Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω ότι είχανε βάλει στη λίστα για το Δεκέμβρη το Alpha. Αν θυμάμαι καλά κάτι προς το τέλος του 1ου τριμήνου του 2015 είχα δει, ίσως και πιο αργά, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. αλλά θυμάμαι ότι θα αργούσε πολύ ακόμα.

Εντάξει δε πειράζει όμως ( κατά την άποψή μου ) εγώ κάτι λιγότερο από ενάμιση μήνα το έχω, ακόμα δε το βαρέθηκα, οπότε σε μερικούς μήνες που σίγουρα θα έρθει και η βαρεμάρα, θα μας δώσουν και το << γλυφιτζουράκι >>!

Edited by Leonid111
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους τους συμφορουμητες για την ενημερωση σχετικα με την εν λογω συσκευη αλλα θα ηθελα να παρακαλεσω τους κατοχους να μας ενημερωσουν για δυο θεματα:

1) Αν η μπαταρια ειναι προσθαφαιρουμενη,....και

2)Αν υπαρχει knox....ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους τους συμφορουμητες για την ενημερωση σχετικα με την εν λογω συσκευη αλλα θα ηθελα να παρακαλεσω τους κατοχους να μας ενημερωσουν για δυο θεματα:

1) Αν η μπαταρια ειναι προσθαφαιρουμενη,....και

2)Αν υπαρχει knox....ευχαριστω.

 

Ναι, η μπαταρία είναι προσθαφαιρουμενη (και με εξαιρετική απόδοση σε διαρκεια) και υπάρχει knox.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειδα ότι έχει βγει το άλφα με μεγαλύτερη μπαταρία 2000 mah και κάτι, ,,, εμείς με την πιο μικρή μπορούμε να βάλουμε την μεγάλη ?? Είδα έχει και 16 camera Edited by bossgs3
Link to comment
Share on other sites

Κατι ειδα ότι έχει βγει το άλφα με μεγαλύτερη μπαταρία 2000 mah και κάτι, ,,, εμείς με την πιο μικρή μπορούμε να βάλουμε την μεγάλη ?? Είδα έχει και 16 camera

 

μηπως λες την μπαταρια που εβγαλε η sammy για το alpha οπως εκανε και για τα s2-s3-s4-s5.

http://www.expansys.com/samsung-extended-battery-kit-for-samsung-galaxy-alpha-2500mah-black-268141/

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Root υπάρχει εύκολο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στα public στο Σύνταγμα και ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά, ούτε καν πάτησα το πλήκτρο να το ξεκλειδώσω.

I think we have a deal. :love:

Link to comment
Share on other sites

μηπως λες την μπαταρια που εβγαλε η sammy για το alpha οπως εκανε και για τα s2-s3-s4-s5.

http://www.expansys.com/samsung-extended-battery-kit-for-samsung-galaxy-alpha-2500mah-black-268141/

 

Νομίζω αυτό που λες ....αλλά είδα βίντεο στο YouTube με μπαταρία 2000 mah & camera 16....αυτήν η μπαταρία πόσο κάνει μπορούμε να την πάρουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο.

 

Χωρίς να γράψει Knox η κάποιο άλλο θέμα με εγγύηση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό που λες ....αλλά είδα βίντεο στο YouTube με μπαταρία 2000 mah & camera 16....αυτήν η μπαταρία πόσο κάνει μπορούμε να την πάρουμε ?

 

λεει βρε το link :)ειναι σαν προπαραγγελια ακομα λογικα σε λιγο καιρο θα ειναι διαθεσιμη.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στα public στο Σύνταγμα και ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά, ούτε καν πάτησα το πλήκτρο να το ξεκλειδώσω.

I think we have a deal. :love:

 

ομορφο, λεπτο ωραια οθονη ,βολικο στο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ άνοιξα το WiFi να δω στο net κάτι που ήθελα και μου κατέβασε update η συσκευή.

Ήρεμα , δεν ήταν το << γλυφιτζουράκι >> γιατί αν ήταν θα πίστευα ότι με παρακολουθεί η Samsung και μου κάνει πλάκα για αυτά που έγραψα παραπάνω. Ήταν ένα απλό update , που όμως ούτε είδα να κάνει καμιά αλλαγή ( καλά δε το έψαξα και ιδιαίτερα ) αλλά ούτε και ξέρω τι μπορεί να έφτιαξε - βελτίωσε. Ελπίζω μόνο να μη χάλασε τίποτα, αν και μέχρι στιγμής είναι όλα φυσιολογικά.

Πήρε κανένας άλλος το update, και ξέρουμε τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα αν γινεται κάποιος φίλος που έχει την συσκευη, να μου πει την γνώμη του... είμαι πολλά χρονια χρηστης (:lol::lol::lol:) android, παρόλα αυτα πηρα το iphone 5s, μου εχει λειψει πολύ η ελευθεριά του Android, και θα ήθελα να μάθω για την μπαταρία του και αν γενικότερα αξιζει να δώσω τα χρηματα μου για αυτό η για κάποιο Galaxy S5

 

Ευχαριστώ πολύ

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα αν γινεται κάποιος φίλος που έχει την συσκευη, να μου πει την γνώμη του... είμαι πολλά χρονια χρηστης (:lol::lol::lol:) android, παρόλα αυτα πηρα το iphone 5s, μου εχει λειψει πολύ η ελευθεριά του Android, και θα ήθελα να μάθω για την μπαταρία του και αν γενικότερα αξιζει να δώσω τα χρηματα μου για αυτό η για κάποιο Galaxy S5

 

Ευχαριστώ πολύ

Σου λέω με βεβαιότητα ότι αξίζει και με το παραπάνω, ειδικά τώρα που παίζει από 450 έως 550 αντι για 700 που είχε πριν 1,5 μήνα.

Πάει σφαίρα, η μπαταρία μετά από ένα μήνα χρήσης πάει συνεχώς από το καλό στο καλύτερο, εμένα η αλήθεια χωρίς πολύ ιντερνετ, αλλά τώρα πια όλα τα άλλα αρκετά μες την ημέρα, μου βγάζει 3 έως 4 μέρες.

Δες και πιο πίσω μερικές σελίδες και θα καταλάβεις. Το κινητό είναι αστέρι, και λυπάμαι που θα το πω έτσι ωμά, αλλά το iPhone το στέλνει αδιάβαστο και σε σχέση τιμής με ποιότητα και δυνατότητες , αλλά , αν και υποκειμενικό αυτό, και σε θέμα εμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό να το πάρεις άφοβα (( tron13 )) ...είναι πολύ καλό σε πολλά. ..μπαταρία εμφάνιση λεπτο ελαφρύ πολύ καλή οθόνη βγάζει ωραίες φώτο & βίντεο. ..άλφα'' σε όλα.!!!
Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα πως την βλέπετε σε σχέση με το s5?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα πως την βλέπετε σε σχέση με το s5?

Σε πρόσφατο << παιχνίδι - σύγκριση >> με το νεοαποκτηθέν σε φίλο μου S5 ( ό μόνος λόγος που τελικά τον έκανε να το προτιμήσει ήταν το ότι είναι αδιάβροχο , άσχετα αν τελικά το μετάνιωσε..... ) η φωτό είναι κατά κοινή αποδοχή και των δυό μας στη χειρότερη , τα ίδια.

Μια πολύ πολύ μικρή υπεροχή έχει το Alpha σε ευκρίνεια σε δύσκολες συνθήκες όπως π.χ. χαμηλός φωτισμός, εσωτερικός χώρος κτλ. Μας έκανε μάλιστα εντύπωση και στους δύο αυτό γιατί περιμέναμε το αντίθετο λόγω του ότι το S5 έχει 16αρα κάμερα, όμως δεν...... το Alpha τα πήγε ελάχιστα καλύτερα. Μη φανταστείτε τίποτα το σπουδαίο, με ψάξιμο το έβλεπες, αλλά υπήρχε.

Όλες οι συγκρίσεις έγιναν με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις και στο αυτόματο.

Edited by Leonid111
Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα πως την βλέπετε σε σχέση με το s5?

 

παρομοιες , τα ειχα προχθες στο πλασιο και τα κοιταγα στο αυτοματο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το εχει δει κανεις η αν το αγορασε κανένας σε ασημι να μας πει πως ειναι δεν το εχω δει πουθενά
Link to comment
Share on other sites

Το εχει δει κανεις η αν το αγορασε κανένας σε ασημι να μας πει πως ειναι δεν το εχω δει πουθενά

 

Τελικα το ειδα σήμερα και ειναι πανέμορφο και κατι το διαφορετικό σαν χρωμα , τελικα το κανονικο χρωμα και το ασπρο που ειχα δει μπροστα σε αυτο δεν αξίζουν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ειδα σήμερα και ειναι πανέμορφο και κατι το διαφορετικό σαν χρωμα , τελικα το κανονικο χρωμα και το ασπρο που ειχα δει μπροστα σε αυτο δεν αξίζουν τιποτα

Δες και το gold, είναι πολύ όμορφο και αυτό, γιατί είναι με ελαφριά απόχρωση χρυσού και λίγο ασημίζον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν παραθέτω 2 “λιτές” φωτογραφίες από το Samsung Alpha Sleek Silver. Οι φωτογραφίες αποστάλθηκαν από φίλο ο οποίος αποφάσισε μετά από πολύ καιρό να μεταβεί στην αγορά του συγκεκριμένου κινητού (δυστυχώς το κινητό επιστράφηκε, θα εξηγήσω παρακάτω τι συνέβη). Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καλές αλλά του ζήτησα να το κάνει μιας και ένα φίλος είχε εκφράσει την επιθυμία να το δει πώς φαίνεται σαν χρώμα. Από ότι είδα το είδε από κοντά οπότε έχει την πλήρη εικόνα και για να κλείσω αυτή την παράγραφο και να μεταβώ στο σημαντικό θέμα, επειδή έχω δει και το Gold από κοντά πιστεύω ότι είναι πιο ωραίο λόγω του συνδυασμού χρυσαφί-ασημί χρώματος, όπως αναφέρει και ένας φίλος παραπάνω.

 

Ο κύριος λόγος λοιπόν που ήθελα να κάνω αυτό το post δεν είναι η επισύναψη τόσο της φωτογραφίας αλλά να επισημάνω ένα γεγονός σχετικά με τα μαγαζιά του πολυσυζητημένου Skroutz τα οποία μου λόγω ότι δεν κατοικώ Ελλάδα που έγιναν γνωστά την προηγουμένη εβδομάδα .

 

Πιο συγκεκριμένα, ο αγαπητός φίλος και συνάδελφος που μετέβη στην αγορά του παραπάνω κινητού την προηγούμενη εβδομάδα. (είχαμε δουλέψει μαζί σε ίδιο project στις Βρυξέλλες στο παρελθόν σε διαφορετικές ειδικότητες μέσω της Υπηρεσίας μας και ο λόγος που το αναφέρω είναι για να τεκμηριώσω και την αντικειμενικότητα της όλης καταστάσεως). Ήταν η πρώτη φορά που έκανε αγορά κινητού μέσω προτεινόμενου καταστήματος του Skroutz και για να είμαι ειλικρινής δεν ήταν (όπως και εγώ άλλωστε) ενήμερος για την σήμανση EU. Αγόρασε λοιπόν το κινητό, με την ερώτηση αν ήταν Ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας και του είπαν ότι δεν γνώριζαν την χώρα προέλευσης αλλά όντως θα είχε εγγύηση από την Ελληνική Samsung. Το προόριζε για δώρο στην Ελλάδα όποτε θα ήταν ότι καλύτερο από θέμα εγγύησης μιας και το άτομο που θα λάμβανε το δώρο κατοικούσε Ελλάδα και θα ήταν πιο βολικό από το να το αγόραζε από το εξωτερικό και να έμπλεκε με service από το κατάστημα στο εξωτερικό. Εντελώς ενημερωτικά αυτό συμβαίνει σε πολλές χώρες. Επειδή τα εισάγουν και από τρίτες χώρες (EGY, PKN e.t.c.) δίνουν εγγύηση του από το μαγαζί που αγοράστηκε. Είχα αποστείλει στο παρελθόν σε φίλο κινητό και δούλευε μια χαρά στην Ελλάδα, απλά δεν είχε εγγύηση από την Ελληνική Samsung. Για να μην μακρηγορούμε το κινητό είχε ταινία ασφαλείας (δεν ήταν σε ζελατίνα), το άνοιξε και είδε ότι το αυτοκόλλητο όπως θα δείτε και στην πρώτη φωτογραφία δεν ήταν στην σωστή θέση. Όταν άνοιξε το πίσω καπάκι, η αριστερή μεριά του κινητού σε 2 σημεία ήταν σαν να είχε τριφτεί με κάτι και είχε αφήσει μια άγρια επιφάνεια. Με πήρε τηλ στο εξωτερικό και μου ανέφερε το περαστικό, του είπα να βάλει την μπαταρία και να αποστείλει με Bluetooth το Phone Info-Samsung (πιστεύω το γνωρίζετε όλοι) για να δει κάποιες πληροφορίες. Όλα οκ ώσπου στις 2 τελευταίες ενδείξεις υπήρχε trigger. Στο τηλέφωνο είχαν συνδεθεί ακουστικά 8 φορές και το κινητό είχε συνδεθεί με φορτιστή 2 φορές. Η τελευταία ένδειξη συνήθως απαιτεί Root ωστόσο θεώρησα ότι λόγω του Knox 0x0 και της αλλαγής του manifest.xml στο Kit-Kat 4.X.X μπορεί να διαβάσει το δυαδικό.

 

Το πιο φυσικό που έκανε μετέβη στο κατάστημα και ζήτησε διευκρινήσεις γιατί στην αρχική τηλεφωνική συνομιλία του δεν υπήρχε ούτε ο σωστός τόνος, ούτε ιδιαίτερη κατανόηση. Οι απαντήσεις ήταν οι εξής:

 

[Α.] Σχετικά με την ιδιομορφία της άγριας επιφάνειας στο πίσω μέρος (κάτω από το καπάκι) ισχυρίστηκαν εργοστασιακή κατασκευή. Δυστυχώς δεν έχω την φωτογραφία που το δείχνει καθαρά.

 

[Β] Σχετικά με την σύνδεση των ακουστικών και του φορτιστή το αρνήθηκαν κατηγορηματικά γιατί εφόσον δεν είναι εφαρμογή από το Samsung Store δεν την κρίνεται αξιόπιστη (θλιβερό, που έστω και έτσι θα έπρεπε να προβληματιστούν).

 

[Γ] Το κινητό ήταν φυσικό να είναι γεμάτο Bloat-ware από την T-Mobile.DE και του ζήτησαν αν επιθυμεί να του περάσουν την Ελληνική ROM. Απίστευτο; Δηλαδή όλα τα CSC πώς θα τα άλλαζαν, official/MOD με Root;

 

Τελικά το επέστρεψε και λόγου του απίστευτου νόμου αγοραπωλησίας και του ΦΠΑ που ισχύει στην Ελλάδα (εφόσον είχε αποπληρωθεί πλήρως το πόσο ) αρνήθηκαν την επιστροφή των χρημάτων με μόνη λύση την επαναγορά του με net/tax-loss πάνω από 10%-30% μεταφραζόμενο στα €100-€120 as standalone price. Δυστυχώς δεν είχε χρόνο να μεταβεί στην Samsung για ένα τεχνικό έλεγχο της συσκευής διότι ταξίδευε για υπερατλαντικό ταξίδι το επόμενο πρωί, επομένως συμβιβάστηκε στην πού βολική λύση προς αυτούς.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι σας κούρασα, θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα (κάποιοι μπορεί να τα γνωρίζουν, παρακαλώ να τα αγνοήσουν) σχετικά με την ηλεκτρονική και μη αγοραπωλησία των κινητών (και της ελληνικής αγοράς).

 

[1]. Όταν αγοράζεται με σήμανση EU θα πρέπει να γνωρίζεται ότι το κινητό θα φέρει LOGO/INTRO και εφαρμογές από το πάροχο κινητής τηλεφωνίας για το οποίο έχει εκδοθεί.

 

[2]. Το κινητό θα έχει ανοιχτεί τουλάχιστον μία φορά (ας έχει και ταινία ασφάλειας) και θα έχει συνδεθεί με H/Y η μέσω δικτύου GSM για να ξεκλειδωθεί από τον πάροχο του. Δεν υφίσταται κινητό από πάροχο (Pay as GO/Unlocked) να είναι ξεκλείδωτο χωρίς περαιτέρω ενέργεια. Ακόμα και όλα τα υπόλοιπα αξεσουάρ να είναι ασφαλισμένα (μπαταρία, ακουστικά e.t.c.) μην ξεγελαστείτε (χρησιμοποιούν μία άλλη μπαταρία ανοιγμένη από άλλη αντίστοιχη συσκευή).

 

[3.] Αν αγοράσετε κινητό σε μια τιμή η οποία έχει τεράστια απόκλιση (€200+) είναι σίγουρο ότι παίρνεται μια “σχεδόν” καινούργια συσκευή. Αν έχετε την οποιαδήποτε υπόνοια για το οτιδήποτε, ένα μικρό σημαδάκι, κάτι που σας φαίνεται ύποπτο μη διστάσετε να επικοινωνήσετε ΠΡΩΤΑ με την Samsung για να μεταβείτε σε ένα (τεχνικό/οπτικόό) έλεγχο και αν προκύψει θέμα πραγματικά να δικαιωθείτε από το κατάστημα το οποίο το αγοράσατε. Γνωρίζω ότι επικρατεί μια πολύ δύσκολη κατάσταση στην Ελλάδα τόσο στο εμπόριο, όσο και στην καθημερινή ζωή, ωστόσο σκεφτείτε ότι εσείς αγοράζετε το προϊόν και ότι εσείς έχετε το οποιοδήποτε δικαίωμα πάνω σε αυτό, να τηρεί τις προδιαγραφές με τις οποίες αγοράστηκε. (i.e. New, Broken Seal, As New, Opened Box due Unlock, Branded e.t.c.)

 

Επίσης όπως προανέφερα και παραπάνω κύριος στόχος που δεν είναι η άμεση κατηγορία στην ελληνική αγορά, αλλά στην ενημέρωση όσων δεν γνωρίζουν, τι πρέπει να προσέχουν κατά την αγορά τους (γενικά και ειδικά από τέτοια καταστήματα) και να έχουν πάντα το principle ότι “client is always right”. Τέλος δεν θα αναφέρω το όνομα του συγκεκριμένου καταστήματος αν και από όσο είδα είναι πολύ γνωστό και έχει και σχετικά καλά review, but never say never. Αν οποιασδήποτε άτομο έχει σκοπό να μεταβεί άμεσα σε κάποια αγορά μέσω αυτών των καταστημάτων μπορώ να τον ενημερώσω μόνο με PM για το τι να προσέξει ειδικά. Ευχαριστώ θερμά όλους για τον χρόνο και την προσοχή σας, καλο σαββ/κο σε όλους. Best Programmer

 

*Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές για το μέγεθος του post αλλά θεώρησα σωστό να ενημερώσω για το συμβάν στο συγκεκριμένο Forum-(Vbulletin) σας για την προστασία μελλοντικών καταναλωτών.

 

** Ζητώ συγνώμη αλλά δεν στάθηκε ευθικτή η επισύναψη της φωτογραφίας, θα προσπαθήσω να την επισυνάψω κάποια στιγμή

λόγω των περιορισμών απο την το IP της υπηρεσίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μπήκα κι εγώ σήμερα στο team με ένα ασημί Alpha.Το θέμα είναι οτι είναι Γερμανικό με T-Mobile rom.Μπορώ να περάσω την Official ελληνική;Θα γράψει ο Knox?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...