Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, αν θυμάστε σας είχα γράψει το καλοκαίρι για το τηλέφωνο που μου πούλησε το to2c για καινουργιο και τελικα ηταν μεταχειρισμένο!! Τελικά μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια βρήκα τον κωδικο και έκανα log in και root!(θα ακολουθήσει αναλυτικά ολόκληρη η ιστορία!) Εγώ έχω την 4.2.8.2U. Ποια ρομ που προτείνετε να βάλω(αν μπορώ) που να λειτουργεί χωρίς προβλήματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει το κινητό αν έχετε χρόνο μου δίνεται μερικές πληροφορίες.

Δεν έχει ραδιόφωνο , σωστά?

Πώς είναι φαίνεται η οθόνη στο φως του ήλιου?

ευχαριστώ

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει το κινητό αν έχετε χρόνο μου δίνεται μερικές πληροφορίες.

Δεν έχει ραδιόφωνο , σωστά?

Πώς είναι φαίνεται η οθόνη στο φως του ήλιου?

ευχαριστώ

Το τηλέφωνο αν και δεν έχει ράδιο(για μένα δεν είναι τόσο σημαντικό) τα σπάει!! Είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας του!!! Καταπληκτική κάμερα, πολύ καλή οθόνη, ισχυρός επεξεργαστής και αρκετή RAM το κάνουν εν ολίγις ενά από τα κορυφαία κινητά τηλέφωνα!!Και με δυνατότητα ρουτ μέσα από το ίδιο το τηλέφωνο! Για μένα αποτελεί μία εξαιρετική επιλογή!!!! Ότι και να θέλεις να κάνεις το τηλέφωνο θα ανταπεξέλθει!! Αξίζει τα λεφτά του!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους,

μετα απο πολυ διαβασμα,(μου βγηκαν τα ματια) τελικα αποφασισα και το πηρα και εγω το mx4 απο γερμανο ελεο επιδοτησης...

το παρελαβα σημερα και χωρις να χασω χρονο,περασα την 4,5,6Ι ,ολα καλα το κινητο τρεχει νερο(51000 στο antutu)

το μονο που ηθελα να ρωτησω ειναι για ποιο λογο κανουμε root;την ρομ την περασα με clear data αλλα χωρις να κανω root,παιζει καποιο ρολο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω βάλει εδώ και τέσσερις μέρες την 4.5.6l και αν έχω καταλάβει σωστά έχει μεγαλύτερη οικονομία στην μπαταρία ή μου φαίνεται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,χθες βράδυ έκανα update από την 4.2.2.2Ι σε 4.5.6Ι version.Όντως πολύ εύκολη διαδικασία και γρήγορη,χαθήκαν οι επαφές με clear data,αλλά επανήλθαν αφού ήταν στη σιμ. Το κινητό συνεχίζει και είναι γρήγορο,50700 στο αντουτου, για την μπαταρία δεν μπορώ να εξάγω συμπέρασμα ακόμα,πάντως 4.5.6Ι φαίνεται αρκετά σταθερή και αξιόπιστη και με καλά ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει το κινητό αν έχετε χρόνο μου δίνεται μερικές πληροφορίες.

Δεν έχει ραδιόφωνο , σωστά?

Πώς είναι φαίνεται η οθόνη στο φως του ήλιου?

ευχαριστώ

 

Το κινητό έρχεται με 2 οθόνες , η μία είναι πιο φωτεινή (η άλλη έχει πιο έντονα χρώματα). Αν είσαι τυχερός και πάρεις αυτή θα είσαι μια χαρά ! Γενικά πάντως μόνο καλοκαίρι στην παραλία ίσως να σε κουράσει πιο πολύ απο την γυαλάδα όποια οθόνη και αν σου τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Για σάς παιδιά αν σου καπνίσει για τον οποιοδήποτε λόγο από την 4.5.6l να γυρίσεις στην 4.2.2.2l γίνεται εύκολα με τον γνωστό τρόπο ή θέλει ψάξιμο
Link to comment
Share on other sites

Για σάς παιδιά αν σου καπνίσει για τον οποιοδήποτε λόγο από την 4.5.6l να γυρίσεις στην 4.2.2.2l γίνεται εύκολα με τον γνωστό τρόπο ή θέλει ψάξιμο

 

 

Οπως πηγές στην 4.5.6 ετσι πας και πισω αλλα μονο με clear data.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχουμε την κινεζικη εκδοση μπορουμε να του βαλουμε την international?αν ναι ποιος είναι ο τροπος γιατι καπου διαβασα οτι γινεται...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχουμε την κινεζικη εκδοση μπορουμε να του βαλουμε την international?αν ναι ποιος είναι ο τροπος γιατι καπου διαβασα οτι γινεται...

 

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu -->μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,με την 4.5.6Ι το κινητό πάει σφαίρα,το μόνο που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι ότι κατά το άνοιγμά του η γλώσσα είναι στα αγγλικά,βέβαια μετά από δευτερόλεπτα επανέρχεται και ακόμα μου εμφανίζει την εφαρμογή sim1 κάθε φορά σε μια καινούρια καρτέλα συνήθως στην τρίτη.Αυτά έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μεταπηδήσω σε android απο ios γιατί μου αρέσει πολύ το flyme μετά από δύο κινητά που αγόρασα για φίλους, ένα m2 note και ένα 2.

Κοιτάω πολύ το mx4. Από μπαταρία πως πάει. Δεν θέλω να μου πείτε "χ ώρες οθόνης" γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Βγάζει 2 μέρες με την χρήση που λεει το gsmarena ή είναι παπάτζες;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μεταπηδήσω σε android απο ios γιατί μου αρέσει πολύ το flyme μετά από δύο κινητά που αγόρασα για φίλους, ένα m2 note και ένα 2.

Κοιτάω πολύ το mx4. Από μπαταρία πως πάει. Δεν θέλω να μου πείτε "χ ώρες οθόνης" γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Βγάζει 2 μέρες με την χρήση που λεει το gsmarena ή είναι παπάτζες;

 

Τη συσκευή πρέπει να τη φορτίζεις το πολύ ανά δυο μέρες. Οι ώρες οθόνη που λέμε είναι απλά ενδεικτικές και πάντα ανάλογα τη χρήση που του κάνεις. Αν χρησιμοποιείς πολύ το τηλέφωνο για κλήσεις, viber, streaming κτλ η μπαταρία έχει πολύ καλή διαχείριση και παρά το γεγονός ότι αυτές οι λειτουργίες ρουφάνε αρκετά γενικότερα η συγκεκριμένη συσκευή τα καταφέρνει πολύ καλά.

 

Βέβαια εγώ θα σου πω αν υπάρχει δυνατότητα να αγοράσεις από έξω να πάρεις κάτι πιο φρέσκο γιατί ναι μεν καλό το ΜΧ4 αλλά δεν σταματάει να είναι περσινή συσκευή και πλέον στην κατηγορία κάτω των 300 ευρώ βρίσκεις κινητάρες συμπεριλαμβανομένου και του ΜΧ5. Αν πάλι κοιτάς από Ελλάδα στα λεφτά του είναι σίγουρα αξιόλογη πρόταση συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στην κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη θα το δωσω το κινητο σε εναν φίλο...Μαλλον θα κινηθω για την αγορα του MX5 τις επομενες μερες, τι πρεπει να κανω για να το παρει ετοιμο...

Βασικα πως κανω απεμπλοκη του τηλεφωνου απο το flyme account μου??

Αν κάνω επαναφορα εγοστασιακων ρυθμισεων μετά την απεμπλοκη του flyme account μου ειμαι οκ το δινω οπως είναι καθαρο?? Θελω να σβηστούν και τα αρχει απο μεσα...να ειναι λες και βγήκε απο το εργοστασιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη θα το δωσω το κινητο σε εναν φίλο...Μαλλον θα κινηθω για την αγορα του MX5 τις επομενες μερες, τι πρεπει να κανω για να το παρει ετοιμο...

Βασικα πως κανω απεμπλοκη του τηλεφωνου απο το flyme account μου??

Αν κάνω επαναφορα εγοστασιακων ρυθμισεων μετά την απεμπλοκη του flyme account μου ειμαι οκ το δινω οπως είναι καθαρο?? Θελω να σβηστούν και τα αρχει απο μεσα...να ειναι λες και βγήκε απο το εργοστασιο...

 

Μπαινεις στο flyme acount και καπου λεει εξοδος.

Μετα θα κανειςεπαφορα εγοστασιακων ρυθμισεων, αυτο ομως δεν θα σου σβησει αρχεια, οπως φωτο και μουσικη. Γι αυτο αν θυμαμαι καλα εκει που κανεις επαναφορά εχει αλλο ενα κουτακι (που δεν θυμαμαι τι γραφει :p). Αυτο θα πατησεις για να τα διαγραψει ολα.

Αν θα πας παλι σε meizu κρατα ενα back uo απο την εφαρμογη της συκευης, να τα εχεις μετα ολα ευκολα στο mx5.

Παντως αν ενδιαφερεσαι, εγω μεχρι το τελος της εβδομαδας περιμενω ενα mx5 το οποιο δεν θα μπορεσω να το κρατησω. Αν ενδιαφερεσαι στειλε πμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχω αποφασίσει ότι το τηλέφωνο θα το κρατήσω όσο πάει ακόμα και σαν music συσκευή που το έχω κάνει πάντρεμα με φορητό ενισχυτή της FiiO και δουλεύει απλά άψογα. Το ίδιο το τηλέφωνο λειτουργεί ως προενίσχυση και στέλνει σήμα στον ενισχυτή μέσω OTG. Με αυτόν τον τρόπο έχεις ακόμα δυνατότερο ήχο αν θέλεις. Το ανεβάζεις στο 3-4 level (από τα 8) και πραγματικά χοροπηδάς σαν το κατσίκι από την ποιότητα και τη δύναμη με ένα ζευγάρι πραγματικά ποιοτικά ακουστικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχω αποφασίσει ότι το τηλέφωνο θα το κρατήσω όσο πάει ακόμα και σαν music συσκευή που το έχω κάνει πάντρεμα με φορητό ενισχυτή της FiiO και δουλεύει απλά άψογα. Το ίδιο το τηλέφωνο λειτουργεί ως προενίσχυση και στέλνει σήμα στον ενισχυτή μέσω OTG. Με αυτόν τον τρόπο έχεις ακόμα δυνατότερο ήχο αν θέλεις. Το ανεβάζεις στο 3-4 level (από τα 8) και πραγματικά χοροπηδάς σαν το κατσίκι από την ποιότητα και τη δύναμη με ένα ζευγάρι πραγματικά ποιοτικά ακουστικά.

 

απο τις λιγες εταιριες με τοσο καλο κρυσταλλινο ηχο στο κινητο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

απο τις λιγες εταιριες με τοσο καλο κρυσταλλινο ηχο στο κινητο.

 

Πράγματι παρόλο που η ένταση δεν είναι τόσο δυνατή από την ίδια τη συσκευή όσο άλλες (όπως το i-phone ή το HTC M8) από άποψη ποιότητας είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό και ανάμεσα στις κορυφές και από τις άλλες αντίστοιχες συσκευές που έχουν δώσει έμφαση στον ήχο. Πραγματικά πλέον αναρωτιέμαι τι χρειάζονται οι φορητές deticated μουσικές συσκευές όταν μια τέτοια συσκευή + ενισχυτής + καλά ακουστικά/ηχεία μπορούν να παράγουν τέτοιο αποτέλεσμα.

 

Δείτε απλά κόστος.

 

- Παίρνεις το ΜΧ4 (ή το Μ2 note) - 240 ευρώ (ή 150 ευρώ)

- Παίρνεις έναν εξωτερικό ενισχυτή καλούτσικο (κάνα 150-200 ευρώ)

- Παίρνεις ένα ζεύγος ποιοτικά ακουστικά/ηχεία (κάνα 200άρι στο περίπου)

 

Σύνολο 400-600 ευρώ ανάλογα για ποιότητα ήχου που σπάει κόκαλα και παλιότερα για τέτοια ποιότητα θα πλήρωνες χιλιάρικα για σταθερό σύστημα, όχι φορητό. Πραγματικά έχω μείνει άναυδος με το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω το huawei p8 lite και θα κανω μεταβαση σε mx4 απλο η pro?

Ποιο απο τα δυο προτεινεται βασικα σημεια επιλογησ μου θα ειναι το χαμηλο sar τησ συσκευησ και το καθαρο δυνατο ηχειο τι μου προτεινεται εσεισ παιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum.έχω βρει μια θεωρητικά καλη ευκαιρία και σκέφτομαι να το τσιμπησω.είναι όμως σφραγισμένο και είμαι άσχετος απο rom φλασαρισματα και λοιπά πειράγματα.είναι αγορασμενο απο Κίνα.θα έχω προβλήματα με την λειτουργεια του;θα υπαρχουν κινεζικές εφαρμογές και θα χρειαστεί κάποια αλλαγη rom;; Edited by referi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω παρει τα Pistons σειρας 2 , απο τα οποια ειμαι υπερευχαριστημενος οσον αφορα την ποιοτητα τους αλλα δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενο απο την ενταση του ηχου στο ΜΧ4 μας , είχα πριν το ΗΤC Οne X που ειχε εγκατεστημενο το προφιλ beats audio , και σε συνδυασμο με xiaomi pistons 2 απογειωνε τον ηχο στα υψη .

Με τα ιδια ακουστικα στο Meizu είμαι ενα κλικ κατω σε ενταση ήχου , είναι κριμα γιατι εχει και ενσωματωμενο ενισχυτη ήχου το Meizu αλλα ίσως μονο στα τον ήχο στα ηχεια τα εξωτερικα ( όχι οταν ειναι συνδεμενα ακουστικα ) που όντως ειναι παρα πολυ δυνατα-ποιοτητικα. Για να ακουω μουσικη στο δρομο ακομα χρησιμοποιω το HTC One X σαν MP3 player !!!

 

Επειδή και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και είχα απογοητευτεί στην αρχή που είχα το Mx4 και τα pistons v2 από την χαμηλή ένταση ύστερα από λίγο ψάξιμο βρήκα την πιο τέλεια λύση. Κάνε το και δεν υπάρχει περίπτωση μετά να έχεις ακούσει πιο δυνατή και ποιοτική συσκευή. Άνοιξε τον dialer και πάτα *#*#3646633#*#* ,κατευθείαν θα σε βάλλει στο engineer mode της mediatek. Πήγαινε στην καρτέλα προς τα δεξιά που λέει hardware testing. Πήγαινε audio>headset mode

Θα σου ανοίξει μια άλλη καρτέλα και θα σου εμφανίσει το αριθμητικο πληκτρολόγιο. Κάνε λίγο scroll προς τα κάτω και εκεί που λέει max vol 0~160 βάλε δίπλα την τιμή 160 και πάτα το κουμπί set. Κάνε reboot την συσκευή και ετοιμάσου για πολλά db τόσα που θα ζαλιστείς :-P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...