Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙΕΣΑ ΣΕ GRANT 2 DUOS ΚΑΙ S4 MINI DUOS ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως γίνεται ολο αυτο απο την κινα μπορεις να με βοηθησεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αμα κανω ρουτ το samsung galaxy trend plus λεει η παλι οχι

!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δύσκολα θα αγοράσω ξανά κινητό cubot. Αν και είναι ποιοτικά κινητά, λειτουργούν σωστά κλπ, δυστυχώς δεν υπάρχει καλή υποστήριξη από την εταιρεία. Έχει ο αδερφός μου το c11 όπου ράγισε το digitizer και δεν βρίσκω ανταλλακτικό. Το κινητό 12 μηνών είναι και πλέον δεν έχουν ανταλλακτικά!

Η THL είναι σαφώς ανώτερη εταιρεία σε σχέση με την cubot, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει. Φαίνεται εξάλλου κι από το forum μας.

 

Στα χαρακτηριστικά πάνω κάτω ίδια είναι. Το THL μάλιστα έχει και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία..

 

ποτε ξανα thl. ανυπαρκτο quality control, και ελλεινο software. πρεπει να κανεις χιλιες αλχημειες για να πανε στην sd οι εφαρμογες, και ακομα και τοτε στο recovery βλεπει μονο την εσωτερικη μνημη......καλυτερα cubot με μια θηκη....

 

Ωραία ξεκινήσαμε!!!

Πλάκα κάνω παιδιά και σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Είχα την εντύπωση ότι είχαν ίδια μπαταρία και ότι η μόνη διαφορά τους ήταν οι κάμερες (με την cubot να έχει περισσότερα mp). Θεωρώ (χωρίς να έχω εμπειρία από αγορά κινέζικων) ότι αν υπάρξει προβλημα στο τηλέφωνο μπαίνεις σε "δύσβατα μονοπάτια". Τέλος πάντων, είμαι ακόμα "υπό σκέψιν" και αναμένω περισσότερες πληροφορίες. Και πάλι σας ευχαριστώ.

pappao
Link to comment
Share on other sites

Samsung από s4 και πάνω μόνο αξίζει.όλα τα άλλα μην τα σκέφτεσαι καν.Ίσως το s3 neo να είναι καλό, αλλά κάνει 180€
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΕ DUOS? ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ(ΓΡΗΓΟΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ-ΟΘΟΝΗ)

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έλεγχο κάνουν στο εργοστάσιο το οποίο μάλιστα πρέπει να είναι αποκλειστικά για κινητά THL σε αντίθεση με τα cubot για τα οποία έχω ακούσει ότι δεν έχουν δικό τους εργοστάσιο και κατασκευάζονται μαζί με κάτι άλλα no name.

https://www.youtube.com/watch?v=HazsgTpYYXI

 

Όπως και να 'χει, γενικά είναι λίγο ρίσκο με τα κινέζικα. Όσον αφορά την κάμερα, δεν έχω δει δείγματα από το συγκεκριμένο μοντέλο της cubot. Το T6S πάντως έχει μέτρια κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα, σου "χαριζουν" 20€ και θα πληρωσεις ακομα 120-130€. μη σε δελεαζουν τα €20. τσπ. τα χαρακτηριστικα του φαινονται οκ. καρτα sd που ρωτας, δεν παιρνει (το γραφει στην καρτελα "χαρακτηριστικα").

 

μηπως να κοιταζες και κινα? πχ δες dg580 €90, s660 €115, coolpad f1 €135, a806 €142 (απο to2c.com , vickmall.com , minideal.net κ.α.).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαρηστώ για την ενημέρωση, αυτές ειναι οι καλύτερες συσκεύες duos? αν υπάρχει κατί άλλο να προτείνεις θα το ήθελα.
Link to comment
Share on other sites

@ kaifas

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όντως φαίνεται (και πρέπει να είναι) πολύ καλό, αλλά η διαδικασία απόκτησης και η υποστήριξη μετά είναι αποτρεπτικοί παράγοντες...πάντως και το Lg g3 στο συγκεκριμένο site καταγράφει πολύ καλές επιδόσεις και σχόλια.. έχεις άποψη για το συγκεκριμένο;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έλεγχο κάνουν στο εργοστάσιο το οποίο μάλιστα πρέπει να είναι αποκλειστικά για κινητά THL σε αντίθεση με τα cubot για τα οποία έχω ακούσει ότι δεν έχουν δικό τους εργοστάσιο και κατασκευάζονται μαζί με κάτι άλλα no name.

https://www.youtube.com/watch?v=HazsgTpYYXI

 

Όπως και να 'χει, γενικά είναι λίγο ρίσκο με τα κινέζικα. Όσον αφορά την κάμερα, δεν έχω δει δείγματα από το συγκεκριμένο μοντέλο της cubot. Το T6S πάντως έχει μέτρια κάμερα.

Σου λέω την εμπειρία μου από 3 κινητά thl (το ένα βγήκε προβληματικό). Μακάρι να έτυχε σε μένα μόνο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Σαν αποκριση οχι? Το μοτο g εχει τετραπυρινο στα 1.2 ghz ενω το g2 2.2 ghz με 2 giga ram :eek:! Αυτος ειναι ο κοσμος του αndroid,anyway!

Νταξει η θηκη ειναι δεδομενη για μενα! Δεν γινεται κινητο χωρις θηκη!

 

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Καταλαβα! Σαν αποκριση οχι? Το μοτο g εχει τετραπυρινο στα 1.2 ghz ενω το g2

 

σαν αποκριση οχι (εφοσος δεν εχεις πολλές εφαρμογές) και αυτο καθαρά και μόνο γιατί το moto g έχει καθαρό android και δεν το επιβαρύνει.......

 

ε ανεφερα την θικη γιατι αρκετα ατομα δνε τα γουσταρουν (πχ εγω σιχαινομε της θυκες)

Link to comment
Share on other sites

σαν αποκριση οχι (εφοσος δεν εχεις πολλές εφαρμογές) και αυτο καθαρά και μόνο γιατί το moto g έχει καθαρό android και δεν το επιβαρύνει.......

 

ε ανεφερα την θικη γιατι αρκετα ατομα δνε τα γουσταρουν (πχ εγω σιχαινομε της θυκες)

Δηλαδη δεν ειναι πολυ πιο γρηγορο? Σε youtube browsing facebook και αλλες εφαρμογες google + και διαφορα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι πολυ πιο γρηγορο? Σε youtube browsing facebook και αλλες εφαρμογες google + και διαφορα αλλα?

 

αν ανοιγεις πολλες καρτελλες στο browsing (σαν και εμενα πχ που εχω 30 καρτελες ανοιχτες και τρονε ολη την ram) εκει εχει μεγαλη διαφορά.... τωρα αν ανοίγεις 1 2 καρτέλες σοβαρές διαφορές δεν θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι πολυ πιο γρηγορο? Σε youtube browsing facebook και αλλες εφαρμογες google + και διαφορα αλλα?

 

Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα τότε δες το Nexus 5 που είναι ένα σκάκι πιο πάνω σε απόδοση από το Motorola g. Εκτός αυτονομίας και ποιότητας κλήσης.

 

Από κει και πέρα το G2 θα ναι πιο πλήρης συσκευή. Το αν αξίζει η μετάβαση εξαρτάται από το πόσα θα δώσεις. Αν θες μόνο για ταχύτητα τότε όχι. Αν θες όμως καλύτερη κάμερα, αυτονομία, οθονη τότε ναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι αναμεσα στο meizu mx4 και στο oneplus one.Kυριο θεμα μου ειναι η καμερα.Αν εχετε και αλλες προτασεις δεκτες.Δεν εχω προβλημα με το μεγεθος τις συσκευης.Το ποσο που μπορω να δωσω ειναι 300 - 350 ευρω.Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του oneplus one είναι αρκετά καλή απ ότι έχω δει. Για το mx4 δεν υπάρχουν και πολλά δείγματα λόγω του ότι είναι πολύ νέο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα τότε δες το Nexus 5 που είναι ένα σκάκι πιο πάνω σε απόδοση από το Motorola g. Εκτός αυτονομίας και ποιότητας κλήσης.

 

Από κει και πέρα το G2 θα ναι πιο πλήρης συσκευή. Το αν αξίζει η μετάβαση εξαρτάται από το πόσα θα δώσεις. Αν θες μόνο για ταχύτητα τότε όχι. Αν θες όμως καλύτερη κάμερα, αυτονομία, οθονη τότε ναι.

Καταλαβα! Δηλαδη το lag? Θα το δω σιγουρα καποιες στιγμες σε G2?

Link to comment
Share on other sites

το one plus one εχει ιδια camera με το oppo find 7/7a που ειναι αρκετα καλη του meizu......... ενας θεως ξερει αφου δεν υπαρχουν αρκετα δειγματα..........
Link to comment
Share on other sites

- πολυ μικρη μπαταρια

- θες οπωσδηποτε δικαρτο? αν οχι δες και a806.

αν ναι, δες coolpad f1, zenfone 5 (εκδοση 2ram, 16rom, 2400mah)

- to2c.com , vickmall.com , minideal.net

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι fan των κινεζικων συσκευών, τουλάχιστον όχι ακόμη, θα σου πρότεινα όπως τελικά έκανα κι εγώ να πάρεις το NOTE 3 neo.

Πολύ καλή υλοποίηση χωρίς λαγκαρισματα, περίεργο για σαμσουνγκ και πάρα πολύ καλή μπαταρία. Στα μεγάλα συν φυσικά το πενακι του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Δηλαδη το lag? Θα το δω σιγουρα καποιες στιγμες σε G2?

 

Κοίτα να δεις...πριν το nexus είχα s2, samsung. Συνεπώς καταλαβαίνεις ότι εκεί ναι έβλεπα lag αδικαιολόγητο σε dialer, gallery κ.α. Δεν εννοώ στο να τρέξει καποιες εφαρμογές που ο επεξεργαστής όσο να ναι θα δυσκολευόταν.

 

Τέτοιου είδους lag δεν πρόκειται να δεις με το g2. Αλλά είναι όπως σου ανέφερα και προηγουμένως είναι εύκολο να αποφασίσεις. Θες αναβάθμιση σε ταχύτητα πας σε nexus 5. Αν τώρα θες ακόμα καλύτερη οθόνη, κάμερα και αυτονομία αλλά λίγο πιο αργό (λογικό είναι από την στιγμή που το άλλο είναι γυμνό, όχι όμως κάτι που θα το δεις ο ίδιος αμέσως παρά μόνο ίσως σε απευθείας αντιπαραβολή με ένα nexus style) πας στο g2 που είναι και φθηνότερο. Βέβαια τώρα με την L προ των πυλών θα δεις πόσο θα αργήσουν να αναβαθμιστούν τα άλλα.

 

Σε αυτό το δίλημμα είμασταν η πλειοψηφία που πήρε nexus 5/G2. Εγώ κατέληξα στο 5άρι μιας και η αυτονομία μου αρκούσε και δεν ήθελα να εξαρτώμαι από τον κατασκευαστή για το πότε θα προσέξει την κατασκευή του. Από την άλλη "θυσίασα" κλάσεις ανώτερη αυτονομία...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...