Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στην απαντηση που μου εστειλες λεει για windows 8...Ο υπολογιστης μου εχει windows 7...

 

http://free-mobile-solutions.blogspot.gr/2014/12/mt65xx-preloader-mtk6577-usb-vcom.html

Σου στελνω το link για windows 7 εχει και οδηγιες πως να το κανεις,και εγω το ιδιο εκανα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις τελικα τα καταφερα.....ενα μικρο θεματακι με το σημα παρατηρω και τα δεδομενα αλλα λογικα φταει που δεν εχω αλλαξει το modem ακομη
Link to comment
Share on other sites

Eρωτήσεις προς όσους α) κατέχουν το Χ2 με την ευρωπαϊκή stock rom β)δεν έχουν πειράξει τη rom κατά το παρελθόν ( root , custom, μετάβαση από κινέζικη σε ευρωπαϊκή) , γ) κατέχουν το κινητό πάνω από 3 μήνες :

 

1) Πως πάει ο δέκτης gps ; Λοκάρει γρήγορα δορυφόρους έξω ; Λοκάρει δορυφόρους με υποβοήθηση data εντός σπιτιού και μετά από πόσο χρόνο ;

2) Έχει ποτέ το κινητό σας παγώσει/κολλήσει ώστε να απαιτεί επανεκκίνηση για να επανέλθει στη σωστή λειτουργία ; Αν ναι πόσο συχνά σας έχει συμβεί αυτό ;

 

Θα ήθελα να επαναλάβω ότι ρωτώ όσους έχουν την προορισμένη για Ε.Ε έκδοση του κινητού και δεν το έχουν πειράξει καθόλου με root και roms πλην των stock ευρωπαϊκών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω το κινητό ενός φίλου μου το οποίο φορά την VIBEUL_V2.0_1450_5.10.1_ST_X2-CU και δε του λειτουργεί το μεγάφωνο, δηλαδή δεν υπάρχει αναπαραγωγή κανενός ήχου παρά μόνο από το ακουστικό. Από ότι μου είπε πείραξε κάτι στο superSU και μετά εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα. Έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο; Δοκίμασα να ακολουθήσω τον οδηγό της πρώτης σελίδας αλλά πλέον δε λειτουργούν (όλα) τα links. Καμία ιδέα/συμβουλή;

Φιλε βρηκες λύση στο θέμα; Μ το βγάζει κ εμένα κ δν βρίσκω το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό 2 μήνες αγορά απο Κωτσόβολο δεν έχω πειραξει τίποτα μονο του έκανε update se lollipop o δέκτης gps απο τους γρηγορότερους που έχω δουλέψει σε smartphone με υποβοήθηση παντού πιάνει το gps σε σχέση με το sony xperia s ενα δυο δευτερόλεπτα πιο γρήγορα βρίσκει δορυφόρους, μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει ποτέ το κλείνω όμως κάθε βράδυ ελπίζω να βοήθησα
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό 2 μήνες αγορά απο Κωτσόβολο δεν έχω πειραξει τίποτα μονο του έκανε update se lollipop o δέκτης gps απο τους γρηγορότερους που έχω δουλέψει σε smartphone με υποβοήθηση παντού πιάνει το gps σε σχέση με το sony xperia s ενα δυο δευτερόλεπτα πιο γρήγορα βρίσκει δορυφόρους, μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει ποτέ το κλείνω όμως κάθε βράδυ ελπίζω να βοήθησα

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το feedback φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αντιμετωπιζω πλεον το εξης προβλημα.Εχω κανει αντιγραφη επικολληση το modem τις αρχικης CU-ROM αλλα και παλι χανει το σημα ανα δευτερολεπτα και επανερχεται....για 4G ουτε λογος.:(:(:(:(..μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ διαπυστωσα πως εκτος απο το modem θελει αντιγραφη και αυτο εδω το αρχειο BPLGUInfocustomAppSrcP_MTK6595_SOO_X2-AP-L_V2_1_lwg_n με το αντιστοιχο που υπαρχει στην παλια ρομ το οποιο δεν το εχω κρατησει....Υπαρχει καποια λυση για αυτο??τα παραπανω βρισκονται και στο παρακατω λινκ http://www.androidrookies.com/2014/09/how-to-replace-radio-firmware-for.html#.VdEshBTtmko
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Εδώ και μια εβδομάδα εχω το Vibe X2-EU με Lollipop και δεν μπορώ με τίποτα να κάνω μετάδοση οθόνης στην Samsung Smart TV μου. Μπαίνω στη λειτουργία Screen Mirroring της τηλεόρασης και γράφει "Έτοιμο για σύνδεση", μπαίνω στη μετάδοση οθόνης στο κινητό και βρίσκει την τηλεόραση. Πατάω να συνδεθεί με την τηλεόραση και η τηλεόραση γράφει " Σύνδεση με Vibe X2". Όμως μετα απο ένα δευτερόλεπτο εξαφανίζεται το όνομα της τηλεόρασης από τη λίστα του κινητού, ενώ η τηλεόραση συνεχίζει να γράφει συνδεση με vibe x2. ,Μετά από λίγο η τηλεόραση γράφει πάλι έτοιμο για σύνδεση και στο κινητό εμφανίζεται πάλι το όνομα της τηλεόρασης.

Δυο-τρεις φορές δεν εξαφανίστηκε το όνομα της τηλεόρασης απο τη λίστα και η τηλεόραση έγραψε ότι συνδέθηκε, η οθόνη της τηλεόρασης έγινε μαύρη και εμφανίστηκε το εικονίδιο φόρτωσης αλλά και πάλι δεν είδα εικόνα του κινητού στην τηλεόραση. Επιπλέον κόλλησε και το κινητό και χρειάστηκε απενεργοποίηση!

Η τηλεόραση εχει την τελευταία ενημέρωση.

Επίσης δοκίμασα σε μια LG smart και έκανε κανονικά μετάδοση οθόνης.

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει καμία λύση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,ενας συναδελφος μου αγορασε το x2-cu και εκανε την βλακεια να πατησει στην αναβαθμιση που του εβγαλε και τα γυρισε ολα κινεζικα,θα ηθελα καποιο οδηγο αν υπαρχει να ξαναπερασω την eu ρομ που ειχε.:):)

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,ενας συναδελφος μου αγορασε το x2-cu και εκανε την βλακεια να πατησει στην αναβαθμιση που του εβγαλε και τα γυρισε ολα κινεζικα,θα ηθελα καποιο οδηγο αν υπαρχει να ξαναπερασω την eu ρομ που ειχε.:):)[/QUOT

 

 

Καλησπερα ο οδηγος υπαρχει στην πρωτη σελιδα....καλυτερο θα ηταν να περασεις την lollipop που εχουν παραθεσει τα παιδια απο το forum στις προηγουμενες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Εχω το κινητο εδω και 2 μηνες περιπου και προχθες μ επεσε κατα λαθος και ραγισε λιγο η οθονη σε ενα σημειο. Ολα βεβαια λειτουργουν αψογα απλα θελω να το αλλαξω. Ξερετε καθολου την διαδικασια;

Βρηκα αυτο εδω: http://www.ebay.com/itm/Original-LCD-Display-w-Touch-Screen-Tool-for-Lenovo-Vibe-X2-Dual-Sim-5-ZVLS251-/191639653705?hash=item2c9e9d0d49

Επειδη το εν λογο κινητο δεν ανοιγει για να αλλαξω μονο το τζαμι οπως πολλα smartphones,πρεπει να παρω ολο το πακετο;(touch,lcd)

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός αναβάθμισης Χ2-CU σε Χ2-EU ROM.

Τι θα χρειαστούμε.

EU_ROW_S126_15.01.15 ROM ή απο εδώ

Οδηγούς για το PC Drivers

Αρχείο για ROOT Kingroot

Απο εδω κατεβαζουμε τη CU ROM και το Flash Tool

Και εδώ ειναι το αρχείο TWRP για οποιον θελει να αλλαξει το recovery.

Πάμε λοιπόν να δούμε με απλά βήματα τι θα κάνουμε.

Καταρχήν φτιάχνουμε ένα φάκελο πχ Lenovo X2.

Εκεί μέσα βάζουμε όλα αυτά που κατεβάσαμε και τα αποσυμπιέζουμε το κάθε ένα στο δικό του φάκελο.

Εγκατάσταση πρώτα τους οδηγούς. Για καλό και για κακό κάνουμε μια επανεκκίνηση στον υπολογιστή. Συνδέουμε το κινητό και βλέπουμε αν το αναγνωρίζει κανονικά. Σε μένα μόλις το δει ανοίγει παράθυρα για να επιλέξω τι να κάνει ( Win 7).

Ανοίγουμε το Flash tool και πάμε στο Tab Option (Φώτο 1) και πάμε στην επιλογή Connection όπου βλέπουμε να είναι το USB speed επιλεγμένο το High speed και το Battery επιλεγμένο auto detect (Φώτο 2). Στη συνεχεία πάμε στην επιλογή Download και ΠΡΕΠΕΙ NA EINAI το DA DL All with Checksum επιλεγμένο ( Φωτο 3). Αφού έχουμε τσεκάρει αυτά πατάμε το Χ να κλείσει το παράθυρο και πάμε να φορτώσουμε το αρχείο μας. Πατάμε το Scatter-loading και αφού κάνουμε αναζήτηση στο που θα το βρούμε ( Φάκελος που ανοίξαμε Lenovo X2 ) επιλεγούμε το scatter που είναι μέσα στη ROM που θέλουμε να φορτώσουμε στο κινητό μας. Αφού φορτώσει πάμε στην επιλογή Download only πατάμε το βελάκι και επιλέγουμε το firmware Upgrade (Φώτο 4) γιατί διαφορετικά θα μας βγάλει το μήνυμα που έβγαλε και σε μένα ( σελίδα 40 #600). Αφού έχουμε κάνει όλα αυτά που έχω περιγράψει πατάμε το Download και συνδέουμε το κινητό. Φυσικά το κινητό θα είναι κλειστό . Power off και όχι quick boot.

Εδώ τώρα θέλει λίγο υπομονή γιατί θέλει περίπου τα 7 λεπτά να τελειώσει , ίσως και παραπάνω. Αφού τελειώσει θα μας βγάλει ένα μεγάλο πράσινο που μας λέει ότι όλα πήγαν καλά. Τώρα μπορούμε να αποσυνδέσουμε το κινητό μας από τον υπολογιστή και το ανοίγουμε. Αφού ανοίξει το συνδέουμε στον υπολογιστή και κάνουμε αντιγραφή το αρχείο του Kingroot στο κινητό (copy-paste) και το κάνουμε εγκατάσταση. Αφού γίνει το τρέχουμε , περιμένουμε λίγο μέχρι να μας βγάλει ένα πράσινο κουμπάκι με ένα λουκέτο κλειστό. Πατάμε αυτό το κουμπάκι και περιμένουμε να κάνει τα μαγικά του και να κάνει Root το κινητό. Όταν τελειώσει θα μας έχει πλέον το σηματάκι με το λουκέτο ανοιχτό.

Αν θέλουμε κατεβάζουμε από το play store το root checker για να μας επιβεβαίωση ότι το τηλέφωνο μας είναι root.

Εφόσον το κινητό μας είναι root μπορούμε τώρα να αλλάξουμε το modem στο κινητό. Από την CU ROM κρατάμε μονό το φάκελο του modem και ακλουθούμε τον οδηγό που περιγράφεται εδώ όπως είχε αναφέρει και ο Ipokratis στη σελίδα 28 #415 .

Φυσικά για να κάνουμε όλες τις ενέργειες που χρειάζεται πρέπει να έχουμε κάνει εγκατάσταση Διαχειριστής αρχείων

Για το θέμα του recovery TWRP αν θέλουμε μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτά που μας λένε οι Ρώσσοι.

Εγώ έκανα ένα κολπάκι το οποίο έπιασε. Πριν κάνω εγκατάσταση τη ROM άλλαξα το recovery.img που είχε μέσα με αυτό που έχω κατεβάσει. Έτσι κατά την εγκατάσταση έβαλε το TWRP.

Προσοχή......Το τηλέφωνο θα λειτουργεί με μία κάρτα πλέον.

Ακολουθήστε τον οδηγό και όλα θα πάνε καλά.

 

Τώρα είδα ότι στις 30/3/2015 βγήκε και ΟΤΑ upgrade S129 εδω η αναβάθμιση

 

Προσθήκη 1η 2/4/2015 : Για την σωστή εμφάνιση των Ελληνικών στο Notification Pulldown απο τον kinezos στη σελίδα 39 #578 ( εδω )

Προσθήκη 2η 2/4/2015 update Notification Pulldown εδώ είναι για την CU

κατι που δεν εχεις αναφερει κ νομιζω οτι ειναι σημαντικο, εμενα τουλαχιστον με ταλαιπωρησε αρκετα, το τηλ πρεπει να ειναι φορτισμενο πανω απο 80% αν ειναι φουλ ακομα καλυτερα, για το ροοταρισμα τουλαχιστον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα αρχικα σε ολους, πριν κατι μερες εκανε αλλη μια αναβαθμηση το κιν. 2η μετα το lollipop, το προβλημα μου ειναι το εξης... πριν την αναβαθμηση οταν ειχα ανοιγμενες εφαρμογες μπορουσα να κατεβασω την βαρα να δω το στατυς με ηχο, wifi, gps κλπ, τωρα αν εχω ανοιγμενη εφαρμογη δεν μπορω να κατεβασω την μπαρα, πρεπει να εχω κλειστες ολες της εφαρμογες για να το κανω, ειναι προβλημα της αναβαθμησης η απλα ετσι ειναι με την αναβαθμηση ?

Edited by popay7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για αυτο το κινητό..Αξίζει απο Galaxy S5 να πάω σε αυτό??

αναλογα το τι ζητας απο το κινητο εσυ?πχ το x2 δεν εχει nfc κσι hdmi out σε σχεση με το s5.εγω παντως που πηγα απο lg g3 16gb (εχουν τον ιδιο επεξεργαστη και μνημη με το s5)σε x2 το x2 δεν εχει καθολου lag δεν ζεσταινετε καθολου και δεν κανει ξαφνικα reboot οπως το g3 (και μου το κανε οταν το ξεκλειδωνα απο κατασταση αναμονης).

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Καλησπερα στην παρεα,ενας συναδελφος μου αγορασε το x2-cu και εκανε την βλακεια να πατησει στην αναβαθμιση που του εβγαλε και τα γυρισε ολα κινεζικα,θα ηθελα καποιο οδηγο αν υπαρχει να ξαναπερασω την eu ρομ που ειχε.:):)[/QUOT

 

Δεν ειναι υποχρεωμενο το επισημο service να το κανει αφου δεν οφειλεται σε δικη σου υπαιτιοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap
αναλογα το τι ζητας απο το κινητο εσυ?πχ το x2 δεν εχει nfc κσι hdmi out σε σχεση με το s5.εγω παντως που πηγα απο lg g3 16gb (εχουν τον ιδιο επεξεργαστη και μνημη με το s5)σε x2 το x2 δεν εχει καθολου lag δεν ζεσταινετε καθολου και δεν κανει ξαφνικα reboot οπως το g3 (και μου το κανε οταν το ξεκλειδωνα απο κατασταση αναμονης).

Εγώ θέλω να είναι το κινητό γρήγορο με καλή ανάλυση...Το hdmi δεν με πολύ καίει...Το nfc είναι κάτι χρήσιμο? Επίσης το S5 τώρα το καλοκαίρι φτάνει μέχρι 75 βαθμούς ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωμενο το επισημο service να το κανει αφου δεν οφειλεται σε δικη σου υπαιτιοτητα;

Για να εχει cu, ειναι απο Κινα αγορασμενο με οτι συνεπαγεται αυτο σαν διαδιακασια. Ασφαλως και δεν αξιζει να σταλει εκει για ενα περασματακι ρομ. Αυτο που συνεβη, ειναι απολυτα αναμενομενο, οσοι διαβαζουν το θεμα ή ξερουν απο άλλα κινεζικα κινητα, γνωριζουν οτι παντα ετσι γινεται αν κανεις αναβαθμιση στις πειραγμενες ρομ των μαγαζιων σε μαμισια. (Γι'αυτο και μερικα μαγαζια, απενεργοποιουν την δυνατοτητα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά στη παρεα επειδή ενδιαφέρομαι να αγορασω το κινητό θα ήθελα να ρωτησω αν αξίζει τα 280 ευρώ ? είναι γρήγορο? Έχει καλή κάμερα?(Νορμάλ)

 

Και κυρίως ποια είναι τα σημαντικά προβλήματα που έχει εμφανίσει ?αν έχει βέβαια !

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να είναι το κινητό γρήγορο με καλή ανάλυση...Το hdmi δεν με πολύ καίει...Το nfc είναι κάτι χρήσιμο? Επίσης το S5 τώρα το καλοκαίρι φτάνει μέχρι 75 βαθμούς ..

το κινητο ειναι πολυ καλο φιλε αλλα σε σχεση με το s5 δεν εχει μεγαλη διαρκεια μπαταριας και η καμερα με λιγο κουνημα βγαζει θολες εικονες.αυτα μπορει να σε ξενερωσουν στο x2 κατα τα αλλα αν δεν σε πολυενδιαφερουν πηγαινε με τα χιλια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά γεια χαρά στη παρεα επειδή ενδιαφέρομαι να αγορασω το κινητό θα ήθελα να ρωτησω αν αξίζει τα 280 ευρώ ? είναι γρήγορο? Έχει καλή κάμερα?(Νορμάλ)

 

Και κυρίως ποια είναι τα σημαντικά προβλήματα που έχει εμφανίσει ?αν έχει βέβαια !

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

το κινητο τα αξιζει τα λεφτα του και ειναι ταχιστο το θεμα εαν κανει για σενα.βλεπω εχεις z2 το οποιο εχει καλυτερη αυτονομια,καμερα εχει 3gb μνημη και ειναι αδιαβροχο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω σταθερά μου ένα vibe x2 με θέματα στην ένδειξη της μπαταρίας. Κολλάει σε διάφορα ποσοστά και δεν ειδοποιεί πριν κλείσει. Μετά από ελάχιστη φόρτιση εμφανίζει 100% χωρίς να σημαίνει ότι τόσο φορτιστηκε. Καμία ιδέα τι παίζει;;

Το κινητό φοράει την CU έκδοση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Eχω το ΔΙΚΑΡΤΟ -cu απο ΚΙΝΑ αγορασμενο,ειναι root και διεγραψα 2 εφαρμογες(η μια ηταν σχετικη με framewotk).Μολις το εκανα μου εβγαλε αναγκαστικη διακοπη σε ολες τις εφαρμογες...το εκλεισα και τωρα οταν το ανοιγω μου βγαζει το λογοτυπο της lenovo και μπαινει σε boot loop...το εχω αφησει μεχρι και δεκα λεπτα αλλα τιποτα...Τι μπορω να κανω?Υπαρχει καποιο link για να περασω το Android ξανα?Αν ειναι δυσκολο ξερει καποιος κανα μαγαζι που να ασχολειται με αυτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αντιμετωπιζω πλεον το εξης προβλημα.Εχω κανει αντιγραφη επικολληση το modem τις αρχικης CU-ROM αλλα και παλι χανει το σημα ανα δευτερολεπτα και επανερχεται....για 4G ουτε λογος.:(:(:(:(..μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ διαπυστωσα πως εκτος απο το modem θελει αντιγραφη και αυτο εδω το αρχειο BPLGUInfocustomAppSrcP_MTK6595_SOO_X2-AP-L_V2_1_lwg_n με το αντιστοιχο που υπαρχει στην παλια ρομ το οποιο δεν το εχω κρατησει....Υπαρχει καποια λυση για αυτο??τα παραπανω βρισκονται και στο παρακατω λινκ http://www.androidrookies.com/2014/09/how-to-replace-radio-firmware-for.html#.VdEshBTtmko

Λογικά είναι θέμα harware όλο αυτό. Γιατί σε κάποια κινητά παίζει χωρίς πρόβλημα, ενώ σε άλλα όχι.

Πχ, εμένα με AP modem παίζει μια χαρά στην Ελλάδα χωρία κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αν βάλω CU, δεν έχω Data με τίποτα.

Πήγα εξωτερικό, και οι ελληνικές κάρτες έπαιζαν μόνο με CU modem. Με AP modem files, με τπτ πάλι.:wacko::wacko:

Νομίζω ότι έχω σπίτι μου την ΚΙΤΚΑΤ ολόκληρη. Με πρόγραμμα θα κάνω extract το συγκεκριμένο αρχείο, και θα το ποστάρω να το κατεβάσεις και να το τεστάρεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Καλημέρα σε όλους! Επειδή εχω μπερδευτεί με όλα τα γραφόμενα,εχω δει σε κοκκινο χρώμα το κινητο στο public,θελω να το πάρω αλλα αν αναβαθμιστεί σε loliop θα υπάρξουν προβλήματα; δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να "πειράξω" καινούργιο κινητο... αξίζει σαν αγορά;
Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο μενα κατοχος του lenovo vibe X2CU αγορα απο minideals πριν τεσσερις μηνες.Rooting και οτι ζητησα το κανανε αριστοι απλα..Πανεμορφο lte κινητο ποιοτικοτατο μπαταρια στα μειον αλλα δεν ειχα και ποτε smartphone να κραταει πανω απο μια μερα!Θελω να περασω την Ευρωπαικη Rom και να το αναβαθμισω σε lollipop.Μενω θεσσαλονικη αν υπαρχει καποιος διαθεσιμος να βοηθησει θα μουν πολυ χαρουμενος να τν δεχτω!!Καλως σας βρηκα.:D:D:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...