Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Κατέβασα την τελευταία xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_GTV-6.6.30 και σκέφτομαι να την περάσω από πάνω μόνο με wipe data και dalvik cache.

Τι λέτε να το προχωρήσω ή θέλει όλα από την αρχή;

Τώρα φοράει την 5.12.3. MIUI 7.

Δε χρειάζεται ούτε wipe data.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλό θα ήταν να κάνεις wipe data από ν7 σε ν8, μπορείς όμως να δοκιμάσεις και χωρίς να δεις πως πάει.

 

Via Xiaomi redmi note 3G

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κάνεις wipe data από ν7 σε ν8, μπορείς όμως να δοκιμάσεις και χωρίς να δεις πως πάει.

 

Via Xiaomi redmi note 3G

Δεν χρειάζεται. Έχω αναβαθμίσει συσκευές σε V8 χωρίς wipe data κ χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην αρχή μόνο θα χει για κάνα 10λεπτο λαγκάρισμα, και μετά στρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία custom ROM (όχι MIUI) που να βασίζεται σε AOSP ή CM (όπως π.χ. η Resurrection Remix), κατάλληλη για το 4G με τις δύο SIM (το 'Gucci' και όχι το 'Dior');

 

Το τηλέφωνο το έχει φίλος, ο οποίος όμως δεν έχει καταφέρει να βρει τίποτα σχετικό, καθώς απ' ό,τι φαίνεται το Gucci ήταν μοντέλο που προοριζόταν για την αγορά της Κίνας (με υποστήριξη αρχικά για TD-LTE), αλλά κάποια μαγαζιά -όπως το Vickmall που το πήρε ο φίλος μου- του φόρεσαν ROM που υποστηρίζει FDD-LTE (συν multi-language κλπ), και το πούλησαν και στη... Δύση.

 

Σαν αποτέλεσμα, ελάχιστα κομμάτια φαίνεται ότι υπάρχουν, η υποστήριξη από την κοινότητα είναι ανύπαρκτη (ευτυχώς όχι όμως και για MIUI ROMs - από αυτές βρίσκουμε!) και κάτι λίγα ports από AOSP, CM κλπ που έχουν βγει, είναι... τίγκα στο bug!

 

Έχει πάρει μήπως το μάτι σας τίποτα σχετικό (που να δουλεύει και σχετικά σωστά, εννοείται)...;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα revert πισω σε miu. Βαζοντας την τελευταια global 7.3.1.0 ομως παρατηρησα πολυ lag ειδικα σε βιντεο στον vlc και στο youtube οπως επισης και overheat στο κινητο, κατι που δεν ειχα παρατηρησει με την cm13.

 

Με λιγο ψαξιμο βρηκα κατευθειαν αυτο το thread http://en.miui.com/thread-91121-1-1.html που οπως διαβαζει κανεις φταιει το thermal engine configuration της rom. Ωστοσο ακομα και οταν περασα το νεο config παλι παρατηρησα καποια μικροτερα lags αυτη τη φορα. Εν τελει με λιγο ακομα ψαξιμο κατεληξα οτι τα entries στο battery monitor κομματι του config δημιουργουν το lag και την υπερθερμανση.

 

Οποτε το τελικο script που χρησιμοποιησα ειναι αυτο:

 

sampling         5000

[CPU0-1_MONITOR]
algo_type        monitor
sensor           cpu0-1
sampling         1000
thresholds       120000
thresholds_clr   115000
actions          shutdown
action_info      5000

[CPU2-3_MONITOR]
algo_type        monitor
sensor           cpu2-3
sampling         1000
thresholds       120000
thresholds_clr   115000
actions          shutdown
action_info      5000

[sS-POPMEM]
algo_type        ss
sensor           pop_mem
sampling         1000
device           cpu
set_point        70000
set_point_clr    55000

 

Ουσιαστικα καταργει τελειως το battery monitor και το throttling γινεται αποκλειστικα παρακολουθωντας τη cpu. Στη δικη μου περιπτωση ελυσε και το θεμα του overheat, για τη μπαταρια νομιζω θα υπαρξει καποιο πεναλτι καθως η cpu κλειδωνει τωρα πιο συχνα στο 1.6ghz αλλα το κινητο ειναι πλεον ειναι usable χωρις να ειναι φουρνος.

 

Οποιος θελει μπορει να το φλασαρει με αυτο το zip:

 

http://wikisend.com/download/948718/Thermal_Config_Patch_RedmiNote4G_safar46_mod.zip

 

η μεσω root explorer να αντικαταστησει το μαμισιο conf με το αλλαγμενο, πηγαινοντας στο system/etc. Καλο ειναι να παρετε κι ενα backup το original conf για καθε περιπτωση.

 

Δεν ξερω αν υπαρχει ηδη παρομοιο ποστ γι αυτο το θεμα στο θρεντ, απλα ειπα να ποσταρω τη λυση αν κανεις αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με μενα. Just my two cents, καλημερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα βάλε του την ελληνική νομίζω πρέπει να έχει βγει η και η 7.5.

 

Via Xiaomi redmi note 3G

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό εδώ και μήνες έχει περάσει στη σύζυγο. Της έβαλα και μια stable 7κατι από το ελληνικό forum και ρολάρει άψογα. Δεν ξανασχοληθηκα μαζί του. Αν βγει 8αρα θα την περάσω. Η σύζυγος έχει λατρέψει το κινητό οπότε δεν πειράζω. Η μπαταρία έκανε μερικά κουλά τελευταία, θα δείξει, την παρακολουθώ. Πάντως το κινητό μετράει τρελά, μιλάμε για απίστευτο vfm. Πάει σφαίρα ακόμη και τώρα και η miui είναι εξαιρετική υλοποίηση.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Η ν8 Νίκο έχει βγει αλλά έχει τα θέματα της ακόμα άσε να περάσει λίγο καιρό να στρώσει, όταν βγει η πρώτη stable μπορείς να περάσεις από πάνω.

 

Via Xiaomi redmi note 3G

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Δεν έχω κάνει αναβάθμιση εδώ και πολύ καιρό, έχω την GTV-5.1.16 (16/1/2015)

ο OTA Updater μου λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη η GTV-5.3.13

 

Στο xiaomi-miui.gr βλέπω επίσης ότι υπάρχουν διαθέσιμες οι

1) Stable V7.5.1.0

2) V8_GTV-6.8.25

Μπορώ να βάλω οποιαδήποτε από τις 2 από το Αναβάθμιση/Updater;

 

Συστήνεται περισσότερο η v7 Stable ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάνε ένα factory reset και περνά του την v8 stable την δουλεύω μια εβδομάδα τώρα και πετάει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάνε ένα factory reset και περνά του την v8 stable την δουλεύω μια εβδομάδα τώρα και πετάει.

 

εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/512-Xiaomi-Redmi-Note-4G-LTE-Dior/ βλέπω τις 2 εκδόσεις που ανέφερα πιο πάνω.

V8 stable δεν βλέπω

 

το factory reset χρειάζεται επειδή θα αλλάξω miui version?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σορρυ εγώ έχω το note 3G και έχει βγει ν8, καλό είναι όταν είσαι σε παλιά version να κάνεις ένα factory reset.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σορρυ εγώ έχω το note 3G και έχει βγει ν8, καλό είναι όταν είσαι σε παλιά version να κάνεις ένα factory reset.

τελικά έβαλα V8_GTV-6.8.25 αλλα χωρίς factory reset για πιο γρήγορα, μια χαρά μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω το κινητο 2 χρονια τωρα και το κουμπι on/off εχει παρει την κατιουσα

δεν ανοιγει/κλειδωνει/παντα, πρεπει να το πατησω σε συγκεκριμενη γωνια

χρησιμοποιω τα volume up/down για να το ξεκλειδωνω αλλα ξερετε αν υπαρχει κανας ευκολος (η και δυσκολος) τροπος να το αλλαξω? η δεν υπαρχει γιατρεια?

 

φοβαμαι μη τεζαρει τελειως το κουμπι και μετα αν γινει κατι δεν μπορω να το ανοιξω... :(

Edited by mossikukulas
Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου αλλάζει εύκολα θέλει κόλληση με κολλητηρι. Μπορείς να αγοράσεις το κουμπί και να στο περάσει κάποιος τεχνικός. Το ίδιο ακριβώς έπαθε και της γυναίκας μου, πατιέται δύσκολα αλλά δεν έχει θέμα. Δοκίμασε να το πατήσεις με ανοιχτό το καπάκι της πλάτης να δεις ότι πατιέται πιο εύκολα.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου αλλάζει εύκολα θέλει κόλληση με κολλητηρι. Μπορείς να αγοράσεις το κουμπί και να στο περάσει κάποιος τεχνικός. Το ίδιο ακριβώς έπαθε και της γυναίκας μου, πατιέται δύσκολα αλλά δεν έχει θέμα. Δοκίμασε να το πατήσεις με ανοιχτό το καπάκι της πλάτης να δεις ότι πατιέται πιο εύκολα.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ωραιος σ'ευχαριστω

παιζει κανα video που να δειχνει πως γινεται?

εριξα μια ματια στο youtube αλλα δεν βρηκα κατι επι του συγκεκριμενου θεματος

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρειάζεται κολλητήρι. Κουμπώνει σε κλιπ στη πλακέτα. Το μόνο «ζόρι» της διαδικασίας είναι να αποσυναρμολογηθεί προσεκτικά από άτομο που χει ξανανοίξει κινητό τηλέφωνο στη ζωή του.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενα αλλο προβλημα που εχω τωρα τελευταια ειναι οτι κλεινει συνεχεια ολα τα apps μονο του.

Δεν μπορω να θυμηθω ποτε αρχισε αλλα εχει κανα 2 βδομαδες.

Ειμαι στην global stable 8.0.1.0 και εχω κλεισει οτι εχει σχεση με battery saver και οχι μονο αυτο αλλα εχω επιτρεψει και στο VLC και στο Playerpro να μην εχουν restrictions

Ανοιγω ξερωγω να ακουσω μουσικη κανα μισαωρο μεχρι να παω στη δουλεια, οταν φτασω στο γραφειο το κλειδωνω και το αφηνω. Μετα απο κανα 15-20 λεπτο εχει κλεισει ολα τα apps που ηταν ανοιχτα μονο του.

Νομιζω ειχα βαλει battery saving options πριν απο κανα μηνα αλλα το εβγαλα παλι και πιο μετα αρχισε αυτη η ιστορια. Δεν θυμαμαι αν εχει να κανει κατι με update σε MIUI 8.0.1.0

 

Δοκιμασα να βρω κι αυτο

http://en.miui.com/thread-361745-1-1.html

αλλα δεν βρηκα αυτα που λεει..

 

Ξερει καποιος τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλειδωσεις την εφαρμογή που θέλεις να δεις αν κλείνει μετά.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Έβαλα χθες στης γυναίκας μου το κινητό την xiaomi-miui-hellas-4.4_dior_V8_GTV-6.11.10 και δεν μπορώ να βρω από που αλλάζει η γραμματοσειρά.

Μήπως σε αυτή τη ρομ δεν αλλάζει;

Κάνω κάτι λάθος.

 

ΥΓ. Σε μια stable που έβαλα προχθές σε ένα Redmi Note 3 pro είχε κανονικά μέσα το μενού για να κατεβάσεις γραμματοσειρές.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, πριν από λίγες ημέρες πέρασα την dior_V8_Stable-V8.1.1.0 και από τότε έχω σοβαρό πρόβλημα με την διάρκεια της μπαταρίας. Φορτισμένο 100% και χωρίς χρήση για 3 ώρες η μπαταρία πήγε στο 68% χτες.

Θέλω να επιστρέψω σε κάποια προηγούμενη stable rom. Ποια κατά την γνώμη σας είναι αυτή με τα λιγότερα προβλήματα;

Αν είναι να περάσω κάποια πρέπει να κάνω ένα backup πρώτα, μετά factory reset και μετά να μεταφέρω την rom στον φάκελο download rom της συσκευής κ.λ.π

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με της γυναίκας το κινητό. Παραδόξως μετά από μερικές φορτίσεις έστρωσε.

Δώσε του λίγο χρόνο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ γύρισα στην προηγούμενη rom (dior_Stable-V8.0.1.0), νομίζω ότι πάει καλύτερα στο θέμα της μπαταρίας, θα το παρακολουθήσω λίγες ημέρες
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
root για το note 4g

δοκιμασμένο

http://en.miui.com/thread-37195-1-1.html

 

μαμά rom

http://en.miui.com/download.html

 

multi

http://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Ελληνική

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5924-Stable-15-0-Xiaomi-Redmi-Note-4G-LTE-GTV-4-10-10-Rooted/#files

 

μόλις πήραμε το κινητό ,πως περνάμε την Ελληνική rom

πατάς κάτω αριστερά το πλήκτρο αφής της συσκευής το μενού δηλαδή

επιλέγεις settings/security/και ενεργοποιείς το unknow source

μετά πηγαίνεις πίσω , με το δεξί πλήκτρο αφής της συσκευής

κάτω χαμηλά βλέπεις το { } Developer options,το επιλέγεις, και ενεργοποιείς το usb debugging

 

1 θα την κατεβάσεις στο κομπιούτερ (όχι στο κινητό) για να κατέβει σωστά , την τοποθετείς στην καρτούλα και στο κινητό (για σιγουριά)

2 θα μετονομάσεις το αρχείο της rom που κατέβασες σε update , θα γίνει έτσι update.zip , προσοχή , όχι update.zip.zip

ψάχνεις μέσα στο κινητό σου στις επιφάνειες εργασίας , την εφαρμογή updater , πατάς επάνω, πατάς αριστερά κάτω το πλήκτρο αφής της συσκευής και επιλέγεις select update package , επιλέγεις την update.zip , και κάτω δεξιά το update

3 διαλέγεις English ,

4.επιλέγεις : wipe & reset , / wipe user data (αργεί αρκετά)

5. back to Mainmenou

6. Install update.zip to system one

7. αν δεν μπορέσει να την εγκαταστήσει κάνεις

επιλέγεις : wipe & reset , / wipe all data (αργεί αρκετά)

back to mainmenu

Install update.zip

δηλαδή αυτά (κοιτάς απλά την διαδικασία)

http://s1195.photobucket.com/user/Zio111/media/UpdatingxiaomiMI32tropos.mp4.html

 

μετά περιμένουμε ota update , κάθε Παρασκευή

η κατεβάζουμε όλη την rom , και την φλασάρουμε από το "Αναβάθμιση"=updater , χωρίς να την μετονομάσουμε

η

από το recovery ,

wipe cache partition

advanced/wipe dalvik cache

install zip from sdcard

choose zip from sd card

 

edit άλλος τρόπος πιο εύκολος , όταν πάρουμε το κινητό

για να βάλουμε την Ελληνική , (η οποιαδήποτε άλλη rom ) , αν βάλουμε την Ελληνική δεν χρειάζεται να το κάνουμε root

η να φλασάρουμε ένα αρχείο .zip (το φλασάρουμε όπως την rom)

1. κατεβάζουμε την rom , την τοποθετούμε στο κινητό η στην καρτούλα ,

στο κινητό την μετονομάζουμε σε update (θα φαίνετε στο κινητό σαν update.zip )

2. Από την επιφάνεια εργασίας του κινητού βρίσκουμε το "updater" (αναβάθμιση ) , στο (Tools(Εργαλεία)) το τρέχουμε

πατάμε το «Κουμπί Μενού» (το πλήκτρο κάτω δεξιά, αφής, του κινητού) και μετά επιλέγουμε το «Επιλέξτε πακέτο εγκατάστασης».

διαλέγουμε την rom = δηλαδή το update , και στο τέλος επανεκκίνηση

δεν μπορω να περασω ρομ μεκανενα τροπο.Εχω μια μουλτι απο κινεζομαγαζο την KHICNBF96.0

Προσπαθησα να περασω την τελευταια ρομ απ το miui .gr και δεν μου βρισκει τη ρομ απ την καρτα.Εκει την εβαλα χυμα με ονομα update σκετο.Κανω κατι λαθος?

τι αλλο να κανω?

ποια ρομ προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος, πέρασε την στο κινητό από τον υπολογιστή όπως την κατεβασες και κάνε τη μετονομασία από το κινητό και δοκίμασε να την περάσεις από τον update του κινητού

 

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...