Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα απο τα δυο.Ιστορικα η τελευταια γενια windows 7 smartphones πηρε ενα μονο ενα update (δλδ ατομα που αγορασαν μερικους μηνες πριν βγουν τα windows 8) ,και που oi περισσοτερες εφαρμογες που σχεδιαστηκαν για windows 8 δεν δουλευαν για τα 7.8.Μετα ολα τα κινητα που εκαναν κατω απο 350 ευρω nokia 520,620,720 htc windows 8s huawei w1 κλπ ειχαν ram 512 mb ram με τις ευλογειες της microsoft(η ιδια τους ειχε ενημερωσει για τα ελαχιστα spec των κινητων της).Ομως οι developers ειχαν αλλη αποψη και οποιαδηποτε απαιτητικη εφαρμογη η game δεν δουλευε απο την πρωτη μερα αγορας σε αυτα.Μαλιστα συνεχισαν να κυκλοφορουν και νεα κινητα με 512 mb ram παρολο που στην ουσια ηταν αποκλεισμενα απο μεγαλο αριθμο ποιοτικων εφαρμογων.Σε ενα windows store που εχει ελαχιστες καλες εφαρμογες σε σχεση με τα αντιστοιχα της apple και της google.Ερχομαστε στο σημερα και τα δυο κινητα που θες εχουν χαλια hardware για τα σημερινα δεδομενα και σε benchmark του phonemark ειναι περιπου ιδια γρηγορα με κινητα χρονου και πισω.Οταν βγουν τα windows 9 με ολα αυτα τα δεδεομενα υπαρχει υψηλο ρισκο να εχεις τα ιδια προβληματα με οτι ανεφερα πιο πανω.Το 830 μαλιστα το βγαζει πιο αργο απο το 820!

Υγ στα ιδια λεφτα σε android υπαρχουν κινητα με πολυ καλυτερες οθονες και αντιστοιχες καμερες(αν αυτο ειναι λογος για να επιλεξεις)

Edited by lorenzo18
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο smartphone με κόστος περί τα 200€ (τιμή πολύ συζητήσιμη αν με πείσει η συσκευή). Απαραίτητα στοιχεία είναι να έχει NFC και να είναι dual SIM (επίσης καλό θα ήταν να έχει και γυροσκόπιο για μεγαλύτερη ακρίβεια στις κινήσεις των παιχνιδιών). Ενδεικτικά αναφέρω πως το τελευταίο μου κινητό ήταν ένα iNew V3 και παλιότερα είχα και ένα W450. Οι 2 συσκευές που ξεχώρισα είναι της THL το 5000 και της Elephone το P2000.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις τοποθετήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν και στην ουσία συγκρίνω 2 τελείως διαφορετικά κινητά, για τις ανάγκες μου όμως ίσως να γίνεται η σύγκριση.

 

Θετικά του Μοτο G έναντι του meizu:

 

-Double sim (καθώς είμαι φοιτητής, και έχω φοιτητικές προσφορές και απο cosmote και απο vodafone, μου στέλνουν συνέχεια free ΜΒ κλπ..)

- Radio FM (ακούω αρκετά)

- παίρνει micro SD

- 24 μήνες εγγύηση από το public

- 10 ευρώ φθηνότερο (μικρή διαφορά)

- θα πάρει σίγουρα android L

 

Όμως έχει:

μικρότερη ανάλυση (720χ1280)

μικρότερη μπαταρία

1 GB RAM

snapdragon τον 400 που νομίζω πως είναι υποοδεέστερος του exynos του mx3..

 

camera θεωριτικά έχουν ίδια..

 

Η χρήση πρόκειται για browsing,camera,κλήσεις κλπ.. και διάφορα χαζά που μπορεί να κάνει ένα κινητό (ξυπνητήρια,φακός,αριθμομηχανή, καμιά χρήσιμη εφαρμογή και τέτοια.. )

 

Ξέρετε, είναι η φάση που θες και την γνώμη των άλλων.. τι λέτε εσείς ? Αξίζει η σύγκριση ή τσάμπα το σκέφτομαι,εννοώντας το mx3 είναι πολύ ανώτερο..

Link to comment
Share on other sites

Υγ στα ιδια λεφτα σε android υπαρχουν κινητα με πολυ καλυτερες οθονες και αντιστοιχες καμερες(αν αυτο ειναι λογος για να επιλεξεις)

 

Κουβέντα που κάνουμε για πες κανένα.

Στα 250 ευρώ του 925 πάντα, για σύγκριση και μόνο.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κινητό μέχρι 200 ευρώ το πολύ. Από αυτά που έχω δει είμαι ανάμεσα στο LG G2 mini και στο Samsung Galaxy S III Neo I9301I. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλές επιλογές και οι δυο, εγω θα πρότεινα εναλλακτικά το ολόφρεσκο moto g

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-motorola-new-moto-g-dual-sim-8gb-mayro/prod6670114pp/

Link to comment
Share on other sites

Sony xperia z,Alcatel One Touch Idol X+ και λιγο πιο πανω lg g2 απο ελλαδα.Απο κινα δεν εχω αποψη καλυτερα να ρωτησεις αλλον.Αν πας πανω απο 300 ευρω που θα ερθει το 830 υπαρχουν ακομα καλυτερες επιλογες.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..

τι ακριβως ειναι τα πισω κουμπια?

απο οτι καταλαβα παιδια στα χρηματα που τ δινω η καμερα ειναι 8 Mp και η ραμ μονο 1024 MB?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να παρω ενα κινητο

τα κριτηρια μου ειναι....

 

 

- Android

- Maximum 200 euro αυστηρα

- ΜΟΝΟ απο Ελλαδα

- Οσο το δυνατον μικροτερες διαστασεις

- Καλη μπαταρια

 

το ματι μου επεσε σε LG g2 mini, s3 mini, s4 mini, Sony M2, LG L9 II

 

τι να διαλεξω?

 

επι της ευκαιριας... το LG G2 mini το βρισκω στο σκρουτζ και 159 και 192 ευρω. Το φθηνο λεει LTE. Θα δουλευει στην ΕΛλαδα?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να υπάρχει αυτό που ζητάς............... περα απο κάποια thl (ούτε για αστείο)

 

μονο αν ανεβεις στα 320 ευρω για το honor 6 (μονο 32 gb version εχει nfc)

http://www.to2c.com/huawei-honor-6-32gb-rom-basic-dual-sim-4g-fdd-lte-phone-octa-core-cpu-3gb-ram-32gb-rom-android-4-4-5-0-incell-ips-1920-1080pix.html

 

η αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος πας για το zte nubia z7 max στα 290- 300 ευρω (μέγεθος του note 3)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

G2 Mini καλύτερη κάμερα μπαταρία επεξεργαστής, όμορφο design, θα πάρει πιο γρήγορα λογικά την επόμενη έκδοση του Android, και έχει πολύ χρήσιμα features όπως το knock code :)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορούσα να συμβιβαστώ και στο μονόκαρτο αν οι προσφορές είναι όντως πολύ καλές

 

EDIT: Το THL 5000 έχει κερδίσει αρκετή προσοχή, γιατί δεν προτιμάται;

Edited by Bougatsas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πρώην κάτοχος Huawei X5, Huawei P1, LG Optimus G. Από τα πρώτα δύο έμεινα πολύ ικανοποιημένος για τα λεφτά τους σε hardware, όχι τόσο σε software. Από το τελευταίο το αντίθετο, καθώς το πρώτο που παρέλαβα είχε καμμένα πίξελ, το αντικατέστησαν με καινούριο, όπου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με το προηγούμενο μετά από λίγο καιρό και εν τέλει στην πρώτη πτώση από ούτε ένα μέτρο, έγινε κομμάτια η οθόνη του, αλλά έπαθε ζημιά και η πλακέτα, καθώς μετά από αλλαγή οθόνης δεν ανταποκρίνεται σωστά το touch. Το κινητό πετούσε πάντως όσο καιρό το δούλεψα. Τώρα επειδή έχω βρεθεί με το παλιό X5 μου και έχω αγανακτήσει πρέπει επειγόντως να πάρω καινούριο τηλέφωνο και είμαι ανάμεσα σ' αυτά τα δύο. Δεν θέλω να υπερβώ κατά πολύ τα 300 ευρώ όποτε αναγκαστικά θα πάω στο G2 με 16GB από σκρουτζ. Το honor 6 βγαίνει περίπου στα 315 από hotmid.com. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς από τα 2? Μ' ενδιαφέρει να ρολάρει απροβλημάτιστα κυρίως. Οι ενδοιασμοί μου είναι για το LG, λόγω μικρής χωρητικότητας, αν περάσω κάνα δυο μεγάλα games θα χάσω το 1/3 της χωρητικότητας μου, αλλά και αντοχής, καθώς διαβάζω ότι είναι εξίσου ευαίσθητο στις πτώσεις. Δεν μπορώ να έχω σ' ένα ήδη μεγάλο τηλέφωνο θήκη τεραστίων διαστάσεων. Οι ενδοιασμοί μου για το Huawei, είναι ότι δεν θα εισαχθεί επίσημα στην ελληνική αγορά, οπότε δεν θα έχω εγγύηση ή service αν πάθει κάτι. Ποιο από τα δύο μου προτείνετε και γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα δυο.Ιστορικα η τελευταια γενια windows 7 smartphones πηρε ενα μονο ενα update (δλδ ατομα που αγορασαν μερικους μηνες πριν βγουν τα windows 8) ,και που oi περισσοτερες εφαρμογες που σχεδιαστηκαν για windows 8 δεν δουλευαν για τα 7.8.Μετα ολα τα κινητα που εκαναν κατω απο 350 ευρω nokia 520,620,720 htc windows 8s huawei w1 κλπ ειχαν ram 512 mb ram με τις ευλογειες της microsoft(η ιδια τους ειχε ενημερωσει για τα ελαχιστα spec των κινητων της).Ομως οι developers ειχαν αλλη αποψη και οποιαδηποτε απαιτητικη εφαρμογη η game δεν δουλευε απο την πρωτη μερα αγορας σε αυτα.Μαλιστα συνεχισαν να κυκλοφορουν και νεα κινητα με 512 mb ram παρολο που στην ουσια ηταν αποκλεισμενα απο μεγαλο αριθμο ποιοτικων εφαρμογων.Σε ενα windows store που εχει ελαχιστες καλες εφαρμογες σε σχεση με τα αντιστοιχα της apple και της google.Ερχομαστε στο σημερα και τα δυο κινητα που θες εχουν χαλια hardware για τα σημερινα δεδομενα και σε benchmark του phonemark ειναι περιπου ιδια γρηγορα με κινητα χρονου και πισω.Οταν βγουν τα windows 9 με ολα αυτα τα δεδεομενα υπαρχει υψηλο ρισκο να εχεις τα ιδια προβληματα με οτι ανεφερα πιο πανω.Το 830 μαλιστα το βγαζει πιο αργο απο το 820!

Υγ στα ιδια λεφτα σε android υπαρχουν κινητα με πολυ καλυτερες οθονες και αντιστοιχες καμερες(αν αυτο ειναι λογος για να επιλεξεις)

 

Περιορίζεσαι σε ένα ιστορικό λάθος της Ms και προδικάζεις το μέλλον. Η Ms κάνει τα πάντα για να κερδίσει ένα ικανοποιητικό μερίδιο αγοράς και δεν μπορεί να υποπέσει σε παρομοια λάθη.

Και για να διορθώσω, το 925 ειναι πλέον στα 215€. http://www.bestprice.gr/item/2153508716/nokia-lumia-925-16gb.html Απλα δεν υπάρχει αυτη η ευκαιρία. Όσο για κάμερα νομίζω πως είναι ένα σκαλί πάνω...

Μοναδικό μείον είναι ο αποθηκευτικός χώρος. Για μένα τα 16gb είναι ανεπαρκή. Ποικίλουν οι ανάγκες βέβαια.

Είχα το 32αρι και ήταν σούπερ. Η οθόνη που ανέφερε ο φίλος πριν είναι απίστευτη απλά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εάν αγοράσεις από σκρουτζομάγαζο θα έχεις την επίσημη εγγύηση!? Με 300€ που δίνεις αγοράζεις άνετα από Κίνα το Xiaomi Mi3 64GB, με άπειρο χώρο, 5 ίντσες και το καλύτερο vfm Κινητό αυτή την στιγμή (280€ τελική για την ακρίβεια). Εξάλλου η Mi επεκτείνεται ταχύτητα, οπότε σίγουρα θα έρθει κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον Ελλάδα (αφού ήρθε η Lenovo ;) )
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...