Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέρα απο το να πετατε απλα μοντέλα κινητών καποια τεκμηρίωση δεν παιζει; (no offence)

πχ το ζτε που αναφέρω το ζαχαρωνω γιατί θεωρώ οτι θα με βολεψει στο χερι και έχει πανέμορφο ντιζάιν + του οτι είναι αρκετά vfm + οτι έχει μπολικες επιλογές απο ρομ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πέρα απο το να πετατε απλα μοντέλα κινητών καποια τεκμηρίωση δεν παιζει; (no offence)

πχ το ζτε που αναφέρω το ζαχαρωνω γιατί θεωρώ οτι θα με βολεψει στο χερι και έχει πανέμορφο ντιζάιν + του οτι είναι αρκετά vfm + οτι έχει μπολικες επιλογές απο ρομ

 

Αν ασχολείσαι με ROMs να έχει αρκετή ποικιλία. Στο χέρι βολεύει επίσης, ενώ και σε ισχύ για τα χρήματά του είναι καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις εαν υποατηριζει αρχεια της μορφης apk?...και επισης αν υπαρχει καποιο προβλημα με το playstore γενικα στα κινεζικα?

 

Μια χαρά είναι με apk και Play Store απλά κάποια τμήματα του μενού UI είναι ξεχασμένα στα κινέζικα σε ορισμένες περιπτώσεις. Μην ανησυχησεις δηλαδή, τίποτα το ενοχλητικο :p

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα,

 

Μήπως γνωρίζετε on-line καταστήματα για αγορά smartphone μέσω ενδοκοινοτικής συναλλαγής?

 

Όπως για παράδειγμα το http://www.e-mac.eu που είναι για αγορά mac.

 

Ας το εξηγήσω: Όταν κάποιος έχει επαγγλεματικό ΑΦΜ και συναλλάσσεται με εταιρείες που εδρεύουν στο εξωτερικό (Ευρωπαϊκή Ένωση), τότε, προκειμένου να κόψει νόμιμα παρασταστικά για τις συναλλαγές αυτές, ενημερώνει την εφορία, και έτσι στο ΑΦΜ του "ενεργοποιούνται" οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

 

Αυτή η διαδικασία είναι ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ, την ξέρουν οι λογιστές, και διαρκεί 10 λεπτά στην εφορία (και πολύ λέω...).

Το πλεονέκτημα? Αγόρασα Macbook από το e-mac.eu ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΠΑ. Ναι ναι, καλά ακούσατε, το e-mac.eu μας τιμολόγισε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ-ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ, χωρίς να χρεώσει (άρα χωρίς να πληρώσω) ΦΠΑ.

 

Το τιμολόγιό τους ανέγραφε ΜΟΝΟ την καθαρή αξία. Ψάχνω λοιπόν να αγοράσω και smartphone με τον τρόπο αυτό, αλλά δεν ξέρω on-line shops ....

 

Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αρκετά χρόνια χρήστης android και τον τελευταίο 1.5 χρόνο χρήστης Sony Xperia M, σκέφτομαι να κάνω τη διαφορά και να μεταβώ σε WP. Η αλήθεια είναι πως τα βαρέθηκα λίγο τα android και κουράστηκα με τα λαγκαρίσματα που τρώνε κατά καιρούς, παρ' όλο που το Μ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το budget μου φτάνει μέχρι 200 ευρώ και έχω βάλει στο μάτι το Lumia 830, σχεδόν το έχω ερωτευτεί :p

Βλέποντας τη χρήση που κάνω στο Μ τον τελευταίο χρόνο καταλήγω πως είμαι κάτι λιγότερο από midrange χρήστης. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι λίγες, δεν παίζω πολλά παιχνίδια και κάπως έτσι κατέληξα πως χρειάζομαι ένα κινητό για λίγο σερφάρισμα, λίγο messenger/skype/viber και που να έχει πολύ καλή φωτογραφική.

Τι λέτε λοιπόν; Αξίζει η μετάβαση; Θα δυσκολευτώ να τα συνηθίσω, μιας και δεν τα έχω ξανά χρησιμοποιήσει; Τα σχόλια των περισσότερων χρηστών που έκαναν τη μετάβαση είναι θετικά και επιμένουν πως δεν θα γύριζαν πίσω σε iOS ή Android και αυτό μου δίνει ένα παραπάνω κίνητρο. Θα ήθελα και τη γνώμη χρηστών που χρησιμοποιούν το 830 σχετικά με το αν αξίζει ή όχι σαν κινητό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανεύκολα τα Windows Phone. Απλά εύκολα να τα μάθεις ακόμα και μεγάλοι σε ηλικία τα μαθαίνουν εύκολα χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι οτι έχουν ελλείψεις σε εφαρμογές και μικρή ποικιλία. Αν αυτό δε σε πειράζει τότε προχωράς :)
Link to comment
Share on other sites

Θέμα δυσκολιας στην προσαρμογη δεν τιθεται... Ποσο μαλλον για καποιον που εχει χρονια smartphone, οπως εσυ... Απο εκει και περα το βασικο θεμα ειναι να εχεις καταλαβει τι απαιτησεις εχεις απο ενα smartphone... Μπορεις απλα να δεις τι εφαρμογες χρησιμοποιεις τωρα και να δεις στο store των WP αν υπαρχουν ιδιες/αντιστοιχες... Για τις αναγκες του μεσου χρηστη σιγουρα υπαρχουν... Επομενως δε βλεπω λογο να μη μεινεις ικανοποιημενος. :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα...

 

ψηνομαι κι εγω να το γυρισω σε Windows τηλεφωνο και μιας και ειδα αυτο το θεμα ασ ρωτησω κι εγω...

 

η χρηση που κανω ειναι η εξης:

 

τηλεφωνο

καμερα

browsing

youtube

μουσικη στο τρεξιμο

 

Σκεφτομαι να παρω το LUMIA 930...εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα...

 

ψηνομαι κι εγω να το γυρισω σε Windows τηλεφωνο και μιας και ειδα αυτο το θεμα ασ ρωτησω κι εγω...

 

η χρηση που κανω ειναι η εξης:

 

τηλεφωνο

καμερα

browsing

youtube

μουσικη στο τρεξιμο

 

Σκεφτομαι να παρω το LUMIA 930...εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο καλυτερο?

 

To 930 απ' όσο έχω δεί εδώ, εκτός του ότι είναι κομπλέ, έχει και εξαιρετική κάμερα... Στα υπόλοιπα που λες, είναι προφανές ότι σε καλύπτει... Οπότε νομίζω μια χαρά επιλογή είναι... :)

 

Και εγώ btw παιδιά όταν είναι για νέα συσκευή, είμαι σίγουρα για switch από Android... Είτε Windows, είτε BB OS (ανάλογα το budget που θα διαθέσω)... :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα...

 

ψηνομαι κι εγω να το γυρισω σε Windows τηλεφωνο και μιας και ειδα αυτο το θεμα ασ ρωτησω κι εγω...

 

η χρηση που κανω ειναι η εξης:

 

τηλεφωνο

καμερα

browsing

youtube

μουσικη στο τρεξιμο

 

Σκεφτομαι να παρω το LUMIA 930...εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο καλυτερο?

 

Youtube app βγήκε για Windows ή όχι ακόμα; :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

JIAYU G4S-4.7 ιντσες,2GB RAM,3000mAh.

οτι πρεπει για την περιπτωση σου..

 

+1000 τόσο για την εταιρία και το support από την κοινότητα όσο και για τα τεχνικά χαρακτηριστικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά YouTube apps εδώ και παρα πολύ καιρό φίλε μου. Όπως επίσης και επίσημο app...

 

Η μετάβαση σε WP αξίζει. Δεν θα σε απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύς λόγος γίνεται για τις κάμερες που είναι εξοπλισμένα τα κινητά ... και επειδή πολλοί από εμάς, ΔΕΝ θέλουμε ξεχωριστή φωτογραφική, αλλά πολύ καλή κάμερα στο κινητό που κουβαλάμε! ας γράψουμε παρακάτω τις εμπειρίες μας και τι θεωρούμε καλύτερο, έχοντας πάντα υπόψιν την κατηγορία χρημάτων! Aπόψεις για Android, iPhones & WP!

 

Προσωπικά έχω ένα Ζenfone 5 LTE και η κάμερα του (8mp) είναι μέτρια. Σε σύγκριση με Moto G 2nd gen, που είναι πάνω κάτω στα ίδια χρήματα , το Moto G έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες. Σε σύγκριση με το S3 Neo είναι στα ίδια επίπεδα, με λίγο χείροτερο φωτισμό.

 

Περιμένω με αγωνία να δω το Zenfone 2 που στα 300€ και κάτω αναμένεται να κάνει θραύση. Τι λέτε; Το 1+1 πως τα πάει που είναι σε αυτά τα χρήματα και επίσης το Lumia 930;

 

Στην κατηγορία του no budget, το iPhone 6 κατέχει τα πρωτία; Έβλεπα σε ένα review ότι βάζει κάτω το One M9, σε καταστάσεις χαμηλού φωτισμού. Το S6 τι λέει;

Edited by deNordic
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

 

Ο πατερας μου θελει κινητο με οριο μεχρι 160 απο σκρουτζομαγαζα . Εχω ξεχωρισει το moto e 2nd generation αλλα δεν εχω βρει πολλες κριτικες γι αυτο ... Ξερετε κατι ή εχετε να προτεινετε καποιο αλλο μοντελο ??

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Lg l bello,Lg spirit,Samsung s3 neo(2€ πανω η ελαχιστη τιμη)

S4 mini(3-4€ η ελαχιστη τιμη).Επισης sony xperia e4.Μπορεις να παρεις και καποιο Lenovo απο ελλαδα,a328 και a536 ειναι γυρω στα 150.Στον γερμανο εχει και το αξιολογο Kazam Thunder 345L(η εταιρεια ειναι βρετανικη απο πρωην στελεχη της HTC).

Αμα θελεις WP δες και καποιο lumia.Προτεινω το 535 αλλα να ξερεις οτι η αφη στην οθονη εχει θεματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα κοιταω πιο πολυ κινητα με 64 bit socs με την προοπτικη του μελλονοτος , γθ αυτο και το moto e 2nd gen,αλλα δυστυχως σε αυτην την τιμη δεν βρισκω και πολλα ( ισως το htc desire 510 αλλα δεν εχω διαβασει και πολυ καλες κριτικες γι αυτο )
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα κοιταω πιο πολυ κινητα με 64 bit socs με την προοπτικη του μελλονοτος , γθ αυτο και το moto e 2nd gen,αλλα δυστυχως σε αυτην την τιμη δεν βρισκω και πολλα ( ισως το htc desire 510 αλλα δεν εχω διαβασει και πολυ καλες κριτικες γι αυτο )

 

Eπειδή απ' ότι κατάλαβα από το πρώτο post κλείνεις ήδη προς το Moto G (και οχι το E όπως γράφεις), απλά θες κριτικές και απόψεις για αυτό, να ξέρεις ότι όσοι το έχουν και εδώ και γενικά λένε τα καλύτερα και θεωρείται εξαιρετική περίπτωση VFM... Οπότε μην το φοβάσαι καθόλου, είναι πολύ καλή επιλογή στα χρήματα αυτά (καλή ποιότητα κατασκευής - pure Android), εφόσον πάντα μιλάμε αυστηρά για Android... :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου,τωρα ξεκιναει ολο αυτο.Του χρονου θα εχει καλυτερες συσκευες. Αμα θες τοσο πολυ 64bit πανε στο Galaxy a3 στα 230€. Αλλη λυση ειναι να παρεις απο κινα(20-30 μερες θα περιμενεις να ερθει,σε περιπτωση που παθει τιποτα θα το στειλεις πισω και θα το παρεις σε κανα 2μηνο.Θα χρειαστει να το πειραξεις για να εχεις ελληνικα κλπ.)

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου,τωρα ξεκιναει ολο αυτο.Του χρονου θα εχει καλυτερες συσκευες. Αμα θες τοσο πολυ 64bit πανε στο Galaxy a3 στα 230€. Αλλη λυση ειναι να παρεις απο κινα(20-30 μερες θα περιμενεις να ερθει,σε περιπτωση που παθει τιποτα θα το στειλεις πισω και θα το παρεις σε κανα 2μηνο.Θα χρειαστει να το πειραξεις για να εχεις ελληνικα κλπ.)

 

Σίγουρα του χρόνου θα έχουμε καλύτερες συσκευές, αυτό είναι δεδομένο και btw δε χρειάζεται να πειράξει κάτι σε Κινέζικα για να έχει Ελληνικά... Ωστόσο αν θέλει να δώσει μέχρι 160 αυστηρά για Android και έχει ξεχωρίσει το Moto G, μια χαρά συσκευή είναι και σίγουρα θα μείνει ικανοποιημένος, όπως σχεδόν όλοι όσοι το έχουν (έχοντας βέβαια στο μυαλό του ότι μιλάμε για συσκευή των 160 με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό)...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...