Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το συγκεκριμένο ταμπλετ που σου έγραψα το έχω δουλέψει γιατί το είχα πάρει δώρο στη μάνα μου.. Έχω γράψει τις εντυπώσεις μου στο νήμα του, στα λοιπά tablet..Περιληπτικά θα σου πω ότι είναι σβελτο με αξιοπρεπές οθόνη, όμορφα χρώματα και φωτεινή, έχει καλή διαχείριση της ram και το σημαντικότερο είναι ότι για το εύρος της τιμής του, έχει καλές κεραίες WiFi, SIM, GPS.. Στα 60 με 65 ευρώ δεν πιστεύω να βρεις κάτι πιο αξιόλογο.. Τα μείον του είναι η μπαταρία του, που βγάζει 3 ώρες ανοιχτή οθόνη και το ηχείο του που έχει μέτρια ένταση, αλλά αυτό διορθώνεται με προγραμματάκι mtk tools..άμα κανείς εγγραφή στο bangood θα πάρεις αυτόματα και κουπόνι των 5 δολαρίων και θα σου βγει ακόμα πιο φτηνό.. Έτσι το είχα χτυπήσει και εγώ.. Αυτά από εμένα φίλε μου.. Ελπίζω να σε κάλυψα..

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, προς τα κει γερνω τελικά. Απλά μου κάνει εντυπωση η μπαταρία ότι δεν κρατά πολύ, διοτι είναι 3000mah.. Κάτι τελευταιο, δεν με νοιάζουν ρουταρισματα κτλ, απλά θελω να έχει Playstore, το αφήνω ως έχει ή το ζηταω να γίνει ρουτ όπως και στα κινητά? Σε ρωτάω γιατι το πήρες απο το bangood και απο κει θα το τσιμπήσω και εγω αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Ήρθε ο καιρός να αλλάξω και γω το κινητό μου μιας και άρχισε να κάνει νερά. Εδώ και ένα χρόνο έχω ένα απλό ΝΟΚΙΑ dual sim ούτε καν smartphone. Οπότε όποια επιλογή και να κάνω δεν θα καταλάβω και πολλά πράγματα. Επέλεξα το ποσό αυτό για να αποκτήσω κάτι αξιόλογο σε δυνατότητες και να πρωταγωνιστεί όσο πιο πολύ γίνεται. Να σημειώσω ότι ψάχνω για dual sim. Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα εδώ μέσα είμαι μεταξύ των ακολούθων:

1)Huawei Honor 6

2)ZTE Nubia 7 mini

3)Lenovo Vibe X2

4)Zopo ZP999 (3X) (γνωρίζω για το ΖΡ998 αλλά έχει δυνατά specs)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν και δεν καθόρισες μπάτζετ, τα πρώτα 2 δεν θα σου τα συμβούλευα σε καμία περίπτωση. Από την προηγούμενη συσκευή που είχα (lg 880) κατάλαβα ότι ο επεξεργαστής από μόνος του δεν κάνει δουλειά. Τι να το κάνεις το τετραπύρηνο αν έχεις μικρή ram; Αν θες να αποφύγεις τα πολλά κολλήματα στο μέλλον η ram παίζει καθοριστικό ρόλο. Οπότε πάμε για τουλάχιστον 2 gb, ή οπωσδήποτε πάνω από 1. Αν δεν φτάνεις το note 3 το μεγάλο και το neo είναι καταπληκτική συσκευή, κι εγώ για το neo πήγαινα αλλά μου έκατσε από σπόντα το μεγάλο. Από εκεί και πέρα έχω σε μεγάλη εκτίμηση και τα παρακάτω:

SAMSUNG GALAXY S4 I9506

lg g3

LG G2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, προς τα κει γερνω τελικά. Απλά μου κάνει εντυπωση η μπαταρία ότι δεν κρατά πολύ, διοτι είναι 3000mah.. Κάτι τελευταιο, δεν με νοιάζουν ρουταρισματα κτλ, απλά θελω να έχει Playstore, το αφήνω ως έχει ή το ζηταω να γίνει ρουτ όπως και στα κινητά? Σε ρωτάω γιατι το πήρες απο το bangood και απο κει θα το τσιμπήσω και εγω αν ειναι.

θα το κανείς μόνος σου root είναι πολύ εύκολο , με το framaroot το πρόγραμμα είναι η πιο εύκολη διαδικασία ροοταρίσματος..

Σου έρχετε κανονικά με playstore και έχει και ελληνικά ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum και καλώς σας βρήκα (σας έχω βρει εδώ και χρόνια δηλαδή, αλλά τώρα γράφτηκα). :)

 

Πέρυσι τέτοια εποχή αγόρασα από το εγγλέζικο Google Play ένα Nexus 5 32 GB λευκό. Ένα χρόνο μετά (τώρα δηλαδή) μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα. Έχω κουραστεί αρκετά από το support της Google (λόγω του ότι έκανα «παραεισαγωγή» μόνος μου, δεν φταίει η Google σε αυτό) και πιστεύω ότι εν τέλει θα μου το αντικαταστήσουν με καινούριο Nexus 5. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή δεν θέλω να ξαναμπώ με τίποτα στην ίδια διαδικασία, θα το «σκοτώσω» σε αγγελία ή σε κατάστημα. Και το ερώτημα: τι συσκευή να πάρω;

 

Κατ' αρχάς παραμένω σε android. Κατά δεύτερον με ενδιαφέρουν τα specs. Θα πρέπει η συσκευή να έχει 3 GB RAM και όσο το δυνατόν καλύτερη cpu (το κινητό το χρησιμοποιώ για αρκετό γκέιμινγκ, τόσο με emulators, όσο και και με pc streaming μέσω Limelight). Απαραίτητο, είναι και το ac wifi. Τέλος, λόγω της δουλειάς μου (αρτοποιός) με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο ανθεκτικό γίνεται. Για την ώρα κοιτάζω το G3 32 GB, λόγω της RAM και της οθόνης, αλλά με χαλάει ελαφρώς η πλαστικούρα, δεν αρμόζει σε premium συσκευή. Επίσης, με ενδιαφέρει και το Z3 λόγω της μεταλλικής κατασκευής, της μπαταρίας και της ανοσίας σε νερό και σκόνη, αλλά με χαλάει λίγο η τιμή.

 

Ποιά άλλη συσκευή να κοιτάξω; Εσείς που θα κυμαινόσασταν;

 

Οικονομικώς, αν καταφέρω να δώσω το N5 για 250-300 ευρώ, «αντέχω» να δώσω άλλα 200-250. Άρα maximum πάμε στο 500άρικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, για κινητο έως το παρα πολυ τα 150 ευρω.

 

Βρήκα το samsung galaxy s3 mini.

 

εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μια σωστή συσκευή.............. μόνο από την κίνα σε αυτά τα χρήματα ................ αλλιώς τα άλλα δυο που προτάθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω windows εδω και καποια χρονια , χρησιμοποιω ,linux και διαβαζω οτι το ρουτ θελει win για να γινει, οποτε το αφηνουμε. Αν εχεθ play store δεν με νοιαζει και πολυ. :)
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στο ίδιο δίλλημα. Τα θέματα υπερθέρμανσης της κάμερας του Z2 έχουν λυθεί ή έστω βελτιωθεί; Επίσης η κάμερα του είναι όντως αισθητά χειρότετη του g3;
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι άκουσα έχουν λυθεί τα προβλήματα υπερθέρμανσης και στις 2 συσκευές!! Αρχικα πήγαινα για το g3 αλλα ακουσα για θέματα lag λόγο της μεγαλης ανάλυσης και στραφηκα στο z2, απο την άλλη όμως είναι και η οθόνη του g3 που ειναι τρομερή:\ μεγάλο δίλημμα
Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για 16αρια τοτε το Ζ2 ρολλαρει αψογα. αν θες να πας σε 32αρι lg g3 τοτε προτιμησετε απο το Ζ2.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω windows εδω και καποια χρονια , χρησιμοποιω ,linux και διαβαζω οτι το ρουτ θελει win για να γινει, οποτε το αφηνουμε. Αν εχεθ play store δεν με νοιαζει και πολυ. :)

Λάθος κανείς.. Κατεβάζεις από το ταμπλετ την εφαρμογή framaroot.apk. , ενεργοποιείς τις άγνωστες πηγές και των εντοπισμό σφαλμάτων, κανείς εγκατάσταση την εφαρμογή.. Την ανοίγεις μετά και πατάς σε μια εντολή που λέει baharir (κάπως έτσι λέγετε δεν θυμάμαι ακριβός) και σου λέει ότι έγινε με επιτυχία το root..κανείς μετά μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.. Τεσπα κάτσε με το καλό να παραλάβεις το tablet και εδώ είμαστε..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει από κοντά αλλά μέσα στα χαρακτηριστικά και στην τιμή που ψάχνεις είναι και αυτό http://www.e-shop.gr/mls-iqtab-giant-3g-97-retina-octa-core-17ghz-16gb-3g-wifi-bt-gps-radio-android-44-kk-black-p-PER.903198. Δεν έχω διαβάσει κάποια κριτική - παρουσίαση αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Για τα προϊόντα της MLS οι απόψεις είναι διφορούμενες. Κάποιοι αρέσουν τις τελευταίες προτάσεις της εταιρείας ενώ άλλοι τις απορρίπτουν απευθείας.
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

κατα ποσο αξιοπιστα μπορει να ειναι τα κινητα απο κινα?

το θελω και στα ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Με καμμιά 10€ παραπάνω πάρε το Motorola Moto G 2013, είναι πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

κατα ποσο αξιοπιστα μπορει να ειναι τα κινητα απο κινα?

το θελω και στα ελληνικα...

 

a806 €135 to2c.com

πληρωμη paypal, αποστολη singpost, παραλαβη 20 μερες

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλώς ήρθα στο forum σας !

Έχω αγοράσει εδώ και 20 μερες το Doogee 580. Είμαι σχετικά ευχαριστημένος από το κινητό, όμως δεν είμαι ικανοποιημένος στο θέμα των φωτογραφιών. Το κινητό αδικείται από το φλας του και ενώ σε φως ημέρας οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές, ειδικά για την τιμή της συσκευής, όμως το βραδύ (σε μαγαζιά με χαμηλό φωτισμό ή οπου δεν υπάρχει φως) η καμερα ζοριζεται πολύ.

Σκέφτομαι να δώσω το δικό μου και να αγόραζα το 550 της ιδίας εταιρείας που έχει και καλύτερή κάμερα και διαφορετικό φλας. Αν κάποιος έχει τη συσκευή θα με βοηθούσε πολύ να ανεβαζε φωτογραφίες τραβηγμενες βραδινή ώρα (11) σε χαμηλό φωτισμό (π.χ. δωματιο σπιτιού με κλειστά φώτα).

Κατά τα αλλά θα ήθελα και προτάσεις που να μην υπερβαινουν τα 150€.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 

ιντσες ειδες? δεν το λες κινητό αυτό το πράγμα πλέον......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...