Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τωρα,οσο αφορα τη ζωνη Schengen και την Ευρωπαικη Τελωνειακη Ενωση ευχαριστουμε για το μαθημα δασκαλε.

 

Ειρωνικά υφάκια και συναφή θα παρακαλέσω να μην εμφανιστούν ξανά στο forum. Μιλήστε ήρεμα με επιχειρήματα χωρίς να δημιουργείτε αρνητικό κλίμα.

 

Επίσης για οτιδήποτε αφορά τις εγγυήσεις και τα συναφή υπάρχει σχετικό θέμα οπότε μην το αναλύετε στα θέματα των κινητών.

 

Συνεχίζουμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξαρταται ποτε το εχεις αγορασει,σε τι κατασταση ειναι,κτλ κτλ...και φυσικα απο το αν θα βρεθει προθυμος αγοραστης.Αν το κινητο ειναι σε αψογη κατασταση,μπορεις να αρχισεις απο τα 189ε και βλεπεις.Οσο για την αναλυση,ισως σου κακοφανει στην αρχη,αλλα η οθονη του z3 compact επειδη ειναι IPS,εχει πολυ καλυτερες γωνιες θεασης,επισης,η Sony εβγαλε αυτο το ενοχλητικο πλαστικο που εβαζε απο το εργοστασιο στις συσκευες τις,οποτε θα καταλαβεις και γυαλι στην οθονη με το z3 compact.

 

Το κινητο ειναι μια χαρα...Στα 160 ευρο καλα μου φαίνεται εμενα..

Ενολογης αν εχω μπροστα μου ενα Z και ενα Z3 Compact ποιο κινητο θα πω οτι εχει καλύτερη εικονα?

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση θα έχει!

Και κανείς δεν πρόκειται να ψάξει τις βαλίτσες του, αρα πάρε αφοβα. ;)

 

Διόρθωση: πάρε άφοβα μονο αν έχει σκοπό να το φέρει ο ίδιος.

Γιατί δεν πάει στην Digitec;

Σε ποιο μαγαζί βρίσκεις τη χαμηλότερη τιμή;

 

ΟΚ τυχερός είσαι, σου έχω λύση.

Σε ποια πόλη είναι επίσκεψη ο αδερφός σου;

 

φιλε ο αδερφος μου(ο οποιος εχει και το Z1c) γυρισε Χθες..πηγε για 2 μερες μονο και δεν προλαβε να ασχοληθει με αυτο(ηταν και Σ/Κ)

οντως το digitec το πουλαει οσο το ειχα βρει κ σε καποιο αντιστοιχο σκρουτζ της ελβετιας αν δεν κανω λαθος..

αμα μου το στειλει καποιος απο κει ταχυδρομικος θα σκαλωσει σε κανα τελωνειο? :wacko: (σου ειχα στειλει και pm)

Link to comment
Share on other sites

φιλε ο αδερφος μου(ο οποιος εχει και το Z1c) γυρισε Χθες..πηγε για 2 μερες μονο και δεν προλαβε να ασχοληθει με αυτο(ηταν και Σ/Κ)

οντως το digitec το πουλαει οσο το ειχα βρει κ σε καποιο αντιστοιχο σκρουτζ της ελβετιας αν δεν κανω λαθος..

αμα μου το στειλει καποιος απο κει ταχυδρομικος θα σκαλωσει σε κανα τελωνειο? :wacko: (σου ειχα στειλει και pm)

Ε, έπρεπε να ρωτήσεις νωρίτερα!

Λοιπόν, απο όσο ξέρω οι Ελβετοί είναι απόλυτα αυστηροί απο τη δική τους πλευρά για παραλαβή στην Ελβετία απο ΕΕ. Δηλαδή τις 2 φορές που παρήγγειλα μεταχειρισμένο κινητό απο eBay.fr μου το τσακωσαν και τις δύο και με έβαλαν να αποδείξω πόσα πλήρωσα (για το μεταχειρισμένο) για να εφαρμόσουν ΦΠΑ. Επίσης το ίδιο όσες φορες (μια δηλαδή) που παρήγγειλα καινούριο προϊόν απο e-shop άλλης χώρας.

Αλλά η ελληνική πλευρά μπορεί και να το αφήσει να περάσει. Μια φορά έστειλα σε μικρό πακέτο κινητό από Ελβετία στην Ελλάδα μεταχειρισμένο (για να το πάει ο αδερφός μου για service) και το παρέλαβε κανονικά χωρίς να πληρώσει τίποτα. Άρα 100% επιτυχία. :p

Οι Ελβετοί δεν ασχολούνται με το τι στέλνεις απο την Ελβετία στην Ελλάδα (τους ενδιαφέρει μονο τι μπαίνει για να χρεώσουν ΦΠΑ) οπότε εισαι στο ελεος των ελληνικών τελωνείων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικα απο καμερα τι λεει ? Απο θερμοκρασιες?

 

Από κάμερα εμένα με καλύπτει απόλυτα το auto mode, αλλά γενικά δεν είμαι πολύ απαιτητικός στις φώτος ούτε και γνωρίζω πολλά. Από θερμοκρασίες δες τα post μου και τις απαντήσεις στις σελίδες 15 και 16. Γενικά ζεστένεται λίγο σε medium προς heavy use.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αλλά θα προτιμούσα να μπορούσε να ρυθμιστεί η ευαισθησία, γιατί όταν το κρατάς αρκετά σταθερά στο χέρι μερικές φορές η οθόνη dim-άρει και μετά σβήνει. Ή αλλιώς θα ήταν καλό αν μπορούσες με ένα κούνημα όταν η οθόνη κάνει dimming να την επαναφέρεις. κάτι που δυστυχώς δεν γίνεται.

 

Ενταξει , ετσι δουλευει και σ' εμενα . Αλλα ειναι λιγο σπαστικο να το αλλαζω θεση συνεχεια για να δουλεψει .

 

Εκτος κι αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος ?

 

Εγω το κρατουσα σταθερα και εκλεινε .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα εμένα με καλύπτει απόλυτα το auto mode, αλλά γενικά δεν είμαι πολύ απαιτητικός στις φώτος ούτε και γνωρίζω πολλά. Από θερμοκρασίες δες τα post μου και τις απαντήσεις στις σελίδες 15 και 16. Γενικά ζεστένεται λίγο σε medium προς heavy use.

 

Ευχαριστω φιλε μου..Γενικα εισαι ευχαριστημενος απο τι καταλαβαινω..Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι μια χαρα...Στα 160 ευρο καλα μου φαίνεται εμενα..

Ενολογης αν εχω μπροστα μου ενα Z και ενα Z3 Compact ποιο κινητο θα πω οτι εχει καλύτερη εικονα?

To z3 compact έχει βελτιωθεί πολύ το contarast και η οθόνη του είναι μια χαρά σε πολύ φωτισμό ακόμη και με ήλιο και έχει και δυνατότητα χρήσης για playstation . Υπάρχουν πολλές βελτιώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου..Γενικα εισαι ευχαριστημενος απο τι καταλαβαινω..Σωστα?

 

Ναι γενικά είμαι ικανοποιημένος. Έχω κάποια μικρά παράπονα (ζεστένεται λίγο, το LED της κάμερας έπρεπε να ήταν πιο δυνατό) αλλά από μπαταρία (βγάζει 3 μέρες με μεσαία χρήση με το WiFi συνεχώς ανοιχτό, 1 ώρα browsing την μέρα, λίγο facebook messenger, λίγες photos κτλπ), κάμερα και επιδόσεις προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικά είμαι ικανοποιημένος. Έχω κάποια μικρά παράπονα (ζεστένεται λίγο, το LED της κάμερας έπρεπε να ήταν πιο δυνατό) αλλά από μπαταρία (βγάζει 3 μέρες με μεσαία χρήση με το WiFi συνεχώς ανοιχτό, 1 ώρα browsing την μέρα, λίγο facebook messenger, λίγες photos κτλπ), κάμερα και επιδόσεις προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

 

Με ολα αυτα βγαζει 3 μερες ? :blink:

Απο θεμα οθονης ? Τo ζεσταμα και εμενα μου την σπαει..

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα βγαζει 3 μερες ? :blink:

Απο θεμα οθονης ? Τo ζεσταμα και εμενα μου την σπαει..

 

Ναι κάθε 3η μέρα το φορτίζω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για κλήσεις και SMS δίοτι άλλαξα πάροχο και περιμένω να μου ενεργοποιήσουν την Nano-SIM. Φαντάζομαι πάλι τις 2 μέρες με average χρήση θα τις βγάζει εύκολα.

Από οθόνη είμαι ευχαριστημένος, έχει πολύ καλές γωνίες θέασης (αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτό είναι σημαντικό σε ένα κινητό :p) και σε σύγκριση με το Nexus 7 (2013) που έχω και μπορώ να συγκρίνω έχει καλύτερη φωτεινότητα (γενικά την βρίσκω αρκετά φωτεινή την οθόνη του Z3c) και κατά την άποψη μου καλύτερα χρώματα. Επίσης αν δεν σου αρέσουν τα χρώματα υπάρχει η ρύθμιση White balance για να ρυθμίσεις το πόσο κόκκινη, πράσινη ή μπλε την θέλεις. Στο review του phonearena είχαν πει πως μπλετίζει στις default ρυθμίσεις και πρότειναν οι ίδιοι κάποιες ρυθμίσεις για το White balance τις οποίες δοκίμασα αλλά προσωπικά προτιμώ τις default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάθε 3η μέρα το φορτίζω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για κλήσεις και SMS δίοτι άλλαξα πάροχο και περιμένω να μου ενεργοποιήσουν την Nano-SIM. Φαντάζομαι πάλι τις 2 μέρες με average χρήση θα τις βγάζει εύκολα.

Από οθόνη είμαι ευχαριστημένος, έχει πολύ καλές γωνίες θέασης (αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτό είναι σημαντικό σε ένα κινητό :p) και σε σύγκριση με το Nexus 7 (2013) που έχω και μπορώ να συγκρίνω έχει καλύτερη φωτεινότητα (γενικά την βρίσκω αρκετά φωτεινή την οθόνη του Z3c) και κατά την άποψη μου καλύτερα χρώματα. Επίσης αν δεν σου αρέσουν τα χρώματα υπάρχει η ρύθμιση White balance για να ρυθμίσεις το πόσο κόκκινη, πράσινη ή μπλε την θέλεις. Στο review του phonearena είχαν πει πως μπλετίζει στις default ρυθμίσεις και πρότειναν οι ίδιοι κάποιες ρυθμίσεις για το White balance τις οποίες δοκίμασα αλλά προσωπικά προτιμώ τις default ρυθμίσεις.

 

Φιλε μου με καληψες απολυτα ευχαριστω πολυ..

Εγω σκεφτομαι να δωσω το Z και παω στο ZEC..μου εχει καρφωθεί.. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Τούμπανο το κινητάκι αν και ακριβό για την τσέπη μου. Θα το σκεφτώ σοβαρά όμως όταν μπορέσω να αλλάξω συσκευή, αν τελικά μεταβώ σε android. Θα έχει πέσει και άλλο η τιμή του άλλωστε. Μια ερώτηση έχω. Διάβασα στα γρήγορα το θέμα και πρόσεξα σε κάποιο post έναν φίλο που έγραψε ότι το κινητό είχε προεγκατεστημένο το navigon. Ισχύει για όλες τις συσκευές ή ήταν κάτι σαν προμόσιον για την συγκεκριμένη συσκευή; Και αν ναι, έχει την πλήρη έκδοση η είναι trial; Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Τούμπανο το κινητάκι αν και ακριβό για την τσέπη μου. Θα το σκεφτώ σοβαρά όμως όταν μπορέσω να αλλάξω συσκευή, αν τελικά μεταβώ σε android. Θα έχει πέσει και άλλο η τιμή του άλλωστε. Μια ερώτηση έχω. Διάβασα στα γρήγορα το θέμα και πρόσεξα σε κάποιο post έναν φίλο που έγραψε ότι το κινητό είχε προεγκατεστημένο το navigon. Ισχύει για όλες τις συσκευές ή ήταν κάτι σαν προμόσιον για την συγκεκριμένη συσκευή; Και αν ναι, έχει την πλήρη έκδοση η είναι trial;

 

Καλησπέρα! Αν και δεν έχω κάποιο πρόσφατο xperia, βρήκα ότι υπάρχει το navigon xperia edition, το οποίο ίσως έρχεται προεγκατεστημένο, αλλά στην περιγραφή του γράφει ότι είναι trial για 30 ημέρες. Μετά το αγοράζει ή βολεύεσαι με το pedestrian navigation (δεν κοιτάει αν οι δρόμοι είναι μονόδρομοι ή μόνο για πεζούς)...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν τα παιδιά που το έχουν ήδη να μας βάλουν screenshots από το Battery usage, Screen time on και battery History details πριν την φόρτιση για να δούμε πως τα πάει η μπαταρία??
Link to comment
Share on other sites

Ντεμπουτάρισε και επίσημα στις μεγάλες αλυσίδες (διαθεσιμότητα πλέον στο ΠΛΑΙΣΙΟ και σε 2-3 ακόμα) στα 600 ευρώ :)
Link to comment
Share on other sites

Ντεμπουτάρισε και επίσημα στις μεγάλες αλυσίδες (διαθεσιμότητα πλέον στο ΠΛΑΙΣΙΟ και σε 2-3 ακόμα) στα 600 ευρώ :)

 

Mην είσαι άδικος...599 το κοστολογούν..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περα απ' το γεγονος οτι ειναι ακριβο ακομα , δεν θα το αγοραζα απο βονταφον διοτι ειναι branded και θα εχει μεσα ενα καρο χαζομαρες , συν το ο,τι θα αργεις να παρεις αναβαθμισεις. Για αυτο να ειναι καλα τα σκρουτζομαγαζα! Γυρω στο χειμωνα τα φτανει τα 400€

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήδη στα σκρουτζομάγαζα υπάρχει στα 429 ευρώπουλα!!!!! ;)

Ναι μόλις τώρα το πρόσεξα! Έχουν φέρει μόνο λευκά και μαύρα .. όποτε για όσους θέλουν να το αγοράσουν σε άλλο χρώμα υπομονή!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να χτυπήσω το λευκό την άλλη βδομάδα μιας και δε μου αρέσει η διχρωμία στα υπόλοιπα...
Rogers
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας κανω. Το είχα σε αγγελία μία εβδομάδα αλλά δεν το κοιταξατε!!!

Οπότε το έδωσα σήμερα.

Χαχαχα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας κανω. Το είχα σε αγγελία μία εβδομάδα αλλά δεν το κοιταξατε!!!

Οπότε το έδωσα σήμερα.

Χαχαχα.

 

Αλήθεια γιατι το έδωσες? Τι δε σου άρεσε?

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Προς τους κατόχους: Πόση καθαρή ελεύθερη για χρήση μνήμη έχει από τα 16gb συνολικά;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...