Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και έχω το pipo max m6, αν είναι για ηλικιωμένο, μήπως θα είναι καλύτερα να δεις κάτι σε Σάμσουνγκ?

Ναι μεν τα κινέζικα έχουν πολύ καλά σπεκς, αλλά το σοφτ-γουερ τους δεν είναι και το καλύτερο που υπάρχει, με συνέπεια να τα έχουν τα ψιλοθεματάκια τους.

Αν δεν είσαι και κοντά λοιπόν να του ρίχνεις μια ματιά, μήπως να κοιτούσες κάτι άλλο?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το onda-v701s και το CHUWI θα έλεγα να τα απορρίψεις το μεν πρώτο λόγω 512 ΡΑΜ και το δεύτερο δεν έχει HDMI (για να το συνδέεις στην τηλεόραση και να χαζεύεις καμια ταινιούλα). Όσο και αν λες πως δεν σε ενδιαφέρει η μνήμη, όταν η σύζυγος πάει να περάσει τα παιχνιδάκια της μέσα, θα είναι το πρώτο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει.

Από τα άλλα δύο στην αρχή έκλινα προς το Cube αλλά μετά είδα πως η μπαταρία του onda-v702 είναι πολύ μεγαλύτερη και θα σου έλεγα να διαλέξεις αυτό.

Το πρώτο που πόσταρες μην το κοιτάς καθόλου, 800*480 ανάλυση απλά δεν θα βλέπεις τίποτα, έχει ο αδελφός μου ένα φθηνό λενόβο με 800*600 και είναι απλά απαράδεκτο.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό γενικά γίνεται με τα κινέζικα,

βρίσκεις αρκετές διαφορές στις τιμές από σάιτ σε σάιτ, αλλού μικρότερες και αλλού αρκετά μεγάλες. Γιαυτό θέλει ψάξιμο αρκετό.

Εφόσον πρόκειται για το ίδιο μοντέλο δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να τρέχει κάτι. Όσο για τα μαγαγιά και το dealsmachine και το banggood είναι πολύ αξιόπιστα.

Απλά στο πρώτο οι τιμές του είναι χωρίς τα μεταφορικά μέσα. Και έτσι βέβαια (με τα μεταφορικά) πάλι υπάρχει διαφορά από το banggood, οπότε προτίμησε αυτό που το βρίσκεις φθηνότερα. Για το tinydeal υπάρχουν κάποια θέματα ως προς την αξιοπιστία του.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα με το XIAOMI Redmi Note, μπορείς να δεις και το νήμα της συσκευής εδώ και να ρωτήσεις και τους κατόχους ότι θέλεις.

Από καταστήματα, νομίζω πως την καλύτερη τιμή την έχει το minideal.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

χμμμ.. το zte ενω εχει τιμια χαρακτηριστικά με χαλάει λιγο η 2400mh μπαταρία..οπότε μένω προς το lenovo. περιμένω και αλλα σχολια και προτάσεις.ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Πάντως οι μπαταρίες τους 100mAh διαφορά έχουν...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

θα το έχω στα υπόψη μου. Υπάρχει όμως κάποιο tablet με αυτά τα Χαρακτηριστικά γύρο στα 200e για μένα;

δοκιμασμένο και αξιόπιστο και το tablet και το site πού θα το παραγγείλω.

Edited by tsolas1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ !!!Κριμα ειναι ομως και σε αυτο να ειμαστε πισω...

 

στην ευροπη δυσκολα να ερθει καποιο καλο dual sim (παροχους δεν συμφερει)

 

για αυτο θελεις καλο dual sim....... αγοραζεις απο κινα οπος κανουμε ολοι μας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω κινητό με τα εξείς χαρακτηριστικά:

1. Όσο πιο χαμηλό SAR (max 0.50-0.60 EU)

2. Οθόνη > 4.5'' αλλά όχι κτήνος! Δλδ μέχρι επίπεδο LG G3 (όχι το συγκεκριμένο άκουσα προβλήματα με μπαταρία κ διάφορα άλλα)

3. OS Android ή iOS

4. microSD και καλή μπαταρία

5. Να μην κολλάει, κάνει reset, ζεσταίνεται κλπ κλπ γενικά χωρίς προβλήματα, να τρέχει καλά, smoothly γενικά

6. Πιο πολύ για χρήση calendar, evernote, photos (δεν με ενδιαφερει νυχτερινή λήψη)

7. Εώς 300-330 ευρώ

 

Καμιά Ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος που πίστεψε με είναι θέμα ωρών να το συνηθίσεις:

samsung galaxy note 3 neo

lg g3

αν θες κάτι πιο μαζεμένο:

SAMSUNG GALAXY S4 I9506

LG G2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το S2 τα έφτυσε και είναι στο σερβις από όπου αμφιβάλλω αν, και πότε, θα τη βγάλει καθαρή, ακόμα όμως κι αν την βγάλει, η σχέση μας είναι πλέον μίσους-πάθους, θα το δώσω ή θα το κρατήσω για κινητό αντικατάστασης.

Για την αντικατάστασή του, μετά από έρευνα, σκέφτομαι τα εξής:

 

http://www.skroutz.gr/s/5238572/LG-L90-D410-Dual-8GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5056517/Alcatel-One-Touch-Pop-C9-Dual-SIM-OT-7047D.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4396839/Samsung-Galaxy-Note-3-Neo-LTE-16GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/3765221/Samsung-Galaxy-Note-3-N9005-32GB.html αν πέσει η τιμή του

 

Αυτό που θέλω από το κινητό είναι απροβλημάτιστη λειτουργία (το s2 είχε αρχίσει να αργεί εκνευριστικά), μεγάλη αυτονομία (με το ζόρι μου μου έβγαζε τη μέρα, ίσως είχε αρχίσει να τα φτύνει και η μπαταρία), καλή φωτογραφική (πολύ μου άρεσε που είχε full HD video το S@), και κυρίως value for money.

 

Θα ήθελα ενδεχομένως να πάω σε μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά με νοιάζει κυρίως να είναι ποιοτική η συσκευή και να κάνω τη δουλειά μου. Το πενάκι των note είναι ευπρόσδεκτο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να αντικαταστήσει ένα σημειωματάριο σε καθημερινή χρήση. + ότι δεν καίγομαι να δώσω +150 και + 300 ευρώ για πλαστές ανάγκες. Αν όμως η διαφορά είναι ουσιώδης θα το έκανα. Από κίνα δεν θέλω, λόγω υψηλού sar, αναμονής, ποιότητας, service και φορολογίας.

 

Κάθε πρόταση ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Για σένα (και με την προϋπόθεση πως έχεις λίγο διάθεση για να ασχοληθείς) ναι. Η κορυφαία κινέζικη όντως είναι η PiPO στα τάμπλετ. Αν κοιτάξεις και στο νήμα των τάμπλετων, θα μπορέσεις να σχηματίσεις καλύτερη άποψη.

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η πρώτη σου αγορά από κίνα ή όχι, αλλά και γω στην πρώτη μου αγορά έτσι ήμουν. Τώρα έχω ξεψαρώσει, αφού πλέον κάνω τις παραγγελίες και δεν κοιτάζω καν τον αρθμό αποστολής να δω που βρίσκονται. Ναι πάρτο μην αγχώνεσαι.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας ανάμεσα σε κάποια κινητά, το site που θα μπορούσα να τα παραγγείλω καθώς και τον χρόνο που θα κάνει να μου έρθει.

 

1) Xiaomi Mi3(το 64άρι ακριβό αλλά πιστεύω προσωπικά πως αξίζει)

2)Redmi Note (Πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει)

3)Lenovo Golden warrior/A8

 

Ασφαλώς αν έχετε υπόψιν κάποιο άλλο κινητό σε που κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα τιμής (με προτίμηση πιο φθηνό από το Mi3 ασφαλώς!!) πείτε μου την γνώμη σας!!

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλτην στο παγιο,και παρε σε αυτα τα λεφτα κατι απο σκρουτζ ή κινα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για τα λεφτά του είναι το συγκεκριμένο tablet.. Και για την χρήση που το θέλεις πιστεύω ότι είναι ιδανικό..

Δεν έχει όμως hdmi.. Cube Talk 7X U51GT C4.. Στα 80 δολάρια το έχει το Bangood..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι στις επόμενες μέρες να παραγγείλω ενα απο τα 2 και είμαι σε μεγάλο δίλημμα θα ήθελα να ακούσω κάποιες συμβουλές και απόψεις!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Με ψιλοπεισατε!!!! Κοιταω το cube και το onda 702, θα το ψαξω λιγο ακομα εχουν καλες τιμες παντως. Κανενα αλλο σε σχετικα χαρακτηριστικα και τιμη? Σας ευχαριστω για τον χρονο σας. Απο δευτερο-τριτη η αγορα :)
Link to comment
Share on other sites

g3 16giga ή g3 32giga?

 

απ' ότι λένε τα παιδιά εδώ εκεί που υστερεί το z2 είναι η κάμερα (?) + το γεγονός ότι το G3 έχει κάποια θέματα που δεν ξέρω κατά πόσο έχουν λυθεί π.χ. resets

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο ταμπλετ που σου έγραψα το έχω δουλέψει γιατί το είχα πάρει δώρο στη μάνα μου.. Έχω γράψει τις εντυπώσεις μου στο νήμα του, στα λοιπά tablet..Περιληπτικά θα σου πω ότι είναι σβελτο με αξιοπρεπές οθόνη, όμορφα χρώματα και φωτεινή, έχει καλή διαχείριση της ram και το σημαντικότερο είναι ότι για το εύρος της τιμής του, έχει καλές κεραίες WiFi, SIM, GPS.. Στα 60 με 65 ευρώ δεν πιστεύω να βρεις κάτι πιο αξιόλογο.. Τα μείον του είναι η μπαταρία του, που βγάζει 3 ώρες ανοιχτή οθόνη και το ηχείο του που έχει μέτρια ένταση, αλλά αυτό διορθώνεται με προγραμματάκι mtk tools..άμα κανείς εγγραφή στο bangood θα πάρεις αυτόματα και κουπόνι των 5 δολαρίων και θα σου βγει ακόμα πιο φτηνό.. Έτσι το είχα χτυπήσει και εγώ.. Αυτά από εμένα φίλε μου.. Ελπίζω να σε κάλυψα..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

αν αναγκαστικα θες ενα απο τα δυο θα σου προτεινα το σονυ.πρωην κατοχος του σ3 και νυν sp.Το πιο εκνευριστικο ηταν οταν ηθελα να παρω τηλ αμεσα η στειλω μνμ και κολλουσε.θα σου προτεινα το σονυ λογω λιγοτερου λαγκ και καλυτερης αυτονομιας αλλα χαμηλοτερης αναλυσης και χειροτερης καμερας.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...