Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν μερες ειχα γραψει οτι ειχα ενα θεμα με το κινητο.

Οταν πηγαινα να βαλω αποτυπωμα μου ελεγε να κανω επανεκκίνηση. Μετα απο 2 factory reset και μια αναβαθμιση σε lollipop δεν αλλαξε κατι. Περα απο την χειρότερη μπαταρια απο κιτ κατ :p

 

Το πήγα ομως σήμερα στην σμαρτεκ και μεσα σε 1 μισή ωρα ηταν ετοιμο. Μου αλλάξανε το κεντρικο κουμπι (μαζι με την πλακετα usb φορτισης) και ολα κομπλε.

Μαλιστα η μπαταρία βελτιωθηκε αισθητα.

Εγινε καλυτερη εγκατάσταση αυτή τη φορα? Ετρωγε κρυφα μπαταρια ο χαλασμενος αισθητηρας? Δεν ξερω. Αλλα πλεον ολα κομπλε με το κινητο :)

Αν και εχω βαλει στο ματι το s6 edge να πω την αλήθεια!

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και εχω βαλει στο ματι το s6 edge να πω την αλήθεια!

 

Aυτός είναι και ο δικός μου στόχος για το μέλλον. Αν κάποια στιγμή πέσει το edge στα 450€ και πουλήσω το Alpha στα 200€, τότε κάτι θα γίνει. Έχουμε μέλλον ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω περάσει την ελληνική 5.0.2 χειροκίνητα ενώ είχα την 4.4.4 με το logo της cosmote χωρίς να γράψει ο knox πλέον είμαι εκτός εγγύησης;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω περάσει την ελληνική 5.0.2 χειροκίνητα ενώ είχα την 4.4.4 με το logo της cosmote χωρίς να γράψει ο knox πλέον είμαι εκτός εγγύησης;

 

Είσαι προσωρινά, δηλαδή αν το πας με την ελληνική, εκείνοι μπορούν να βρουν ότι την έχεις αλλάξει και να σε βγάλουν εκτός.

Αν θες να το στείλεις service για να είσαι σίγουρος πρέπει να βρεις και να περάσεις την αντίστοιχη lollipop της cosmote & θα είσαι οκ.(εκτός και αν είσαι τόσο άτυχος και γράψει ο knox κατά το πέρασμα της rom)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι προσωρινά, δηλαδή αν το πας με την ελληνική, εκείνοι μπορούν να βρουν ότι την έχεις αλλάξει και να σε βγάλουν εκτός.

Αν θες να το στείλεις service για να είσαι σίγουρος πρέπει να βρεις και να περάσεις την αντίστοιχη lollipop της cosmote & θα είσαι οκ.(εκτός και αν είσαι τόσο άτυχος και γράψει ο knox κατά το πέρασμα της rom)

Τι εννοείς προσωρινά;

Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμιση σε λολιποπ στης γυναικας μου το κινητο. τωρα δεν αναβει το λαμπακι ειδοποιησεων παροτι ειναι κλικαρισμενο σαν επιλογη. πως αλλιως βλεπει τις αναπαντητες κλησεις? διοτι στην μπαρα στην οθονη κλειδωματος ισα που φαινεται.
Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμιση σε λολιποπ στης γυναικας μου το κινητο. τωρα δεν αναβει το λαμπακι ειδοποιησεων παροτι ειναι κλικαρισμενο σαν επιλογη. πως αλλιως βλεπει τις αναπαντητες κλησεις? διοτι στην μπαρα στην οθονη κλειδωματος ισα που φαινεται.

Κλείστο, άστο ένα δύο λεπτά και μετά ξανά άνοιξέ το.

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι Αμερικανικοδεν ειναι Ευρωπαικο.Απο την αλλη το site δεν το ξερω.Παντως στις φωτογραφιες ειναι το αυθεντικο.

Τωρα οποιος θελει το τολμαει..

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Αμερικανικο δεν ειναι Ευρωπαικο.Απο την αλλη το site δεν το ξερω.Παντως στις φωτογραφιες ειναι το αυθεντικο.

Τωρα οποιος θελει το τολμαει..

 

Δεν δουλεύει Ελλάδα? Ποιές είναι οι διαφορές? Γιατί αν είναι γνήσιο και δουλεύει Ελλάδα, Αμερικάνικο ή μη, η τιμή είναι χώμα. Το μαγαζί, από γνωστούς που έχουν ψωνίσει από 'κει, είναι Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει Ελλάδα? Ποιές είναι οι διαφορές? Γιατί αν είναι γνήσιο και δουλεύει Ελλάδα, Αμερικάνικο ή μη, η τιμή είναι χώμα. Το μαγαζί, από γνωστούς που έχουν ψωνίσει από 'κει, είναι Ο.Κ.

 

Λογικα δεν θα παιζει το 4G αλλα κι αυτο με επιφυλαξη...Στο site τους σου δινει την δυνατοτητα να το παραγγειλεις με Ευρωπαικο φορτιστη για τις δικες μας πριζες.Αυτο σημαινει οτι θα ανοιξουν την συσκευασια για να το βαλουν μεσα.

Πολυ πιθανο επισης ειναι να ερθει branded απο την AT&T,αλλα νταξει μικρο το κακο...

Αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι οτι νομιζω οτι το G850A δεν ειναι οχταπυρηνο αλλα τετραπυρηνο με τον snapdragon 801.

Καλυτερα μιλα μαζι τους ,και ρωτα αν ειναι κλειδωμενα στο δικτυο της AT&T.

http://www.phonemore.com/compare/phones/samsung-galaxy-alpha-sm-g850a-vs-samsung-galaxy-alpha-sm-g850f/1518155

 

Mε 220-230 ευρω βρισκεις μεταχειρισμενο Ευρωπαικο μοντελο κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο...Οτι κι αν παθει θα εχεις κι εγγυηση.Εγω δεν θα εμπλεκα σε καμια περιπτωση...Ειναι αρκετα τα ρισκα.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα μαζί τους.

Μου είπαν ότι είναι γνήσιο, ότι δουλεύει Ελλάδα (εκτός ίσως από 4G που δεν μ'ενδιαφέρει) και ότι είναι unlocked.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ομως να εχεις και ενα ακόμη υποψιν σου. Το τηλέφωνο αυτό το παντρεύεσαι. Πολύ δυσκολα θα πουληθεί αν ποτέ θελήσεις κατι τέτοιο, συν την μηδενική εγγύηση και την πολυ προβληματική επισκευή του σε περιπτωση βλάβης.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ομως να εχεις και ενα ακόμη υποψιν σου. Το τηλέφωνο αυτό το παντρεύεσαι. Πολύ δυσκολα θα πουληθεί αν ποτέ θελήσεις κατι τέτοιο, συν την μηδενική εγγύηση και την πολυ προβληματική επισκευή του σε περιπτωση βλάβης.

 

Γενικα το alpha ειναι δυσκολο να πουληθει η το συγκεκτριμενο επειδη ειναι Αμερικανικο;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το alpha ειναι δυσκολο να πουληθει η το συγκεκτριμενο επειδη ειναι Αμερικανικο;

 

To συγκεκριμένο. Το Alpha 850F μπορεί να μεταπωληθεί και εύκολα και σε καλή τιμή.

 

Άσχετο : Γύρισα στην kitkat και βρήκα ξανά την υγειά μου. Η μπαταρία στη lollipop και ιδίως το μπέρδεμα με τα notifications ( όσοι χρησιμοποιούν Nova και 3rd party dialer καταλαβαίνουν τι εννοώ, έχει αναφερθεί και στο XDA ) με έκαναν να γυρίσω πίσω. Πιάνω ξανά και μεγαλύτερη ταχύτητα 4G αλλά δεν έπαιξε ρόλο αυτό για την επιστροφή. Χαίρομαι ξανά και τα σκούρα φόντα ( καλό για τα μάτια και τη μπαταρία ).

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο. Το Alpha 850F μπορεί να μεταπωληθεί και εύκολα και σε καλή τιμή.

Ποσο λες να το δωσω (το εχω 9μηνες) κι εχει ενα χτυπημα μονο στο αλουμινιο..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το alpha ειναι δυσκολο να πουληθει η το συγκεκτριμενο επειδη ειναι Αμερικανικο;

 

Στο at&t αναφερόμουν. Για το ευρωπαϊκό δεν γνωρίζω αλλα δεν φαντάζομαι να υπάρχει καποιο πρόβλημα.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε δηλαδη εσύ θα αγοράσεις alpha αμερικάνικο (at&t) που δεν παίζει 4g, δεν εχει εγγύηση και σε περίπτωση βλάβης το στέλνεις. .... Αλήθεια που το στέλνεις? Αμερική?

 

Φιλε, παρ το τοτε και μολις το βαρεθεις θα στο πάρει ο φίλος εδω!

 

Θα σου συνιστούσα να διαβάζεις σωστά προτού ειρωνευτείς. Με ρώτησε η κοπέλα αν το Alpha είναι γενικά δύσκολο να μεταπωληθεί και της είπα ότι όχι δεν είναι δύσκολο εκτός από το συγκεκριμένο το αμερικάνικο. Πιο ξεκάθαρη και απλή απάντηση δεν γίνεται.

 

@Αναστασία, εξαρτάται το χτύπημα. Εγώ πάντως αν ήθελα να πουλήσω το δικό μου ( δεν έχει χτύπημα ), θα το έδινα στα 220€, όχι πιο κάτω. Αν το πάρουμε με βάση την τιμή στην οποία το αγοράσαμε οι περισσότεροι (320€), είναι καλά ( 100€ κάτω). Αν το πάρουμε με βάση την τιμή που πωλείται τώρα ( 400€), τότε θα είναι σαν να το πουλάς στη μισή τιμή ( πολύ καλή προσφορά για τον αγοραστή).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Έχω το Galaxy Alpha εδώ και περίπου 7 μήνες, και ημουν απόλυτα ικανοποιημένη. Μεχρι την Δευτέρα το πρωι οπου κόλλησε η κάμερα του τηλεφωνου και μετά εκλεισε. Υπέθεσα πως θα ηταν ένα απλό κόλλημα του τηλεφωνου μιας και δεν ανοιγε ξανα. Δοκίμασα να βγάλω την μπαταρία αλλά το κινητο ηταν νεκρό. Δεν αναγνωριζε ούτε τον φορτιστή. Κάποια στιγμη ανοιξε και μου εμφάνισε μία εικόνα όπου πάνω αριστερα ειχε τα στοιχεία του τηλεφωνου και έλεγε odin mode ενώ στην οθονη εμφανιζοταν το ανθρωπάκι του android γραφοντας ‘Downloading... Do not turn off target! Χωρις όμως να κατεβάσει τελικά κατι ή τουλαχιστον ετσι φαινοταν η συσκευη εκλεισε και στη συνεχεια ανοιξε κανονικά και λειτουργησε για 5 ωρες περιπου ωσπου καποια στιγμη ξαναεκλεισε αλλα αυτή την φορά μολις εβγαλα την μπαταρία και την ξαναεβαλα ανοιξε αμέσως. Θεωρησα σωστο να κανω λοιπόν ένα back up και μεχρι την Τετάρτη το τηλεφωνο λειτουργούσε μία χαρά. Ξαφνικα όμως τα ιδια. Εκλεινε και για να ανοιξει ξανά επρεπε να βγάλω την μπαταρία και να την ξανα τοποθετησω. Μεχρι που καποια στιγμη εκλεισε τελειως. Το μονο που εμφανιζε ηταν ποτε την εικονα που περιέγραψα παραπάνω πότε προσπαθούσε να ξεκινησει, κολλούσε στο λογοτυπο Samsung και παλι μαυρη η οθόνη. Ειχα πραγματικα απελπιστεί μεχρι που παλι το τηλεφωνο ανοιξε μονο του μετα από περιπου 12 ωρες κλειστό. Αποφασισα να κανω μια επαναφορά εργοστασιακών παραμέτρων μηπως και στρώσει και ενώ ηταν πάλι όλα καλα πριν λιγο εκλεισε πάλι. Αφού εμεινε ενα 24ωρο ανοιχτό εκλεισε παλι και δν αναβε αν δεν εβγαζα την μπαταρία. Εκανα και ενα factory reset απο save mode αλλα παλι τα ιδια... Τωρα εχει να κλεισει περιπου 10 ωρες αλλα δεν νομιζω οτι δν θα ξανασυμβει. Ειναι πραγματικα απελπιστικό...

Ήθελά να αποφύγω να το πάω για service μιας και εχω διαβάσει τα χειρότερα, όπως ότι σου λενε ότι κάι εκανες και βγηκες εκτος εγγυησης ή ότι κατά το ανοιγμα της συσκευης στο γρατζουνάνε κλπ. Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταιει (firmware/software/μπαταρία, αν και το τηλεφωνο εκλεισε ακόμη κι όταν ηταν στην φορτιση) και πώς να το χειριστώ?

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο. Το Alpha 850F μπορεί να μεταπωληθεί και εύκολα και σε καλή τιμή.

 

Άσχετο : Γύρισα στην kitkat και βρήκα ξανά την υγειά μου. Η μπαταρία στη lollipop και ιδίως το μπέρδεμα με τα notifications ( όσοι χρησιμοποιούν Nova και 3rd party dialer καταλαβαίνουν τι εννοώ, έχει αναφερθεί και στο XDA ) με έκαναν να γυρίσω πίσω. Πιάνω ξανά και μεγαλύτερη ταχύτητα 4G αλλά δεν έπαιξε ρόλο αυτό για την επιστροφή. Χαίρομαι ξανά και τα σκούρα φόντα ( καλό για τα μάτια και τη μπαταρία ).

 

Εγραψε ο knox?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να διαβάζεις σωστά προτού ειρωνευτείς. Με ρώτησε η κοπέλα αν το Alpha είναι γενικά δύσκολο να μεταπωληθεί και της είπα ότι όχι δεν είναι δύσκολο εκτός από το συγκεκριμένο το αμερικάνικο. Πιο ξεκάθαρη και απλή απάντηση δεν γίνεται.

 

@Αναστασία, εξαρτάται το χτύπημα. Εγώ πάντως αν ήθελα να πουλήσω το δικό μου ( δεν έχει χτύπημα ), θα το έδινα στα 220€, όχι πιο κάτω. Αν το πάρουμε με βάση την τιμή στην οποία το αγοράσαμε οι περισσότεροι (320€), είναι καλά ( 100€ κάτω). Αν το πάρουμε με βάση την τιμή που πωλείται τώρα ( 400€), τότε θα είναι σαν να το πουλάς στη μισή τιμή ( πολύ καλή προσφορά για τον αγοραστή).

Έχεις δίκιο, δεν το διάβασα σωστά εξου και η απάντηση. Γι' αυτό και αφαιρεσα το σχόλιο μολις αντιλήφθηκα το λαθος μου. Μαλλον ομως, ήσουν γρηγορότερος.

Ζητώ συγνωμη λοιπόν, δεν το διάβασα σωστα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν του εχεις κανει root μπορεις να το πας στην smartec στο Χαϊδάρι .ειναι εξυπηρετικοί και γρήγοροι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...