Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μετα απο 3,5 χρονια με το Νοκια C7 ηρθε η ωρα για αντικατασταση. Θελω καποιο κινητο ως 250 ευρω το πολυ! Ειμαι αναμεσα στο Samsung S4 mini και στο Motorola G(2014) απλα με χαλαει το γεγονος οτι το Samsung ειναι 4,3 και το Moto δεν ειναι 4G. Η αληθεια ειναι οτι εχω να ασχοληθω με την αγορά κινητου απο την στιγμη που αγορασα το C7, οποτε αν εχετε καποια αλλη προταση, παρακαλω πολυ να την πειτε.

Δεν εχω καποια ιδιαιτερη απαιτηση, μια νορμαλ camera, καλη ποιοτητα κλησεων, να μην σερνεται στο internet ..και αυτα..!

 

Σας ευχαριστω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Μέσα στον μήνα μάλλον θα είμαι στην Κίνα.

Άμα έχει καλές τιμές θα αγοράσω και με βλέπω για το Ξιαόμι αν βρω με κανα 450αρι το 64άρι.

Αλλιώς βλέπουμε γιατί βλέπω και το one+one πιο φτηνό στα ιντερνετομάγαζα και έχω συνηθίσει μεγάλη οθόνη από το G2 και μου αρέσει.

Θα Γράψω εντυπώσεις αν με το καλό βρω κάτι καλό να πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Προκειται να αλλαξω εταιρικο κινητο. Μπορω να διαλεξω αναμεσα σε Samsung S4 ή S5 αλλα πριν απο λιγο ειδα καιτο Xperia Ζ2. Δεν με ενδιαφερουν πολυ τα μπιχλιμπιδια του, θελω καλη φωτογραφικη, καλο video, καλη οθονη και πολυ μικρο SAR γιατι μιλαω πολλες ωρες. Τι μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Προκειται να αλλαξω εταιρικο κινητο. Μπορω να διαλεξω αναμεσα σε Samsung S4 ή S5 αλλα πριν απο λιγο ειδα καιτο Xperia Ζ2. Δεν με ενδιαφερουν πολυ τα μπιχλιμπιδια του, θελω καλη φωτογραφικη, καλο video, καλη οθονη και πολυ μικρο SAR γιατι μιλαω πολλες ωρες. Τι μου προτεινετε?

 

Aν ισχύουν τα νούμερα του gsmarena στο sar, θα σου πρότεινα το Ζ2. Έχει καλύτερη αυτονομία, μικρότερο sar.

 

Οθόνη από ότι ακούω είναι καλύτερη του s5 χωρίς το Ζ2 να υστερεί δραματικά. Αν δεν έχεις θέμα με τις διαστάσεις, μιας και σε αυτά τα μεγέθη και το mm παίζει ρόλο, ίσως είναι καλύτερο το Ζ2 για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκόμουν σε αυτό το δίλημμα πριν από ένα περίπου μήνα και το είχα ψάξει τότε αρκετά, διαβάζοντας, βλέποντας και χρησιμοποιώντας και τις 2 συσκευές (το οποίο ήταν αρκετά δύσκολο για το moto x γιατί είναι αρκετά σπάνιο).

 

Νομίζω εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις απαιτήσεις σου. Ναι κρίνοντας καθαρά από τα σπεκς το g2 είναι αισθητά καλύτερη συσκευή. Από εκεί και πέρα το moto x απο προσωπική εμπειρία είναι αισθητά πιο απολαυστικό στην καθημερινότητα. Το g2 μπορεί να είναι κάπως πιο future proof, αλλά δεν υπάρχει τπτα σήμερα που να νιώθεις ότι το moto x δεν μπορεί ή δυσκολεύεται να ανταποκριθεί. Και το active (H moto πλέον) display είναι απλά απολαυστικό.

 

Αυτό που θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους είναι η κάμερα, τομέα στον οποίο το moto x πραγματικά υστερεί σε σχέση με το g2 ή s4, htc m7 etc. Επίσης το moto έχει σχεδόν pure android, δεν το θεωρώ αυτό αναγκαστικά πλεονέκτημα, αλλά σίγουρα βοηθάει στο πόσο fluent είναι ο χειρισμός της συσκευής. Τέλος έχε κατά νου, ότι οι διαστάσεις των 2 κινητών είναι αρκετά διαφορετικές. Και τα δύο έχουν πάρα πολυ ικανοποιητικό ποσοστό οθόνη/σασί, αλλά το g2 είναι 5,2' ενώ το moto x 4,7.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και χαρα σας! φιλος μου θελει κινητο καθαρα γι φωτο και περισσοτερο για βινετο.ψαχνει για HD αλλα στην τιμη που θελει δεν βρισκω εγω κατι..(ασχετοσυνη). λοιπον θελω κινη ο αφης με οσο το δυνατον καλυτερο βιντεο και λιγοτερο φωτογραφια.οριο ειναι τα 200 ευρο και οχι κινεζικο.

περιμενω τις προτασεις σας..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον ενδιαφέρει λειτουργικό ίσως θα μπορούσε να κοιτάξει για το lumia 925, πολύ καλό βίντεο fhd και οπτικό σταθεροποιητή, πολύ καλές φωτογραφίες και βράδυ χωρίς flash, είναι βέβαια μοντέλο του 2013 αλλά πήρε την 8.1 και θα πάρει σίγουρα και τη denim που θα βγει σε λίγες βδομάδες. Από τιμή skroutz είναι στα 213 αυτή τη στιγμή αλλά νομίζω αξίζει.

Από android θα κοίταζα και το νέο moto g 2nd gen που τραβάει fhd και έχει και αυτό 8αρα κάμερα και το βρίσκεις και κάτω από 200 ευρώ.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ μπορείς να πάρεις το αυθεντικό από ένα πάρα πολύ καλό μαγαζί.

 

Με απλό ταχυδρομείο πολύ δύσκολα περνάς τελωνείο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν προτεραιότητα σου είναι φωτο και κορυφαια αυτονομια πας g2 ,αν πάλι προτεραιότητα σου είναι λήψη δικτύου , ποιότητα ομιλίας και αξεπέραστη ,συνολικα, εμπειρία χρήσης το moto x είναι μονόδρομος.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο xiaomi θα καταλήξω το 806 έχει μικρότερη οθόνη, το f2 ξεφευγει σε τιμή...

 

το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το coolpad f1 έχει πολλύ φωτεινο φακό f2, για τα λεφτά του, ξέρει κανεις κάτι γιαυτό?

 

απερριψες το a806 επειδη εχει μικροτερη οθονη απο το redmi. το f1 εχει ιδια οθονη με το a806.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει μονο η καμερα και το βιντεο,τοτε ναι,το Lumia 925 ειναι μια καλη προταση,αλλιως αν θελεις android μπορεις να τσεκαρεις τα g2 mini και το s4 mini.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,ψαχνω να βρω καποιο smartwatch ..... διοτι εχω tablet 7'' για τηλεφωνο (android),και δεν παλευετε να το βγαζω συνεχεια απο το τσαντακι.....:wacko:

 

Ειμαι αναμεσα σε pebble , lg g watch , sony smartwatch 2 ;) , η καποιο αλλο που μπορειτε να μοιραστε μαζι μου...

 

Επειδη ειναι αναγκαια η αγορα smartwatch παρακαλω δειτε ζεστα το θεμα μου....:(

 

Η αγορα μπορει να γινει και απο ebay .....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Για samsung galaxy gear/gear 2/geat fit δεν το σκεφτεσαι;;;Εχει ακουστει οτι ειναι αρκετα καλα..Εμενα προσωπικα μ αρεσει και το moto 360 σε σχεδιασμο.
Link to comment
Share on other sites

Για samsung galaxy gear/gear 2/geat fit δεν το σκεφτεσαι;;;Εχει ακουστει οτι ειναι αρκετα καλα..Εμενα προσωπικα μ αρεσει και το moto 360 σε σχεδιασμο.

 

Το gear συνεργαζετε με το asus tablet που εχω....??? και εμενα μου αρεσει,με προβληματιζει...αυτο

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

κάτι που σκέφτηκα και δεν διευκρίνισα είναι ότι θα ήθελα να χωράει κάμποσες εφαρμογές-παιχνίδια διότι τώρα με 512mb/4g συνέχεια καταργεί για να βάζει άλλα....

με sd card αν λύνεται το θέμα είμαστε οκ αλλά θα αποθηκεύει εφαρμογές στην sd;;;; έχω ακούσει οτι μερικά smartphone δεν έχουν αυτή την επιλογή

όσο για επεξεργαστή απο τον μονοπύρηνο στο 1ghz που να πάει;; είναι υπερβολή οι 4πύρηνοι στα 1,5-1,7;;;;

 

οπότε ανακεφαλαιόνωντας θέλω....

δευτερεύουσα κάμερα για χρήση skype κτλ

φλάς led

gps

bluetooth

να διαβάζει εξωτερικό δίσκο (micro usb to usb)

καλή ram, rom, μπαταρία & επεξεργαστή

και σε μωβ, ρόζ ή χρυσό κάλυμμα

Edited by batman_gardiki
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

επιτελους ηρθε η ωρα να αλλαξω κινητο γιατι με το xperia s και τα κολληματα που τρωει δραμα η κατασταση.

 

μετα απο την δικη σας βοηθεια κατεληξα σε 4 κινητα.

 

1. Original Lenovo A8 A806 4G στα 150 ευρω περιπου

2. UMI C1 στα 115 ευρω περιπου

3. Coolpad F1 8297W WCDMA στα 150 ευρω περιπου

4. Xiaomi Redmi Note 4G LTE με snapdragon. στα 160 περιπου.

 

 

τι εχετε να μου προτεινετε για αγορα δυο κινητων? το ενα θα ειναι δωρο στο αδερφακι μου.

η χρηση θα ειναι καθημερινη με σερφαρισμα στο ιντερνετ διαφορες εφαρμογες κανεναν παιχνιδακι.

 

για εμενα μεγαλο ρολο παιζει η αναλυση οθονης και να μην με κουραζει το ματι.

 

Υ.Γ. η αγορα θα γινει απο http://www.to2c.com μαζι με 2 ακομα coolpad f1 του κουμπαρου μου και της κουμπαρας μου.

τι δωρο να ζητησω με τα 4 κινητα? γιατι απο οτι διαβασα κανουν και κατι μικροδωρακια

 

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Από τα 4 που έχεις ποστάρει, θα έλεγα το Redmi Note, όχι επειδή εχω ήδη τηλέφωνο της εταιρείας, αλλά (εκτός από το UMI C1 που δεν το ξέρω) τα άλλα θέλουν λίγο (εώς πολύ) σκάλισμα για να "στρώσουν" (βλέπε υποστήριξη ελληνικών, GPS κ.λ.π.).

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος, ΧΙΑΟΜΙ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσο για δώρα, θα έλεγα καμιά καλή δερμάτινη θηκούλα, ή μια επιπλέον έκπτωση σε δεύτερη μπαταρία ή power bank π.χ.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Το δικαρτο Note 3 είναι πολύ κατώτερο από το Note 3 που έχω σχεδόν σε όλα τα χαρακτηριστικά του. Το δικαρτο θα ήταν η ιδανική λύση αν δεν είχα κακομάθει στο Note 3 (και παλιότερα στο Note 2).

 

Γενικά το έχω πάρει απόφαση. Pocket wifi ή δεύτερο κινητό... Κάποια άλλη ιδέα;

 

Που είναι κατώτερο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Που είναι κατώτερο;

 

Έχεις δίκιο, δεν είναι πουθενά κατώτερο. Το μπέρδεψα με το neo duos.

Επίσης δυστυχώς για λόγους εγγύησης δεν αγοράζω τόσο ακριβά από Κίνα. Μου έχει χαλάσει στους 18 μήνες ένα Galaxy s3. Αν το είχα πάρει από Κίνα θα το έκλαιγα...

Link to comment
Share on other sites

ωραιες οι προτασεις σας αλλα κατι σε μικροτερο απο 4ιντσες θα βρω?? αλλιως παω για το lg αν και δεν το πολυσυμπαθω.ισως να κανω λαθος.:O
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα το 3ο και τώρα έχω το 4ο της λίστας σου (έκδοση 3G).... επίσης είχα Lenovo αλλά όχι αυτό που έχεις σαν 1ο, είχα το S660....το 2ο που έβαλες δεν το ξέρω....

 

Μακράν καλύτερο θεωρώ και προτείνω το 4ο, είτε στην 4G έκδοση είτε στην 3G.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...