Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω πως κάτι δε πάει καλά με τη μπαταρία σου. Για παράδειγμα εμένα σε αναμονή , με κάρτα σιμ μέσα βέβαια , αλλά χωρίς ανοιχτό WiFi και δεδομένα, ότι άλλο είναι να τρέχει από πίσω τρέχει, καταναλώνει 1% κάθε τρεις ώρες, καρατσεκαρισμένο κάθε βράδυ έως το πρωί που είναι ανοιχτό αλλά δε το πιάνω στο χέρι. Δηλαδή το αντίστοιχο δικό σου 4% για δύο ώρες, σε εμένα το 4% είναι 12 ώρες. Πολύ μεγάλη η διαφορά και λες πως ήταν και χωρίς κάρτα σιμ.

Μήπως κάτι τρέχει από πίσω και σου τρώει τόσο πολύ τη μπαταρία; Μπες στο Samsung Kies και κάνε επιδιόρθωση του τηλεφώνου , να στο στήσει πάλι από την αρχή. Πιστεύω θα στρώσει.

Που ακριβος στο κιες γινετε αφτο που αναφερεις < Μπες στο Samsung Kies και κάνε επιδιόρθωση του τηλεφώνου > φιλε Leonid111.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα και γώ λοιπόν σήμερα το πρωί απο Sellphone! Την παραγγελία την είχα κάνει Πέμπτη αργά το βράδυ, είχα αγχωθεί λίγο μήπως δεν προλάβει να έρθει πριν τις γιορτές αλλά όλα κομπλέ!

 

Το κουτί σφραγισμένο με 3 αυτοκόλλητα, το κινητό unbranded με πιθανή προέλευση απο Γερμανία μιας και ήταν στα Γερμανικά όταν το άνοιξα. Έχει 2-3 έξτρα apps (γερμανικά?) τα οποία φαντάζομαι οτι θα διαγράφονται εύκολα..

 

Επίσης αν και έχω δει το κινητό πολλές φορές από κοντά σε καταστήματα, όταν το άνοιξα και το είδα, ολοκάινουριο, πεντακάθαρο, αχρησιμοποίητο και δικό μου, μου φάνηκε 10 φορές πιο όμορφο! :O :O

Μόλις το πήρα σήμερα κι εγώ από κατάστημα στην Ομόνοια. Το είχαν σε μαύρο που ήθελα και είναι κόσμημα!! Γερμανικά μου έβγαλε στην πρώτη εκκίνηση κι εμένα. Πριν πουλήσω το S4(το 9506) πάντως θα περιμένω λιγάκι να τα συγκρίνω. Έχω αγωνία πως θα τα πάει στον τομέα της μπαταρίας γιατί στα υπόλοιπα πρέπει να "σκοτώνει".

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα σήμερα κι εγώ από κατάστημα στην Ομόνοια. Το είχαν σε μαύρο που ήθελα και είναι κόσμημα!! Γερμανικά μου έβγαλε στην πρώτη εκκίνηση κι εμένα. Πριν πουλήσω το S4(το 9506) πάντως θα περιμένω λιγάκι να τα συγκρίνω. Έχω αγωνία πως θα τα πάει στον τομέα της μπαταρίας γιατί στα υπόλοιπα πρέπει να "σκοτώνει".

 

Σε σχέση με το s4 θα εχεις ενα 40% παραπανω αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το s4 θα εχεις ενα 40% παραπανω αυτονομία

 

Μακάρι. Αν είναι όντως έτσι θα είναι τέλειο γιατί και με το S4 δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Μόνο σε πολύ σκληρή χρήση μου τελείωνε η μπαταρία προς το βράδυ. Θα δω και θα αναφέρω κι εγώ:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είναι έτοιμος και Εγώ για την μετάβαση στον εν λόγο κινητό έχουμε ακούσει τίποτα για lollipop? Το είδα σήμερα στο public και ομολογώ ότι το ερωτεύτηκα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είναι έτοιμος και Εγώ για την μετάβαση στον εν λόγο κινητό έχουμε ακούσει τίποτα για lollipop? Το είδα σήμερα στο public και ομολογώ ότι το ερωτεύτηκα.

 

Εσυ τι λες;;; Εννοειται θα πάρει αλλα προσωπικά δεν με απασχολεί κι ειναι ισως η πρωτη φορα που δεν θα τρέξω να κανω την αναβάθμιση μολις βγει.

 

Ειναι ισως η μοναδική συσκευή που εχει περασει απ τα χερια μου που δεν εχει κανενα μα... ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα bug και δεν περιμενουμε καμιά διορθωση σε επερχόμενο update.

 

Αν βγει π.χ αυριο η Lollipop(5.0) δεν υπάρχει περίπτωση να την περάσω και να αποκτησω το παραμικρό θεμα που θα περιμενω να λυθει στην 5.0.1

 

Και για πάντα να μείνει στην 4.4.4 πραγματικά, i dont care.

 

Παντως σε κανα 15μερο θα αρχισει να μοιραζεται πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβος στο κιες γινετε αφτο που αναφερεις < Μπες στο Samsung Kies και κάνε επιδιόρθωση του τηλεφώνου > φιλε Leonid111.

Καλημέρα.

Αρχικά πρέπει εννοείτε να έχεις κατεβάσει και εγκαταστήσει το Samsung Kies 3, από την επίσημη σελίδα της Samsung. Μετά πας στην επάνω μπάρα της καρτέλας εκεί που λέει εργαλεία -> εκ νέου εγκατάσταση του προγράμματος οδήγησης συσκευής .

Link to comment
Share on other sites

Είχα για 2 χρόνια ένα S4 mini από το οποίο ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αγόρασα ένα Alpha εδώ και 2 εβδομάδες από το Mediamarkt Γερμανίας 449 και δώρο ένα Samsung Tab 3 Lite (το χρειαζόμουν). Πολύ ωραίο κινητό, καλή μπαταρία (μία μέρα βαριάς χρήσης), 2 κανονικής, καλό μέγεθος αλλά λόγω σχήματος όχι τόσο βολικό στο πιάσιμο όσο το S4 mini. όχι καλό ηχείο, αλλά σε καλή θέση, και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κάμερα.

Έχω μία LG SmartTV του 2011 που υποστηρίζει DLNA κλπ αλλά όχι Miracast ή κάτι άλλο για Screen Mirroring.

Ξέρει κανείς με το Alpha τι συσκευή χρειάζομαι για την LG TV μου για screen mirroring; Μια απλή Miracast συσκευή κάνει; Το Google Chromecast θα δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται παιδια και εξαφανιστηκε το κινητο σε χρωμα gold?Σιγα σιγα βλεπω και το ασημι δυσκολο να βρεθει...

Πρεπει να ειστε πολυ ψωναρες τελικα:lol:

Φιλος μου ψαχνει να το παρει σε gold, του λεω να περιμενει καθως το κινητο θα πεσει κοντα στα 350 σε λιγο,ομως με το χρωμα τι γινετε θα το ξαναφερουν?

Link to comment
Share on other sites

καταργει το αλφα i samsung?!!! παμε καλα?!! δηλαδη lolipop δεν θα δουμε?!! παει καλα αυτη η εταιρεια?!!

 

που το διαβασες αυτο;

Link to comment
Share on other sites

καταργει το αλφα i samsung?!!! παμε καλα?!! δηλαδη lolipop δεν θα δουμε?!! παει καλα αυτη η εταιρεια?!!

 

 

 

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/samsung/%CE%B7-samsung-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%BF-galaxy-alpha-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CF%84-r8184

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

που το διαβασες αυτο;

 

 

 

http://www.theverge.com/2014/12/29/7459743/samsung-galaxy-alpha-discontinuation-report

Link to comment
Share on other sites

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

και να γινει αυτο που λεει τη παει να πει οτι δεν θα παρουμε την lolipop?πως βγηκε το συμπερασμα αυτο?εδω θα την παρει το note 2 που εχει σταματήσει πριν 2 χρονια.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που διαβαζουμε είναι φήμες. Το επόμενο alpha θα βγει τον Αύγουστο και μέχρι τοτε υπάρχει μπολικος χρονος. Εξάλλου δεν ειναι επισημη ανακοίνωση της Samsung
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν και ολα ολα μπορει να τα περιμενει κανεις απο τη samsung, θα μου κανει φοβερη εντυπωση να καταργησει ενα κινητο που μολις εβγαλε limited-edition. Ιδιαιτερα τωρα που - μετα τις πτωσεις πωλησεων - φαινεται οτι αρχιζει να υποστηριζει τα κινητα της. Αλλωστε ο υποτιθεμενος αντικαταστατης του και μεγαλυτερη οθονη εχει και αλλον επεξεργαστη. Μαλλον ειναι αβασιμες φημες οποτε τζαμπα ασχολουμαστε Edited by spirtos
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν και ολα ολα μπορει να τα περιμενει κανεις απο τη samsung, θα μου κανει φοβερη εντυπωση να καταργησει ενα κινητο που μολις εβγαλε limited-edition. Ιδιαιτερα τωρα που - μετα τις πτωσεις πωλησεων - φαινεται οτι αρχιζει να υποστηριζει τα κινητα της. Αλλωστε ο υποτιθεμενος αντικαταστατης του και μεγαλυτερη οθονη εχει και αλλον επεξεργαστη. Μαλλον ειναι αβασιμες φημες οποτε τζαμπα ασχολουμαστε

Και αλήθεια να είναι τι μας νοιάζει; έτσι και αλλιώς μα σε 12 μήνες μα σε 8 μα σε 6 θα το σταματούσε από τη παραγωγή. Καλύτερα να είμαστε λίγοι αυτοί που το έχουν και επειδή πρόκειται για συσκευάρα θα κρατήσει και τιμή υψηλή μεταπώλησης. Να μου το θυμηθείτε αυτό το κινητό θα γίνει σημείο αναφοράς......

Επίσης προσωπικά εγώ δεν ανησυχώ καθόλου για το αν το σταματήσει , αν δε θα το υποστηρίξει , που θα το υποστηρίξει αλλά λέμε τώρα, με τη Lolipop , γιατί και έτσι να μείνει δουλεύει τόσο μα τόσο καλά που δε με νοιάζει καθόλου η όποια αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Και αλήθεια να είναι τι μας νοιάζει; έτσι και αλλιώς μα σε 12 μήνες μα σε 8 μα σε 6 θα το σταματούσε από τη παραγωγή. Καλύτερα να είμαστε λίγοι αυτοί που το έχουν και επειδή πρόκειται για συσκευάρα θα κρατήσει και τιμή υψηλή μεταπώλησης. Να μου το θυμηθείτε αυτό το κινητό θα γίνει σημείο αναφοράς......

Επίσης προσωπικά εγώ δεν ανησυχώ καθόλου για το αν το σταματήσει , αν δε θα το υποστηρίξει , που θα το υποστηρίξει αλλά λέμε τώρα, με τη Lolipop , γιατί και έτσι να μείνει δουλεύει τόσο μα τόσο καλά που δε με νοιάζει καθόλου η όποια αναβάθμιση.

 

Το κινητό παρόλο που δεν το έχω το έπιασα στα χέρια μου και είναι άριστο. Θα είναι παράδοξο να σταματήσει την παραγωγή του κορυφαίου μαζί με το Note κινητού της. Αυτό που καίει εμένα είναι ότι θα το πάρω με τη νέα επιδότηση. Δηλαδή το Μάρτη....

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 μηνα χρησης του συγκεκριμενου smartphone, δε θα σταθω στα θετικα σημεια που χουν γραφτει τα οποια κ επιβεβαιωνω.

Θα αναφερθω στη διαρκεια της μπαταριας η οποια θα κρατησει 3 ημερες με εντελως light χρηση και 1 ημερα αντε 1.5, εφοσον το χειριστεις σαν πραγματικο smartphone...δλδ συνεχεια ανοιχτο το 3g, λιγο viber, λιγο fb και σερφαρισμα.

Ενα γεγονος που με προβληματιζει ειναι οτι η samsung φαινεται πως δεν "ποντάρει" πολλλα σε αυτην την συσκευη της κ ουτε δινει την αναμενομενη προσοχη...απο που το συμπεραινω αυτο?

1. Απ τη μεγαλη και ταχεια πτωση στη τιμη του, αλλα κυριως και σημαντικοτερο το υποψιαζομαι..

2. Απ την καθυστερημενη αναβαθμιση της σε lolipop συγκριτικα με αλλα τηλεφωνα της ακομα και παλιοτερα (S5)

Σε κανα χρονο θα το χουν εντελως στο χέσ..μο ? Ας ελπισω πως οχι

Κατι είχα υποψιαστεί.. http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/samsung/η-samsung-καταργεί-το-galaxy-alpha-στην-θέση-τ-r8184

Link to comment
Share on other sites

 

Ουτε το note 4 εχει παρει lollipop (που ειναι και πιο φρέσκο μοντέλο) ενω επίσης εχει χάσει 250€ σε 2 μηνες. Εγω δεν πιστεύω οτι θα αποσύρει τέτοιο διαμάντι, οποτε ας περιμένουμε κάποια επισημη ανακοίνωση

Link to comment
Share on other sites

Είχα για 2 χρόνια ένα S4 mini από το οποίο ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αγόρασα ένα Alpha εδώ και 2 εβδομάδες από το Mediamarkt Γερμανίας 449 και δώρο ένα Samsung Tab 3 Lite (το χρειαζόμουν). Πολύ ωραίο κινητό, καλή μπαταρία (μία μέρα βαριάς χρήσης), 2 κανονικής, καλό μέγεθος αλλά λόγω σχήματος όχι τόσο βολικό στο πιάσιμο όσο το S4 mini. όχι καλό ηχείο, αλλά σε καλή θέση, και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κάμερα.

Έχω μία LG SmartTV του 2011 που υποστηρίζει DLNA κλπ αλλά όχι Miracast ή κάτι άλλο για Screen Mirroring.

Ξέρει κανείς με το Alpha τι συσκευή χρειάζομαι για την LG TV μου για screen mirroring; Μια απλή Miracast συσκευή κάνει; Το Google Chromecast θα δουλέψει;

 

Αν υποστηρίζει dlna η tv δεν χρειάζεσαι κάποιο εξάρτημα. Τι θες να κανεις και δεν μπορεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηρίζει dlna η tv δεν χρειάζεσαι κάποιο εξάρτημα. Τι θες να κανεις και δεν μπορεις;;;

Επειδή το έχω και εγώ το θέμα...να ρωτήσω πως με dlna μπορώ να κάνω screen mirroring σε samsung smart tv 11 μοντέλο?(Να στείλω βίντεο και φωτό μπορώ,να βλέπω ότι βλέπω στην οθόνη του κινητού δεν έχω καταφέρει.)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω και εγώ το θέμα...να ρωτήσω πως με dlna μπορώ να κάνω screen mirroring σε samsung smart tv 11 μοντέλο?(Να στείλω βίντεο και φωτό μπορώ,να βλέπω ότι βλέπω στην οθόνη του κινητού δεν έχω καταφέρει.)

 

Το screen mirroring αν θυμάμαι καλά βρίσκεται μεσα στις ρυθμίσεις allshare(είμαι εκτος και δε μπιρω να το τσεκάρω). Το πατας και ανοιγεις και το mirroring στο κινητό και συνδέονται

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...