Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπα με τπτ!μεταχειρισμενο..δε θελω τρελα πραματα.απλως θελω να ξερω οτι θα το εμπιστευομαι και στις βραδυνες φωτο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπα με τπτ!μεταχειρισμενο..δε θελω τρελα πραματα.απλως θελω να ξερω οτι θα το εμπιστευομαι και στις βραδυνες φωτο...

οι φωτο το βραδυ δεν ειναι καλες.ειδικα σε κλειστο χωρο.και το Flash ειναι αδυναμο.το ειχα το κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Εχω το z3 compact το οποιο μετα απο ενα ατυχημα, ραγισε η οθονη του. Η λειτουργεια αφης ψιλοχανει σχετικα σε καποια σημεια, φανταζομαι πως φταει το γεγονος οτι ραγισε το εξωτερικο τζαμακι και δεν γινεται καλη επαφη, κατα τ'αλλα θελω να ελπιζω οτι δεν θελει και αυτο το κομματι αλλαγη.

 

Η επισημη προταση της sony ειναι το αρβατο, μετα απο μια γρηγορη ερευνα ομως διαπιστωσα πως υπαρχουν πολλα, μα παρα πολλα αρνητικα σχολια για την εν λογω εταιρια και την εξυπηρετηση τους.

 

Μηπως υπαρχει καποιος που γνωριζει που μπορω να απευθυνθω για επισκευη με αυθεντικα ανταλλακτικα? Αρκετα μαγαζια που αναλαμβανουν και υπηρχαν θετικα σχολια απο εδω μεσα, δυστηχως δεν αναλαμβανουν sony..

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Εχω το z3 compact το οποιο μετα απο ενα ατυχημα, ραγισε η οθονη του. Η λειτουργεια αφης ψιλοχανει σχετικα σε καποια σημεια, φανταζομαι πως φταει το γεγονος οτι ραγισε το εξωτερικο τζαμακι και δεν γινεται καλη επαφη, κατα τ'αλλα θελω να ελπιζω οτι δεν θελει και αυτο το κομματι αλλαγη.

 

Η επισημη προταση της sony ειναι το αρβατο, μετα απο μια γρηγορη ερευνα ομως διαπιστωσα πως υπαρχουν πολλα, μα παρα πολλα αρνητικα σχολια για την εν λογω εταιρια και την εξυπηρετηση τους.

 

Μηπως υπαρχει καποιος που γνωριζει που μπορω να απευθυνθω για επισκευη με αυθεντικα ανταλλακτικα? Αρκετα μαγαζια που αναλαμβανουν και υπηρχαν θετικα σχολια απο εδω μεσα, δυστηχως δεν αναλαμβανουν sony..

 

Σε όποιον και να το πας (από τους επίσημους τουλάχιστον) να ξέρεις ότι θα σου αλλάξουν όλη την οθόνη. Καθώς για να αλλάξει μόνο το εξωτερικό τζάμι είναι ολόκληρη ιστορία, είναι κολλημένο με την οθόνη και πολύ μπελαλιδικη η διαδικασία διαχωρισμού, δες βίντεο στο YouTube. Οπότε προβλέπω ότι θα σου πουν κανένα κόστος που δεν θα συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Το κινητο το αγορασα προσφατα, θεωρητικα ειναι καινουργιο, εαν η τιμη ειναι λογικη δεν εχω προβλημα να το φτιαξω καθως το να προχωρησω σε αγορα καινουργιου θα μου βγει πολυ πιο ακριβα και θα εχω μια λειτουργικα τελεια συσκευη στο πλαι.

Το θεμα μου ειναι να γινει σωστη και καλη δουλεια χωρις εξτρα χρεωσεις η οτιδηποτε και με το αυθεντικο ανταλλακτικο.

Αν εχει καποιος υποψην καποιο μαγαζι που να εχει καλες εμπειριες να προτεινει..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Το κινητο το αγορασα προσφατα, θεωρητικα ειναι καινουργιο, εαν η τιμη ειναι λογικη δεν εχω προβλημα να το φτιαξω καθως το να προχωρησω σε αγορα καινουργιου θα μου βγει πολυ πιο ακριβα και θα εχω μια λειτουργικα τελεια συσκευη στο πλαι.

Το θεμα μου ειναι να γινει σωστη και καλη δουλεια χωρις εξτρα χρεωσεις η οτιδηποτε και με το αυθεντικο ανταλλακτικο.

Αν εχει καποιος υποψην καποιο μαγαζι που να εχει καλες εμπειριες να προτεινει..

 

Από άλλα κινητά που έχω ακούσει πάντως, το κόστος αλλαγής οθόνης ξεπερνάει τα 100 ευρώ.

Και η arvato καλή δουλειά κάνει, όλη την κράζουν γιατί βγάζει πολλές συσκευές εκτός εγγύησης με χαζές δικαιολογίες. Εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα μιας και δεν καλύπτεται από την εγγύηση η ζημιά, οπότε πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα ενός φίλου πρόσφατα με 85€ και ανταλλακτικό απ το eBay. Δεν παρατήρησα διαφορά στην ποιότητα της οθόνης.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα ενός φίλου πρόσφατα με 85€ και ανταλλακτικό απ το eBay. Δεν παρατήρησα διαφορά στην ποιότητα της οθόνης.

 

Και εγώ αυτό θα πρότεινα στο παιδί, να πάρει το ανταλλακτικό μόνος του και να το αλλάξει εκείνος, βλέποντας οδηγίες από το ίντερνετ για το πως θα το ανοίξει, σίγουρα θα του βγει πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Το κινητο το αγορασα προσφατα, θεωρητικα ειναι καινουργιο, εαν η τιμη ειναι λογικη δεν εχω προβλημα να το φτιαξω καθως το να προχωρησω σε αγορα καινουργιου θα μου βγει πολυ πιο ακριβα και θα εχω μια λειτουργικα τελεια συσκευη στο πλαι.

Το θεμα μου ειναι να γινει σωστη και καλη δουλεια χωρις εξτρα χρεωσεις η οτιδηποτε και με το αυθεντικο ανταλλακτικο.

Αν εχει καποιος υποψην καποιο μαγαζι που να εχει καλες εμπειριες να προτεινει..

 

Απλα να σου πω οτι η αρβατο εχει αλλαξει προς το καλυτερο . δυο (ξεχωριστες ) φορες που χρειαστηκα το σερβις της και γρηγοροι ηταν και καλη δουλεια καναν . και μιας και ειναι καινουριο το κινητο και η αδιαβροχοποιηση του ειναι ενα προσον του ,νομιζω μονο η αρβατο (και η omnitech) μπορουν να πιστοποιησουν την στεγανοποιηση του. just my two cents:)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Έχει χαλαρώσει σε κανένα το λαστιχάκι από το καπάκι του usb? Σε εμένα το καπάκι πλέον δε κλείνει σωστά και εννοείται ότι δε μπαίνει πλέον στο νερό. Το αλλάζουν αυτό εντός εγγύησης?
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαλαρώσει σε κανένα το λαστιχάκι από το καπάκι του usb? Σε εμένα το καπάκι πλέον δε κλείνει σωστά και εννοείται ότι δε μπαίνει πλέον στο νερό. Το αλλάζουν αυτό εντός εγγύησης?

Ναι Τάσο το αλλάζουν κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό θα πρότεινα στο παιδί, να πάρει το ανταλλακτικό μόνος του και να το αλλάξει εκείνος, βλέποντας οδηγίες από το ίντερνετ για το πως θα το ανοίξει, σίγουρα θα του βγει πιο οικονομικά.

 

Υπαρχει καποια περιπτωση να βρεθει αυθεντικο part οθονης? Γιατι το κοιταξα λιγακι και το βλεπω λιγο χλωμο απο ebay, aliexpress κτλπ.

 

Μεγαλη διαφοροποιηση στις τιμες και αλλες οθονες εχουν το λογοτυπο sony πανω, αλλες λιγο στραβα, αλλες παλι καθολου.. :blink:

 

Ακομα και στο skroutz, με μια προχειρη αναζητηση βρισκω οτι ιδια μαγαζια εχουν απο 2 οθονες με διαφορετικη τιμη δηλωνοντας και για τα 2 διαφορετικα προϊοντα ΓΝΗΣΙΑ..! (Για το ιδιο μοντελο παντα, D5803) Μας δουλευουν??

 

Στην sony ουτε δειγμα πωλησης ανταλλακτικων..?

Edited by Ayeles
Link to comment
Share on other sites

Ναι Τάσο το αλλάζουν κανονικά.

 

Και εγω εχω προβλημα με το λαστιχακι στο καπακι της usb, να το στειλω μονο για το λαστιχακι?

ποσες μερες λογικα θα κανουν να μου το στειλουν?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω. Αλλά φαντάζομαι όχι λιγότερο από πέντε μέρες/μια βδομάδα.

Πάρτε ένα τηλ την Δευτέρα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε ακούσει ποτέ θα πάρουμε την marshmallow?

Τώρα είναι σε beta οπότε σε κάνα μήνα πιστεύω.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχει ο αδερφος μου το κινητο και γυρω στα χριστουγεννα εσπασε την οθονη. Δεν με ρωτησε και το πηγε στα public (εγω εχω το z1 compact). Του αλλαξαν στα 180 ευρω το digitizer και μετα δεν δουλευε η δονηση και το πανω κουμπι της εντασης το αφησε κανα μηνα εκει και απο αυτα που μου πε δεν ηξεραν τι εκαναν, τελος παντων του ζητουσαν 40 ευρω γι'αυτο. Πηγα και γω σημερα γιατι τον δουλευαν και μου ειπαν οτι εσπασε απο την πτωση και λιγο η πλακετα και γιαυτο χρειαζοταν το ανταλλακτικο για να φτιαξει και η δονηση, το χαρτι με την πρωτη επισκευη το ειχε χασει εγω δεν ημουν προφανως εκει τοτε οποτε μαλλον μου ειπε ψεματα και μενα και δεν μπορουσα να του πω κατι. Κατα πασα πιθανοτητα λοιπον σπασαν την πλακετα αυτοι στο σερβις, επισης σπασαν και το συρταρακι της sim, αυτο το παραδεχτηκαν στον αδερφο μου, σε μενα ο αλητης στο service μου λεει λογω της πτωσης ειχε σπασει και αυτο οταν το ανοιξε του μεινε στο χερι, ηξερα οτι ελεγε βλακειες αλλα δεν ασχοληθηκα το συρταρακι δεν κανει τιποτα και μου ειπε θα το αλλαζαν δωρεαν μαζι με το αυτοκολλητο στο πισω καπακι γιατι ουτε αυτο ειχαν βαλει καλα. Τελικα το πηρα πισω γιατι το βασικο προβλημα με την πλακετα δεν μπορουσα να το λυσω απτην στιγμη που δεν ειχα αποδειξεις. Αυτο που θελω να ρωτησω ,εκτος απτο να πω ΜΑΚΡΙΑ απο το service του public, ειναι τι μπορω να κανω απτην αποψη καταγγελειας η κατι τετοιο απτην στιγμη που ξερω τωρα οτι μου ειπε ψεμματα ο τυπος και γενικα οτι ηταν ανικανοι να το φτιαξουν παρολα αυτα το παρελαβαν και το χαλασαν.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το πήγες (επικοινώνησες με) ένα από τα επίσημα service (arvato ή omnitech) κατευθείαν;

Γραφω στην αρχη οτι ο αδερφος μου δεν με ρωτησε και σαν ασχετος το πηγε στο public. Οταν το πηρε πισω με χαλασμενη δονηση το μαθα και τα ακουσε :p. Η αληθεια ειναι βεβαια οτι δεν περιμενα τετοια ασχετοσυνη ουτε απο το public. Τωρα πλεον στην arvato θα παει προφανως, απλα δεν μπορω να δεχτω την ανευθυνοτητα των τυπων στο public και το γεγονος οτι δεν εχουν καμια συνεπεια για την ανικανοτητα τους, ή ετσι νομιζουν τελος παντων

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχω το κινητό περίπου ένα χρόνο χρόνο και αν εξαιρέσω τις κάμερες είμαι απόλυτα ικανοποιημενος. Έχω και το xperia p εδώ και χρόνια καθώς και το zte v5 , και μπορώ να πω πως με εξαίρεση τις νυχτερινές λήψεις δεν υστερούν σε τίποτα από το z3c - απεναντιας το zte είναι σαφώς καλύτερο , το οποίο το θεωρώ τραγικό για κινητό ναυαρχίδα, που είναι πολύ πιο καινούργιο από το xperia p καθώς και πολύ πιο ακριβό από το zte v5 .

Η σύγκριση που κάνω είναι με τις ρυθμίσεις στο αυτόματο. Οι κάμερες του p είναι 8 mp και 1 mp και του v5 είναι 13 mp και 5 mp αντίστοιχα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βελτιωθεί η ποιότητα των φωτογραφιών σε αποδεκτό για την αξία της συσκευής επίπεδο? Μιλάω για πρόγραμμα λήψης και όχι για πρόγραμμα επεξεργασίας, ευχαριστώ.

Edited by theok01
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι root διαφορα θα δεις με την modded camera του zezadas στο manual.αλλιως μπορεις να δοκιμασεις και την nokia x camera port την εχω δοκιμασει και εχει πιο ζωντανα χρωματα και λιγοτερο θορυβο σε αποστασεις μεχρι 20 μετρα περιπου.και το κουφο ειναι οτι οι φωτο ειναι 3MP και πιανουν απο 600KB μεχρι 1MB βαρια.
Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμιά...

Στην πάνω δεξιά γωνία του κινητού, δίπλα στην εμπρόσθια κάμερα, ξεκόλλησε η οθόνη. Όλα λειτουργούν κανονικά, αλλά όπως βλέπετε το πλαστικό μπροστά έχει πιτσικάρει περίπου μισό χιλιοστό. Όταν το πατάω έρχεται κανονικά στη θέση του.

Φυσικά πάει η αδιαβροχοποιηση και φυσικά το τηλέφωνο φεύγει για σέρβις. Το κινητό δεν έχει φάει καμιά θεαματική τούμπα, μόνο κάτι μικρές και δεν έχει κανένα εξωτερικό χτύπημα. Ελπίζω να μην μου πουν τίποτε χαζά στο σέρβις...

 

Καλησπέρα σε όλους

 

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον παραπάνω συμφορουμίτη. Έχει ξεκολλήσει η οθόνη πάνω αριστερά. Το κατάλαβα γιατί μετά τις κλήσεις δεν παίρνει σωστή εντολή ο Proximity sensor και η οθόνη μένει σβηστή μέχρι να το κλείσει ο συνομιλητής.

 

Είχα διαβάσει κάπου εδώ για ένα καλό service point στο Γέρακα. Ισχύει ακόμα; Επίσης έχω custom rom (την Slim του Wajk) χωρίς unlocked bootloader ποτέ. Υπάρχει νόημα να γυρίσω σε stock για να τους το πάω; Μην μου πουν καμιά !@$% φοβάμαι και μου flaggaroun την συσκευή εκτός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το γυρνάμε σε στοκ κατάσταση αν πρόκειται να το πάμε στο σέρβις. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...