Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαχα! οκ μαγκες. ευχαριστω για τις ιδεες. το λεω και στην γυναικα και βλεπουμε! καλο Σ/Κ

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον συντοπίτη για την παραπληροφόρηση που γράφει για εμάς .

Θα ήθελα να σας πω λίγα λόγια για την εταιρία μας η εταιρία ιδρύθηκε το 2002 με δραστηριότητα στον χώρο του αλουμινίου ,το 2014 αποφασίσαμε να δημηουργησουμε το youhou.gr e-shop και όχι καταστημα (δεν γράφουμε πουθενά οτι ειμαστε καταστημα).Η αγάπη μας για τη τεχνολογία και το χόμπι μας οδήγησε εδώ .Η εταιρία απασχολεί 20 άτομα στην δραμα με ιδιοκτήτες εγκαταστάσεις 6000 μέτρα ,20 άτομα Βουλγαρία με έγκαταστασεις 4000 μέτρα ,20 άτομα Σερβία εγκαταστάσεις 2000 μέτρα και τέλος 7 άτομα στην εμπορική επιχείρηση στο Hong Kong που σχετίζεται με τα κινητα και τα ταβλετ όλα τα προιντα ειναι με εγγυηση ενός έτους απο εμάς έχουμε εξεδικευμενο συνεργάτη τεχνικό αποκλειστικά για τα brand κινητα (και δεν πληρώνεται να πανε στην Κίνα σε περίπτωση προβλήματος αλλα πληρώνετε για ερθει το προιον σε εμάς ,δεν γράφει πουθενά οτι πληρώνεται στους όρους μεταφορικα για Κίνα http://youhou.gr/warranties.php?osCsid=a506lbidhgqfkah8e8onvtkkp1 ) .Ολα τα προϊόντα που ειναι στην σελίδα υπαρχουν σε στοκ .

 

Ευχαριστούμε

 

Youhou.gr

Edited by Youhou
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο ψάχνω, αυτό δείχνει ενδιαφέρον:

http://www.banggood.com/Cube-U65GT-TALK9X-3G-MTK8392-Octa-Core-97-Inch-Android-44-Tablet-p-930639.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

Προχθές έσπασε τουλάχιστον η οθόνη από το note 2 μου...

Οπότε μέχρι να δω αν φτιάχνεται και να το φτιάξω ή όχι ψάχνω και για πιθανό κινητό.

Κάτι τα οικονομικά δεν.... και δεν περίμενα και το έξοδο σε ένα budget μέχρι 130 (100 καλύτερα) στα μεταχερισμένα βρίσκω ως καλύτερες επιλογές νομίζω το g2 mini και το moto g 2014 (Ενώ η πρώτη μου σκέψη ήταν το s4 mini)

 

Το μόνο που με χαλάει στα πρώτα είναι το 1gb ram αλλά τι να κάνουμε...

Γενικά στο note είχα 3 μπαταρίες και έναν φορτιστή μπαταριών

Παρόμοια και στο s2 πριν το note.

 

Πλέον δεν με πειράζει (και ψιλοθέλω) να κατεβώ σε ίντσες από τις 5.5 ίσως κάτι σε 4.3-5

Καλό θα ήταν να είναι ψιλολεπτό. Αλλά τα βασικά μου μελήματα είναι 1) Αυτονομία 2) removable battery για να έχω τη δυνατότητα να κάνω swap αν χρειαστώ 3) micro sd - custom firmware με δυνατότητα εγγύησης 4) ραδιόφωνο 5) dust-water proof

 

Εσείς τι θα προτείνατε? Έστω ότι με καλύπτουν και οι 2 οθόνες (mini-g) και οι 2 κάμερες(γενικά αδιάφορες). Μου αρέσει γενικά το aosp feeling αλλά βασικό μου είναι να μπορώ να βάλω xposed και ίσως custom kernel χωρίς να χάσω εγγύηση (δεν το έχω ψάξει για αυτά στο note το είχα κάνει). Δεν με ενδιαφέρει πρακτικά η ομορφιά του λειτουργικού ή τα έξτρα προγράμματα αλλά αυτό που δίνει την καλύτερη αυτονομία χωρίς underclock και λοιπά tweaks. Η αφαιρούμενη μπαταρία αν συντρέχει λόγος ίσως να μπορεί να αντικατασταθεί με powerbank σε περίπτωση που βρεθεί κάποιο καλύτερο κινητό που να παίζει σε αυτές τις τιμές. Και η micro sd αν βρεθεί κάποιο παραπλήσιο 64άρι.... Και το ραδιόφωνο με bt hands free :P

Ξέρω είμαι λίγο περίεργος :P αλλά θέλω μερικά πράγματα που τα είχα συνηθίσει σε s2-note 2.... Επίσης γύρω στα 80 βρίσκω και το s2... Πως στέκεται αυτό στον ανταγωνισμό? (Ειδικά με το g2 mini)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Edited by jimger
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θεωρησα οτι το Gorilla Glass θα μου δωσει επιπλεον προστασία σε πτώσεις μιας και εχω και μικρά παιδιά. Αν ξεχασουμε το Gorilla Glass το LG G PAD V400 πως σας φαίνεται; Θα έχει κυρίως απλή χρήση, internet youtube, mp3 player, e book reader και ίσως και κανενα απλό παιχνιδι:)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε φίλε απο το νοτε 2 στο ξεβρακωτο lg g2 mini? δύσκολα σε βλέπω...

Γιατι δεν χτυπάς ενα κινεζικο με 130 ευρω παίρνεις 5-5,5 ίντσες και θα τρεχει πιο γρήγορα απο το νοτε!

Εχω και το νοτε 2 αλλα και η γυναίκα μου ειχε το g2 mini , το δώσαμε και με τα λεφτα που πήραμε + 60 ευρω πήραμε το Jiayu s3 το οποιο ειναι ...32 κλάσεις καλυτερο απο το g2 mini αν και στα ίδια λεφτα, και πολυ πιο γρήγορο και με καλυτερη οθονη απο το θηρίο το νοτε!

Ενδεικτικά καποια μεχρι 130 ευρω που δεν συγκρίνονται με αυτα που σκέφτεσαι και δεν θα νιώσεις με τπτ την απώλεια του νοτε:

 

Jiayu G4s

Elephone p3000

Coolpad f1

Cubot x9

Zte v5 max

Και πολλα αλλα...αυτα ειναι απο 4.7 ως 5.5 ίντσες με 1 ως 2gb ram και ολα πολυ πολυ καλα vfm

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα,ψαχνω να αγορασω καποιο tablet εως 100-130 ευρω με 10,1" οθονη και hdmi με ενδιαφερει,το θελω κυριως για ιντερνετ,skype και φυσικα να ειναι android.δεν εχω ιδεα απο τα ταμπλετ δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου(κινητο εχω το note 4 ξερω πως λειτουργουν) γιαυτο αν γνωριζει καποιος και εχει καποια γνωμη πανω σε αυτο θα ηθελα να την ακουσω..Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,στα 180 περιπου εχεις απο ελλαδα

Lg g2 mini (150)

Lg g3 s (180)

Moto g 1ης γενιας(2013)-2ης γενιας(2014-Dual Sim).Στα 150 το μονοκαρτο,160 το 4G-LTE μοντελο. Το Δικαρτο ειναι στα 165.

Galaxy s3 neo (πεφτει η τιμη σχετικα,γυρω στα 150) και

Galaxy s4 mini(παιζει αυτες τις μερες στα 170-180 απο σκρουτζομαγαζα).

Επισης δες και το xperia m2.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε

Τελικά θα πάρω ενός φίλου το s4 mini με cyanogen 12 στα 80 και αν δεν με βολέψει ανάλογα τι θα γίνει με την επισκευή του note ξαναλλάζω...

Γενικά θυμάμαι το έβλεπα το s4 mini και το ζαχάρωνα από όταν είχε βγει.... Είδομεν...

 

Κάποια κινέζικα τα έχω στα υπόψιν και καλά τα έκανες και τα ανέφερες... μπορεί σε κανά 2 μήνες ανάλογα τις ανάγκες να ξαναψαχτώ με πολύ καλύτερο χρονικό πλαίσιο...

Link to comment
Share on other sites

Xρειαζομαι ενα ταμπλετ για ενα μπλογκ που εχω κατα προτιμηση windows

Mε android ,ipad που δοκιμασα ηταν αρκετα δυσχρηστα στην αντιγραφη φωτογραφιων

ή κειμενων κοινως που εσπασαν τα νευρα...

Ασε που η εφαρμογή ΒLOGGER στο android ειναι επιεικως...απαραδεκτη

προυπολογισμος 250 ευρω για καινουργιο ή μεταχειρισμενο..

παιχνιδια παντελως αδιαφορα

οπωςσδηποτε 2γιγα ραμ..

αν ξερετα κατι οι σχετικοι με το θεμα γραψτε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε

Τελικά θα πάρω ενός φίλου το s4 mini με cyanogen 12 στα 80 και αν δεν με βολέψει ανάλογα τι θα γίνει με την επισκευή του note ξαναλλάζω...

Γενικά θυμάμαι το έβλεπα το s4 mini και το ζαχάρωνα από όταν είχε βγει.... Είδομεν...

 

Κάποια κινέζικα τα έχω στα υπόψιν και καλά τα έκανες και τα ανέφερες... μπορεί σε κανά 2 μήνες ανάλογα τις ανάγκες να ξαναψαχτώ με πολύ καλύτερο χρονικό πλαίσιο...

 

Σωστός τα κινεζικά δεν θελουν βιασύνη! Θελουν ψάξιμο ενημέρωση πρώτα για να μην πέσεις σε κινεζια!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ είμαι ανάμεσα στα LG, Samsung και Asus μάλλον θα πάω σε Samsung για την οθόνη του και το 1,5 GB. Επειδή είδα δίπλα δίπλα Asus και Samsung το Asus μου φάνηκε και συγκριτικά πιο "θαμπό" (λογικό) αλλά και αντικειμενικά η ανάλυσή του δεν με εντυπωσίασε. Το ίδιο και το LG που το είδα μόνο του. Για επιδόσεις προφανώς δεν μπορώ να κρίνω με ένα hands on σε κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα για πέρα από 50€ είμαι ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές, θέλω την γνώμη σας. Είναι για πιτσιρικά, ανιψιό μου και προφανώς το θέλει για παιχνίδια!

Του Πλαισιου μου είπαν ότι είχε χάλια οθόνη.. τι λέτε λοιπόν; Πρέπει να το πάρω σήμερα!

 

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Tablet-IconQ-7-0-QT7028K.htm

http://www.public.gr/productcomparison/compareProducts.jsp?category=cat1827621pp&compare=prod6760092pp%2Cprod7000525pp

 

Σκέφτομαι προς το e-star... αγορά. Το πρώτο icon q χάλια ανάλυση αλλά διπύρηνο με 1gb ram, το e-star 1024x600 ανάλυση τετραπύρηνο με 512ram όμως.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις με 50 ευρω... Θα το έχεις κάθε μέρα στα σέρβις...ανεβα τουλάχιστον στα 70-80.... Θα προτιμούσα το πρώτο λόγω ραμ.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

To μπάτζετ δεν πάει παραπάνω δυστυχως και μιλάμε ότι είναι για 9χρονο αγόρι. Για παιχνίδι το θέλει. Το πρώτο εχει χάλια ανάλυση και δυπύρηνο. Έλεγα για το e-star από public.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...