Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το meizu είναι καινούριο, τούμπανο, μαζεμένο σε διαστάσεις και απ' ότι παρακολουθώ στο θέμα του χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

το xiaomi τέρας, δοκιμασμένο, μικρότερη οθόνη με όχι ιδιαίτερα μικρότερες διαστάσεις από το meizu αλλά λίiiiiγο παλιό (Σεπτέμβρης 2013).

Να σε προβληματίσω λίγο ακόμα?

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-x2-smartphone-4g-lte-mtk6595-5-0-inch-1920-x-1080-2gb-32gb-dual-sim-android-os-4-4.html

http://www.vickmall.com/jiayu-s3-4g-fdd-lte-mtk6752-octa-core-1-7-ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen-black.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας.

Θελω να μου πειτε καμια γνωμη για ενα κινητο που θελω να παρω στην αδερφη μου. Θα ηθελα στα 150€ να εχει οσο το δυνατον καλυτερη οθονη, καμερα , και μπαταρια. Πριν ειχε το xperia p και εχει να λεει τα χειροτερα. Θα προτιμουσα να ειναι στα 2gb ram για να αποφυγουμε πιθανα κολληματα.

 

Να πω οτι εχω παρει για την κοπελα μου το lenovo a806. Ειναι πολυ ευχαριστημενη! Θα ηθελα να μου προτινετε λοιπον κατι αλλο, για να δουμε και κανα αλλο κινητο. (Αν παλι δεν βρουμε τιποτα εξισου καλο, μπορω να της παρω το a806.)

Edited by igoumenos7
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στο ψάξιμο για νέο τάμπλετ κατέληξα με τα δικά μου κριτήρια ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

Θέλω ρετινα οθόνη, 2 γκίγκα ραμ, 16 γκίγκα ρομ (τουλάχιστον) και οπωσδήποτε να έχει έξοδο mini-HDMI γιατί μία από τις κύριες χρήσεις του είναι να παίζει ταινιούλες και σειρές και να τις βλέπω στην τηλεόραση μέσω του καλωδίου αυτού. Οπότε την θύρα αυτή την θεωρώ απαραίτητη.

Τώρα τα υπόλοιπα δεν με πολυνοιάζουν. Για 3G και GPS στο τάμπλετ δεν με ενδιαφέρει, ως επί το πλείστον η χρήση του θα είναι σπίτι να σερφάρω και να διαβάζω κανά pdf. Παιχνίδια δεν παίζω. Με νοιάζει όμως να έχει καλή ποιότητα κατασκευής και να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο και αν είναι δυνατόν να μην χρειαστεί καθόλου επέμβαση (έχω βαρεθεί από το pipo max m6 που ειχα να του φλασάρω κάθε τρεις και λίγο ξανά την ρομ γιατί κατακερμάτιζε τη μνήμη και σερνότανε).

 

Οι τιμες που τα βρίσκω είναι παραπλήσιες (195$ το πρώτο και 197$) το δεύτερο, οπότε δεν τίθεται θέμα από ζήτημα τιμής.

Τι να επιλέξω?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο, από αυτά που μου προτείνετε είμαι ανάμεσα στο Lenovo VIBE X2 και στο μότο g. Έχω μια απορία, όταν το Lenovo λέει φωτογραφική 13mp θα αναμένω πολύ καλύτερες φωτογραφίες από τα 8 mp του moto ή επειδή είναι κινέζικο το 13mp αντιστοιχεί σε κάτι λιγότερο;;
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα χθες. Το έχει κανείς άλλος???!!!

 

Πες μας τη γενική χρηση αν θες

το βρηκα στα 75 από Ισπανικο κινεζομαγαζο

 

http://www.geekbuying.com/item/-Spain-Stock--Leagoo-Lead-3S-QHD-MTK6582-Quad-Core-1-3GHz-4-5-Inch-Smartphone-Android-4-4-OS-1GB-RAM-8-0MP-3G-GPS---Black-337604.html

 

Eντυπώσεις αν εχεις από

μπαταρια-3G-GPS-ταχυτητα-ποιοτητα-μεγεθος-οθονη

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Με ενδιαφερει να ακουσω την γνωμη σας για το ποιο ειναι το καλυτερο κινητο windows μεχρι 120€ maximum

 

προοριζετε για κοπελα με χρηση βασικη κανα internet.photo.skype κτλ

 

Προσανατολιζομαι σε win γιατι εχω ακουσει οτι παιρνεις πολυ καλο value for money χωρις lag

 

Τωρα αν υπαρχει κ καποια android προταση σε αυτο το budget no problem

 

Σκεφτομουν το lumia 535 αλλα ακουω πολλα προβληματα...

 

Κοίτα, το 535 είναι ολοκληρωμένο πακέτο σε εξαιρετική τιμή. Ενα πρόβλημα έχει μόνο με την αφή αλλά απ' ό,τι

έμαθα θα λυθεί με ένα update που πρόκειται να βγει σύντομα.

 

Σαν εναλλακτική, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, κοίτα το lumia 635. Πολύ καλό smartphone!

Για android, ασ΄το καλύτερα. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις μετριότητες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι θέμα φακού κυρίως η ποιότητα.

Μπορεί το moto g να βγάζει καλύτερες φωτό ή και ίδιες. Η΄το αντίστροφο.

 

Για παράδειγμα το βασικό (νυν) κινητό μου έχει 5mp, το ίδιο και της κοπέλας μου. Ομως το δικό μου βγάζει καλύτερες φωτό λόγω φακού.

Η΄για να στο πω αλλιώς το προηγούμενο κινητό μου είχε 8mp και έβγαζε τις ίδιες φωτό με αυτό που έχω τώρα.

Τα specs πολλές φορές δεν έχουν σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο, από αυτά που μου προτείνετε είμαι ανάμεσα στο Lenovo VIBE X2 και στο μότο g. Έχω μια απορία, όταν το Lenovo λέει φωτογραφική 13mp θα αναμένω πολύ καλύτερες φωτογραφίες από τα 8 mp του moto ή επειδή είναι κινέζικο το 13mp αντιστοιχεί σε κάτι λιγότερο;;
Υπάρχει σχετικό θέμα,μπες και ρώτα εκεί να σε κατατοπίσουν τα παλικάρια.

Να ξέρεις πως στην τιμή είναι μόνο ίδια αυτά τα δύο,λόγω διαφορετικής χώρας αγοράς.

Στις δυνατότητες.....χάος!!!! Η σειρά Vibe είναι η κορυφαία της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Την ευλογία σου δέσποτα.....:innocent:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ρωτάς όταν την λύση την δίνεις ο ίδιος!

Πάρτο σε άσπρο,πες τους να βάλουν και ροζ θηκούλα και τέλος.

Τι κάθεσαι και ρωτάς....?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το είδα το xcover 2, αλλά μου φαίνεται πολύ ακριβό για τα χαρακτηριστικά του.

Όσο για τα reviews από τα GPS δεν βρίσκω κάτι. Αν κάποιος ξέρει ποιό από όλα τα ανθεκτικά smartphone έχει καλό και αξιόπιστο GPS ας πει καμιά ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

LG g3 vs Nokia lumia 930

κάτοχος του LG και σκέφτομαι σοβαρά την μετάβαση σε lumia μιας και έχω διαβάσει αρκετά καλά για σταθερότητα και καλή παταρια.. Θα ήθελα και την γνώμη των ειδικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Θελω να μου πειτε καμια γνωμη για ενα κινητο που θελω να παρω στην αδερφη μου. Θα ηθελα στα 150€ να εχει οσο το δυνατον καλυτερη οθονη, καμερα , και μπαταρια. Πριν ειχε το xperia p και εχει να λεει τα χειροτερα. Θα προτιμουσα να ειναι στα 2gb ram για να αποφυγουμε πιθανα κολληματα.

 

Να πω οτι εχω παρει για την κοπελα μου το lenovo a806. Ειναι πολυ ευχαριστημενη! Θα ηθελα να μου προτινετε λοιπον κατι αλλο, για να δουμε και κανα αλλο κινητο. (Αν παλι δεν βρουμε τιποτα εξισου καλο, μπορω να της παρω το a806.)

 

αφού έχει συνηθίσει σε xperia καλό είναι και το καινούργιο Ε3 σε κεραμιδί που ταιριάζει για γιναίκα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!!

Για πείτε μια γνώμη... Πρόκειται για δώρο. Προϋπόθεση η μεγάλη σχετικά, οθόνη και όχι πάνω από 180€

 

http://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=5427371%2C5238572%2C4504695%2C4422050%2C5066415

 

Δεν κάνει τρομερή χρήση. Λίγο fb και viber πιο πολύ. Για games δεν το συζητώ, άντε και καμιά φωτό.

Γιαυτό κλείνω πιο πολύ προς moto g και g2 mini

Για αγορά απο Κίνα, το αποκλείω...

Link to comment
Share on other sites

Και το Moto g και τα Lg ειναι πολυ αξιοπιστα ... για μενα θα απέκλεια το lenovo..το G2 mini και το L90 τα εχω δουλεψει και εχω να πω τα καλυετρα δεδομενο των τιμων τους..
www.madphone.net :)
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατι τελειως διαφορετικο! Πολυ καλο οντως το lumia 930! Αμα δεν εχεις θεμα με τις λιγοτερες εφαρμογες στο windows phone οπως επισης και το γενικοτερο windows λειτουργικο τοτε προχωρα στην αποκτηση του
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό και να έχει καλή αυτονομία η παταρια... Όσο για την εφαρμογές πιστεύω πως της βασικές Gmail, viber, Skype, Facebook, δεν θα έχω θέμα
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό και να έχει καλή αυτονομία η παταρια... Όσο για την εφαρμογές πιστεύω πως της βασικές Gmail, viber, Skype, Facebook, δεν θα έχω θέμα

Μπαταρία θεωρώ ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχεις χειρότερη. Τώρα το 930, από το λίγο που το έχω πιάσει στα χέρια μου, πολύ ποιοτικότερο από το g3 (όχι πως το g3 έχει κακή ποιότητα αλλά το λουμια είναι σε άλλη κατηγορία) και η οθόνη του μου φαίνεται επιπέδου σ5,δηλαδη πέρα από την ανάλυση σε όλα τα άλλα καλύτερη . Το πρόβλημα πάντως των Windows Phone δεν είναι τόσο πολύ οι "λίγες" εφαρμογές, αλλά το ότι ακόμα και οι πιο διαδεδομένες είναι λίγο κακογραμμενες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα!θελω να κανω δωρο στην κοπελα μου κ ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μοντελα,πιο μου προτεινετε?κ αν στα ιδια χρηματα υπαρχει κατι αλλο,ακουω προτασεις,ευχαριστωωω :):)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλος έχει το παραπάνω δίλημμα. Τα g2 k mx3 μπορεί να τα πάρει με δοσεις άτοκα απο Ελλάδα ενώ το m1 note μονο απο Κίνα μετρητά εννοείται. Θέλει να είναι απροβληματιστο, να μην το πειράξει καθόλου.έχει φαει κόλλημα με το m1 note αλλά τον βολευουν οι ατοκες δόσεις κ απο Ελλάδα.του πρότεινα το lg g2 μιας κ τα τρία είναι το ίδιο δυνατά. Εσείς τι λέτε ρε παιδιά? Δύναμη, χωρίς προβλήματα να παίζει χωρίς πείραγμα out of the box
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλος έχει το παραπάνω δίλημμα. Τα g2 k mx3 μπορεί να τα πάρει με δοσεις άτοκα απο Ελλάδα ενώ το m1 note μονο απο Κίνα μετρητά εννοείται. Θέλει να είναι απροβληματιστο, να μην το πειράξει καθόλου.έχει φαει κόλλημα με το m1 note αλλά τον βολευουν οι ατοκες δόσεις κ απο Ελλάδα.του πρότεινα το lg g2 μιας κ τα τρία είναι το ίδιο δυνατά. Εσείς τι λέτε ρε παιδιά? Δύναμη, χωρίς προβλήματα να παίζει χωρίς πείραγμα out of the box

 

Για out of the box συστήνω ανεπιφύλακτα το LG G2. To δουλεύω εδώ και 4 μήνες στοκ απροβλημάτιστα. Δεν γνωρίζω όμως να σου πω για τις άλλες δύο συσκευές. Συχνά μερικά κινέζικα δεν είναι εντελώς απροβλημάτιστα αν δε τα "πειράξεις", άλλα σίγουρα δεν είναι και κανόνας αυτό, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!!

Για πείτε μια γνώμη... Πρόκειται για δώρο. Προϋπόθεση η μεγάλη σχετικά, οθόνη και όχι πάνω από 180€

 

http://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=5427371%2C5238572%2C4504695%2C4422050%2C5066415

 

Δεν κάνει τρομερή χρήση. Λίγο fb και viber πιο πολύ. Για games δεν το συζητώ, άντε και καμιά φωτό.

Γιαυτό κλείνω πιο πολύ προς moto g και g2 mini

Για αγορά απο Κίνα, το αποκλείω...

 

Επειδή έχεις παραθέσει το λάθος g2 mini των 174 ευρω (δεν είναι 4G) να κοιτάξεις να πάρεις το LTE μοντέλο που κυκλοφορεί κι επίσημα στην Ελλάδα, αν καταληξεις σε αυτο φυσικα.

http://www.skroutz.gr/s/4836268/LG-G2-mini-LTE.html

 

Επίσης αρκετά τίμιο είναι και το S3 neo

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χειρότερη είναι του lumia η του LG??

 

Τού lg εχει καλύτερη ανάλυση οθόνης (2560 x 1440 pixels) το lumia έχει απο της καλύτερες οθόνες full HD κατα την προσοπική μου άποψη!

 

Το κινητό το έχω περίπου 2 μήνες τώρα και είμαι ευχαριστημένος σε όλους του τομείς και η μπαταρία μου κρατάει περιπου 2 μέρες με light χρηση και 1 μέρα + με normal χρήση! (χωρίς να είμαι power user).

 

Εδώ μπορείς να βγάλεις και τα δικά σου συμπεράσματα για την συσκευή το λειτουργικό και το store της πλατφόρμας ακολουθώντας τα παρακάτω λινκ!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388919

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...