Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ μάλλον ατύχησα και η δική μου συσκευή άρχισε να μου κάνει διάφορα. Η μπαταρία ήταν μόνο η αρχή από ότι φαίνεται. Εντάξει δεν λέω, η συσκευή έφαγε καλή κακομεταχείριση (και ειδικά στα χέρια του πιτσιρίκου και 1.5 χρόνο σε πολύ υγρό περιβάλλον) αλλά δεν περίμενα να έχουμε απανωτά μπαράζ προβλημάτων. Ενδεικτικά:

- Ξεκινήσαμε με πολύ κακή διαχείριση της μπαταρίας, πραγματικά ότι να ναι. Μέρα δεν βγάζει ούτε σε stand by.

- Περάσαμε τώρα στην οθόνη που πραγματικά έχει ανεβάσει το ότι κάνει ότι θέλει και τα χάνει. Με restart επανέρχεται μέχρι την άλλη φορά που θα χαζέψει.

- Παρατήρησα χτες πρώτη φορά απίστευτη άνοδο θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της φόρτισης ακόμα και για απλές λειτουργίες με αποτέλεσμα να παγώνει το τηλέφωνο μέχρι να κρυώσει. Ξέρω ότι ανεβάζει λίγο τη θερμοκρασία όταν φορτίζει αλλά ποτέ δεν μου πάγωνε και ποτέ δεν έκανε throtlling για να κρυώσει. Χτες βράδυ το είδα πρώτη φορά.

- Γενικά παρατηρώ περίεργη συμπεριφορά σε όλα και την συσκευή την ξέρω καλά.

 

Τι συμβαίνει γιατρέ; Πεθαίνει; Είναι μόνο θέμα της μπαταρίας η οποία απλά μάλλον τα έφτυσε (παρά το Good status που μου δείχνουν κάποια apps όπως το CPUZ και το Gsam αλλά και άλλα apps) ή απλά μάζεψα απίδι απίδι μέσα στο σάκο και γέμισε;

 

Για αρχή factory reset. :)

Link to comment
Share on other sites

Tι εκδοση φορας δοκιμασε καποια αλλη.

 

Φοράω την τελευταία beta. Ξεκίνησε το όλο θέμα από την προηγούμενη beta αλλά όχι με το που την πέρασα, 3-4 μέρες αργότερα άρχισα να έχω θέματα. Τώρα θα περάσω καμιά stable να δω τι παίζει αλλά για κάποιο λόγο δεν το βλέπω να φτιάχνει.

 

Εν τω μεταξύ έψαξα ανταλλακτικά σε e-bay και alliexpress και δεν υπάρχουν ούτε για αστείο original. Ολο τρίτες μάρκες και δεν θέλω τρίτες μάρκες. Εννοείται ότι αν δεν βρω και δεν δω πόσο βγαίνει η επισκευή του θα περάσω σε άλλη συσκευή αλλά προτιμώ να μείνω εδώ που είμαι καθώς δεν έχω κανένα θέμα με τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ξέρει, ποιος μπορεί να βοηθήσει?

έκανα downgrade στο κινητό ( 4.5.7Α ) για να κατέβω στην 4.0.4Α για να βάλω μετά την Global 5.0.5G και κόλλησε το κινητό!

πατώντας το powerbutton+volup, μου βγάζει τις επιλογές :system upgrade και clear data για τικαρισμα. ότι και να επιλέξω, κάνει

cheking firmware και μετά μου βγάζει firmware currupt! όταν μετά κάνω restart, μένει κολλημένο στο μπαλονάκι (flyme)!

Link to comment
Share on other sites

http://www.flyme.cn/firmwarelist-6.html#3

Από εδώ δλδ δε σου κατεβαίνουν? Εμένα μια χαρά κατεβαίνουν.

 

Αν έχεις international κινητό ναι.

Αλλιώς θέλει ρουτάρισμα και μια διαδικασία. Δεν μπαίνει έτσι απλά.

 

Η διαδικασία είναι απλή ή θα πρέπει να κάνω μαγικά κόλπα για να το καταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελευταία Rom stable 5.1.6.0A και αυτά είναι τα αποτελέσματα. Είμαι πεπεισμένος ότι είναι hardware πλέον το πρόβλημα. Ανεβάστε κανένας άλλος πρόσφατη χρήση να συγκρίνω παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160601/d4c7dc5c22cf9f93242309fecbb7765a.jpg

 

Το δικό μου. Σε performance mode πάντα.

 

Sent from my MX4

 

Και εμένα έτσι ήταν. Όχι πλέον όπως φαίνεται. Εντάξει δεν πέρασε καλά η συσκευή στα χέρια μου αλλά δεν περίμενα τέτοια απότομη αλλαγή έτσι στα καλά καθούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι ήταν. Όχι πλέον όπως φαίνεται. Εντάξει δεν πέρασε καλά η συσκευή στα χέρια μου αλλά δεν περίμενα τέτοια απότομη αλλαγή έτσι στα καλά καθούμενα.

 

μετα απο ποσο καιρο χρησης κλαταρε η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ποσο καιρο χρησης κλαταρε η μπαταρια?

 

Ηταν από τις πρώτες συσκευές που βγήκαν. Οκτώβρη του 14 ήρθε στα χέρια μου. Πάντως μπορεί να μην είναι καν η μπαταρία το θέμα, μπορεί να είναι καμιά πλακέτα ή κάτι άλλο και απλά έχει σύμπτωμα να ξοδεύεται η μπαταρία. Οπως είπα η συσκευή δεν μπορώ να πω ότι πέρασε καλά στα χέρια μου και κυρίως στα χέρια του πιτσιρίκου.

 

Για επισκευή να φανταστώ ούτε λόγος ε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάω και βλέπω κυκλοφόρησαν 5.1.6G για το mx4 pro και βλέπω αυτά

 

-Optimized the statistic calculation for battery usage

-Optimized the judging logic for battery consumption when standby

 

Για να δούμε μπας και έρθει σε εμάς και βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό παραμένω logout από το flyme και σε performance mode βλέπω σταθερά 5h screen on time και πάνω πάντα. Φορτίζω με φορτιστή πολύ μικρής ισχύος. Είναι δυνατόν το flyme να έτρωγε τόση μπαταρία ;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό παραμένω logout από το flyme και σε performance mode βλέπω σταθερά 5h screen on time και πάνω πάντα. Φορτίζω με φορτιστή πολύ μικρής ισχύος. Είναι δυνατόν το flyme να έτρωγε τόση μπαταρία ;

Αν είχες ανοιχτούς όλους τους συγχρονισμούς, λογικό. Συνδέσου κι επέλεξε μόνο τους συγχρονισμούς που θες, ή και κανεναν αν χρησιμοποιείς του google. Ειδικά ο συγχρονισμός φωτογραφιών, τρώει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάω και βλέπω κυκλοφόρησαν 5.1.6G για το mx4 pro και βλέπω αυτά

 

-Optimized the statistic calculation for battery usage

-Optimized the judging logic for battery consumption when standby

 

Για να δούμε μπας και έρθει σε εμάς και βελτιωθεί.

 

βγηκε και για το mx4 αλλα ειναι η Α εκδοση μονο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σημερα επεσε ενα ολοκαινουριο MX4 στα χερια με Flyme Os 4.2.8.2C

Επιδη ειμαι ψιλοασχετος μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να το αναβαθμισω σε Lollipop?

 

Eυχαριστω

Edited by George322
Link to comment
Share on other sites

Ανάμικτα συναισθήματα μου άφησε και εμενα η αναβαθμιση της international εκδοσης που εχω Flyme 5.1.5.0G , δυστυχώς τα προφίλ στην μουσικη που εδιναν ενισχυση του εχουν dirac hd , δεν υπαρχουν πια στην εφαρμογη , δεν εχει και τον flyme account που τελικα βολευε για backup μηνυματων και σημειωσεων που ειχα , και εχω ενα θεματάκι με τον συγχρονισμο του Gmail , υπαρχουν στιγμές που το Gmail δεν στελνει ενημερωσεις στην μπαρα ειδοποιησεων αλλά βλέπω τα νεα mail μόνο οταν μπαινω μεσα στην εφαρμογη για να κανω ανανέωση .

Τέλος ενω ειχα κανει clear data/ clean install φαινεται κατι εχει μεινει στους φακελους data του android και σε καποιες εφαρμογες οπως το Παιχνίδια Google δεν μου κανει εγκατασταση .

Γενικά σε γραφικο περιβάλλον , φοβερα ανανεωμένο

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα σε 5.1.6.0 αλλά ενώ έχει περάσει κάποιες μαμά εφαρμογές τις οποίες είχα σβήσει δεν βλέπω τις αλλαγές στις ρυθμίσεις που είχα διαβάσει στο changelog.Η αναβάθμιση έγινε ΟΤΑ.Μήπως δεν περάστηκε σωστά? Edited by original911
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παντως με την 4.5.7 στο antutu μου εβγαζε σκορ 56000 και με την 5.1.5 επεσε στα 45000! τι να πω... δεν ξερω και κατα ποσο μπορεις να εμπιστευεσαι αυτη την εφαρμογη οταν στα iphone βγαζει 130000!!
Link to comment
Share on other sites

Update με ελληνικά για το meizu mx4. Αν κάποιος το έχει κάνει θέλω την βοήθεια του.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδια με το καινουριο update το κιν δεν μου αρεσε καθολου αφου σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το σπρωξω.Επισης πριν το ειχα root τωρα και δεν υπαρχει root φυσικα αλλα δεν μπορω να βρω και που πηγε η επιλογη για root αν καποιος ξερει μπορει να βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδια με το καινουριο update το κιν δεν μου αρεσε καθολου αφου σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το σπρωξω.Επισης πριν το ειχα root τωρα και δεν υπαρχει root φυσικα αλλα δεν μπορω να βρω και που πηγε η επιλογη για root αν καποιος ξερει μπορει να βοηθησει.

Για δες στις ρυθμίσεις,ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπα αδερφε τιποτα.Στο youtube που ειδα πρεπει να κατεβασεις ενα mzAccount για να το βρεις διαφορετικα δεν μπορω να τπ βρω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...