μετά την άλλη χωρίς πρόβλημα αμέσως μετά το flash από CU σε ΕU

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ από την 120 μέχρι την 129 τις έκανα στο καπάκι την μια μετά την άλλη χωρίς πρόβλημα αμέσως μετά το flash από CU σε ΕU

 

Πριν κανω τις αναβαθμισεις μηπως πρεπει να ξεrootarw το κινητο κι μετα να προχωρησω??

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω τις αναβαθμισεις μηπως πρεπει να ξεrootarw το κινητο κι μετα να προχωρησω??

 

το δοκίμασα τώρα για να κάνω από 129 σε 130 που μου έβγαλε αλλά απέτυχε.. παντώς με το που το φλάσαρα στην αρχή και δεν είχα πειράξει το παραμικρό στο κινητό μου έκανε όλα τα update στην σειρά χωρίς πρόβλημα..

δοκίμασέ το πάντως δεν έχεις να χάσεις κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα χωρίς να το περιμένω απεγκατέστησα μόνιμα την εφαρμογή security της Lenovo με το uninstall tool του KingUser.

Άρα τελικά ξηλώνεται!!! :D

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...