Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ (είναι και η πρώτη μου δημοσίευση), και θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές και γνώμες για αγορά κινέζικου ανθεκτικού smartphone (ΙΡ67 κτλ), με καλό GPS, FM radio, και καλή συνδεσιμότητα στο Internet. Η όποια βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ το forum,

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Αγόρασα πρόσφατα από to2c ένα umi zero που δυστυχώς μας βγήκε ελαττωματικό (κακό σήμα - δεν πιάνει και δίπλα σε κεραία κινητής να το αφήσεις.)

Ύστερα από συνεννόηση με τo κατάστημα ετοιμάζεται να επιστραφεί και να αντικατασταθεί με άλλο.

Μιας και έχω χάσει τον τελευταίο καιρό την εξελίξεις στην αγορά τι προτείνετε να αγοράσω από το συγκεκριμένο κατάστημα και μόνο.

 

Θέλω να είναι δίκαρτο. / Μέγεθος 5 ή 5.5

Απαράβατος όρος να είναι δοκιμασμένο και να ξέρω πως ότι πάρω θα δουλέψει.

Έχω δώσει 200 $ περίπου και δεν έχω πρόβλημα να προσθέσω και άλλα (ας πούμε μέχρι 50 ακόμα) για να πάρω κάτι vfm.

Εχω δει το nubia z7 mini και το meizu m1 note.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

δεν σέρνεται κανένα κινιτο με wp, ειδικά αν δεν το θέλεις για παιχνίδια, σπασμένες εφαρμογές δεν υπάρχουν υπάρχουν free αν και περισσότερες καλές είναι με λεφτά και free είναι πολύ λιγότερες από το κατάστημα του Android /ios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σύντροφοι!

Επανέρχομαι με ένα ερώτημα…

 

Έχοντας να επιλέξετε ανάμεσα σε δυο τάμπλετ… ποιο θα διαλέγατε?

 

Το ένα είναι το Samsung Galaxy Tab 3 8.0 3G

Αυτό που με προβληματίζει σε αυτό το μηχάνημα είναι το ότι είναι διπύρηνο αλλά έχει 1.5 γίγα RAM.

 

Το άλλο είναι το http://www.gsmarena.com/lg_g_pad_8_0_lte-6575.php

Nαι είναι 4G, ναι έχει 4 πυρήνες αλλά μόνο 1 γίγα RAM.

 

Γι αυτό θα ήθελα τα φώτα σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει εγγύηση εγώ θα εκανα την αλλαγή.

Αυτονομία και οθόνη τα μεγάλα συν του S5.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα σε λευκό από GearBest στα 65.99$ με κουπόνι, αλλά αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι σε αναζήτηση στο φόρουμ για την mlais διαπίστωσα ότι τα προηγούμενα μοντέλα της είχαν προβλήματα..και όχι μόνο αυτό αλλά σε καθέναν διαφορετικά...

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν έχουν καλό ποιοτικό έλεγχο και τα στέλνουν όπως να ναι..

 

Επίσης έχω διαβάσει και έχω δει όλα τα review για το mlais m9 και διαπίστωσα πως καποιοι δεν αναφέρουν κανένα πρόβλημα και λένε όλα οκ, 2 review που λένε ότι το gps είναι χάλια, ένα ισπανικό review που αναφέρει ότι η οθόνη δεν αποδίδει το λευκό καθόλου καλά..

Επίσης το gizchina αναφέρει στο review του πέρα από το gps που στην συσκευή που είχαν δεν κλείδωνε καν..

Rear camera 8 mega-pixel (interpolated from 5 mega-pixel)

Front camera 5 mega-pixel (interpolated from 2 mega-pixel)

 

Τι να πω.. με έναν reviewer πάντως που άνοιξα μια συζήτηση στο youtube μου είπε που η εταιρία του έδωσε την εντύπωση πως επανασχεδίασε το brand της..γι 'αυτό κιόλας στην σελίδα της έχει μόνο το M9.. Ας το ελπίσουμε, γιατί έτοιμος ήμουν να κάνω ακύρωση της παραγγελίας και να πάω προς Ulefone Be X.

 

Ενδεικτικά κάποια από τα review.

 

http://www.htcmania.com/showthread.php?t=966571

http://www.gizchina.com/2015/01/31/mlais-m9-review-not-quite/

http://www.gizchina.com/2015/01/13/inew-v3-plus-vs-mlais-m9-mt6592-mt6592m/

 

 

Αντίστροφα το Ulefone Be X δεν έχει κυκλοφορίσει ακόμη, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει οι συσκευές που έχει κυκλοφορίσει είναι πολύ ποιοτικές και περνάν από αυστηρό ποιοτικό έλεγχο. Ακόμη και το βιβλιαράκι χρήσης που σου δίνει είναι υπεραναλυτικό και προσεγμένο, και μάλιστα το gizchina αναφέρει " In fact I didn’t get a manual like this from Huawei, Vivo, Xiaomi, Oppo or OnePlus. It’s a great example that Ulefone mean business." και αυτό κάτι δείχνει για την εταιρία.

Edited by liovag
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ (είναι και η πρώτη μου δημοσίευση), και θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές και γνώμες για αγορά κινέζικου ανθεκτικού smartphone (ΙΡ67 κτλ), με καλό GPS, FM radio, και καλή συνδεσιμότητα στο Internet. Η όποια βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στα Κινέζικα παίζει το Lenovo S750 και το Doogee που ανέφερε ο φίλος πιό πάνω, διάβασε εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=405520

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368820

 

Έχοντας εμπειρία από τα δύο αδιάβροχα της Lenovo (A660 και S750) και τα Xperia Z1 compact και Z3 compact σου συνοψίζω τα εξής:

Το Doogee είναι νεότερο, δεν έχει ακόμα υποστήριξη (ούτε για ρουτ ούτε για ρομ), είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο αλλά, έχει μπαταρία 4000mah και 8GB μνήμη (και τα δύο διπλάσια του S750) και είναι σαφώς φτηνότερο.

Το Lenovo είναι μοντέλο του 2013, έχει εξελιχθεί αρκετά και υπάρχουν λύσεις για ρουτ, recovery και custom rom, είναι πιο διακριτικό και μικρό, η οθόνη IPS είναι απίστευτη και η Lenovo είναι μάρκα σαφώς πιό αξιόπιστη από την Doogee (και σαφώς ακριβότερη).

 

Και για τα δύο θα πρέπει να ξέρεις οτι 1) το να παίξει το GPS με τους επεξεργαστές mediatek είναι λίγο θέμα τύχης, θέλει λίγο ψάξιμο και κάποια patches (στο doogee δεν ξέρω πως θα τα περάσεις χωρίς λύση για ρουτ), 2) θα μείνεις σε android 4.2 αφού αν δοθεί αναβάθμιση και την κάνεις πιθανότατα θα το έχεις στα Κινέζικα - εκτός και αν περάσεις custom rom για να ανέβεις έκδοση android, 3) το αδιάβροχο δεν σημαίνει οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κάτω από το νερό για φώτο, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μπλοκάρει το touchscreen στη χειρότερη απλά θα το πνίξεις. Συνεπώς μιλάμε για water resistance και χρήση σε συνθήκες που άλλα δεν θα τα κατάφερναν (πχ. παραλία, πισίνα, βροχή κτλ).

Link to comment
Share on other sites

1) το να παίξει το GPS με τους επεξεργαστές mediatek είναι λίγο θέμα τύχης, θέλει λίγο ψάξιμο και κάποια patches (στο doogee δεν ξέρω πως θα τα περάσεις χωρίς λύση για ρουτ), 2) θα μείνεις σε android 4.2 αφού αν δοθεί αναβάθμιση και την κάνεις πιθανότατα θα το έχεις στα Κινέζικα - εκτός και αν περάσεις custom rom για να ανέβεις έκδοση android,

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Το είδα το LENOVO αλλά ξεφεύγει από το οικονομικό μου βεληνεκές. Μήπως μπορείς να μου λύσεις και αυτές τις απορίες;;;

1) Αν το GPS δεν δουλεύει θα φταίει η συσκευή ή κάποιος άλλος παράγοντας (δεν καταλαβαίνω αυτό με το ρουτ, είμαι ψιλοάσχετος...);

2) Αν δεν βιαστώ, μπορώ να περιμένω κάποια αναβάθμιση στα ελληνικά ή είμαι καταδικασμένος;

Σ'ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δύο είναι τα προβλήματα του gps στα Κινέζικα, ο mediatek επεξεργαστής και η υλοποίηση της κεραίας στη συσκευή π.χ. στα 4 Doogee 100 που πέρασαν από τα χέρια μου κανένα δεν έπιανε σωστά και ήταν κυρίως θέμα κεραίας.

Ελληνικό μενού έχουν όλα σχεδόν (πρέπει να το ζητήσεις βέβαια), το να έχεις πρόσβαση ρουτ (root) σημαίνει απλουστευμένα να έχεις δικαίωμα admin, ώστε να μπορείς να επέμβεις στους φακέλους του λειτουργικού είτε για να προσθέσεις ή για να αλλάξεις κάτι - στο φτιάξιμο του gps π.χ. πας και βάζεις χειροκίνητα κάποιοες παραμέτρους στα ini αρχεία του gps. Με το ρουτ μπορείς επίσης να σβήσεις άχρηστες εφαρμογές συστήματος, και το σημαντικότερο, να περάσεις κάποιο recovery που θα σου επιτρέψει να σώζεις πλήρες image του λειτουργικού σου, να το ξαναφορτώσεις εάν χρειαστεί και τέλος, να περάσεις κάποια custom rom που μπορεί να λύνει προβλήματα που έχει η στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Με ενδιαφερει να ακουσω την γνωμη σας για το ποιο ειναι το καλυτερο κινητο windows μεχρι 120€ maximum

 

προοριζετε για κοπελα με χρηση βασικη κανα internet.photo.skype κτλ

 

Προσανατολιζομαι σε win γιατι εχω ακουσει οτι παιρνεις πολυ καλο value for money χωρις lag

 

Τωρα αν υπαρχει κ καποια android προταση σε αυτο το budget no problem

 

Σκεφτομουν το lumia 535 αλλα ακουω πολλα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι ρίσκο........ ο άνθρωπος απλός δεν ήξερε και το πήρε με καποια ιδιωτική μεταφορική...... με απλό τελωνείο ακομη και να σε σταματήσουν στα 250 ευρώ ειναι 50 ευρώ εκτελωνισμός :)

 

για αυτό ας μην λέμε κάτι που δεν ισχύ να μην μπερδεύουμε κόσμο :)

 

 

Ναι οκ όσον αφορά τα περί τελωνείου.

Αλλά για βάλε 20 - 30 μέρες αναμονή, βάλε επίσης ότι αν κάτσει στραβή και πρέπει να το στείλεις πίσω, μέχρι να ξανάρθει, ζήσε Μάη μου...

Εννοώ δλδ όλη αυτή την ενδεχόμενη ταλαιπωρία.

Κατά τα άλλα ναι, φοβερά κινητά σε επίσης φοβερές τιμές, αυτό το έχω εμπεδώσει κι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ όσον αφορά τα περί τελωνείου.

Αλλά για βάλε 20 - 30 μέρες αναμονή, βάλε επίσης ότι αν κάτσει στραβή και πρέπει να το στείλεις πίσω, μέχρι να ξανάρθει, ζήσε Μάη μου...

Εννοώ δλδ όλη αυτή την ενδεχόμενη ταλαιπωρία.

Κατά τα άλλα ναι, φοβερά κινητά σε επίσης φοβερές τιμές, αυτό το έχω εμπεδώσει κι εγώ..

 

ε νταξη για αυτο τους γραφεις πρην στειλουν την συσκευη να την ανοιξουν και να την τεσταρουν.... απο την αλλη εδω δεν υπαρχουν παρα πολλες φορες αναλογες προτασεις....

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα απο οδηγίες έμπειρου μέλους του φόρουμ άνοιξα case στο PayPal και περιμένω refund. Όποτε ακούω προτάσεις απο όλα τα κινεζομαγαζα.
Link to comment
Share on other sites

735 > 4g μια sim ,ασυρματη φορτιση

730 3,5g δυο sim

σε ολα τα υπολοιπα πανομοιοτυπα

 

ναι μπορεις να το κανεις φακο με εφαρμογη

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...