Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το απόγευμα θα πάω να πάρω το κινητό από το ταχυδρομείο γιατί δουλεύω το πρωί. Τώρα στο zopo έχω το Titanium Backup, θα μου μεταφέρει της εφαρμογές στο mx4 η να κάνω Backup με άλλο πρόγραμμα?

Αν του κάνεις root όπου γίνεται πολύ εύκολα μέσα από τη συσκευή το titanium θα δουλέψει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα εχω θεμα.

Το εγραψα και στο meizufans, αλλα ας το γραψω και δω.

Οταν ανοιγω το κινητο μου δειχνει το logo της meizu, κλεινει και το ξανακανει αυτο αρκετες φορες μεχρι να ανοιξει.

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει, ουτε εχει συγκεκριμενο μοτιβο στις ποσες θα ανοιξει. Δεν ειναι 2-3 που εγραψα χθες. Μπορει να ειναι και 100 που λεει ο λογος.

Επισης οταν ανοιγει και παω να το κλεισω εχει δυο επιλογες: reboot και turn off.

Οτι και να πατησω, ακομα και εκτος απο αυτα τα δυο, δηλαδη σε ενα αλλο σημειο της οθονης, αρχιζει και κανει reboot και ξανακολλαει στο προηγουμενο βροχο.

Επισης καμια φορα, οταν ηταν ανοιχτο και συνδεδεμενο στον υπολογιστη (τυχαιο?) εκανε reboot απο μονο του.

Ακομα πιο περιεργο μου φαινεται το γεγονος οτι οταν απαιτει το συστημα επανεκκινηση την κανει χωρις κανενα προβλημα.

Τελος χθες εδειχνε να ειχε κλεισει, αλλα οταν σηκωθηκα το πρωι βρισκοταν παλι στο βροχο.

Το προβλημα υπηρχε και στην 4.0.2Ι και στην 4.1.1Α που του εβαλα μπας και το φτιαξει.

Ειμαι καινουριος στο flyme, αλλα δεν πιστευω να κανω κατι τοσο λαθος, αφου μου το εκανε και την πρωτη φορα (2 επαναληψεις).

Δεν βλεπω να εχει αλλος το ιδιο προβλημα, οποτε μαλλον το προβλημα θα το εχει το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

Αν εχετε καποια ιδεα να με βοηθησετε μπας και το φτιαξω, γιατι αλλιως την πατησα. Θα φαω τουλαχιστον 2 μηνες για να μου το φτιαξουν...

 

Επιβεβαιωνω και γω για το google play χρειαζεται η εκδοση 1.3.1. με την 1.3 λεει firmware corrupt.

Edited by mikesak
Link to comment
Share on other sites

@mikesak

και αλλοι αναφερουν συχνα τυχαια reboot πχ εδω http://meizufans.eu/forum/thread-stability-issues

 

αλλα το δικο σου θεμα φαινεται σοβαροτερο δυστυχως... θα δοκιμαζα αυτο που λενε για power save mode ή ενα διπλο full wipe και reflash μηπως και στρωσει. αλλιως παμε για hw θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω θεμα.

Το εγραψα και στο meizufans, αλλα ας το γραψω και δω.

Οταν ανοιγω το κινητο μου δειχνει το logo της meizu, κλεινει και το ξανακανει αυτο αρκετες φορες μεχρι να ανοιξει.

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει, ουτε εχει συγκεκριμενο μοτιβο στις ποσες θα ανοιξει. Δεν ειναι 2-3 που εγραψα χθες. Μπορει να ειναι και 100 που λεει ο λογος.

Επισης οταν ανοιγει και παω να το κλεισω εχει δυο επιλογες: reboot και turn off.

Οτι και να πατησω, ακομα και εκτος απο αυτα τα δυο, δηλαδη σε ενα αλλο σημειο της οθονης, αρχιζει και κανει reboot και ξανακολλαει στο προηγουμενο βροχο.

Επισης καμια φορα, οταν ηταν ανοιχτο και συνδεδεμενο στον υπολογιστη (τυχαιο?) εκανε reboot απο μονο του.

Ακομα πιο περιεργο μου φαινεται το γεγονος οτι οταν απαιτει το συστημα επανεκκινηση την κανει χωρις κανενα προβλημα.

Τελος χθες εδειχνε να ειχε κλεισει, αλλα οταν σηκωθηκα το πρωι βρισκοταν παλι στο βροχο.

Το προβλημα υπηρχε και στην 4.0.2Ι και στην 4.1.1Α που του εβαλα μπας και το φτιαξει.

Ειμαι καινουριος στο flyme, αλλα δεν πιστευω να κανω κατι τοσο λαθος, αφου μου το εκανε και την πρωτη φορα (2 επαναληψεις).

Δεν βλεπω να εχει αλλος το ιδιο προβλημα, οποτε μαλλον το προβλημα θα το εχει το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

Αν εχετε καποια ιδεα να με βοηθησετε μπας και το φτιαξω, γιατι αλλιως την πατησα. Θα φαω τουλαχιστον 2 μηνες για να μου το φτιαξουν...

 

Επιβεβαιωνω και γω για το google play χρειαζεται η εκδοση 1.3.1. με την 1.3 λεει firmware corrupt.

γιατι θα κανεις 2 μηνες να στο φτιαξουν;

Για να εχεις την εκδοση 4.0.2Ι αρα εχεις ευρωπαικο.

Αρα δεν εχεις θεμα.

Ομως μηπως να προσπαθησεις να κανεις ενα clean install την 4.0.4Ι?

για κανε την και πες μας....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μολις παρελαβα απο καποιο μελος το κινητο..πρωτον μου ηρθε χωρις ακουστηκα...δεν εχει η συσκευασια ακουστηκα??2 το ανοιξα κ δεν μπορω να φτιαξω λογαριασμο στο flyme os βαζω το κινητο μου κ μου ζηταει ακομα 1 ψηφιο δηλαδη απο 10 να τα κανω 11...δεν εχει ελληνικα ειμαι σε αγγλικα...σας παρακαλω απο που να αρχισω??εχει εκδοση 4.4.4 και flyme os 4.0u ...πως να ξεκινησω ...σας ευχαριστω εκ τον προτερων...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παλικαρια περασα την 4.1.1 και επειδη καποιος το ζητησε ποσταρω το αντουτου τελευταιας εκδοσης με το τελευταιο firmware.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παλικαρια περασα την 4.1.1 και επειδη καποιος το ζητησε ποσταρω το αντουτου τελευταιας εκδοσης με το τελευταιο firmware.

 

πως σου φαινεται σαν χρηση;

εμενα μου φαινεται παει πολυ καλυτερα,δεν εχει τους ενδοιασμους που ειχε στις αλλες εκδοσεις.

Περιμενω να δω πως παμε με την μπαταρια αυριο μεθαυριο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει καλύτερο από πριν αλλά ίσως είναι και η ιδέα μου. Δεν αισθανόμουν πριν ότι η συσκευή κολλάει κάπου, απλά τώρα νομίζω πως είναι ακόμα καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστησω κ απο εδω το φιλο δημητρη για την πολυτιμη βοηθεια...που μου εδωσε....μπραβο δημητρη!!!

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που γράφει ο pik έτοιμος είμαι να βάλω την 4.1.1! Έχω λίγη υπομονή ακόμα να περιμένω για οτα στην international έκδοση. Αν και βλεπω να αργεί πολύ, καθώς κάπου διάβασα πως είναι δοκιμαστική έκδοση η 4.1.1
Link to comment
Share on other sites

Θα του στήσουμε άγαλμα χαχαχαχαχ η αλήθεια και εγώ αυτά που έψαξα από λινκ που έδινε ο Δημήτρης τα βρήκα.
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα πω ψεματα,μου ειπε ο δημητρης να βαλω την 4.1.1.α ...καθως φορουσα μια εκδοση που δεν την ειχε συναντηση ο ιδιος ξανα....εχω μεινει εκπληκτος με το κινητο....

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε δικά σας ringtones στην 4.1.1 η μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό? Επίσης μου κρασαρει το watsapp.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε δικά σας ringtones στην 4.1.1 η μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό? Επίσης μου κρασαρει το watsapp.

 

εγω τα βαζω κανονικα μεσα απο την εφαρμογη unlimtones..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, δεν τα καταφερα.

Αρχικα εκανα factory reset (στην 4.1.1Α και οχι στην 4.0.2Ι το πηγε).

Δοκιμασα μετα αυτο με το power save mode.

Εκανα clean install την 4.0.4Ι.

Πατησα το power button και μετα πατησα καπου στην oθονη, εκανε reboot κανονικα χωρις κολληματα.

Το ξανακανα και αυτη τη φορα πατησα απενεργοποιηση, παλι κανονικη επανεκιννση.

Την τριτη φορα πατησα επανεκκινηση και την εκανε κανονικα.

Ξανα κανω απενργοποιηση με τα ιδια αποτελεσματα.

Μετα επανεκκινηση και εκει κολλησε.

Ανοιγει μετα απο καποια ωρα το απενεργοποιω, δειχνει 4-5 φορες το Meizu και κλεινει.

Παω να κανω διπλο full wipe και reflash, αλλα δεν μου ανοιγε τον bootloader.

Ξεχασα να του κανω root. Χρειαζοταν? Μπορει να το εκανα με λαθος τροπο βεβαια (οχι το root, το ανοιγμα στο μενου του bootloader), γιατι τωρα βλεπω οτι μερικες συσκευες ανοιγουν με διαφορετικο τροπο.

 

Ειπα τουλαχιστον δυο μηνες γιατι το πηρα απο κινεζομαγαζο (απο το Gearbest που λεει οτι ειναι official αντιπροσωπος βεβαια) και οχι απο την Meizu.

Μεχρι να το στειλω, να το κοιταξουν και να το ξαναστειλουν πισω...

 

Edit: Βρηκα μαλλον πως μπαινει στο μενου (volume down + power button). Εχει κολλησει παλι στο βροχο και αμα πατησω το volume down παρατεταμενα δειχνει να μπαινει στο μενου (κατω αριστερα λεει fastboot mode), αλλα μετα κλεινει...

Edited by mikesak
Link to comment
Share on other sites

μηπως να βαλεις την 4.0.2Α και να δεις;

δεν καταλαβαινω τι μπορει να φταιει.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ΈΚδοση 4.1.1Α Antutu v5.3 51861

 

Μολις μου ερθει το silver wings θα τρεξω benchmarks με το yunos πριν περάσω την Α (για καμια ωρα δηλαδή θα το αφήσω στο yun μετα μπαίνει Α :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια...θελω την γνωμη σας, λοιπον αυτην τη στιγμη εχω το M8 εδω και καποιους μηνες. Ειναι κανεις που το ειχε και αλλαξε σε mx4??? Αξιζει η αλλαγή Η θα ξενερώσω? Δεν εχω κανενα παραπωνο απο το htc...απλα θελω πιο μεγαλη οθονη....

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καποιος για συγκριση με oneplus one??

Είχα για λίγο το oneplus και η γνώμη μου είναι πως αυτό υπερτερεί σχεδόν σε όλα εκτός από την μπαταρία του και την υποστήριξη σε custom roms. To flyme όμως στην τελευταία αναβάθμιση που πήρε προχτές διόρθωσε πολλά προβληματακια που είχα εγώ προσωπικά(κάτι κρασαρισματα στο settings και κάποια άλλα ενοχλητικά) οπότε έχει υποστήριξη συνεχόμενη από τη μαμά εταιρεία και αυτό είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει την 4.1.1Α εδώ και 1.5 μέρα και μπορώ να πώ οτι εχει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας απο την 4.0.4Ι , ακόμα και στο high performance που το ειχα ξεχάσει.

Αλλα το φορτωσαν με κατι εφαρμογές , contacts, game centre, smartovoice & αναζήτηση και έχω λιγότερη ελευθερη μνήμη RAM.

Εχω την εντύπωση πως αυτές οι εφαρμογές πάνε πακέτο με τις εκδόσεις Α, αλλα δεν ειμαι σίγουρος, καποιος να το επιβεβαιώσει.

 

Και τέλος μια ερώτηση, διάβασα οτι μπαίνει Xposed και στο ΜΧ4 ,

Στο nexus που είχα, μπορούσες να παραμετροποιήσεις ακόμα και τις μπάρες πανω κάτω

Δουλέυει κάτι τέτοιο και στο ΜΧ4;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω να το πάρω άμεσα επείδη το παλιό απεβίωσε. Το θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να περιμένω 10-15 μέρες.

Γνωρίζει κάποιος κανένα μαγαζί που να το στέλνει πιο γρήγορα με dhl ή κάποια παρόμοια εταιρία;

πλζ χελπ μι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω να το πάρω άμεσα επείδη το παλιό απεβίωσε. Το θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να περιμένω 10-15 μέρες.

Γνωρίζει κάποιος κανένα μαγαζί που να το στέλνει πιο γρήγορα με dhl ή κάποια παρόμοια εταιρία;

πλζ χελπ μι...

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Meizu-MX4-Octa-Core-4G-Fdd-Lte-WCDMA-2GB-Ram-MTK-6595-Otca-Core-flyme4/2035374459.html?s=p

http://www.aliexpress.com/item/Original-Meizu-MX4-4G-LTE-Mobile-Phone-MTK6595-Octa-core-5-36-1920x1152-2GB-RAM-16GB/2037748880.html

Αυτα ειδα εγω για γρήγορη λυση αλλα ουτε φθηνα ειναι ουτε εχεις πολες επιλογές χρωμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...