Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Όταν τρέχει μόνιμα η εφαρμογή s health δηλαδή να μετράει τα βήματα συνεχώς τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία σωστά ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Όταν τρέχει μόνιμα η εφαρμογή s health δηλαδή να μετράει τα βήματα συνεχώς τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία σωστά ?

 

Λογικό δεν είναι;:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το s health το έχω απενεργοποιήσει όχι από την 1η μέρα αλλά από την 1η ώρα. Μέτρησα τους παλμούς μου , 74 ( θα ζήσω ) και μετά κατευθείαν disable.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω παντα ανοιχτο. Δεν το εχω κλεισει ποτε, όπως και το wifi.

Εννοητε ότι καταναλωνουν μπαταρια, αλλα είναι παντα τα πιο χαμηλα στη λιστα. 5% το s healht kai 4% το wifi.

Φυσικα αν καποιος δεν τα χρησιμοποιει καθολου , δεν υπαρχει λογος να τα εχει ανοιχτα. Αν όμως τα χρησιμοποιει σε καθημερηνη βαση όπως εγω , τοτε δεν βρισκω το λογο να τα ανοιγοκλεινει , μιας και η καταναλωση που κανουν είναι πολύ μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει πει ένας φίλος που σκέφτεται να αγοράσει το Alpha, να κάνω ένα test αφήνοντας ανοιχτά συνεχώς το wifi, τα δεδομένα, το gps, τον συγχρονισμό και να θέσω auto updates σε όλες τις εφαρμογές (mail, καιρός κτλ ). Θα ενεργοποιήσω και το s health. Θα το κάνω αύριο ( με κρύα καρδιά - θα νιώθω σαν έχω ξεχάσει επίτηδες τα φώτα ανοιχτά στη μηχανή :lol: ) και θα ποστάρω feedback.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω,γιατί να το κάνεις όλο αυτό?

Για να δεις αν θα καταπιεί γρηγορότερα την μπαταρία?φυσικά και θα το κάνει κάπως γρηγορότερα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι σημαντικό για τον φίλο που σκέπτεται να το αγοράσει, να δει πόσο θα του κρατά με τη χρήση που θα του κάνει εκείνος ( έχει όλα τα ενεργοβόρα συνεχώς ανοιχτά). Πάντως έκανα ένα άλλο τεστ για μένα αυτή τη φορά και χάρηκα. Οδήγησα με φωνητική καθοδήγηση ακριβώς μισή ώρα με χρήση Sygic ( να τρέχει στο παρασκήνιο με κλειστή την οθόνη ) και η μπαταρία έπεσε από το 92% μόλις στο 89%. :D Θα δω και με ανοιχτή την οθόνη πόσο τρώει.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι σημαντικό για τον φίλο που σκέπτεται να το αγοράσει, να δει πόσο θα του κρατά με τη χρήση που θα του κάνει εκείνος ( έχει όλα τα ενεργοβόρα συνεχώς ανοιχτά). Πάντως έκανα ένα άλλο τεστ για μένα αυτή τη φορά και χάρηκα. Οδήγησα με φωνητική καθοδήγηση ακριβώς μισή ώρα με χρήση Sygic ( να τρέχει στο παρασκήνιο με κλειστή την οθόνη ) και η μπαταρία έπεσε από το 92% μόλις στο 89%. :D Θα δω και με ανοιχτή την οθόνη πόσο τρώει.

 

το GPS το χρησιμοποιείς με ανοιχτά data? :\

Link to comment
Share on other sites

Λογικότατο! :O

 

Περιμένω τις εντυπώσεις σού,αν και iPhone 6 δεν είναι στο θέμα αυτονομίας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο apk που όταν ανοίγει η flip cover θήκη να ενεργοποιείτε η οθόνη?

 

Να υποθεσω ότι δεν εχεις την αυθεντικη θηκη? Γιατι με την αυθεντικη της samsung ενεργοποιητε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου έχει πει ένας φίλος που σκέφτεται να αγοράσει το Alpha, να κάνω ένα test αφήνοντας ανοιχτά συνεχώς το wifi, τα δεδομένα, το gps, τον συγχρονισμό και να θέσω auto updates σε όλες τις εφαρμογές (mail, καιρός κτλ ). Θα ενεργοποιήσω και το s health. Θα το κάνω αύριο ( με κρύα καρδιά - θα νιώθω σαν έχω ξεχάσει επίτηδες τα φώτα ανοιχτά στη μηχανή :lol: ) και θα ποστάρω feedback.

 

Εγω όλα αυτά τα εχω ανοιχτα. Με μετρια χρηση του κινητου βγαζω συνηθως 1μιση με 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω ότι δεν εχεις την αυθεντικη θηκη? Γιατι με την αυθεντικη της samsung ενεργοποιητε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω όλα αυτά τα εχω ανοιχτα. Με μετρια χρηση του κινητου βγαζω συνηθως 1μιση με 2 μερες.

 

Όχι δεν έχω την αυθεντική

Link to comment
Share on other sites

το GPS το χρησιμοποιείς με ανοιχτά data?

 

Ναι με ανοιχτά. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να οδηγήσω χωρίς ανοιχτά data. Ένα από τα θετικά του Alpha είναι ότι έχει και πολύ καλύτερο δέκτη gps σε σχέση με τα προηγούμενα κινητά μου ( LG και Huawei) . Λοκάρει γρήγορα και παραμένει σταθερό.:) Σε συνδυασμό μάλιστα με το ότι το Sygic μπορεί να με καθοδηγεί φωνητικά και με κλειστή οθόνη τρώγοντας πολύ λιγότερη μπαταρία, αισθάνομαι πλέον πλήρως ικανοποιημένος από το θέμα φωνητική πλοήγηση μέσω κινητού.

 

[Εγω όλα αυτά τα εχω ανοιχτα. Με μετρια χρηση του κινητου βγαζω συνηθως 1μιση με 2 μερες.

 

Α οπότε τελικά άντε να στερούν 1/3 από τη 2η μέρα.Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για οσους το εχουν σε χρωμα γαλαζιο...Επειδη ο γερμανος δειγμα δεν εχει,τα φερνει μονο με παραγγελια,ειναι πολυ εντονο το χρωμα?Ή μηπως ειναι λιγο γυναικειο και δεν το προτεινετε?Ευχαριστω:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για οσους το εχουν σε χρωμα γαλαζιο...Επειδη ο γερμανος δειγμα δεν εχει,τα φερνει μονο με παραγγελια,ειναι πολυ εντονο το χρωμα?Ή μηπως ειναι λιγο γυναικειο και δεν το προτεινετε?Ευχαριστω:D

 

γυναικείο το γαλάζιο και το μπλε; δηλαδή το ροζ και το φουξ τι είναι τότε, λοκατζίδικο; :lol:

 

μια χαρά είναι το χρώμα, αν έπρεπε να του δώσω εναν ορισμό θα το χαρακτήριζα ''νεανικό'':)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας... Έγινα σήμερα κάτοχος του Alpha από skroutzoμάγαζο. Όταν άνοιξα τη συσκευασία, ήταν όλα στη θέση τους... Αυτοκόλλητα και στις 2 πλευρές του κουτιού, με τον αριθμό σειράς, μοντέλο, χρώμα, imei κλπ...

Οι ζελατίνες στην οθόνη και την πλάτη του κινητού στη θέση τους...

Όταν όμως ενεργοποίησα τη συσκευή, με μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι με πήγε κατευθείαν στην αρχική οθόνη του κινητού, παρακάμπτοντας το setup (χώρα, γλώσσα, λογαριασμός google κλπ), ενώ υποτίθεται οτι ήταν η πρώτη φορά που άνοιγε το κινητό...

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το κινητό άνοιξε κανονικά με το setup... Μάλιστα, η αρχική διάταξη των οθονών ήταν λίγο διαφορετική απ'οτι όταν το πρωτάνοιξα....

Φυσικά μου μπήκε η ιδέα οτι το κινητό ήταν ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο.

Πήρα τηλέφωνο και το μαγαζί που το αγόρασα, αλλά και την ίδια τη Samsung, και τους φάνηκε περίεργο το γεγονός...

Ποια είναι η γνώμη σας επ'αυτού;; Υπάρχει περίπτωση το κινητό να μην ήταν ανοιγμένο και να ξεκίνησε κατευθείαν από την αρχική οθόνη; Αν πιστεύετε οτι ήταν ανοιγμένο, ποιος είναι ο τρόπος να το αποδείξω και να ζητήσω αντικατάσταση;;

Το μαγαζί μου λέει να το πάω στο σέρβις της Samsung, κι αν μου βρουν κάτι, να μου το αντικαταστήσουν... Όμως το κινητό (φαίνεται να) δουλεύει σωστά...

Τι με συμβουλεύετε;;

Link to comment
Share on other sites

Του αφαιρει λιγη πολυτελεια θα ελεγα

Απλα ειναι πολυ παραξενο για χρωμα κινητου,οκ το εχει βαλει και σε αλλα μοντελα απλα πιο σκουρο και δεν κανει τοσο μπαμ.Το γκρι μου φαινεται επισης ωραια,αλλα ολα αυτα παιδια απο τις φωτο,το μονο που χω παρει στα χερια μου ειναι το ασπρο απο την Wind η οποια το χει 599!!!!:lol::lol:

Επισης τα public -vodafone το χουν αποσυρει παρολο που ναι μοντελο σεπτεμβρη,μηπως ξερει κανεις τον λογο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας... Έγινα σήμερα κάτοχος του Alpha από skroutzoμάγαζο. Όταν άνοιξα τη συσκευασία, ήταν όλα στη θέση τους... Αυτοκόλλητα και στις 2 πλευρές του κουτιού, με τον αριθμό σειράς, μοντέλο, χρώμα, imei κλπ...

Οι ζελατίνες στην οθόνη και την πλάτη του κινητού στη θέση τους...

Όταν όμως ενεργοποίησα τη συσκευή, με μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι με πήγε κατευθείαν στην αρχική οθόνη του κινητού, παρακάμπτοντας το setup (χώρα, γλώσσα, λογαριασμός google κλπ), ενώ υποτίθεται οτι ήταν η πρώτη φορά που άνοιγε το κινητό...

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το κινητό άνοιξε κανονικά με το setup... Μάλιστα, η αρχική διάταξη των οθονών ήταν λίγο διαφορετική απ'οτι όταν το πρωτάνοιξα....

Φυσικά μου μπήκε η ιδέα οτι το κινητό ήταν ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο.

Πήρα τηλέφωνο και το μαγαζί που το αγόρασα, αλλά και την ίδια τη Samsung, και τους φάνηκε περίεργο το γεγονός...

Ποια είναι η γνώμη σας επ'αυτού;; Υπάρχει περίπτωση το κινητό να μην ήταν ανοιγμένο και να ξεκίνησε κατευθείαν από την αρχική οθόνη; Αν πιστεύετε οτι ήταν ανοιγμένο, ποιος είναι ο τρόπος να το αποδείξω και να ζητήσω αντικατάσταση;;

Το μαγαζί μου λέει να το πάω στο σέρβις της Samsung, κι αν μου βρουν κάτι, να μου το αντικαταστήσουν... Όμως το κινητό (φαίνεται να) δουλεύει σωστά...

Τι με συμβουλεύετε;;

 

Δυστυχώς φίλε μου γίνονται και αυτά που περιγράφεις.

Προσωπικά θα το γύριζα. Όσο και άρνηση να υπάρχει θα το κυνηγούσα μέχρι τέλος.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για οσους το εχουν σε χρωμα γαλαζιο...Επειδη ο γερμανος δειγμα δεν εχει,τα φερνει μονο με παραγγελια,ειναι πολυ εντονο το χρωμα?Ή μηπως ειναι λιγο γυναικειο και δεν το προτεινετε?Ευχαριστω:D

 

Γνώμη μου :

Charcoal Black : Για όσους θέλουν το Alpha τους να φαίνεται professional και να κάνει μεγάλη αντίθεση το μεταλλικό frame

Gold : Για όσους θέλουν το Alpha τους να φαίνεται χλιδάτο αλλά χάνοντας την αντίθεση του μετάλλου.

Scuba blue : Για όσους θέλουν το κινητό τους να φαίνεται νεανικό και να κάνει μπαμ.

Silver : Για όσους θέλουν το professional του μαύρου, την χλίδα αλλά όχι καραμπάμ και που δεν τους ενδιαφέρει η αντίθεση του μετάλλου.

 

Κανένα από τα 4 δεν μπορώ να το πω "γυναικείο". Unisex είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας... Έγινα σήμερα κάτοχος του Alpha από skroutzoμάγαζο. Όταν άνοιξα τη συσκευασία, ήταν όλα στη θέση τους... Αυτοκόλλητα και στις 2 πλευρές του κουτιού, με τον αριθμό σειράς, μοντέλο, χρώμα, imei κλπ...

Οι ζελατίνες στην οθόνη και την πλάτη του κινητού στη θέση τους...

Όταν όμως ενεργοποίησα τη συσκευή, με μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι με πήγε κατευθείαν στην αρχική οθόνη του κινητού, παρακάμπτοντας το setup (χώρα, γλώσσα, λογαριασμός google κλπ), ενώ υποτίθεται οτι ήταν η πρώτη φορά που άνοιγε το κινητό...

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το κινητό άνοιξε κανονικά με το setup... Μάλιστα, η αρχική διάταξη των οθονών ήταν λίγο διαφορετική απ'οτι όταν το πρωτάνοιξα....

Φυσικά μου μπήκε η ιδέα οτι το κινητό ήταν ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο.

Πήρα τηλέφωνο και το μαγαζί που το αγόρασα, αλλά και την ίδια τη Samsung, και τους φάνηκε περίεργο το γεγονός...

Ποια είναι η γνώμη σας επ'αυτού;; Υπάρχει περίπτωση το κινητό να μην ήταν ανοιγμένο και να ξεκίνησε κατευθείαν από την αρχική οθόνη; Αν πιστεύετε οτι ήταν ανοιγμένο, ποιος είναι ο τρόπος να το αποδείξω και να ζητήσω αντικατάσταση;;

Το μαγαζί μου λέει να το πάω στο σέρβις της Samsung, κι αν μου βρουν κάτι, να μου το αντικαταστήσουν... Όμως το κινητό (φαίνεται να) δουλεύει σωστά...

Τι με συμβουλεύετε;;

 

Κατέβασε το phone info της Samsung από το play store να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το phone info της Samsung από το play store να δεις τι γίνεται.

 

Δυστυχώς φίλε μου γίνονται και αυτά που περιγράφεις.

Προσωπικά θα το γύριζα. Όσο και άρνηση να υπάρχει θα το κυνηγούσα μέχρι τέλος.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις... Θέλω να κάτσω να σετάρω το νέο μου κινητό, κι αυτή η φάση μου χαλάει τον ενθουσιασμό... Λέω, τι να κάτσω να περάσω εφαρμογές κλπ, αν είναι να το επιστρέψω... Άσε που ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να τον σπαταλάω σε αντιπροσωπείες, καταστήματα και φασαρίες.... Τι να πω.. δε ξέρω...

Πάντως πιστεύετε κι εσείς οτι το να ξεκινήσει ένα κινητό παρακάμπτοντας το σετάρισμα, είναι ύποπτο.... Το κακό είναι οτι δεν αποδεικνύεται πια...:mad:

Οι ζελατίνες γύρω από το αλουμίνιο είναι άθικτες... Θα πάρω κι αύριο τα τηλέφωνα μου και βλέπουμε... κρίμα πάντως να σου χαλάνε έτσι τη χαρά...

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...