Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τόσο ασαφείς ερωτήσεις έκανα?

 

1. Στη βάση των ~10 γνωστών Κινέζικων μαγαζιών, δεν υπάρχει η τιμή που ζητάς (εκτός αν πετύχεις happy hour). Μάλλον το πιο φθηνό είναι το Panda απ'ότι βλέπω στα 210 usd.

2. Υποθέτω ότι είναι ερώτηση. Η μπαταρία είναι μέτρια. Αν περιμένεις πολλά, μάλλον θα απογοητευτείς. Για μέτριο χρήστη, είναι μια χαρά. Αν είσαι από πάνω του 24/7, τότε ίσως να μη σου κάνει.

3. Εγώ θα ρωτούσα κάποιους που το έχουν ήδη (το M1), συγκεκριμένα ως προς τη μπαταρία του, αφού αυτό φαίνεται ότι σε κερδίζει.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Στη βάση των ~10 γνωστών Κινέζικων μαγαζιών, δεν υπάρχει η τιμή που ζητάς (εκτός αν πετύχεις happy hour). Μάλλον το πιο φθηνό είναι το Panda απ'ότι βλέπω στα 210 usd.

2. Υποθέτω ότι είναι ερώτηση. Η μπαταρία είναι μέτρια. Αν περιμένεις πολλά, μάλλον θα απογοητευτείς. Για μέτριο χρήστη, είναι μια χαρά. Αν είσαι από πάνω του 24/7, τότε ίσως να μη σου κάνει.

3. Εγώ θα ρωτούσα κάποιους που το έχουν ήδη (το M1), συγκεκριμένα ως προς τη μπαταρία του, αφού αυτό φαίνεται ότι σε κερδίζει.

 

Σε ευχαριστώ φιλε..Οσον αφορά το μειζου, εχω ακούσει οτι βγάζει screen on ενα 7ωρο με μέση χρήση...Πρόκειται να δω τέτοια νούμερα στο Lenovo?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα λειτουργησει για τις γραμματοσειρες...

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-x2-smartphone-4g-lte-mtk6595-5-0-inch-1920-x-1080-2gb-32gb-dual-sim-android-os-4-4.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

προσπάθησα να ρουτάρω με spflash αλλά μου βγάζει error που μάλλον φταίει το scatter file. Ερώτηση... βάζουμε το scatter που έχει μέσα η rom που κατέβασα ή φτιάχνω δικό μου από το κινητό με MTKdroid tools? Γιατί αν είναι να φτιάξω εγώ πάλι έχω πρόβλημα... δεν με αφήνει να πατήσω το κουμπί create scatter file, είναι γκριζαρισμένο.....

Οπότε κόλλησα.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει

 

Νομιζω οτι θα λειτουργησει για τις γραμματοσειρες...

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-x2-smartphone-4g-lte-mtk6595-5-0-inch-1920-x-1080-2gb-32gb-dual-sim-android-os-4-4.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί σε Vibe X2 μια χαρά και σε ευχαριστώ πολύ...:)

 

edit: βέβαια εμείς στο δικό μας κινητό θα αλλάξουμε το αντίστοιχο αρχείο (FangZhengLTXH.ttf)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ...

Στις εικόνες της lenovo φαίνεται για το 4g: 1800/2600

Το to2c γράφει: TD-LTE B41MHz

Σε μία απάντησή του γράφει: 4G: LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600

Το vickmall επίσης γράφει: 1800/2600

Ο θείος λες δεν τις δείχνει....τι στο καλό!! :wacko:

To to2c γράφει για τη μνημη και απαντάει και σε ερώτηση 2/16 ενώ στην εικόνα του antutu φαίνεται 32.

Το vickmall γράφει επίσης 2/32.

Στο σκρουτζ το δείχνει με 32.

Υπάρχει και έκδοση με 16?? :blink: :blink:

 

Με gravity box μπορεί κανείς να μπει σε όλα τα μενού του MTK engineering mode.

Το δικό μου είναι CU.

Οι δύο πρώτες φωτό (EngineerMode/Telephony/BandMode) είναι για τη sim 1 και η τρίτη για τη sim 2.

H sim 1 έχει τικάρισμένη και την band 41 του LTE.

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Με dropbox μπορεί κανείς να μπει σε όλα τα μενού του MTK engineering mode.

.........

Με τον θείο εννοείς; Έχεις EU περασμένη;

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΧΧΧ βλακεία μου...! Με GRAVITY BOX ήθελα να πω (το διορθώνω αμέσως)!:O

CU συσκευή με CU rom (του baralajbi)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καινουργιος εδω , εχω 10 μερες τ ο κινητο , καλητερο απο οτι περιμενα,,, αψογο,,, σε 16 μερες απο το http://www.minideal.net με απλο ταχυδρομειο

to mono προβλημα ειναι η αναγνωρηση κλκσεων με το +30 το αφαιρω γιατι σε πολλα νουμερα δεν μπορεις να παρεις καν τηλεφωνο αν εχει το =+30,,,αλλα κα παλι πολλοι με παιρνουν και δεν βγαζει αναγνωρηση η στελνω μυνημα και μετα στην απαντηση δεν μου βγαζει το ονομα ,,, αν ξερει κανει τι να κανω ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

παιδια καινουργιος εδω , εχω 10 μερες τ ο κινητο , καλητερο απο οτι περιμενα,,, αψογο,,, σε 16 μερες απο το http://www.minideal.net με απλο ταχυδρομειο

to mono προβλημα ειναι η αναγνωρηση κλκσεων με το +30 το αφαιρω γιατι σε πολλα νουμερα δεν μπορεις να παρεις καν τηλεφωνο αν εχει το =+30,,,αλλα κα παλι πολλοι με παιρνουν και δεν βγαζει αναγνωρηση η στελνω μυνημα και μετα στην απαντηση δεν μου βγαζει το ονομα ,,, αν ξερει κανει τι να κανω ας μου πει

 

Εμένα μου έκανε αυτά που περιγραφείς επειδή καμια επαφή μου δεν είχε το +30 μπροστα, το πέρασα σε όλες και όλα λειτουργούν μια χαρά. Μετα διαβασα κάπου εδώ μέσα στις πιο πίσω σελίδες πως είναι μια επιλογή απο τις ρυθμίσεις και επιλεγεις 7 νούμερα αντί 9 νομίζω αλλά δεν θυμάμαι που ακριβως πας διάβασε λίγο πιο πίσω θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Με gravity box μπορεί κανείς να μπει σε όλα τα μενού του MTK engineering mode.

Το δικό μου είναι CU.

Οι δύο πρώτες φωτό (EngineerMode/Telephony/BandMode) είναι για τη sim 1 και η τρίτη για τη sim 2.

H sim 1 έχει τικάρισμένη και την band 41 του LTE.

 

Σ' ευχαριστώ...ότι να ναι γράφουν τα Κινεζάκια...μάλλον ότι τους βολεύει.

Τις συχνότητες 800 και 2600 του 4G λοιπόν δεν τις υποστηρίζει, οπότε οι της Wind-->ΝΟ 4G ενώ οι υπόλοιποι δε θα απολαμβάνουν την απόλυτη εμπειρία 4G ( :lol: :p :lol: ), όπως θα διαορφωθεί στο μέλλον με τις νέες συχνότητες να εντάσσονται σύντομα στα δίκτυά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εγκαταστήσεις το gravity box (άρα ρουτάρισμα και xposed installer προηγουμένως) και υπάρχει η επιλoγή MTK engineering mode.
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

προσπάθησα να ρουτάρω με spflash αλλά μου βγάζει error που μάλλον φταίει το scatter file. Ερώτηση... βάζουμε το scatter που έχει μέσα η rom που κατέβασα ή φτιάχνω δικό μου από το κινητό με MTKdroid tools? Γιατί αν είναι να φτιάξω εγώ πάλι έχω πρόβλημα... δεν με αφήνει να πατήσω το κουμπί create scatter file, είναι γκριζαρισμένο.....

Οπότε κόλλησα.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει

 

 

 

Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί σε Vibe X2 μια χαρά και σε ευχαριστώ πολύ...:)

 

edit: βέβαια εμείς στο δικό μας κινητό θα αλλάξουμε το αντίστοιχο αρχείο (FangZhengLTXH.ttf)

Κανενας;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το ρουτάρεις με Kingroot;

(Την εφαρμογή, όχι το πρόγραμμα για PC).

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το ρουτάρεις με Kingroot;

(Την εφαρμογή, όχι το πρόγραμμα για PC).

Σορρυ βλακεια έγραψα. Να το φλασαρω ηθελα να γραψω. Το τηλ ειναι ρουταρισμενο με kingroot... Προσπάθησα να περασω την eu rom απο το Ρωσικο site...

Link to comment
Share on other sites

Από κάποιες δοκιμές που έκανα το Σαββατοκύριακιο με την ΕU rom, κατάλαβα πως πρέπει να επιλέξεις Format All + Download στο flashtool για να προχωρήσει η διαδικασία.

Μετά από αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να του ξαναβάλεις το ΙΜΕΙ.

Δεν είχα σκοπό βέβαια να φλασάρω την ευρωπα'ι'κή ρομ οπότε δεν είμαι και σίγουρος για τα παραπάνω. Περίμενε και κάποιος που το έχει κάνει θα σε βοηθήσει!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Από κάποιες δοκιμές που έκανα το Σαββατοκύριακιο με την ΕU rom, κατάλαβα πως πρέπει να επιλέξεις Format All + Download στο flashtool για να προχωρήσει η διαδικασία.

 

Χθες που έκανα την διαδικασία δεν δούλεψε στο "Download Only" και μου δούλεψε στο "Firmware Upgrade".

Προσοχή στο download menu να είναι τικαρισμένο το " DA DL all with checksum".

Επίσης παιδεύτηκα πολύ ώρα για να εγκαταστήσω σωστά τους drivers.

Τελικά αυτό που έφταιγε είναι ότι στα windows 8 θα πρέπει να γίνει "disable driver signature enforcement".

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

 

Το παρήγγειλα πριν από 20 μέρες περίπου από vickmall και το πήρα στα χέρια μου το Σάββατο που μας πέρασε. 2 πήρα για την ακρίβεια, 1 για εμένα και 1 για την γυναίκα μου. Το θέμα είναι ότι πριν από αυτό είχα ένα Sony experia mini το ποίο θα πρέπει να το έχω καμια 5ετία και πλέον ούτε μισή μέρα δεν κρατάει η μπαταρία. Η γυναίκα μου είχε ένα I phone 3S εδώ και 8 χρόνια παρακαλώ! Αθάνατο! Αν δεν είχε και αυτό θέμα με την μπαταρία του δε νομίζω να αλλάζαμε άμεσα κινητά :D

 

Το λοιπόν, αφού διάβασα όλα τα σχόλια και ομολογουμένως ήταν πολύ διαφωτιστικά, αποφάσισα να τα παραγγείλω. Η άλλη επιλογή μου ήταν το Asus zen 5 ή το xiaomi MI3-4. Ένας φίλος που με βοήθησε με την όλη διαδικασία και τα παραγγείλαμε από το account του με ζάλισε να πάρω το xiaomi, γιατί έχει φάει κόλλημα γενικά και με τρόμαζε με την ιδέα του 8πήρυνου και ότι θα βράζω αυγά μετά από χρήση του Lenovo. Φυσικά ούτε ζεσταίνεται, ούτε τίποτα και το κινητό πετάει, όπως και η κάμερα που έχει...

 

Βέβαια, με τις μπαχατέλες που είχαμε πιο πριν είναι λογικό να μου φαίνεται ότι πετάει. Το swiftkey είναι ότι πιο χρήσιμο έχουν βγάλει και το εγκατέστησα αμέσως, η πρόβλεψη πάρα πολύ καλή και η ορθογραφία. Επίσης και ένα μικρό θεματάκι είχε με τα μηνύματα, όπου δεν σου αναγνώριζε την επαφή αν δεν είχε το +0030 μπροστά αλλά λύθηκε και αυτό από τις ρυθμίσεις.

 

Μετά την 4η-5η φόρτιση το κινητό με νορμαλ χρήση κρατάει 1,5-2 μέρες άνετα. Έχω πάρει και ένα powerbank που φορτίζει 2 κινητά και είμαι κομπλέ. Γενικώς για τις λίγες μέρες που το έχω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά αν συνεχίσει να πέφτει η τιμή του.

 

Τραγικοί στην cosmote, δεν είχαν σε κανένα κατάστημα στα Ιωάννινα micro sim κάρτες και περίμεναν να τους φέρουν. Ας είναι καλά ένα παλικάρι στον Γερμανό εδώ που μας έκοψε τις παλιές που είχαμε για να μπορέσουμε να κάνουμε την δουλειά μας στο Σ/Κ. Λογικά σήμερα θα πάμε να τις αλλάξουμε σε νέες micro γιατί με κομμένες κάρτες έχω μία υποψία ότι καμια μέρα δεν θα τις δει και θα μείνουμε μόνο με την συσκευή και δίχως κάρτα :p

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πηρα στα χερια μου και το πειραματιστηκα πολυ λιγο

εχει μεσα την CU εκδοση και τις ελληνικες εφαρμογες οπως το my f2g τις τρεχει μια χαρα

τωρα μενει να του βαλω καινουριες sim και θα επανελθω.

ελπιζω να μην χρειαστει να αλαξω rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Μόλις παρέλαβα από geekbuying όλα καλά αλλά πάτησα update ο άσχετος και τώρα όλα είναι καταλαβαίνετε πως. Κινεζικά και δεν λειτουργούν οι μισές εφαρμογές. Είναι η έκδοση v.2.0 1511 cu από ότι γράφει.τι κάνω για να επανέλθει στα κανονικά του; Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός κάπου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Μόλις παρέλαβα από geekbuying όλα καλά αλλά πάτησα update ο άσχετος και τώρα όλα είναι καταλαβαίνετε πως. Κινεζικά και δεν λειτουργούν οι μισές εφαρμογές. Είναι η έκδοση v.2.0 1511 cu από ότι γράφει.τι κάνω για να επανέλθει στα κανονικά του; Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός κάπου;

 

Θα χρειαστεί να περάσεις την προηγούμενη CU (και να μην ξανακάνεις update) ή αν προτιμάς την EU rom. Ψάξε λιγάκι στις προηγούμενες 5-10 σελίδες. Αν δεν έχεις ιδέα πως....έχει λίγη δουλειά & διάβασμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρελαβα και εγώ σήμερα, πολύ ωραίο, ελαφρύ, γρήγορο. και τωρα τι κανουμε ?? :worry:

 

Τώρα παίξε μαζί του. Αν είσαι ικανοποιημένος, μην κάνεις κάτι. Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε. Διαφορετικά, αν έχεις όρεξη για περιπέτειες, ξεκίνα το διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Από κάποιες δοκιμές που έκανα το Σαββατοκύριακιο με την ΕU rom, κατάλαβα πως πρέπει να επιλέξεις Format All + Download στο flashtool για να προχωρήσει η διαδικασία.

Μετά από αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να του ξαναβάλεις το ΙΜΕΙ.

Δεν είχα σκοπό βέβαια να φλασάρω την ευρωπα'ι'κή ρομ οπότε δεν είμαι και σίγουρος για τα παραπάνω. Περίμενε και κάποιος που το έχει κάνει θα σε βοηθήσει!

 

εγω που το εκανα αυτο κατα λαθος θα σου πω πως ναι μεν θα μπει η eu rom με σωστα το modem.img και δεν θα χρειαστεί να το αλλαξεις με το αντιστοιχο της CU ROM για να μπορει να παιζει σωστά το 4G και γενικα το σημα στο δικτυο. Απλα προσοχή αν το κανεις Format + download θα χασεις το IMEI και μετα ειναι αλλη διαδικασια. Εγω θα πρότεινα να μην κανει ποτε κανεις το Format all + download

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω τους πιο εμπειρους να μου πουν αν γνωριζουν η αν εχουν το ιδιο θεμα. Λοιπον εχω βαλει σε 2 vibe x2 την ευρωπαικη ρομ εχω δοκιμασει κ αυτην απο το needrom αλλα και ολες απο το ρωσσικο site. Τις περναω δουλευουν κανονικα ολες κανουν κανονικα τα update ota και μια χαρα μεχρι εδω. Αν ομως κατεβασω την εφαρμογη kingroot το κανω το κινητο root με kinguser αν παω να κανω ota update κατεβαινει κανονικα και οταν γινετε η επανεκινησει για να κανει το update απο το lenovo recovery στο 98% μου βγαζει faild και δεν μπορω να κανω τιποτα μετα θα πρεπει να ξαναφλασαρω παλι την ρομ απο την αρχη. Γνωριζει κανεις γιατι γινετε αυτο τι φταιει και πως να το φτιαξω? γιατι αντε πες οκ βαζω την ρομ κανω τα update μεχρι το τελευταιο και το κανω στο τελος root ναι αλλα στο μελλον σε καποιο update η μολις βγει και το lollipop τι θα γινει θα πρεπει παλι να σβησω τα παντα και φτου και απο την αρχη flashαρισμα, ειναι κουραστικο. Και δεν γινετε να μην δεν το κανω root το χρειαζομαι γιατι αναγκαστικα πρεπει να περασω το αρχειο για το imei διοτι χανετε μετα απο φλασαρισματα η επαναφορα εργοστασιακων. Αν μπορει να με βοηθήσει καποιος θα τον χιλιοευχαριστουσα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να περάσεις την προηγούμενη CU (και να μην ξανακάνεις update) ή αν προτιμάς την EU rom. Ψάξε λιγάκι στις προηγούμενες 5-10 σελίδες. Αν δεν έχεις ιδέα πως....έχει λίγη δουλειά & διάβασμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τώρα παίξε μαζί του. Αν είσαι ικανοποιημένος, μην κάνεις κάτι. Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε. Διαφορετικά, αν έχεις όρεξη για περιπέτειες, ξεκίνα το διάβασμα!

 

ναι ετσι ακριβως, το εχω δει ολο το νημα, και αλλες πολλες σελιδες, (το τηλ, ειναι για την κοπελα μου και θελω να ειναι λειτουργικο και απλο, καταλαβαινεις ;) μια παρατηρηση δε μου βρηκε την ωρα αυτοματα (σεταρα το gmail αλλα παλι δεν το βρηκε) και το εκανα χειροκινητα, απενργοποιησα το αυτοματο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...