Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UP.

Πήγα σήμερα στο Γερμανό και τα είδα από κοντά. To Sony το περίμενα καλύτερο. Μπορώ να πω ότι με ψιλοαπογοήτευσε.

Το 535 από την άλλη μου φάνηκε πιο τίμιο. Μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε αυτό.

 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής και εγώ Windows θα προτιμούσα... Ωστόσο πρόσεχε το 535, γιατί στο thread του εδώ αλλά και γενικά αναφέρονται διάφορα προβλήματα, με κυριότερο αυτό με το touch της οθόνης, τα οποία δεν ξέρω αν έχουν διορθωθεί σε νέες παρτίδες συσκευών... Όπως και να έχει ψάξτο λίγο με το συγκεκριμένο τηλέφωνο γιατί ακούγονται διάφορα... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας!

 

Παρακαλω τα φωτα σας για τα 2 αυτα ταμπλετ

1) http://www.e-shop.gr/tablet-innovator-t1144-101-quad-core-14ghz-16gb-bt-android-44-black-p-PER.903127

2) http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-ideatab-a7600-h-a10-70-101-quad-core-16gb-3g-wifi-bt-gps-android-42-blue-p-PER.910272

 

Αξίζει το δεύτερο τα 80 ευρώ παραπανω πιστευετε; :confused:

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο αν σε βολευει, ειναι οικονομικοτερο

http://www.e-shop.gr/tablet-innovator-t1144-101-quad-core-14ghz-16gb-bt-android-44-black-p-PER.903127

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλή επιλογή αλλά εχω βρει στη wind(επειδή από εκεί θα πάρω με επιδότηση) το lenovo p70 στα 300€ αλλά έλεγα μήπως υπάρχει καποια καλύτερη επιλόγή με snapdragon. Αν γνωρίζεις κιολας θα ήθελα να μου απαντήσεις στην εξής ερώτηση: είναι ο mtk6752 η ο mtk6592 πιο καινούριος. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων και σύγνώμη που παρέλειψα να διευκρινήσω οτι είχα δει αυτό το lenovo.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλή επιλογή αλλά εχω βρει στη wind(επειδή από εκεί θα πάρω με επιδότηση) το lenovo p70 στα 300€ αλλά έλεγα μήπως υπάρχει καποια καλύτερη επιλόγή με snapdragon. Αν γνωρίζεις κιολας θα ήθελα να μου απαντήσεις στην εξής ερώτηση: είναι ο mtk6752 η ο mtk6592 πιο καινούριος. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων και σύγνώμη που παρέλειψα να διευκρινήσω οτι είχα δει αυτό το lenovo.

 

ο 6752 είναι ο καινούργιος,επίσης είναι και 64bit

Link to comment
Share on other sites

Microsoft Lumia 535,τελειο σε ολα εκτος απο το γνωστο θεμα με το Touch το οποιο οταν χρησιμοποιεις 2 δαχτυλα και παραπανω,πατιεται οτι να ναι.Βεβαια η Microsoft εδωσε update (3-4 περιπου) για την βελτιωση της.Τα update περιοριζουν το προβλημα,γινεται καλυτερη η κατασταση αλλα και παλι ειναι αισθητο σε ελαχιστο βαθμο κατα την γνωμη μου.Μια φιλη μου που το πηρε δουλευε αρκετα καλα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να αγορασω κινητο και ειμαι αναμεσα στο Sony Xperia T3 και στο MLS iQTalk S8. το MLS εχει καλυτερο επεξεργαστη καλυτερη καμερα και περισσοτερη ελευθερη μνημη αλλα ειναι MLS και φοβαμαι. εσεις τι γνωμη εχεται?
Link to comment
Share on other sites

το lg g3s δεν το ειχα σκεφτει!αρα ακομη μια καλη επιλογη!το samsung δεν βλεπω να εχει τυχη!στο htc με χαλαει λιγο η αναλυση οθονης αλλα ειναι ομορφο!αλλα δεν ειναι και δοκιμασμενο ακομη.το moto g ειχα σαν πρωτη επιλογη εγω παντως
Link to comment
Share on other sites

Microsoft Lumia 535,τελειο σε ολα εκτος απο το γνωστο θεμα με το Touch το οποιο οταν χρησιμοποιεις 2 δαχτυλα και παραπανω,πατιεται οτι να ναι.Βεβαια η Microsoft εδωσε update (3-4 περιπου) για την βελτιωση της.Τα update περιοριζουν το προβλημα,γινεται καλυτερη η κατασταση αλλα και παλι ειναι αισθητο σε ελαχιστο βαθμο κατα την γνωμη μου.Μια φιλη μου που το πηρε δουλευε αρκετα καλα.

 

Το Lumia 535 θα ήταν ιδανική περίπτωση σε αυτή την κατηγορία τιμής (και οχι μόνο), ωστόσο τα ουκ ολίγα θέματα που έχουν αναφερθεί, είναι αποτρεπτικά για πολλούς στην επιλογή της συσκευής... Όταν αγοράζεις κάτι δεν το θες ούτε καν ως ιδέα ότι ενδεχομένως χρειαστεί τις πρώτες μέρες να το πας σε service (έστω και αν σχεδόν όλα λύνονται με updates και έστω και αν υπάρχει ακόμα η ελπίδα/πιθανότητα η MS να ασχοληθεί σοβαρότερα με το ζήτημα)... Σα συσκευή πάντως είναι εξαιρετική και πραγματικά κρίμα που εμφάνισε αυτά τα προβλήματα, γιατί θα ήταν από τα εξαιρετικότερα value for money... :)

Link to comment
Share on other sites

Motorola moto E και είσαι κομπλέ. Ή αλλιώς περιμένεις καμιά 10αρια μέρες και χτυπάς το lumia 640. ;-)

 

To 640 θα παίξει αρχικά από 180 μίνιμουμ και πάνω... 179 το έχει προπαραγγελία το Γαλλικό Άμαζον... Τώρα πόσο γρήγορα θα πέσει η τιμή του στα σκρουτζομάγαζα, είναι άλλο θέμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Θα ηθελα τη βοηθεια σας για να επιλεξω smartphone στα 450-600 ευρω. Η αληθεια ειναι οτι εχω μια 'αγαπη' στη samsung, αλλα καθε προταση ειναι σημαντικη και θα με βοηθησει. Επισης, αν πιστευετε οτι καποιο κινητο αξιζει και τωρα ειναι πιο ακριβο, μπορω να περιμενω 2-3 μηνες να πεσει η τιμη του! Σας ευχαριστω! :) :)
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να θέσω ένα ακόμα ερώτημα καθώς βρίσκομαι σε δίλημμα. Να προτιμήσω το lenovo p70 το οποίο ειναι 4g αλλά θα έρθει σε λίγο καιρό στην ελλάδα και δεν υπάρχει ακόμα root/cwm/custom rom και δεν ξέρω και αν θα υπάρξει (επειδή οτι και να πάρω θέλω να το πειράξω σιγουρα) ή το huawei p750 που εχει οδηγό για root αν δεν κάνω λάθος(βεβαιωθείτε κιολας) αλλά δεν έχει 4g και γιατί;
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να θέσω ένα ακόμα ερώτημα καθώς βρίσκομαι σε δίλημμα. Να προτιμήσω το lenovo p70 το οποίο ειναι 4g αλλά θα έρθει σε λίγο καιρό στην ελλάδα και δεν υπάρχει ακόμα root/cwm/custom rom και δεν ξέρω και αν θα υπάρξει (επειδή οτι και να πάρω θέλω να το πειράξω σιγουρα) ή το huawei p750 που εχει οδηγό για root αν δεν κάνω λάθος(βεβαιωθείτε κιολας) αλλά δεν έχει 4g και γιατί;

 

μια χαρα εχει recovery, περνιέται απο flashtool μαλιστα........ και απο εκεί περνάς και superuser και οτι άλλο θες.......... για custum rom το ξεχνάς......... καθος mtk δεν δίνει source code

 

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=643653

Link to comment
Share on other sites

To 640 θα παίξει αρχικά από 180 μίνιμουμ και πάνω... 179 το έχει προπαραγγελία το Γαλλικό Άμαζον... Τώρα πόσο γρήγορα θα πέσει η τιμή του στα σκρουτζομάγαζα, είναι άλλο θέμα... ;)

 

Noμίζω ότι αυτή η τιμή θα παίξει για το 640XL.

Το απλό 640 θα είναι γύρω στα 130 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι αυτή η τιμή θα παίξει για το 640XL.

Το απλό 640 θα είναι γύρω στα 130 ευρώ.

 

Oι τιμές που βλέπω εγώ να παίζουν αυτή τη στιγμή είναι ~180 για το απλό και ~260 για το XL... Τώρα τι να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη σας θα με βοηθήσει στην επιλογη μου ....το lenovo ειναι πολυ φθηνότερο και δεν βλεπω καμια χαοτικη διαφορα στα χαρακτηρηστικα ... :wacko: :!:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι υπέραρκετές η διαφορές τους για να δικαιολογήσει τη διαφορά στην τιμή.

 

Το Meizu υπερτερεί σε:

-Πιο "φρέσκο"

-Καλύτερο επεξεργαστή

-Καλύτερη κάρτα γραφικών

-Μεγαλύτερη οθόνη

-Φοράει Corning Gorilla Glass 3 - Flyme 4.0 για προστασία οθόνης

-Καλύτερη ανάλυση (περισσότερα ppi)

-Είναι Dual sim

-Καλύτερη μπαταρία

-Καλύτερες κάμερες

-Και άλλα που ίσως μου διαφεύγουν (ποιότητα κατασκευής? κτλ.)

 

Το Lenovo όμως έχει 2 σημαντικά πλεονεκτήματα

-Παίρνει microSD

-Έχει ράδιο

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου αν είναι ανόητη η ερώτηση που θα κάνω. Για ροοτ δηλαδή ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Επίσης για ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση cwm τι θα πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι υπέραρκετές η διαφορές τους για να δικαιολογήσει τη διαφορά στην τιμή.

 

Το Meizu υπερτερεί σε:

-Πιο "φρέσκο"

-Καλύτερο επεξεργαστή

-Καλύτερη κάρτα γραφικών

-Μεγαλύτερη οθόνη

-Φοράει Corning Gorilla Glass 3 - Flyme 4.0 για προστασία οθόνης

-Καλύτερη ανάλυση (περισσότερα ppi)

-Είναι Dual sim

-Καλύτερη μπαταρία

-Καλύτερες κάμερες

-Και άλλα που ίσως μου διαφεύγουν (ποιότητα κατασκευής? κτλ.)

 

Το Lenovo όμως έχει 2 σημαντικά πλεονεκτήματα

-Παίρνει microSD

-Έχει ράδιο

 

Το meizu δεν παιρνει καρτα μνημης ..? Σορρυ αλλα ειμαι λιγο ασχετος ...προτεινεις meizu δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα μια ερωτηση

Εχω το Samsung S4 black edition αξιζει να παω σε S5?

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου αν είναι ανόητη η ερώτηση που θα κάνω. Για ροοτ δηλαδή ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Επίσης για ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση cwm τι θα πρέπει να κάνω;

 

mtk δεν εχουν bootloader.... το site που έδωσα λέει απλά περνάς μέσο απο το flashtool το cmw (recovery) και από εκεί κλασσικά και superuser και οτι άλλο γουστάρεις μέσο zip περνάς.......... έξαλλου τα γράφουν ολα εκεί

 

από την άλλη βλέπω δεν εχεις μεγάλη εμπειρία σε αυτού του είδους κινιτα.... άστο καλύτερα γιατί αν το κολλήσεις ενώ περναει αρχείο απο flashtool θα πρέπει να βγαλεις μπαταρία και να την ξαναβάλεις.......... και μπαταρία είναι ενσωματωμένη σε αυτό και θα πρέπει να το κάνεις βιδες.......... και αν δεν εχεις εμπειρία στο άνοιξε κλείσε πολύπλοκων συσκευων....... θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...