Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά βρήκα ένα μεταχειρισμένο lg g2 D802 6 μηνων άρα ακόμα έχει εγγύηση να το αγοράσω σε πολυ καλή τιμή. Ακόμα δεν το έχω δει και θα ήθελα να μου πείτε τι ελεγχους να του κάνω για να δώ ότι είναι οκαυ λειτουργικό και χωρις προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για καλο GPS πας σε qualcomm επεξεργαστή. Αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω πας σε Xiaomi Mi3 http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi3-16gb (στα 210 ευρώ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλη περίπτωση που υποστηρίζει και 4G είναι το ZTE V5 Max http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-zte-v5-max ωστόσο έρχετε με αρκετέςς Κινέζικες εφαρμογές και ίσως χρειάζεται root κτλ...

 

γιατι οι νέοι mediatek (πχ mt6752) μια χαρα gps έχουν. Δεν ειναι σαν τους παλίους mediatek 6589

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...Έχω επιδότηση από Cosmote 360 ευρώ. Τι θα μου προτείνατε για αγορά αποκλειστικά και μόνο από cosmote και Γερμανό; Σε αυτά τα λεφτά;
Link to comment
Share on other sites

γιατι οι νέοι mediatek (πχ mt6752) μια χαρα gps έχουν. Δεν ειναι σαν τους παλίους mediatek 6589

 

και ο παλιός 6595 κάτι παραπάνω απο μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

το καλο ή κακο gps δεν εχει να κανει μονο με τον επεξεργαστη.

ειναι και θεμα κεραιας και αλλων παραγοντων. εχει mediatek που εχουν μια χαρα gps.

γενικα εξαρταται απο την υλοποιηση του κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο

απλά έψαχνα ένα τηλέφωνο με χαμηλό sar για να το χρησιμοποιώ όταν θα υπάρχει ένα βρεφάκι δίπλα

δεν είναι κυρίως κινητό γι αυτό δεν σκεφτόμουν κάτι συγκεκριμένο

 

καλύτερο βέβαια θα ήταν να μην υπάρχει καθόλου κινητό δίπλα σε μωρό αλλά λόγω δουλειάς δε μπορώ να το αποφύγω

 

το l90 που μου προτείνατε είναι νομίζω η μοναδική επιλογή, μιας και σε τόσο χαμηλή τιμή δεν υπάρχουν vfm πολλά να επιλέξουμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...Έχω επιδότηση από Cosmote 360 ευρώ. Τι θα μου προτείνατε για αγορά αποκλειστικά και μόνο από cosmote και Γερμανό; Σε αυτά τα λεφτά;

 

τιποτα κοψε την επιδοτηση συσκευης για να μειωθει το παγιο οι τιμες τους ειναι πραγματικα απο αλλον πλανητη

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν στη θεση σου πριν 2 μηνες, ψαχνοντας για 2η συσκευη. Αλλα αντι για το l90 πηρα το l9ii. Προηγουμενο μοντελο κι ομως καλυτερο κινητο! Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Μοντέλα xiaomi, oppo, OnePlus, HTC, όχι Sony θα σου έλεγα λόγο κακής κατασκευής
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

ok, σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις άλλωστε για αυτό είναι το forum.

άρα λέτε το jiayu είναι μία τίμια και αξιόπιστη επιλογή έτσι? διαβάζω που και που και το δικό του θέμα και δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό με το advance ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/jiayu-s3

http://www.vickmall.com/meizu-m1-note

 

Δεν πάει παραπάνω παιδιά. Μέχρι 185ε μπορώ να δώσω...

 

Αυτό που ψάχνω στη συσκευή είναι έχει καλή κατασκευή, να είναι τούμπανο σε επιδόσεις για τα λεφτά του, να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα και να μην έχει (hardware) προβλήματα/ελαττώματα. Δεν με ενοχλεί αν έχει θεματάκια με την ΡΟΜ εφόσον είναι δυνατόν να λυθούν στο μέλλον με κάποιο update.

 

Έχω διαβάσει και τα δυο θέματα των κινητών και έχω καταλήξει με σιγουριά πως το Meizu είναι (ελαφρώς; ) ανώτερο κινητό απο το Jiayu σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες. Το θέμα όμως για μένα είναι αν στην ίδια τιμή αξίζει να να προτιμήσω το Jiayu λόγω της μεγαλύτερης μνήμης και του έξτρα χώρου που μπορεί να έχει μιας και δέχεται SD κάρτα σε αντίθεση με το Meizu που απλά πρέπει να την βγάλεις με τα 16gb της εσωτερικής μνήμης του. Ξέρω πως υπάρχει και η έκδοση με 32gb αλλά όπως είπα και στην αρχή δεν με παίρνει άλλο...

 

Δεκτές και άλλες προτάσεις στην ίδια τιμή φυσικά. Το Lenovo K3 note αν και είναι ελκυστικό, έχει μάπα οθόνη σε σχέση με άλλα κινητά της κατηγορίας του και ειδικά σε σχέση με τα παραπάνω. Το elephone p7000 που θα βγει σε λίγες ημέρες έχω την εντύπωση πως θα έχει την χειρότερη κάμερα απο τα 4 αν και σαν κατασκευή είναι μακράν το ομορφότερο.

 

Για να βοηθήσω περισσότερο πρέπει να πω πως είμαι υπερευχαριστημένος κάτοχος του δημοφιλές Coolpad F1. Το κινητό το βρήκα άρτιο ως προς την κατασκευή του, τούμπανο για τα λεφτά του και δεν άλλαξα άλλη ΡΟΜ απο την πρώτη φορά που το φλάσαρα μιας και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα τους τελευταίους 4-5 μήνες που το έχω. Θα μου πείτε αν είμαι τόσο ευχαριστημένος γιατί να μην πάρω πάλι το ίδιο (το έδωσα στον αδερφό μου το τωρινό); Γιατί απλώς βρήκα την κάμερα του μέτρια (όχι άθλια) και έχω πια την δυνατότητα να δώσω κάτι παραπάνω έτσι ώστε να αποκτήσω μια ανώτερη συσκευή σε όλα της.

 

Περιμένω απόψεις..

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν και νέα εγγραφή σε αυτό το forum έχω παρακολουθήσει πολλά θέματα και πολλά από αυτά με βοήθησαν σε αγορές μου αλλά και με ενημέρωσαν. Σαν άνθρωπος όμως και εγώ έχω έρθει αντιμέτωπος με μια πολύ δύσκολη επιλογή. Ψάχνω smartphone με τιμή κάτω από 140€. Ας είναι κινέζικο (έχω ήδη ένα Ulefone Be X) ας είναι ότι θέλει. Απλά θέλω να είναι νέο μοντέλο 2015, να υποστηρίζει πρόσφατες τεχνολογίες (αν δεν έχει NFC δεν πειράζει αλλά θα προτιμούσα να είχε) και όσο γίνεται πιο VFM.

 

Εγώ έχω δει αυτά που μου άρεσαν:

Ulefone Be Pro

Kingzone N3 Plus

Mlais M52 Red Note

Και κάποια άλλα.

Σε αυτό το site αναφέρουν το king σαν καλύτερο αλλά δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα review.

http://www.kimovil.com/en/compare/elephone-p3000s,kingzone-n3-plus,mlais-m52-red-note,ulefone-be-pro

 

ΥΓ: Αν υπάρχουν και coupons για καταστήματα ας αναφερθούν. Επίσης δυστυχώς είναι ταβάνι τα 140.

Edited by Nick64
Πρόσθετο Link
Link to comment
Share on other sites

Όπως ο τίτλος. Θέλω ένα smartphone dual sim 4G με 150 ευρώ πάνω κάτω. Κοιτούσα το Xiaomi Redmi 2 με τα 2 GB RAM όμως δεν είμαι και τόσο σίγουρος... (Ο λόγος είναι ότι είμαι κάτοχος του XIaomi Mi4 LTE και ενώ το κινητό "φυσάει" σαν Smartphone έχει τα προβληματάκια του σαν τηλέφωνο. Δεν έχει καλό σήμα και ούτε ακούω, ούτε με ακούνε και τόσο καλά όταν μιλάω. Όχι μόνο λόγω σήματος, αλλά και λόγω ακουστικού και μικροφώνου. Κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ καλό, πολύ γρήγορο και δεν κολλάει με τίποτα). Αυτά για το MI4. Και φοβάμαι μην έχω τα ίδια προβλήματα και με το Redmi 2.

Τι μου προτείνετε?

Για το Motorola Moto G 4G τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καταλήξει σε αυτά τα 2 που ανέφερες, εγώ στο Meizu θα πήγαινα... Δε λέω καλή συσκευή λογικά είναι και το S3, τούμπανο και έχει τα + που ανέφερες, απλά εγώ θα προτιμούσα το Meizu λόγω κυρίως εταιρείας, ποιότητας κατασκευής και πιθανολογώ υποστήριξης... Με 2 Gb Ram αν δεν ανοίγεις καμιά 30άρια εφαρμογές μια χαρά θα είσαι και τα 16 Gb αρκούν για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον ως αποθηκευτικός χώρος... Κάποια samples που έχω δει από την κάμερα του Meizu εδώ μέσα είναι εξαιρετικά, από το Jiayu δεν έχω δει και ίσως είναι εξίσου καλές... Όπως και να έχει πιστεύω μια χαρά συσκευές για τα χρήματά τους είναι και όποια και να πάρεις θα την ευχαριστηθείς... :)
Link to comment
Share on other sites

p7000 (pioneer) $160/€150 κι ας ειναι αδοκιμαστο :D

 

Τέλειο φαίνεται φίλε! Πανέμορφο και από specs τούμπανο... Για να δούμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις το Kingzone, εχει ψευτικα battery specs συμφωνα με το gizchina και partitioned storage. To kimovil ειναι καλο site για να συγκρινεις αρχικα με βαση τα specs, αλλα δεν αντικαθιστα τα σωστα reviews. Το Mlais φαινεται η καλυτερη επιλογη, ειναι και φθηνο. Αν δεν βιαζεσαι και μπορεις να αυξησεις λιγο το budget σου, δες και το Ecoo Aurora.

 

http://www.gizchina.com/2015/04/10/mlais-m52-review/

http://www.geekbuying.com/item/Mlais-M52-Red-Note-64-Bit-4G-LTE-5-5inch-MTK6752-Octa-Core-1-7-GHz-Android-4-4-2GB-16GB-Smartphone-13-0MP-HD-OTG---Black-342557.html

 

http://www.focalprice.com/MH1210L/ECOO_E04_5.5_4G_Smartphone_IPS_1920x1080_Android_5.0_MTK6752_Octa_core_1.7GHz.html?SSAID=986533

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι είδα θα περιμένω να δω για το P7000. Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό και είναι πιο φθηνό από το Ecoo E4.

Το Mlais είδα ότι δεν έχει πολύ καλή κάμερα και αυτό είναι ένα μείον.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι είδα θα περιμένω να δω για το P7000. Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό και είναι πιο φθηνό από το Ecoo E4.

Το Mlais είδα ότι δεν έχει πολύ καλή κάμερα και αυτό είναι ένα μείον.

 

To μεγαλο + του Elephone ειναι η απιστευτη τιμη του, εφοσον το κανεις pre-order 25 απριλιου. Σκεψου λοιπον αν θελεις να ρισκαρεις λιγο να το προπαραγγειλεις. Ποσο προβληματικο μπορει να ειναι ομως, προκειται για την ναυαρχιδα τους.

 

http://www.gizchina.com/2015/04/15/breaking-elephone-p7000-will-cost-only-159-99-in-limited-flash-sale-on-25th-april/

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι είδα θα περιμένω να δω για το P7000. Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό και είναι πιο φθηνό από το Ecoo E4.

 

Nομίζω ότι και το Εcoo, Εlephone είναι ουσιαστικά... Γενικά πάντως αν αυτές οι συσκευές αποδειχθούν απροβλημάτιστες, με δεδομένες τις τιμές τους, νομίζω θα παίζουν χωρίς αντίπαλο... Το P7000 εκτός των άλλων είναι και πανέμορφο... Μακάρι να βγουν κομπλέ, χωρίς προβλήματα... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρίσκο η προπαραγγελία αλλά ακόμα και να μην βγει τόσο καλό θα είναι για μικρότερο αδερφό που παίρνει πρώτη φορά smartphone επομένως δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αν αντέξει 2-3 χρονάκια και είμαι καλυμμένος. Το Ecoo από ότι είδα είναι σαν το Elephone τουλάχιστον ως προς τα specs και έχει πάρει αρκετά καλές κριτικές. Θα δούμε το Σάββατο. Ελπίζω να βγει και κανένα early review.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ρίσκο η προπαραγγελία αλλά ακόμα και να μην βγει τόσο καλό θα είναι για μικρότερο αδερφό που παίρνει πρώτη φορά smartphone επομένως δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αν αντέξει 2-3 χρονάκια και είμαι καλυμμένος. Το Ecoo από ότι είδα είναι σαν το Elephone τουλάχιστον ως προς τα specs και έχει πάρει αρκετά καλές κριτικές. Θα δούμε το Σάββατο. Ελπίζω να βγει και κανένα early review.

 

To gizchina ετοιμαζει review του ecoo.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...