Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι έγινε βρε παιδιά κανεις;;;; "βρωμάνε" τα πόδια μου

μη βιαζεσαι, εχουμε κι αλλα πραγματα στη ζωη μας, δεν ειμαστε επι πληρωμη εδω :rolleyes:

 

 

ορισμένα κινητα που είδα ειναι τα εξης:

Leagoo Lead 5 MTK6582 Quad core 1.3GHz

ELEPHONE G6 MT6592 1.7GHz Octa

ZERO MT6592T 2.0GHz Octa Core

 

το lead 5 ειναι vfm, ειναι νεο, ομως εφοσον μπορεις να ανεβεις σε χρηματα, ανεβα.

το g6 θεωρω οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει.

το zero ειναι "υβριδικο" δικαρτο (για να βαλεις δευτερη sim πρεπει να βγει η sd card).

αρα απο αυτα που εγραψες, οκ το lead 5 αν θες φθηνο και επισης δες cubot s200 (αναμενε reviews).

 

για περιπτωση-κινητο 1 δες το lenovo a806 €134 (μονοκαρτο) και μην κολλας στις 0.3 ιντσες.

η διαφορα ειναι αμελητεα και στις 5" υπαρχει μεγαλη γκαμα να διαλεξεις.

 

για περιπτωση-κινητο 2 (δικαρτο) για φθηνο δες cubot s200 (5") και για πιο ακριβο-ισχυρο εχε υποψη τα νεα

elephone p3000s και p6000 κι ας μην ειναι τοσο λεπτα (κερδιζεις σε αυτονομια). θεωρω τα 2400mah μινιμουμ.

επισης δες και το zte v5 red bull (εκδοση 2ram, 8rom).

 

τα cubot s200, lead 5, p3000s, p6000, ειναι νεες συσκευες. αναμενε reviews.

το a806 ειναι πολυδοκιμασμενο, αν σε ενδιαφερει, δεν υπαρχει λογος να περιμενεις.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμένη απάντηση! Θα περιμένω λίγο για reviews αν και φαίνονται πολύ καλά και τα δύο.

 

Το p6000 μου άρεσε και λέει ότι παρ' όλο που έχει 4πύρινο βγάζει καλό σκορ (ενώ το άλλο έχει 8πύρινο). Για να δούμε...

Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμένη απάντηση! Θα περιμένω λίγο για reviews αν και φαίνονται πολύ καλά και τα δύο.

 

Το p6000 μου άρεσε και λέει ότι παρ' όλο που έχει 4πύρινο βγάζει καλό σκορ (ενώ το άλλο έχει 8πύρινο). Για να δούμε...

 

αναμεσα στα 2 και εγω το p6000 θα προτιμουσα κυριως για lollipop. ειναι 4πυρηνο αλλα 64bit.

επισης δε χρειαζομαι nfc ουτε fingerprint κτλ που εχει το p3000s οποτε δεν υπαρχει λογος να τα πληρωσω.

να και 2 βιντεο:

,
. Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια οι κατασκευαστες δειχνουν να εγκαταλειπουν τις ενσυρματες λυσεις τυπου mhl... και εγω το εψαχνα σαν χαρακτηριστικο αλλα τελικα συμβιβαστηκα.

 

Το vivo xplay 3s (συσκευαρα) αν θυμαμαι καλα απο κατι μηνες πριν που το γλυκοκοιταζα δεν υποστηριζει mhl. Το lenovo k920 6" (επισης εκπληκτικο) λεει στα σπεκ του gsmarena οτι εχει mhl 2.0 αλλα θα ημουν επιφυλακτικος γιατι εχουν κανει και αλλες φορες λαθη. Το εχει και ελλαδα στα public απο οτι εχω μαθει, οποτε μπορεις να το τσεκαρεις.

 

edit:

για το 3s(τελικα δεν εχει) : http://vivoforums.com/thread-mhl-support

k920: m.gsmarena.com/lenovo_vibe_z2_pro-review-1155.php

λιστα mhl συσκευων: http://www.meetmhl.com/MHLEnabledProducts.aspx?id=5021&viewpage=1#DeviceList

απο την λιστα βλεπω λειπουν καποια που εχουν mhl αρα μπορει να μην ειναι πληρης.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

το ανοίγεις, κολλάει, κάνεις μεταβολή μπαίνεις στο μαγαζί και παίρνεις άλλο σφραγισμένο χωρίς αναμονές και πολλά-πολλά..;)

 

ελα παραδεξου ειρωνικά το έγραψες:cool:

 

:lol::lol::lol::lol::lol: ε πως αλλιος να γραψεις κατι τετοιο........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη κοινοτητα του myphone επειδη θελω να αγορασω μια συσκευη εως 160e και εχω δει καποιες θα ηθελα προτασεις και απο καποιον αλλο.Αυτο που θελω ειναι ενα κινητο με αξιοπρεπη καμερα και καλες επιδοσεις (για τα χρηματα που θα δωσω)Ειμαι αναμεσα σε αυτα:

Xiaomi Redmi Note 4G LTE Enhanced Version 2GB Ram 8GB Rom Snapdragon 400 1.6GHz Quad Core

Lenovo A806 / A8

Huawei Honor 3C 4G FDD LTE H30-L02 και ισως ASUS και COOLPAD F1.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα στα 2 και εγω το p6000 θα προτιμουσα κυριως για lollipop. ειναι 4πυρηνο αλλα 64bit.

επισης δε χρειαζομαι nfc ουτε fingerprint κτλ που εχει το p3000s οποτε δεν υπαρχει λογος να τα πληρωσω.

να και 2 βιντεο:

,
.

 

Καλή φάση, ευχαριστώ.

 

Τώρα είδα που έγραψες σε έναν φίλο και για το Cubot S200 το οποίο είναι αρκετά φθηνότερο απλά με μικρότερα specs... Θα έχω και αυτό στο μυαλό μου (βλέπω ότι και σε αυτό περιμένουμε reviews) μιας και φαίνεται να καλύπτει και αυτό τις περισσότερες ανάγκες αλλά με ανησυχεί το 1GB ram που έχει... Θέλω το κινητό να με κρατήσει για αρκετό καιρό...

Link to comment
Share on other sites

lenovo a806

coolpad f2

zte v5 max (αναμενε reviews)

elephone p3000s (αναμενε reviews)

elephone p6000 (αναμενε reviews)

redmi note 4g (μονο 8rom)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

To redmi note 4g που γραφεις ειναι αυτο;

http://www.to2c.com/xiaomi-redmi-note-4g-lte-enhanced-version.html

 

ναι. δυστυχως δεν εχει εκδοση με 16rom.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος θέλει να αγοράσει συσκευή με μέγιστο κόστος στα 350€. Αν υπολογίσουμε θήκη και κάρτα μνήμης (αν η συσκευή δέχεται) το μέγιστο κόστος θα βρίσκεται λίγο πιο κάτω, στα 300€. Θεωρήστε, πάντως, ένα budget κάπου στα 300-350€. Χρειαζόμαστε συσκευή με Android που θα έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, μιας και δεν του περισσεύουν για να αγοράζει κάθε χρόνο νέο κινητό. Το ραδιόφωνο δεν τον ενδιαφέρει. Η οθόνη δεν τον ενδιαφέρει αν θα είναι μεγάλη ή τεράστια (παίζουν δηλαδή μέχρι και 6'' συσκευές). Παιχνίδια μπορεί να παίξει, αλλά λόγω ηλικίας (50+) τα παιχνίδια θα είναι κανένα τάβλι, σκάκι κτλ, με μικρές δηλαδή απαιτήσεις, απλά για να περνάει το χρόνο του στα ταξίδια με το καράβι (μένει σε νησί). Η χρήση που θα κάνει μέσες άκρες είναι: τηλέφωνο, mail, browsing, λίγο navi στην Αθήνα, καμιά φωτογραφία ή βίντεο όταν χρειάζεται (σπάνια).

 

Από αυτά που έχω βρει από skroutz τα Nexus 5, Sony Z2, HTC One παίζουν κοντά σε αυτά τα χρήματα και είναι συσκευές από αξιόπιστους κατασκευαστές και χωρίς πολλά lags. Θα ήθελα κρίσεις επί των προηγούμενο αλλά και άλλες προτάσεις έχοντας ως δεδομένο το μέγιστο των 350€ για συσκευή + κάρτα μνήμης + θήκη. Ακόμη και προτάσεις που αφορούν σε Windows Phone είναι δεκτές, ώστε να μπορέσω να του δώσω ορισμένες εναλλακτικές από τις οποίες θα διαλέξει τελικά συσκευή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια φαση ημουν και εγω για κινητο δικου μου ανθρωπου, με budget στα 250 ευρω. Πρωτη επιλογη ηταν το LG G2, αλλα η απουσία micro SD σε συνδυασμό με την μικρη ROM ειναι σημαντικο μειονεκτημα. Τελικα καταληξαμε στο Huawei Ascend P7, καθως φαινεται να ειναι η πληρεστερη αγορα, χωρις κανενα σοβαρο μειονεκτημα, και οπως μαθαινω απο το forum με πολυ καλη φωτογραφικη για την κατηγορια. Ειναι και πολυ κομψο.

 

Και τα δυο παραπανω ειναι στα 250 ευρω, στα 220 δεν εχω κανει ερευνα αγορας. Ισως το Cubot X6, αν και αντικειμενικα ειναι χειροτερο value for money απο τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όταν η διαφορά στην τιμή είναι μικρή και παίζουν άτοκες, τότε αξίζει να το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα καθώς κανένα σκρουτζομαγαζο δεν κάνει δόσεις κι αν κάποιο κάνει είναι εντοκες και χρεώνει έξτρα την προμήθεια της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!

 

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο κινητό με αξιοπρεπή κάμερα αλλά περιορισμένων διαστάσεων και κόστος γύρω στα 300 ευρώ;

Θεωρώ τις 4.3 ίντσες ως τις ιδανικότερες, αλλά αν υπάρχει κάτι αξιόλογο σε λίγο μεγαλύτερες, δεν θα έλεγα όχι.

Link to comment
Share on other sites

iphone5s μονο.............(και αυτό ξεπερνά το budget σου προφανώς)

και μετα το Nokia Lumia 1020 που μεν ειανι 4,5 ίντσες αλλά είναι θηρίο σε μέγεθος (πάχος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Ψαχνω ενα κινητο κατα προτιμηση απο Κινα, τετραπυρηνο αλλα αυτο που με ενδιαφερει πανω απ'ολα ειναι να εχει πολυ καλη camera κυριως για ληψη βιντεο. Εγω εχω το Lenovo A850+ αλλα δεν αρεσει στην γυναικα (γι'αυτην προοριζεται το καινουριο που ψαχνω) γιατι εχει μικρη camera.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις προτασεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...