Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς χθες μου έκλεψαν το Note 2. Την πάτησα και χάσαμε το κινητό.

Τώρα στο μυαλό μου παίζουν 2 σενάρια.

Το πρώτο είναι να πάω σε μεταχειρισμένο Note 2 , που από ότι βλέπω παίζουν κοντά στα 180 € μέση τιμή

(αλλά πάντα υπάρχει το θέμα του μεταχειρισμένου σχετικά με εγγύηση , πρώην χρήση κτλ)

Το δεύτερο είναι να καταλήξω σε νέα συσκευή αλλά εκεί δεν μπορώ να υπερβώ με τίποτα τα 230-250 €.

Μία λύση είναι το LG G2 (το πήρε πρόσφατα η αδερφή μου).

Το μόνο κακό είναι ότι μετά από 20 μήνες είχα συνηθίσει το Note και τώρα μου "κακοφαίνονται" τα υπόλοιπα !!!!

Τέσπα τώρα ότι και να κάνουμε δεν αλλάζουν τα πράγματα και θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με επιλογές κινητών.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιταξε καποιο 8πυρηνο απο κινα,αλλα θα χρειαστει να περιμενεις 25-30 ημερες με την παραλαβη μεσω singapoure post και Paypal.

Επισης μπορεις να παρεις το g2 32GB(ειναι 20-25€ πανω απο το οριο σου αλλα αξιζει).

Καποιο αλλο απο Ελλαδα δσν αξιζει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το S3 Neo ειναι αρκετα καλο,εχει υποστηριξη απο XDA σε Custom Roms,καλες καμερες,1,5GB Ram,αρκετα καλη οθονη με καλη φωτεινοτητα και ενα σχετικα αξιοπρεπες ηχειο και μπαταρια απλα ικανοποιητικη.Το μονο αρνητικο ειναι το 4G που δεν υποστηρηζεται.

Lg spirit και g2 mini μπορεις να δεις.

Το g2 mini εχει καλη μπαταρια,καλη οθονη και πολυ ωραια εμφανιση συν τα πισω κουμπια που ειναι απιστευτα βολικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είχα note ii & μετά πήγα σε g2, το οποίο κατευχαριστήθηκα και με άπειρο πείραγμα από xda μεριά. Προσωπικά στη θέση σου θα ανέβαζα λίγο το budget & θα πήγαινα είτε σε καινούργιο g2 32gb, είτε σε μεταχειρισμένο note 3(παίζουν γύρω στα +/- 300) αν θέλεις οπωσδήποτε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των note.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτη τη στιγμη το Note 10.1 2014. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος. Αλλα με τη sammy εχω ξενερωσει γενικα και θελω να το στειλω.

 

Και εξηγουμαι. Θελω οταν ερθει η lollipop να μπορω να κανω και root και να εχω και την εγγυηση. Πραγμα που δεν γινεται με το note.

 

Αρα ψαχνω ενα tablet μεγαλο (surfing-ταινιες on the go), που να παιρνει και sd με αναλυση τουλαχιστον 1080p, καλη μπαταρια σε διαρκεια και να παρει οσες περισσοτερες ενημερωσεις γινεται και να μπορω να το root-αρω κρατωντας την εγγυηση. Δεν ψαχνω custom roms κτλ απλα root θελω. Για να παρω κατι συγχρονο το μονο που ειχα σκεφτει εγω αλλα ειναι πανακριβο και δεν δινω τοσα λεφτα ειναι το Ζ4 tablet. Το note αντε να το δωσω 300-320 μαξ.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,περασαν 3μηνες απο τοτε που μου εεκλεψαν το Alcatel pop s7 που ειχα,ειχα ξεμεινει με ενα παλιο Huawei sonic και τωρα επιτελους μαζεψα παλι λεφτα για να παρω μια συσκευη της προκοπης ξανά.Σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να παρω ενα μεταχειρισμενο iphone 5 .ειχα κ παλιοτερα και ημουν υπερευχαριστημενος,απτην αλλη σκεφτομαι αν αξιζει να ρισκαρω να παρω μεταχειρισμενο.Εχετε να προτεινετε κανενα τηλεφωνο σουπερ μεχρι 200-220 ευρω; ή λετε οτι ενα iphone5 θα είναι καλυτερο εστω κ μεταχειρισμενο;

ειναι ακομη κινητο που τα βγαζει περα το 2015 ή εχει παλιωσει πολυ;; βοηθήστε αδέρφια μεγαλο διλημα!!! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει φιλε μου γιατι σε αυτα τα λεφτα τωρα παιρνεις καλυτερα κινητα.Αν θες κατι μικρο σχετικα δες το Samsung galaxy alpha,μετεχειρο παιζει 220-230.Ποιοτητα κατασκευης απιστευτη,πανεμορφο,ελαφρυ και δεν κολλαει πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

όταν λες από Ελλάδα φαντάζομαι εννοείς και καταστήματα μέσω skroutz ή bestprice. Θα σου πρότεινα περίπου στα 160 με 165 ευρώ Lg g3 mini και Lg magna , προσωπικά θα προτιμούσα το Lg g3 mini αλλά πήρα το δεύτερο στην κόρη μου που ήθελε καλή μπροστινή κάμερα για selfie (το magna έχει 5mp) .
Link to comment
Share on other sites

όταν λες από Ελλάδα φαντάζομαι εννοείς και καταστήματα μέσω skroutz ή bestprice. Θα σου πρότεινα περίπου στα 160 με 165 ευρώ Lg g3 mini και Lg magna , προσωπικά θα προτιμούσα το Lg g3 mini αλλά πήρα το δεύτερο στην κόρη μου που ήθελε καλή μπροστινή κάμερα για selfie (το magna έχει 5mp) .

Το Magna κολλαει καθολου; Γιατι λενε ο MTK που ειναι μεσα λιγο αργει(6582 εχει νομιζω).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το Magna κολλαει καθολου; Γιατι λενε ο MTK που ειναι μεσα λιγο αργει(6582 εχει νομιζω).

 

σε σχέση με τον snapdragon είναι λίγο πιο αργός μου φαίνεται όμως δεν θα είναι εμφανές πρόβλημα , ένας βέβαια λόγος που θα προτιμούσα το g3 mini ήταν αυτός αλλά ας όψεται η καλή μπροστινή του κάμερα. Το απόγεμα θα το δοκιμάσει η κόρη μου οπότε θα ξέρω λίγα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το Iphone 5 δεν συμφερει.Παρε καλυτερα το Galaxy Alpha ή κοιταξε lg g2(250 το 16αρι καινουριο,220-230 μεταχειρο ή 270 το 32αρι καινουριο).

Edit:Βρηκα μια καλη αγγελια...αμα θες στειλε πμ.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το z2 tablet,εφόσον το z4 είναι πανάκριβο.

Έχει πάρει 5.0.2 θα πάρει και 5.1.1 και λογικά και το android M.

Δεν βλέπω άλλη λύση πχ Asus η Lenovo να σε καλύψει περισσότερο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το G3 mini έχει 5άρα οθόνη, μέχρι 4,7 λέω και αυτή με το ζόρι. (για αυτό λέω και G2 mini).

Το g3 s ειναι μαζεμενο σε διαστασεις και κυριως στα bezels(περιθωρια).

σε σχέση με τον snapdragon είναι λίγο πιο αργός μου φαίνεται όμως δεν θα είναι εμφανές πρόβλημα , ένας βέβαια λόγος που θα προτιμούσα το g3 mini ήταν αυτός αλλά ας όψεται η καλή μπροστινή του κάμερα. Το απόγεμα θα το δοκιμάσει η κόρη μου οπότε θα ξέρω λίγα παραπάνω.

Αμα το δεις πες μου και τρεξε και ενα Antutu αμα θελεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

λετε όχι ε;;

μολις βρηκα και ενα samsung galaxy s5 σε καλη τιμη,ειναι πολυ καλο κινητο ετσι;

και ενα 5c 8gb στα 200ευρω,αλλα δεν ξερω αν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω μερικες αποριες για το παρακατω προιον http://www.e-shop.gr...ng-p-TEL.008390

1. Εχει επιλογη να δειχνει η οθονη 2d η ειναι αποκλειστικά 3d;

2. Αυτη η οθόνη ειναι κουραστικη για τα ματια;;

3. Δεχεται ελληνικες καρτες sim η επειδη δεν ηρθε επισημα στην Ελλαδα ειναι κλειδωμενο

4. Με εγκατασταση ελληνικου πληκτρολογιου και καποιας εφερμογης πχ handcent sms θα με αφηνει να στλελνω 160 χαρακτηρες;

5 Εχω φαει τον τοπο αλλα δεν βρηκα μπαταρια σε περιπτωση που παραδωσει πνευμα. Σε αυτη τη περιπτωση παει για πεταμα ολοκληρο το κινητο;

To gingerbread δεν με ενοχλει αρκει να εχει tethering. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε βρίσκω ούτε ένα λόγο για να πάρεις το συγκεκριμένο κινητό (το λινκ που έβαλες δε δουλεύει). Ίσως μόνο για την κάμερα του, αλλά και πάλι δεν αξίζει, θα σέρνεται ότι και του κάνεις...

Καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω και δες αυτό που φαίνεται πολύ πιο αξιόλογο.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/kinito-sharp-aquos-phone-3d-8mp-sh80f-black-eng-p-TEL.008390

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Για επιδοσεις δεν ζηταω τιποτε τρελο μονο τα βασικα πλοηγηση email tethering αρκουν σαν μετρο συγκρισης μου αρκει να συμπεριφερεται σαν το u8800. Για αυτα που ρωταω παραπανω υπαρχουν απαντησεις;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκρίνεις με το μικρότερο της λίστας σου, εντελώς τυχαία :p

Για βάλτο και δίπλα στο s3 neo που έχεις στη λίστα με τις επιλογές σου :rolleyes:

http://www.phonearena.com/phones/size/LG-G3-s,Samsung-Galaxy-S3-Neo/phones/8595,8584

Να σε βοηθησω, είναι ένα χιλιοστό μεγαλύτερο σε μήκος και ένα χιλιοστό μικρότερο σε πλάτος :shifty:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια... θελω να αλλαξω κινητο και να παρω ενα με android lollilop... βρηκα ενα κινητο με 99 ευρω αλλα τωρα που εμαθα για το android M δεν ξερω τι να κανω... αξιζει να περιμενω μεχρι να βγει το αndroid M;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια... θελω να αλλαξω κινητο και να παρω ενα με android lollilop... βρηκα ενα κινητο με 99 ευρω αλλα τωρα που εμαθα για το android M δεν ξερω τι να κανω... αξιζει να περιμενω μεχρι να βγει το αndroid M;

 

Για να βρεις Android συσκευή με m και τέτοια τιμή θα περιμένεις το λιγότερο 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οποιος μπορει ας βοηθήσει να επιλεξω ένα από τα δύο είμαι μπερδεμένος ακομα καλυτερα αν καποιος τα έχει είχε και τα δύο.Ευχαριστώ Πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,ψαχνω κινητο μεχρι τα χρηματα που αναφερω,ετσι ωστε να βαλω στην βιτρινα με τα παλια μου κινητα το neo v,επειδη ειμαι και λιγο ασχετος τι θα πρεπει να προσεξω;το θελω κυριως για internet,facebook,messenger,επειδη το παλιο μου κολλαει πλεον αφανταστα θα θελα ενα πιο γρηγορο,ο αριθμος των πυρηνων υπερισχυει η ο μεγαλυτερος χρονισμος;δηλαδη ενα κινητο με 4 πυρηνες στα 1000mhz ειναι πιο δυνατο απο ενα με 2 πυρηνες στα 1500;απο αποψη μνημης δεν εχω μεγαλες απαιτησεις,το 4G ποσο πιο γρηγορο ειναι απο το 3G?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Βρίσκομαι σε αναζήτησε νέου κινητού. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια μοντέλα (κυρίως Lenovo). Κατά προτίμηση θέλω μεγάλη οθόνη (πάνω από 4.7), hd ανάλυση οθόνης, 2GB ram, πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας.

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Lenovo K3 Note που έχει όσα ψάχνω , το Xiaomi hongmi note και το ZTE Blade S6 . Αν έχετε υπόψιν κάτι καλύτερο, θα ήθελα να μου το προτείνετε!

 

- THL 5000 , Lenovo K900, Lenovo VIBE X2, είναι επίσης κάποια από τα μοντέλα που είδα.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ όσους απαντήσουν!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...