Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο αριθμός των πυρήνων από μόνος του δεν λέει τίποτα. Του g2 είναι πιο ψηλά χρονισμενος, ανάλυση έχει μεγαλύτερη, αυτονομία αποδεδειγμενη, ios και μάλλον πιο δυνατή κάρτα γραφικών.
Link to comment
Share on other sites

To 210 ειναι το max που ειπα καθως απο οσο εχω ψαξει κυριως 170-190 παιζει και δυστυχως απο το σκρουτζ που κοιταξα εγω μαζι με μεταφορικα κλπ βγαινει κοντα στα 250-260 καινουργιο.

 

Οσον αφορα τις αναβαθμισεις εφοσον εχει παρει Lollipop δεν με ενοχλει ιδιαιτερα μιας και μπορω να μεινω με αυτην και αν απογοητευω φανταζομαι οτι υπαρχει ενεργη κοινοτητα απο πισω για να στραφω σε καποια αλλη λυση ( cm πχ ).

 

Οποτε καταληγουμε G2, σας ευχαριστω και τους 2. :)

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφερει το dual sim τοτε το g2 ειναι πιο ολοκληρωμενο κινητο αλλα και αρκετα πιο ακριβο.Αλλιως προτιμησε το jiayu που ειναι πιο καινουργιο μοντελο και με καλυτερα χαρακτηριστικα απο το lenovo.
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_144806.html. Το είχαμε αναφέρει πρόσφατα και σε ένα άλλο θέμα για tablet... Δεν έχω προσωπική άποψη και δεν ξέρω και τι απαιτήσεις έχεις σε ποιότητα κατασκευής/μάρκα καθώς δεν αναφέρεις και το budget σου, ωστόσο για τα λεφτά του, φαίνεται πολύ καλή περίπτωση...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Μήτσοςπαπ, το ότι έτσι πιο καινούργιο ποσοστό σημαντικό και είναι καλό κινητό.Το Lenovo διάβαζα σε μια κριτική πελάτη ότι δεν δούλευε καλά.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Samsung Galaxy S2 εδώ και χρόνια το οποίο έχει γίνει ανυπόφορο.

 

Θα ήθελα κάτι όχι πολύ μεγάλο γύρω στις 5¨, να μην κολλάει να έχει καλή μπαταρία και να έχει αρκετά custom roms με την προοπτική ότι θα μπορείς να κάνεις upgrade όταν τελειώσει το support από την εταιρεία. Έχω βρει το lg g2 32gb από ebay κάτω από €200. Αξίζει ακόμα η αγορά του εν έτη 2015 ή πλέον θεωρείται παλιό; Αν όχι υπάρχουν ενναλακτικές προτάσεις; Ευχαριστώ

Edited by EverGreen13
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το g2 σου προτεινω σε αυτα τα λεφτα και με τις διαστασεις που ψαχνεις.Ειναι πολυ καλο κινητο σε ολους τους τομεις και με πολυ υποστηριξη απο devs για custom roms.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Samsung Galaxy S2 εδώ και χρόνια το οποίο έχει γίνει ανυπόφορο.

 

Θα ήθελα κάτι όχι πολύ μεγάλο γύρω στις 5¨, να μην κολλάει να έχει καλή μπαταρία και να έχει αρκετά custom roms με την προοπτική ότι θα μπορείς να κάνεις upgrade όταν τελειώσει το support από την εταιρεία. Έχω βρει το lg g2 32gb από ebay κάτω από €200. Αξίζει ακόμα η αγορά του εν έτη 2015 ή πλέον θεωρείται παλιό; Αν όχι υπάρχουν ενναλακτικές προτάσεις; Ευχαριστώ

Ανεβασε λιγο το budget για καινουργια g2(250€ το 16αρι και 270€ το 32αρι) και z1c(235€)

Και εγω το g2 σου προτεινω σε αυτα τα λεφτα και με τις διαστασεις που ψαχνεις.Ειναι πολυ καλο κινητο σε ολους τους τομεις και με πολυ υποστηριξη απο devs για custom roms.

Συμφωνω απολυτα,μπορει να δει και μεταχειρησμενα σε ελληνικα site για αγγελιες.

Μπορεις να δεις και το xperia z1 compact αν θες κατι μικρο σε διαστασεις.

Πολυ καλη επιλογη αλλα εχει υποστηρηξη σε customιες απο developers;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.

 

Δεν εχω απαιτηση για πολυ καλη ποιοτητα του εξωτερικου περιβληματος,καθως σιγουρα θα αγορασω και καλη θηκη για το tablet.

 

Εκανα ενα μικρο update.

Αυτο που δεν ξερω βασικα ειναι αν υπαρχουν καποιες μαρκες κινεζικες "επωνυμες" (οπως πχ huawei,zte κτλ..) για τα tablets..

Επισης υπαρχει περιπτωση να μπορει να γινει ενα android ή windows tablet dual boot η δεν αξιζει καν τον κοπο?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. Έχω τον ενδιασμο, είχα το lumia 1020 το έδωσα για να πάρω το meizu. Mx4 το οποίο πάει σφαίρα και έχει παρά πολύ καλή καμερα, το θέμα είναι ότι δεν έχει ois στην κάμερα και με δυσκολεύει στις νυχτερινές φωτο. Οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει να το δώσω για το 930 το οποίο έχει ois στην κάμερα η πιστεύεται ότι με λίγο εξάσκηση θα συνηθίσω να βγάζω ακούν τες φωτο?
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. θελω να αγορασω ενα κινητο .. μεχρι τωρα ημουν κατοχος android αλλα σκεφτομαι να το γυρισω σε iOS .. Αν θα παρω android θα παρω απο κινα μεχρι 200 ευρω το πολυ γιατι συνεχεια εξελισονται.. το θεμα ειναι οτι θελω να παρω το iPhone 5c .. Αξιζει τα 75 ευρω παραπανω? (πιστευω πως ναι :P ) .. για αγορα αλλου μοντελου (5s κλπ) δεν εχω τα χρηματα.. απτη μια και τα 275 ευρω ειναι πολλα αλλα λεω οτι αξιζει μονο και μονο για την σταθεροτητα και ομορφια του iOS.. τι λετε? αγορα android μεχρι 200 ευρω ή iPhone 5c 8gb (τα 8gb για μενα ειναι παρα πολλα)? :worry:

 

http://www.vickmall.com/original-lenovo-k3-note-k50-t5-5-5-1920x1080-fdd-lte-mtk6752-octa-core-smart-phone-android-5-0-2gb-ram-16gb-rom-13-0mp-camera-gps.html

για αυτο σκεφτομαι και κοστιζει 150 ευρω

εχει και ενα ακομα ποιο αγνωστης μαρκας το http://www.vickmall.com/ulefone-be-touch-4g-lte-mtk6752-octa-core-64bit-1-7ghz-3gb-ram-16gb-rom-android-5-0-smartphone-13-0mp-5-5-inch-hd-ips-ogs-screen.html στα 200 ευρω

ακουω αποψεις

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με τι αξιζει αλλα με το τι θες εσυ βασικα.Αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει να δωσεις 275 ευρω για κινητο με 8gb μνημη απο την οποια θα ειναι διαθεσιμα περιπου τα 5-6gb.Μπορει τωρα να λες οτι σου φτανει αλλα πιστεψε με γεμιζει γρηγορα.Στα 200 ευρω σε android παιρνεις καλυτερα κινητα οπως το meizu m1 note.
Link to comment
Share on other sites

το ios ομως σαν λειτουργικο δεν ειναι πολυ πιο optimised απο android ? σε διαφορα reviews ειδα πως ειναι πολυ καλο σαν ποιοτητα κατασκευης.. δεν ξερω..
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

το ios ομως σαν λειτουργικο δεν ειναι πολυ πιο optimised απο android ? σε διαφορα reviews ειδα πως ειναι πολυ καλο σαν ποιοτητα κατασκευης.. δεν ξερω..

 

και γιατι να μην παρεις android των 275 ευρω (καπου τοσο κανουν το galaxy alpha και το g2 32gb) τα οποια ειναι πολυ καλυτερα απο το 5c. Δε λεω καλο το optimisation του ios αλλα οπως και να το κανουμε οι επεξεργαστες των android ειναι πολυ καλυτεροι, εχουν μεγαλυτερη οθονη πολυ πιο υψηλης αναλυσης, καλυτερες καμερες και καποια απο αυτα σε αυτα τα λεφτα (oπως το alpha ) εχουν ανωτερη ποιοτητα κατασκευης ενω αλλα εχουν πολυ καλυτερη μπαταρια (οπως το g2)

Link to comment
Share on other sites

Από την μία θες να πάρεις με 200 Android γιατί εξελίσσονται και από την άλλη δίνεις 280 για το 5αρι το c με το παλιό hw που @@@ υποστήριξη θα έχει στο μέλλον αν κρίνουμε τα παλιά iPhone και μαλιστα με τα 8 συνολικά gb.

 

 

Πάρε το 5c.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!

 

εαν δεν καταφερω για το g2 ισως παραγγειλω καποια απο elephone p6000 ή το p7000 (εαν το βρω οικονομικο)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά όπως αναφέρομαι και στο θέμα ενδιαφέρομαι για κινητό με πολύ καλή κάμερα και μπαταρία πάνω ααπό όλα με 300€ από σκρουτζ η Bestprice πάντα μιλάμε με το πολυ 330.. Έχω δει το LG G3 32GB το οποίο με ψήνει πολύ και λόγο του 3GB Ram για καλύτερο multitasking αλλά μαρεσει και σαν κινητό δεν ξέρω τίποτα άλλο από αυτό καλο! Επίσης έχω δει τα galaxy alpha αλλά ξενερωνω και μόνο στην ιδέα ότι με μια αναβάθμιση αρχίζει το πέταγμα στο τοίχο (βλέπε S4 με Lollipop)!! Εννοείται ότι δεν το θέλω μόνο για κάμερα ααλλά και για ίντερνετ Facebook instagram κτλ... Παιχνίδια ελάχιστα παίζω αλλά δεν θα με χάλαγε αν είχα χώρο για ένα καλό game!! Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό άλλο ευπρόσδεκτο!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...