Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω αυτό το κινητό 6 μήνες τώρα. Παρουσίασε πρόβλημα με το bluetooth η εταιρία μετά από συνεννόηση μου πίστωσε το λογαριασμό μου με 20 ευρώ και κράτησα το κινητό. Μέχρι στιγμής δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το gps άψογο, η κάμερα για pxl της μια χαρά (τη νύχτα δεν...) το wifi τέλειο και το 3g επίσης. Για τα λεφτά του και τη χρήση που του κάνω είναι παραπάνω απ' ότι περίμενα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα εχω το samsung s4 και θελω να αλλαξω συσκευη ειμαι αναμεσα στα SONY XPERIA Z1 και Z2 ΑΝ μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας τι θα προτεινατε?
Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/phones/compare/Sony-Xperia-Z2,Sony-Xperia-Z1/phones/8323,8000

 

το z2 είναι πιο ολοκληρωμένη επιλογή αλλά όχι για μεγάλη διαφορά. Εξαρτάται τι διαφορά τιμών έχουν στα Ελληνικά μαγαζιά. Αν δεν είναι μεγάλη, πήγαινε στο z2 αλλιώς z1. Βέβαια απ'την άλλη...να φύγεις απ'το S4 να πας στο z1?

 

Θες απαραίτητα ένα απ'τα 2 κινητά;

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ εχεις να προτεινεις κατι αλλο ...το Ζ1 ΤΟ το βρηκα 302 ευρω πιο χαμηλα τιμη σε internet μαγαζι και το Ζ2 397 ...περιπου σαυτα τα χρηματα κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Χτυπά το Ζ2 χαλαρά. Η πιο ολοκληρωμένη πρόταση της αγοράς και απροβληματιατη συσκευή με τρομερή μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Και το Ζ2 έχει δυνατό ηχείο, μιας και είναι στερεοφωνικό. Το χρησιμοποιώ κι εγώ συχνά στην ανοιχτή ακρόαση και είναι πολύ καλό χωρίς παραμόρφωση. Επίσης το G3 έχει δυνατό ηχείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πέσω στις ίντσες (μιλάμε για τρία εκατοστά διαφορά) και να πάω στο Samsung Galaxy Tab Pro 8.4" (https://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html). Τα χαρακτηριστικά του είναι τρομερά, θεωρώ ότι στα λεφτά του δεν υπάρχει καλύτερο 8αρι. Είδα άπειρα review και όλοι λένε τα καλύτερα! :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πέσω στις ίντσες (μιλάμε για τρία εκατοστά διαφορά) και να πάω στο Samsung Galaxy Tab Pro 8.4" (https://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html). Τα χαρακτηριστικά του είναι τρομερά, θεωρώ ότι στα λεφτά του δεν υπάρχει καλύτερο 8αρι. Είδα άπειρα review και όλοι λένε τα καλύτερα! :)

 

Όπως το είπες, για τα λεφτά του είναι το καλύτερο, απλά είναι τσιμπημένο στην τιμή σε σχέση με Κινέζικα. Καλή επιλογή όμως, μπράβο.

“Bitcoin is Cash with Wings” - Charlie Shrem :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το Ζ2 είναι όντως τούμπανο αλλά σε λίγο διάστημα θα βγει το Ζ3 οπότε μάλλον θα πέσει κι άλλο η τιμή του. Βιάζεσαι να αγοράσεις;

 

Αν ναι, μέχρι 400 ευρώ παίρνεις σπουδαία κινητά γενικώς. Σε ενοχλεί να πας προς Κινέζικη αγορά ή θες αποκλειστικά κάτι πολύ επώνυμο σαν όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι απαιτητικός χρήστης, μια χαρά θα σε καλύψει το Ζ1.

Βεβαίως είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση το Ζ2, αλλά έχει και 96 ευρώ παραπάνω στο σκρουτζ.

Αν δεν σε πειράζει αυτή η διαφορά, τότε πήγαινε για το Ζ2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω το προηγούμενο κινητό, ένα Samsung Galaxy Ace 2. Κατηγορία τιμής, περίπου τα 150-170€. Καθώς η τεχνολογία των smartphones εξελίσσεται ταχύτατα, νομίζω ότι δεν αξίζει να δώσω πολλά χρήματα (300-400 και βάλε) για μια συσκευή που σε 2-3 χρόνια θα είναι ήδη κατά πολύ ξεπερασμένη από πιο εξελιγμένα κινητά και με άλλες απαιτήσεις και δεδομένα.

 

Απ' όσο είδα, στην κατηγορία μέχρι 200€ η Samsung δεν προσέφερε ιδιαίτερα καλά χαρακτηριστικά στις συσκευές της έναντι άλλων εταιρειών. Επίσης με προβλημάτισε η πολύ αρνητική στάση απέναντι στα samsung, αυτής της κατηγορίας τουλάχιστον, στο forum. Για να πω την αλήθεια, από το κινητό galaxy ace 2 και το galaxy tab 3 8.0'' που έχω, δεν είχα μείνει δυσαρεστημένος σε κάτι, με μια μέτρια χρήση.

 

Έτσι λοιπόν από τα υπόλοιπα πιο επώνυμα κινητά που είναι διαθέσιμα και στα σκρουτζομάγαζα, εντόπισα το LG G2 Mini που είναι σε μια πολύ ελκυστική τιμή (160€) γιαυτά που προσφέρει.

 

Η χρήση που θα του κάνω είναι μέτρια, χωρίς υψηλές απαιτήσεις, καθώς είμαι στην επαρχία, μικρές αποστάσεις, στο σπίτι και στο γραφείο υπάρχει σταθερός υπολογιστής, φορητός και tablet, οπότε για ίντερνετ βολεύουν περισσότερο αυτά. Εννοείται σε περιπτώσεις εκτός έδρας, θα πρέπει να ανταποκρίνεται χωρίς προβλήματα, κολλήματα κλπ. Και φυσικά να μη ξεχνάμε τη βασική του χρήση, αυτή του τηλεφώνου.

Τι λέτε για το μοντέλο αυτό; Έχετε να αντιπροτείνετε και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια το είχα σκεφτεί αρχικά και το Z2 αλλά στις μετρήσεις του phonearena και του gsmarena δείχνει να υστερεί λίγο σε σχέση με τα άλλα που ανέφερα. Φυσικά αφού το προτείνεις εσύ ως χρήστης θα του το εισηγηθώ μιας και έχει και καλύτερα specs από τα άλλα και είναι μέσα στο budget. Το G3 νόμιζα ήταν πιο άκριβο :p, βέβαια είναι λίγο πιο μεγάλο από το μέγεθος που προτιμά (ισχύει και για το Z2 αυτό ως ένα βαθμό) θα του το δείξω και αυτό όμως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω το προηγούμενο κινητό, ένα Samsung Galaxy Ace 2. Κατηγορία τιμής, περίπου τα 150-170€. Καθώς η τεχνολογία των smartphones εξελίσσεται ταχύτατα, νομίζω ότι δεν αξίζει να δώσω πολλά χρήματα (300-400 και βάλε) για μια συσκευή που σε 2-3 χρόνια θα είναι ήδη κατά πολύ ξεπερασμένη από πιο εξελιγμένα κινητά και με άλλες απαιτήσεις και δεδομένα.

 

Απ' όσο είδα, στην κατηγορία μέχρι 200€ η Samsung δεν προσέφερε ιδιαίτερα καλά χαρακτηριστικά στις συσκευές της έναντι άλλων εταιρειών. Επίσης με προβλημάτισε η πολύ αρνητική στάση απέναντι στα samsung, αυτής της κατηγορίας τουλάχιστον, στο forum. Για να πω την αλήθεια, από το κινητό galaxy ace 2 και το galaxy tab 3 8.0'' που έχω, δεν είχα μείνει δυσαρεστημένος σε κάτι, με μια μέτρια χρήση.

 

Έτσι λοιπόν από τα υπόλοιπα πιο επώνυμα κινητά που είναι διαθέσιμα και στα σκρουτζομάγαζα, εντόπισα το LG G2 Mini που είναι σε μια πολύ ελκυστική τιμή (160€) γιαυτά που προσφέρει.

 

Η χρήση που θα του κάνω είναι μέτρια, χωρίς υψηλές απαιτήσεις, καθώς είμαι στην επαρχία, μικρές αποστάσεις, στο σπίτι και στο γραφείο υπάρχει σταθερός υπολογιστής, φορητός και tablet, οπότε για ίντερνετ βολεύουν περισσότερο αυτά. Εννοείται σε περιπτώσεις εκτός έδρας, θα πρέπει να ανταποκρίνεται χωρίς προβλήματα, κολλήματα κλπ. Και φυσικά να μη ξεχνάμε τη βασική του χρήση, αυτή του τηλεφώνου.

Τι λέτε για το μοντέλο αυτό; Έχετε να αντιπροτείνετε και κάτι άλλο;

 

 

Αφού δεν θες κινητό από Κίνα να ξέρεις ότι οι επιλογές σου από Ελλάδα είναι περιορισμένες.

Εγώ προτείνω -αν μπορείς να δώσεις άλλα 20Ε- Motorola Moto G 2nd Gen 2014. Πολύ καλό κινητό για τα λεφτά του, τίμιο και σε συνδυασμό με το 'καθαρό" Android θα δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

Επίσης όπως προανέφερες μια καλή επιλογή είναι και το G2 Mini αν και λίγο ξεπερασμένο πλέον. Ωστόσο για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

 

Τέλος αξίζει αρκετά και το καινούριο ZTE Blade VEC 4G στα 159Ε από Cosmote/Γερμανό. Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για τα λεφτά του και είναι πολύ κομσό. Το μόνο αρνητικό του είναι ότι περιορίζεσαι στα 16gb του κινητού καθώς δεν παίρνει κάρτα SD, αλλά και ίσως η (φαινομενικά) μικρή του μπαταρία.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο. Πάντως εγώ προτείνω με τα χίλια Moto G 2014.

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ψάχνω κινητό για φίλο γύρω στα 150 ευρώ το πολύ

θέλει να είναι 8πύρηνο, να έχει 2 gb ram και όχι πάνω από 5''

σε αυτά τα λεφτά το coolpad f1 είναι μονόδρομος ή υπάρχουν και άλλες επιλογές;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα ένα tablet για να το βάλω στο αυτοκίνητο και να το συνδέσω μέσω της πηγής, η οποία διαθέτει είσοδο rca, με τους ενισχυτές... Αυτό που διαπίστωσα συνδέοντας το htc desire που έχω εγώ και το lg 4x hd που έχει ένα φιλαράκι είναι ότι έχουν διαφορά στην ένταση ενώ τα παίξαμε με το ίδιο πρόγραμμα (poweramp), σημείωση και τα 2 τηλέφωνα είναι root το desire τρέχει την supernova με 1gb partition και lg την beanstalk 4.4.4, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η rom σε αυτό ή είναι θέμα συσκευής.

Οπότε με βάση τα παραπάνω ξέρει κάποιος ποιο tablet θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες μου; Βασικό η τιμή δεν θα ήθελα να ξεπερνά τα 100 €.....

Link to comment
Share on other sites

lenovo a806 (μονοκαρτο) €141 vickmall.com

 

asus zenfone 5 (δικαρτο, διπυρηνο, εκδοση με 2ram, 16rom, 2400mah μπαταρια) €155 minideal.net

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Z2 μην το συζητάς, είναι πολύ καλύτερο σε χαρακτηριστικα. Τα 3 γιγα ραμ κάνουν διαφορά στην χρήση. Δεν έχει το παραμικρό ίχνος λαγκ ή καθυστέρησης και η τιμή του αυτή την στιγμή είναι σούπερ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα ανάμεσα στα εξής δύο κινητά για την γυναίκα μου ) χαμηλές απαιτήσεις :P

 

THL t6s

Kingsing S2

Είδα όμως χθες το βράδυ ότι το 1949 έχει προσφορά σε αυτό το Doogee DG500c

 

ακούω γνώμες κυρίως για το doogee καθώς δεν έχει νήμα εδώ και μερικές πληροφορίες για τα doogee γενικά

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα κυριως σε αυτα τα δυο smartphones Lg G2 και Nexus 5 ! Δεν ξερω ποιο απο τα δυο να παρω ...

Αν έχετε μια άλλη πρόταση θα την μελετησω !!

Θα παρακαλουσα οσοι εχετε κανει χρηση αυτων να με το αναλυσετε αν μπορειτε !!

Link to comment
Share on other sites

3-4 doogee DG100 που πέρασαν από τα χέρια μου είχαν (ή εμφάνισαν αργότερα) πρόβλημα, είτε με χαμένο touchscreen, gps ή συγχρονισμό... βέβαια έχει περάσει πάνω από χρόνος από τότε αλλά δύσκολα θα έβαζα την doogee στην κατηγορία των καλών κινέζικων. Βρες καλύτερα κάποια μοντέλα δοκιμασμένα εδώ στο φόρουμ, ώστε να έχεις έτοιμες λύσεις για τα περισσότερα που μπορεί να προκύψουν.

 

Αφού δεν έχει απαιτήσεις γιατί δεν κοιτάς για κάτι 2πύρηνο αλλά επώνυμο, να έχεις το μυαλό σου ήσυχο (παραμετροποιήσεις, προβλήματα, sar); Σε 3 χρήστες της οικογένειάς μου που δεν είχαν απαιτήσεις εγώ πήρα και έστησα (ρουτ+καθάρισμα) xperia M κ είναι υπερευχαριστημένοι..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...