Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Vickmall φαίνεται από τα σχόλια πως είναι πολύ καλό μαγαζί.Έκανα και εγώ παραγγελιά και περιμένω.

Εγώ έψαχνα κάτι αντίστοιχο και παρείγγηλα το xiaomi hongmi 1s. Έχει σίγουρα καλυτερη κάμερα από τις άλλες συσκευες,μην βλέπεις που το coolpad έχει 13 mp και στο θέμα του κράζουν την καμερά του. Βέβαια τα άλλα έχουν 2 gb ram, διαλέγεις και παίρνεις. Το φοβάμαι λίγο πάντως το 1 gb ram στο άλλο, γιατί η MIUI ρομ που τρέχει χρειάζεται αρκετή ραμ αλλά από την άλλη χρησιμοποιώ και συγκεκριμένες,περιορισμένες σε αριθμό εφαρμογές οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Εχω αποφασισει να αγορασω ενα καινουργια smartphone και επειδη δεν θελω να ασχοληθω με καποιο απο τα samsung ή iphone θα κινηθω στην κινεζικη αγορα. Εψαξα στο minideal και κατελειξα σε 4 Lenovo S960 Vibe X, ZTE V5 Red Bull, Huawei G700, THL T100S. Απο αυτα εμενα μου αρεσε πιο πολυ το THL μηπως εχεις κανεις αποψει για καποιο απο τα παραπανω κινητα???(εκτος και αν γινετε να μου προτεινεται καποιο καλυτερο).

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω αποφασισει να αγορασω ενα καινουργια smartphone και επειδη δεν θελω να ασχοληθω με καποιο απο τα samsung ή iphone θα κινηθω στην κινεζικη αγορα. Εψαξα στο minideal και κατελειξα σε 4 Lenovo S960 Vibe X, ZTE V5 Red Bull, Huawei G700, THL T100S. Απο αυτα εμενα μου αρεσε πιο πολυ το THL μηπως εχεις κανεις αποψει για καποιο απο τα παραπανω κινητα???(εκτος και αν γινετε να μου προτεινεται καποιο καλυτερο).

 

Ευχαριστω.

 

το thl ειναι εξαιρετικη συσκευη, οπως και το redbull της Zte. κοιτα και το xiaomi mi3.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας!

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί και μπερδευτεί ελαφρώς!!

 

Κοιτώντας τις προδιαγραφές του... Ελληνικού αντίστοιχου μοντέλου βλέπω τα εξής:

 

Δίκτυο2

2G/2.5G - GSM/GPRS/EDGE:

850/900/1800/1900 MHz

3G - WCDMA:

Ευρώπη, Μέση Ανατολή, Αφρική: 850/900/1900/2100 MHz με HSPA+ έως 42 Mbps

Ασία: 850/900/1900/2100 MHz με HSPA+ έως 42 Mbps

AT&T: 850/1900/2100 MHz με HSPA+ έως 21 Mbps

Sprint: 850/1900/2100 MHz με HSPA έως 14,4 Mbps

Verizon: 850/900/1900/2100 MHz με HSPA+ έως 14,4 Mbps

TMUS: 850/AWS/1900/2100 MHz με HSPA+ έως 42 Mbps

CDMA:

Sprint: 800/1900

Verizon: 800/1900

4G - LTE:

Ευρώπη, Μέση Ανατολή, Αφρική: 800/900/1800/2600 MHz

Ασία: 700/900/1800/2100/2600 MHz

AT&T: 700/850/AWS/1800/1900/2600 MHz

Sprint: FDD 800/1900 MHz, TDD 2600 MHz

Verizon: 700/AWS/1800/2600 MHz

TMUS: 700/AWS MHz

 

Άρα προφανώς υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις εκδόσεις και ανάλογα την χώρα/περιοχή.

 

Το ελληνικό σύμφωνα με τα παραπάνω με καλύπτει τουλάχιστον ή έχει κι αυτό τις... ελλείψεις του; :P

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι!!

MeTSam

 

"...you cannot make real commitment unless you accept that it's a choice that you keep making again and again."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με την επιλογη της νεας μου συσκευης. Αποφασισα να μην δωσω τα 600- € για Iphone, οποτε ειμαι μεταξυ android και windowsphone. Απο android σκεφτομαι τα nexus 5, G2 και S4 ενω για windows, το lumia 1020.

Προερχομαι απο το lumia 610( Ναι αυτο με τα 256 ram!), το οποιο κερδισα απο διαγωνισμο, αλλα και να το αγοραζα παλι ευχαριστημενος θα ειχα μεινει. Επισης, εχω και ενα ipad 4, παο το λογισμικο του οποιου εχω μεινει ενθουσιασμενος. Android δεν εχω δουλεψει ποτε σε συσκευη, αν και εχω κανει διπλωματικη χρησιμοποιωντας emulators.

Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να εχει ανω του μετριου μπαταρια, δηλαδη να κραταει 36 ωρες. (φορτισμα αν τυχει μερα παρα μερα και οχι στανταρ καθε βραδυ). Στο 610 εχω ανοιχτα ολη μερα τα δεδομενα σε 2g βεβαια και μου βγαζει ανετα 2 μερες. Ως πλεονεκτημα θεωρω το ραδιοφωνο και micro sd.

Μου αρεσε πολυ το nexus σε μαυρο. Ειναι ωραιο εμφανισιακα, μοιαζει σαν κομψος ογκολιθος, αλλα δεν εχει μαλλον τιποτα απο μπαταρια ουτε απο τα extra. Με ενθουσιασε σαν χρηση ομως.

Για το G2, φοβαμαι τη LG και τις αναβαθμισεις που μπορει να μην δωσει, γιατι δεν εχω ασχοληθει με το root και μαλλον θα ρο εχω stock για καιρο.

Το S4, το σκεφτομαι γιατι εχει καλη μπαταρια και micro sd και εχω δει και το S3 της κοπελας μου.

Το 1020, με ιντριγκαρει η καμερα του. Στα συν, η καλουτσικη μπαταρια και η υπαρξη ραδιοφωνου. Σιγουρα επισης τα 8-8.1, εχουν περισσοτερες εφαρμογες απο τα 7 αλλα φοβαμαι με την παθουμε παλι και δεν παρει αναβαθμιση στα 9, οπως εγινε με τα 7 προς 8.

Παιχνιδια παιζω αλλα περισσοτερο στο ipad, παιζουμε ομως πολυ πες βρες, ταμπου, τι ειπαν, και δεν θα θελα να κουβαλαω το ipad παντα μαζι. Στα συν και η υπαρξη τετοιων απλων παιχνιδιων δηλαδη.

Καμια γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με την επιλογη της νεας μου συσκευης. Αποφασισα να μην δψσω τα 600- € για Iphone, οποτε ειμαι μεταξυ android και windowsphone. Απο android σκεφτομαι τα nexus 5, G2 και S4 ενω για windows, το lumia 1020.

Προερχομαι απο το lumia 610( Ναι αυτο με τα 256 ram!), το οποιο κερδισα απο διαφψνισμο, αλλα και να το αγοραζα παλι ευχαριστημενος θα ειχα μεινει. Επισης, εχω και ενα ipad 4, παο το λογισμικο του οποιου εχω μεινει ενθουσιασμενος. Android δεν εχω δουλεψει ποτε σε συσκευη, αν και εχω κανει διπλωματικη χρησιμοποιωντας emulators.

Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να εχει ανω του μετριου μπαταρια, δηλαδη να κραταει 36 ωρες. (φορτισμα αν τυχει μερα παρα μερα και οχι στανταρ καθε βραδυ). Ως πλεονεκτημα θεωρω το ραδιοφωνο και micro sd.

Μου αρεσε πολυ το nexus σε μαυρο. Ειναι ωραιο εμφανισιακα, μοιαζει σαν κομψος ογκολιθος, αλλα δεν εχει μαλλον τιποτα απο μπαταρια ουτε απο τα extra. Με ενθουσιασε σαν χρηση ομως.

Για το G2, φοβαμαι τη LG και τις αναβαθμισεις που μπορει να μην δωσει, γιατι δεν εχω ασχοληθει με το root και μαλλον θα ρο εχω stock για καιρο.

Το S4, το σκεφτομαι γιατι εχει καλη μπαταρια και micro sd και εχω δει και το S3 της κοπελας μου.

Το 1020, με ιντριγκαρει η καμερα του. Στα συν, η καλουτσικη μπαταρια και η υπαρξη ραδιοφωνου. Σιγουρα επισης τα 8-8.1, εχουν περισσοτερες εφαρμογες απο τα 7 αλλα φοβαμαι με την παθουμε παλι και δεν παρει αναβαθμιση στα 9, οπως εγινε με τα 7 προς 8.

Παιχνιδια παιζω αλλα περισσοτερο στο ipad, παιζουμε ομως πολυ πες βρες, ταμπου, τι ειπαν, και δεν θα θελα να κουβαλαω το ipad παντα μαζι. Στα συν και η υπαρξη τετοιων απλων παιχνιδιων δηλαδη.

Καμια γνωμη;

 

xiaomi mi3 και σου μενουν και λεφτα!!!

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα το g2 με μονη επιφυλαξη την μνημη του (δεν παιρνει επεκταση). Απο αναβαθμισεις νομιζω οτι η lg ειναι καλυτερη πια πχ το s3 δεν θα παρει κιτ κατ σε αντιθεση με το optimus g, οποτε ισως επαναληφθει το ιδιο με τα g2 και s4.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. Να πω την αλήθεια δεν περίμενα να βρω κάτι αξιόλογο..

 

Θα δούμε τι θα κάνω..

 

Σας ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy SIII mini. Επειδη η μανα μου χρειαζεται κινητο και την εχει πιασει ενα κολλημα να παρει κατι με καμερες και ιντερνετ λεω να της πασαρω το δικο μου και να παρω εγω κατι καινουριο :rolleyes:

 

Το sIII mini ηταν το πρωτο μου smartphone οποτε τωρα ξερω καλυτερα τι θελω απο ενα smartphone.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

 

- Καλή ποιότητα κατασκευής και ωραία αίσθηση χρήσης.

- Δυνατή μπαταρία

- Σημαντικό θέμα να έχει καλό ήχο (τραγούδια)

- Να έχει επίσης μια αρκετά καλή κάμερα

- 5ιντσο

- Δυνατός επεξεργαστής + αρκετή μνήμη

- Καλό δέκτη σήματος και καλο 3g-4g (δε ξέρω τι κυκλοφορεί ακριβως).

- Εγγύηση, υπό την έννοια ότι θα μπορώ αν γίνει κάτι, να το δώσω εδώ Ελλάδα, να το φτιάξουν/αλλάξουν και να μου το επιστρέψουν (μη χρειάζεται να κάνει ταξίδια έξω και τέτοιες ιστορίες).

 

Η χρήση του...

 

- Καταρχάς σαν τηλέφωνο (κλησεις-μηνυματα)

- Για μουσική (φάση mp3)

- Για φωτογραφίες

- Για GPS (θελω να του φορτώσω ένα καλό πρόγραμμα με χάρτες και να λειτουργεί απροβλημάτιστα και χωρίς καθυστέρηση σαν gps).

- Για internet surfing

 

O λόγος που τα λέω τόσο γενικά είναι γιατί δε ξέρω τι παίζει στην αγορά. Θέλω λοιπόν να μου πείτε εσείς τις γνώμες σας, να κάνω και μια βόλτα από τα μαγαζιά και να δω που θα καταλήξω.

Δεν είπα τιμή. Δε θέλω να ξεπαραδιαστώ αλλά μπορώ να διαθέσω ένα καλό ποσό για κάποιο κινητό που θα μου καλύπτει αυτά που ζητάω σε καλό βαθμό. Βασικά μη λάβετε υπόψη σας την τιμή. Προτείνετε ελεύθερα και θα αποφασίσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι LG G2 mini και οχι LG G2 ?

 

Κινα δεν αποκλειω 100%. Για παραδειγμα, απο αυτα που διαβασα σημερα, ειδα πχ οτι για τα oppo το θεμα service γινεται στην Ευρωπη και η διαδικασια ειναι αρκετα ευκολη και ξεκαθαρη. Δηλαδη εφοσον τα πραγματα ειναι απλα (και ας μην ειναι Ελλαδα) δεν εχω προβλημα.

 

Συγκεκριμενα κοιταω το oppo find 7, αλλα απλα το κοιταω, δεν εχω καταληξει καπου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι LG G2 mini και οχι LG G2 ?

 

Κινα δεν αποκλειω 100%. Για παραδειγμα, απο αυτα που διαβασα σημερα, ειδα πχ οτι για τα oppo το θεμα service γινεται στην Ευρωπη και η διαδικασια ειναι αρκετα ευκολη και ξεκαθαρη. Δηλαδη εφοσον τα πραγματα ειναι απλα (και ας μην ειναι Ελλαδα) δεν εχω προβλημα.

 

Συγκεκριμενα κοιταω το oppo find 7, αλλα απλα το κοιταω, δεν εχω καταληξει καπου.

 

ειναι πολυ ωραια συσκευη, αν και αλμυρη σε τιμη. Αλλα αν μπορεις να τα δοσεις, χαμενος δεν θα εισαι ;)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μάπα είναι...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω ενα 8αρι tablet. ειναι αναμεσα σε δυο

 

1. samsung tab 3 8.0

2. lg g pad v500

 

με ενδιαφερει αξιοπιστια, αναλυση οθονης, μπαταρια, ταχυτητα.

ευχαριστω

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ημουν αναμεσα σε αυτα τα 2 που λες + το galaxy tab pro 8.4 που μεχρι χτες ηταν 30 ευρω ακριβοτερο απο το LG. Τωρα ειδα το LG να ειναι πλεον στα 205 ευρω. Το πρωι παω να το παρω μαλλον :happy: Νομιζω εντελως vfm πλεον..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δώσε κάποια παραπάνω στοιχεία. Πόσο μεγάλο θες, τιμή κλπ. Πάντως όλα τα κινέζικα σχεδόν έχουν fm radio, αν κοιτάξεις προς τα εκεί.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις smartphone που να παιζει ραδιοφωνο χωρις ακουστικα,υπηρχε περυσι ενα AMOI νομιζω που δεν κυκλοφορει πλεον.Αν το βρεις σε μεταχειρισμενο.Πολυ δυσκολο,δεν εχω ακουσει να υπαρχει κατι σ αυτα που συζηταμε στο φορουμ. Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi παίζουν ραδιόφωνο χωρίς ακουστικά αλλά με κακή ποιότητα σήματος (αφου τα ακουστικά είναι ουσιαστικά η κεραία).
Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi παίζουν ραδιόφωνο χωρίς ακουστικά αλλά με κακή ποιότητα σήματος (αφου τα ακουστικά είναι ουσιαστικά η κεραία).

στο Hongmi που πήγα να το ξεκινήσω χωρίς ακουστικά μου πέταξε μήνυμα βάλε ακούστηκα

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν 3 γνωστοί μου και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Βέβαια δεν του κάνουν πολύ βαριά χρήση. Τα βασικά
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...