Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ενα νέο κινητό, με μπάτζετ 200-220€ το πολύ και καλή μπαταρία.

ψάχνοντας είδα το ΤHL 5000 και το σκέφτομαι αλλά έχω επιφυλλάξεις κατα πόσο θα μου βγεί καλό. ενας φίλος μου πρότεινε lenovo. εσείς τι προτείνετε?:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε όλους.

Ψάχνοντας για android κινητο και χωρις να με πολυ ενδιαφερει το μέγεθος, με τιμή γύρω στα 300€ είχα καταλήξει στο Samsung Galaxy Alpha. Σήμερα είδα όμως ότι η Oneplus στέλνει πλέον στην Ελλάδα και γλυκοκοιτάω το 64άρι.

Μάλλον κλίνω προς το Oneplus one, αλλά είναι σίγουρο ότι θα παίζει out of the box ή θα χρειαστεί εγκατάσταση νέας ROM κλπ;

Επίσης, από όσους το έχετε, θα το προτείνατε όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής του;

Το Alpha το έχω δουλέψει λιγάκι και η ποιότητά του είναι εξαιρετική.

Εν ολίγοις, θα με βοηθήσετε λιγάκι να βγω από το δίλημμα;

 

Με ενδιαφέρουν: Ζωντανά χρώματα στην οθόνη, δυνατή μπαταρία, lag free, καλή καμερα.

Δεν παίζω παιχνίδια.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το one plus one θα ερχεται απο ελλαδα σε λιγο καιρο επισημα στα 299 τα 64GB.Το Galaxy Alpha παιζει στα 320€ στα μαγαζια του σκρουτζ.Το Alpha ειναι καλυτερο λογω μεγεθους(4,7 ιντσες) κατι που το καθιστα μικρο στο μεγεθος(ευχρηστια) αλλα με δυνατες επιδοσεις. Το One Plus One ειναι αναμεσα στο nexus 5 και 6 στο μεγεθος(5,5 ιντσες ειναι η οθονη) και ταχυτητα nexus λογω της διασημης custom rom Cyanogenmod. Θα ηθελα να αναφερω οτι παρολο που η One Plus και η Cyanogen σταματησαν την συνεργασια,μπορεις να εχεις αναβαθμισεις απο την cyanogen αλλα και να περασεις αμα επιθυμεις την rom που θα παρουσιασει η One Plus(δεν θυμαμαι πως λεγεται). Το Alpha θα αργησει να παει απο την 4.4 στο Android 5.0 Lolipop.Καλυτερα για τις συσκευες να σε διαφωτησουν οι υπολοιποι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ειδα οτι στελνουν Ελλαδα απο σημερα το 1+1. Γι αυτο μπηκε δυνατα στη λιστα. Το πιο βασικο για μενα ειναι η ποιοτητα κατασκευης του και αν ειναι οκ με τη μαμα ROM για να μη μπαινω σε διαδικασιες αλλαγης ROM κλπ τουλαχιστον για την ωρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Διαθετω κοντα στα 230 ευρω. Εχω διαβασει αρκετα αρθρα με προτασεις εδω μεσα, εχω ψαξει και σε διαφορα site και ακομα δεν μπορω να επιλεξω τι να παρω.:p

1ο. Χθες ειδα το hands on απο το ΝΕΟ zte blade s6 το οποιο υπαρχει στο gearbest.com στα 222€ και με το κουπονι παει στα 198. Μου αρεσε αρκετα μπορω να πω αλλα ειναι καινουργιο κινητο αποτι ειδα και δεν υπαρχουν πολλες μαρτυριες για τις επιδοσεις του.

2ο. ZTE Nubia Z7 Mini οπου υπαρχει στο minideal με 252€. Ειναι ενα απο τα πιο ωραια κινητα που εχω δει και παρα πολυ καλο σε χαρακτηριστικα αλλα ξεφευγει λιγο απο τον προυπολογισμο μου.

3ο. Xiaomi M3 υπαρχει στο minideal στα 231€. Ενταξει γιαυτο το δεν εχω να πω και παρα πολλα πιστευω ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του αν εξαιρεσεις την εμφανιση του που δεν ειναι και τοσο κομψο :p .

 

Υ.Γ1 Αν καποιος γνωριζει και εχει χρησιμοποιησει καποιο απο τα παραπανω ας μου πει την γνωμη του.

ΥΓ2 Ακομα αν τα εχει βρει καποιος σε καποιο αλλο site φθηνοτερα ας μου το πει και αυτο.

ΥΓ3 Αν θελετε να μου προτεινετε κατι αλλο με τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα καλοδεχουμενη καθε προταση.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο δεν λέω αλλά ξεφεύγει λίγο απο το μπάτζετ μου. μάξιμουμ 220€

 

τι ξεφεύγει λιγότερα κάνει? http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-lenovo-vibe-x2

Link to comment
Share on other sites

κι εγω One plus θα πω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το ulefone be x( πριν ειχα το cubot s200)υπαρχει κατι αισθητα καλυτερο με μεγαλυτερη ram καλυτερη οθονη με κανα 20αρικο ευρω παραπανω?το πολυ 100 δηλαδη!κατι ισως σε προσφορα η κατι δοκιμασμενο!καθε βοηθεια δεκτη γιατι αυριο θα το χτυπησω,ευχαριστω

 

με πεισατε!!δεν υπαρχει κατι!αρα αυριο πρωι βουρ για be x!καλοριζικο βρε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με 100 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε κινέζικο και μαζί με μια μαγνητική πυξίδα και θα είσαι αρχηγόπουλο!! :lol: :p :rotfl:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Μιας και μαλλον θα αποχωριστω σε λιγες μερες το oppo find 5, ψαχνω να βρω τον αντικαταστατη του. Ψαχνω κατι αντιστοιχο σε επιδοσεις.

 

Θελω : Οθονη περιπου 5'', αντίστοιχης του oppo

Καλυτερη μπαταρια από το oppo.(Αν είναι και αποσπωμενη , ακομα καλυτερα)

Nα εχει ir , ετσι ώστε να χρησιμoποιηθει ως universal remote control για το homecinema.

Να είναι προσφατο ώστε να υπαρχει υποστηριξη και αναβαθμίσεις.

 

Δεν θελω: Αναμονη 30 ημερων για να ερθει ,οποτε κοιταω την εγχωρια αγορα.

Να χρειαστεί να ψαχνω custom rom κτλ.

Να ξεπερασω τα 250 ευρω

 

Μιας και το εχω ψαξει λιγο το θεμα, σκέφτομαι να παω στο lg g2, γνωρίζοντας πως μαλλον πρεπει να παω στο 32g λογω ελλειψης microsd. Σκέφτομαι και την αγορα μεταχειρισμενου, για να παρω κατι καλυτερο.

Θα ηθελα το g3, αλλα μου φαινεται ακριβο.

Άλλες επιλογες που εχω κανει είναι : galaxy note 3 neo (μτχ)

note 2 (μτχ) και με τα ρεστα να παρω ένα universal remote control της logitech

 

Σημαντικο ρολο παιζει για μενα η λειτουργια του κινητου ως universal remote control . Αν δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στο ρολο αυτό,αλλαζουν τα δεδομενα. Ποια είναι η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδιά

είμαι ανάμεσα στο ZTE redbull v5 με τα 2GB ram και το Golden Warrior

ποιο είναι καλύτερο????

έχουν gorilla glass???

θα ειναι καλύτερα απο το xperia s που εχω τώρα????:confused::confused: ..........

 

αυτό ειναι το σωστό v5??? μην κάνω καμιά πατάτα !!!!!

http://www.minideal.net/zte-v5-red-bull-3g-smartphone-snapdragon-msm8226-quad-core-2gb-8gb-13-0mp-android-4-2-wcdma.html

Edited by procostas1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω ένα καλό κινητό για την αδερφή μου. Έχω καταλήξει σε κάποιες προτάσεις αλλά θέλω να φώτα σας από εδώ και πέρα.

1. LG G3

2. Motorola Moto X 2nd

3. Samsung galaxy S5

Ποια συσκευή είναι καλύτερη από θέμα απόδοσης. Ένα έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εννοείται πως ακούω όλες τις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...