Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μου ανέθεσαν μια αγορά κινέζικου κινητού μέχρι 140€ ταβάνι.

ECOO E02 Pro Shining - Φαίνεται πολύ ωραίο, αλλά δεν βλέπω review.

Inew V3 Plus - Μας αρέσει περισσότερο, αλλά επίσης, δεν έχω βρει review. Θα ήταν άνετα η πρώτη επιλογή αλλά με προβληματίζει η μικρή μπαταρία.

 

 

Bonus:

Elephone P2000 - Δική μου πρόταση, αλλά του αγοραστή δεν του αρέσουν οι τετραγωνισμένες συσκευές. Πιθανόν, "τρώει άκυρο".

 

Να πω ότι τα χαρακτηριστικά που ψάχνουμε είναι 2gb ram, cpu 6592, storage 16gb, camera 8+mp.

Επομένως, μας καλύπτουν τα παραπάνω.

Αν υπάρχει κάτι επιπλέον πείτε μου.

Ουσιαστικά ζητάω τη γνώμη σας γιατί οι συσκευές που άρεσαν στον αγοραστή είναι καινούριες ακόμα και δεν βλέπω εντυπώσεις.

Ίσως κάποιος από εσάς ξέρει.

Επίσης, παρήγγειλα ένα Coolpad F1 το καλοκαίρι από vickmall και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση.

Επειδή λοιπόν είμαι άνθρωπος της συνήθειας, θα ήθελα να παραγγείλω από ένα αξιόπιστο μαγαζί, σε περίπτωση που δεν το κάνω από vickmall (λόγω έλλειψης του τελικού προϊόντος).

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Δεν ενδιαφερόμαστε για Coolpad F1.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα!θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τρια...

η χρηση θα ειναι σερφαρισμα,παρουσιασεις,docs...

ipad air το θεμα ειναι οτι δεν εχω ουτε μακ ουτε iphone αλλα ζηταει για συνδεση με hdmi αλλα 50 ευρω

samsung note 10,1 δεν ξερω τι γινεται με τις εφαρμογες στα ανροιντ για ταμπλετ αλλα και αναβαθμισεις ή πειραγμα ελεω knox

chromebook ψηνομαι περισσοτερο αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα

Link to comment
Share on other sites

οχι v3 plus. κακη επιλογη μπαταριας.

ecoo & p2000 δεν υποστηριζουν 4G.

 

προτεινω lenovo a806 €140.

επισης εχε υποψη τα επερχομενα:

coolpad f2, elephone p3000s, elephone p4000, zte v5 max.

μερικα αξιοπιστα καταστηματα:

http://www.to2c.com, http://www.vickmall.com, http://www.minideal.net

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή.

Και 4G βλέπω.

Θα μεταφέρω την πρόταση.

Πάντως, δεν βλέπω να υπάρχουν εντυπώσεις για τα δύο που πόσταρα.

Για iNew v3 plus κι εγώ την μπαταρία σκέφτομαι.

Για το άλλο δεν υπάρχει γνώμη;

Επειδή ο καθένας παίρνει ό,τι του αρέσει (και τα λεφτά δεν είναι δικά μου), βλέπω ότι επιμένει στο ECOO.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

προλαβες και ειδες-απαντησες πολυ γρηγορα. συνηθως κανω μερικα edits μεχρι να ολοκληρωσω-διορθωσω αυτα που γραφω. εχω προσθεσει κατι στο πιο πανω μηνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι καποιο απο αυτα.διαλεγεις το look που θελεις να εχει το κινητο και το διαμορφωνεις οπως θελεις εσυ.Ειναι κατι σαν κλωνος το τελικο αποτελεσμα.Ειμαι σιγουρη για την υπαρξη αυτου του site.Ενας γνωστος μου το εφτιαξε το κινητο του απο εκει.Απλα εχουμε χαθει και δε μπορω να τον βρω για να τον ρωτησω ποιο το ονομα του site.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Στα υπόψη και αυτά.

Ήταν να παραγγείλω σήμερα, αλλά ίσως μπορέσω να το παρατείνω λιγάκι.

Θα μου πει αυτός.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Απλα πραγματα, ειμαι αναμεσα στα 2 του τιτλου...

 

Το G3 32gb με τα 3gb ram μου ειναι απλησιαστο οικονομικα, συνεπως τα αλλα 2 ειναι σχεδον ιδια σε hardware.

Κινουμαι προς G2 μαλλον, γιατι τα 260ε τα δινω ανετα και το παιρνω καινουριο. Απλα φοβαμαι λιγο μηπως τα 16gb δεν ειναι αρκετα μελλοντικα και δεν παιρνει SD οπως το G3...

 

Στα ματια μου η βελτιωση στις επιδοσεις ειναι μηδαμινη, και η οθονη του G3 με χαροποιει σαν αυξηση μεγεθους, μου ειναι αδιαφορη σαν αναλυση, με δυσαρεστει σαν φορτος στον επεξεργαστη/μπαταρια. Αρα μεχρι εδω τα ιδια πραγματα (για μενα!).

 

Αυτο που με δελεαζει στο G3 ειναι η microSD, το laser focus στην καμερα (αν δεν ειναι gimmick) και η εμφανιση.

Αυτο που με δελεαζει στο G2 ειναι το οτι ειναι ακομα πιο pocket-able, η τιμη ειναι πολυ καλη, και ειναι απροβληματιστη συσκευη.

 

Εσεις τι λετε? Τα 10αδες προβληματα του G3 πρεπει να με αποθαρυνουν ή εχουν λυθει? Αξιζει η αναβαθμιση στην καμερα σε βραδυνες συνθηκες? (γιατι τη μερα και τα 2 μια χαρα ειναι αποτι καταλαβαινω).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια

 

 

Το moto g όντως φαίνεται πολύ αξιόλογο κινητό. Άμα καταφέρω να ανεβάσω το μπάτζετ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

 

Και το E3 φαίνεται καλό αν και η εμπειρία μου με τα xperia δεν ήταν η καλυτερη οπότε θα ήθελα να μάθω αν αξίζει γενικότερα.

 

Τώρα για τα 4gb χώρο νομίζω δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο μιας και είναι το μόνο που διορθώνεται εύκολα με μια κάρτα μνήμης. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν ξέρω πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

μου εδιναν κατι τετοια ποσα σε συγκεκριμενες συσκευες βεβαια αλλα θελει δεσμευση κανα 4αρι χρονια...!παει πολυ πιστευω η 4χρονη δεσμευση για τετοιες εποχες!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλησπερα. Εχω δεχθει μια πολυ καλη προσφορα για ενα iPhone 5S, και σκεφτομαι να το παρω. Το κινητο τηλ. μου αυτη την στιγμη, ειναι ενα LG G2, με το οποιο ειμαι 100% ευχαριστημενος, και ειναι 100% value for money. Μιας και δεν εχω ξαναπαρει κινητο με iOS, ας παραθεσω μερικες ερωτησεις:

1) Θα μου κακοφανει η μεταβαση απο android se iOS;(δεν εχω προηγουμενη εμπειρια με το συγκεκριμενο λογισμικο).

2) Θα μου κακοφανει η μεταβαση απο τις 5,2" σε 4";

3) Υπαρχουν εφαρμογες στο iOS, ισαριθμες με το android;

4) Θα μπορω να βλεπω καμια ταινια με τις 4" του iPhone (btw, αν το παρω τελικα, θα ειναι το 64, οποτε θα το γεμισω!!).

 

Αυτες ειναι οι κυριες αποριες μου, αν προκυψει κατι αλλο θα ενημερωσω.

 

Ευχαριστω.

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω δουλέψει και τα δύο. Άποψη μου είναι ΜΗΝ το κάνεις. Τo G2 είναι καλύτερο σε όλα σαν κινητό. Μόνο που θα κατέβεις τόσο πολύ σε οθόνη και μπαταρία, θα σε ξενερώσει..

 

1)Το λογισμικό θα το συνηθίσεις δεν είναι και κάτι το τρομερό.

2)Θα σου κακοφανεί αν όχι άμεσα, τότε έμμεσα.

3)Ναι υπάρχουν πολλές εφαρμογές στο ios.

4)Θα σου βγουν τα μάτια. Ήδη βλέπω ταινίες στο moto g (4.5") και δυσκολεύομαι μετά από λίγη ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, ναι θα σου φανεί μεγάλη η διαφορά στην οθόνη, κυρίως αν θες να βλέπεις ταινίες. Επίσης θα τα βρεις σκούρα με την μπαταρία αφού έχεις το g2 που είναι σκυλί στον τομέα αυτό!

 

Από την άλλη θα έχεις πληρότητα σε εφαρμογές ενώ το κινητό είναι τέλειο για να πραγματοποιείς μια φυσιολογική χρήση στην καθημερινή σου ζωή.

 

Με το g2 με μεγάλη ευκολία περνάς ταινία και σειρά με ξεχωριστούς υπότιτλους, σε iPhone.. Πρέπει να είναι ενσωματωμένοι στην ταινία. Γενικά με την χρήση που θέλεις να κάνεις με το κινητό σου..

Link to comment
Share on other sites

Δες και το καινούριο Cubot s200 που αν δε βγάλει κανένα σοβαρό πρόβλημα πιστεύω θα κάνει πάταγο στην κατηγορία.
Link to comment
Share on other sites

μου εδιναν κατι τετοια ποσα σε συγκεκριμενες συσκευες βεβαια αλλα θελει δεσμευση κανα 4αρι χρονια...!παει πολυ πιστευω η 4χρονη δεσμευση για τετοιες εποχες!

4 χρόνια δέσμευση = αυτοκτονία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι να πάρω ένα νέο Android προς αντικατάσταση του s4 mini που εχω. Ο λόγος που θέλω να αλλάξω το s4 mini είναι η διάρκεια της μπαταρίας που ενώ καινουριο μου κρατούσε με αρκετή χρήση 1 ημέρα, πλέον αντέχει μερικές ώρες.

 

Οπότε ψάχνω για ένα νέο Android smartphone με βασικό χαρακτηριστικο μια παρόμοια μπαταρία με το s4 mini στις αρχές του. Παράλληλα από δυνατότητες θέλω λίγο πολύ αυτές του s4 mini και η τιμή θα προτιμούσα να κυμαίνεται γύρω στα 100 ευρώ.

 

Δεδομένων των παραπάνω έβλεπα το Motorola Moto G στα 105 ευρώ το οποίο όμως διαβάζοντας στο αντίστοιχο θέμα είδα ότι αντιμετωπιζει κολλήματα οπότε, αν ισχύει αυτό, σίγουρα δεν μου κάνει.

 

Τι άλλο έχετε να προτείνετε; δε με ενδιαφέρει πόσο παλιό είναι το κινητο όσον αφορά την κυκλοφορία του αρκεί να ικανοποιεί τις απαιτήσεις.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο κινητα και πραγματικα δεν ξερω ποιο να διαλεξω.

Ειναι πιο ακριβο το Honor αλλα εχει μεγαλυτερη Ram και καλυτερο επεξεργαστη.

Εαν καποιος γνωριζει θα ηθελα λιγη βοηθεια και στις καμερες των δυο αυτων κινητων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι να πάρω ένα νέο Android προς αντικατάσταση του s4 mini που εχω. Ο λόγος που θέλω να αλλάξω το s4 mini είναι η διάρκεια της μπαταρίας που ενώ καινουριο μου κρατούσε με αρκετή χρήση 1 ημέρα, πλέον αντέχει μερικές ώρες.

 

Οπότε ψάχνω για ένα νέο Android smartphone με βασικό χαρακτηριστικο μια παρόμοια μπαταρία με το s4 mini στις αρχές του. Παράλληλα από δυνατότητες θέλω λίγο πολύ αυτές του s4 mini και η τιμή θα προτιμούσα να κυμαίνεται γύρω στα 100 ευρώ.

 

Δεδομένων των παραπάνω έβλεπα το Motorola Moto G στα 105 ευρώ το οποίο όμως διαβάζοντας στο αντίστοιχο θέμα είδα ότι αντιμετωπιζει κολλήματα οπότε, αν ισχύει αυτό, σίγουρα δεν μου κάνει.

 

Τι άλλο έχετε να προτείνετε; δε με ενδιαφέρει πόσο παλιό είναι το κινητο όσον αφορά την κυκλοφορία του αρκεί να ικανοποιεί τις απαιτήσεις.

 

Ευχαριστώ.

 

lenovo s660 €115 απο www.to2c.com

πληρωμη paypal, αποστολη με ταχ/μειο σιγκαπουρης, παραλαβη σε 15-20 μερες

 

επισης υπαρχει και το νεο cubot s200 €85-87 απο coolicool.com και efox-shop που ομως δεν εχει δοκιμαστει αρκετα.

ηδη καποιοι εδω στο φορουμ το εχουν παραγγειλει και αναμενονται γνωμες απο πρωτο χερι συντομα.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Σε δίλημμά έχω μπει αυτές τις μέρες.

Έχω ήδη το g3 16gb αλλά θέλω να πάω σε κινητό με 3gb ram,φαγούρα για αλλαγή συσκευής μάλλον.

Τεσπα,οι επιλογές είναι 2.

G3 32gb

Z3

Μου αρέσει και το sony αλλά έχω φοβία πλέον με την sony.pixels,bleeding?αστοχία στην κατασκευή....δεν ξέρω.φοβάμαι μην πέσω στην περίπτωσή.

ΘΑ ήθελα γνώμες από κατόχους και των 2 συσκευών.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας παιδιά!!

 

Btw, αυτό με τους ενσωματωμένους υπότιτλους, δέν το ήξερα!!

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι να πάρω ένα νέο Android προς αντικατάσταση του s4 mini που εχω. Ο λόγος που θέλω να αλλάξω το s4 mini είναι η διάρκεια της μπαταρίας που ενώ καινουριο μου κρατούσε με αρκετή χρήση 1 ημέρα, πλέον αντέχει μερικές ώρες.

[..]

Γιατί δεν αγοράζεις 2-3 μπαταρίες απο το ebay με 10 ευρώ ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.

 

 

Εδώ αναφέρεται ως D6503. Έχει κάποια διαφορά που πρέπει να γνωρίζω;

 

http://www.computer4all.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=47430

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...