Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

έβαλα την Ελληνική και έχει του philz

βρήκα αυτό

http://en.miui.com/thread-58681-1-1.html

Άψογο! Την φλασαρα και είμαστε κομπλέ! Σε ευχαριστώ πολύ!

Αύριο παραλαμβάνω. Πρέπει να προσέξω κάτι κατά την παραλαβή;

Να μην σου πέσει!! :D:D:D

Καλορίζικο!

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ κατειλημενη μνημη χωρις λογο, στο 80%, μηπως επειδη αφησα τη μαμα rom??

ελεύθερη μνήμη ?

τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο ?

η μαμά rom δεν φταίει . οι εφαρμογές που βάζουμε φταίνε και τρέχουν "ύπουλα"

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

αναψέτο , ψάξτο μέχρι να τελειώσει η μπαταρία , φόρτισέ το και τα λέμε
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες (κ μη γνωρίζοντας πολλά από κινητά), έχω καταλήξει στο εν λόγω κινητό κυρίως λόγω μάρκας κ τιμής . Από ένα κινητό ψάχνω να μπορεί να παίξει κανένα παιχνιδάκι, να μπαίνω FB, να μην κολλάει κ να διαβάζω καμιά σελίδα στο νετ . Τώρα τι είναι root klp(ακόμα κ οι οδηγίες) μου φαίνονται πυρηνική φυσική :wacko: . Εν κατακλείδι μπορεί κάποιος φίλος, που γνωρίζει περισσότερα να με ενημερώσει αν πληρεί τις προϋποθέσεις που προανέφερα?? Επίσης πια ρομ τελικά επιλέγουμε Multi or Original ? k τέλος από το σιτε Το2C εμπιστευόμαστε να πληρώσουμε με χρεωστική κάρτα ή μόνο με paypal ?
Link to comment
Share on other sites

βάλε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer&hl=el

τρέχουμε την εφαρμογή

Πατάμε το Προσθήκη κωδικού περιοχής/χώρας , βάζουμε 10 (όλοι οι τηλεφωνικοί μας αριθμοί έχουν 10 ψηφία)

κωδικός περιοχής για πρόθεση , βάζουμε το +30 (το + είναι αριστερά κάτω στο *#( ) , και πατάμε διόρθωση όλων

 

 

edit , το ξέχασα

για την θήκη δυστυχώς με πιστωτική κάρτα (προπληρωμένη έχω )

 

Oλα καλά, ευχαριστώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα φανεί , έχουν την εμπειρία του snapdragon mi3 , για να δούμε

 

κράτησέ το λίγες μέρες , να δεις ελλείψεις ,

αν πράγματι έχεις την μαμά rom , δεν έχεις το play store , και έχεις και Κινέζικες εφαρμογές

μάλλον Ελληνική θα βάλεις , είναι πιο προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα , γλιτώνεις και όλες τις άχρηστες γλώσσες της multi

κοίταξε αν έχεις αναβάθμιση της rom , λογικά έχεις αν είσαι με την μαμά , θα μπει η v6

αν διαλέξεις την Ελληνική , θα βάλεις πρώτα την v5 Ελληνική , και μετά θα δούμε για την v6 ,( ίσως να είναι χειρότερη ) ,

μετά θα έχεις ota update

προσοχή

Από v5 σε v6 κάνουμε

Clean Install

Διαφορετικά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα αστάθειας συστήματος λόγο ασυμβατότητας στα Data.

τις επόμενες v6 , θα τις φλασάρουμε , εύκολα από την Αναβάθμιση

edit

αν δεν είσαι root

https://mega.co.nz/#!NAwlGICD!-EAy-8gP41P83C3yEqQ2bBIc9nLer3WNI-03KVmS_P8

το φλασάρεις όπως και τις roms με το updater = Αναβάθμιση

 

Eγώ έχω την τελευταία v5 που υπήρχε πριν έρθει η v6.

Μου ήρθε ΟΤΑ update ειδοποίηση για την v6 και απλώς την κατέβασα.

Την αφήνουμε ή την περνάμε παιδιά?

Καμιά γνώμη?

Μιας και όπως έχω πει είμαι αρχάριος, ζητώ διαρκώς τη βοήθεια σας!

Γενικά όταν εμφανίζονται νέες rom τις περνάμε με τη διαδικασία που περάσαμε την πρώτη φορά ? Η περιμένουμε να τις δοκιμάσουν πρώτα και να δούμε στη συνέχεια τι παίζει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην lockscreen μόνο ο φακός ενεργοποιείται

στην notification bar:

για κάθε εφαρμογή (screenshot)

+ αυτόματη έναρξη εφαρμογών

 

Αυτή η επιλογή – οθόνη (screenshot) που βρίσκεται και δεν τη βρίσκω ?

 

Επιπλέον ερώτηση! Μπορώ να αφαιρέσω το Google Talkback Με το Titanium Backup που ανέβηκε το screenshot πιο πίσω ? Τρέχω το Τitanium και βρίσκω την επιλογή uninstall όπως είδα?

Παιδιά γενικά οι οδηγίες σας με έχουν βοηθήσει καθοριστικά! Το ευχαριστώ πολύ είναι λίγο!

Edited by USER_1
EXTRA
Link to comment
Share on other sites

Kouluras , , το κινητό δεν έχει πρόβλημα , δεν χρησιμοποιώ το fb (οι ειδοποιήσεις για FB έρχονται , ίσως καθυστερούν λίγο , η εφαρμογή νομίζω φταίει )

το Το2C είναι κατάστημα εμπιστοσύνης

 

USER_1 , η v6 έχει περισσότερες ρυθμίσεις , το menu (κουμπί αφής κάτω αριστερά) δεν μπαίνει στις ρυθμίσεις , μπαίνεις με το γρανάζι στην επιφάνεια εργασίας

την v6 μπορείς να την βάλεις από το updater , ψάχνει λέει βρήκα νέα έκδοση και του λες update

αν θέλεις να την δοκιμάσεις βάζεις το recovery απο το post #124 , κάνεις backup την rom που έχεις , δοκιμάζεις την v6 , αν δεν σ αρέσει , κάνεις από το νέο recovery κάνεις restore την v5 rom

 

για τις ρυθμίσεις στην v6

Κέντρο Ασφάλειας/ Δικαιώματα/Αυτόματη Έναρξη. βρίσκεις την εφαρμογή που θέλεις και την επιλέγεις

Κέντρο Ασφάλειας/ Δικαιώματα/Δικαιώματα/πατάς στην εφαρμογή/Popup notifications

ρυθμίσεις/γραμμή κατάστασης/ έχει ρυθμίσεις όπως π.χ. Προβολή εικονιδίων ειδοποίησης, προβολή ειδοπ.screenshot κ.λ.π.

 

η Προσβασιμότητα είναι για τους τυφλούς , στην Ελληνική δεν υπάρχει το Google Talkback , απο το Titanium Backup πάγωσέ την και αν δεν έχεις προβλήματα , κάνε απ εγκατάσταση

 

tarandino , η 96.0 είναι multi του καταστήματος , δούλεψέ την λίγο και μετά

multi με πολλές γλώσσες , η Ελληνική , εγω έχω την Ελληνική , μόνο με Αγγλικά και Ελληνικά , στην v6 έχει ενσωματωμένο το σωστό recovery

αποφασίζεις

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

και μια ακομα ερωτηση. ποσες ωρες περιπου χρειαζεται η μπαταρια για μια πληρη φορτιση?

 

Δεν πρόσεξα , ανοικτό 3 ώρες ? ?

Ας απαντήσει , κάποιος άλλος

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Kouluras , , το κινητό δεν έχει πρόβλημα , δεν χρησιμοποιώ το fb (οι ειδοποιήσεις για FB έρχονται , ίσως καθυστερούν λίγο , η εφαρμογή νομίζω φταίει )

το Το2C είναι κατάστημα εμπιστοσύνης

 

USER_1 , η v6 έχει περισσότερες ρυθμίσεις , το menu (κουμπί αφής κάτω αριστερά) δεν μπαίνει στις ρυθμίσεις , μπαίνεις με το γρανάζι στην επιφάνεια εργασίας

την v6 μπορείς να την βάλεις από το updater , ψάχνει λέει βρήκα νέα έκδοση και του λες update

αν θέλεις να την δοκιμάσεις βάζεις το recovery απο το post #124 , κάνεις backup την rom που έχεις , δοκιμάζεις την v6 , αν δεν σ αρέσει , κάνεις από το νέο recovery κάνεις restore την v5 rom

 

για τις ρυθμίσεις στην v6

Κέντρο Ασφάλειας/ Δικαιώματα/Αυτόματη Έναρξη. βρίσκεις την εφαρμογή που θέλεις και την επιλέγεις

Κέντρο Ασφάλειας/ Δικαιώματα/Δικαιώματα/πατάς στην εφαρμογή/Popup notifications

ρυθμίσεις/γραμμή κατάστασης/ έχει ρυθμίσεις όπως π.χ. Προβολή εικονιδίων ειδοποίησης, προβολή ειδοπ.screenshot κ.λ.π.

 

η Προσβασιμότητα είναι για τους τυφλούς , στην Ελληνική δεν υπάρχει το Google Talkback , απο το Titanium Backup πάγωσέ την και αν δεν έχεις προβλήματα , κάνε απ εγκατάσταση

 

tarandino , η 96.0 είναι multi του καταστήματος , δούλεψέ την λίγο και μετά

multi με πολλές γλώσσες , η Ελληνική , εγω έχω την Ελληνική , μόνο με Αγγλικά και Ελληνικά , στην v6 έχει ενσωματωμένο το σωστό recovery

αποφασίζεις

 

Mηπως οι οδηγίες για το recovery απο το post #124 είναι σε κάποιο άλλο post?

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ 125

Δεν το κατέβασα

Λογικά

Το κατεβάζεις το βάζεις στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

Με το updater το βρίσκεις και το φλασάρει , όπως και την rom

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Το φλασαρα εγώ το recovery, πανευκολο είναι, ότι χρειαστείς πες μου.

Εγώ έχω την 96.0.1 και τρέχω, ο updater δεν βρίσκει καμία καινούργια. Έχετε βάλει v.6;!

Επίσης ρυθμίσεις lockscreen έχετε βρει;

Edited by NikosChandolias
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Kouluras , , το κινητό δεν έχει πρόβλημα , δεν χρησιμοποιώ το fb (οι ειδοποιήσεις για FB έρχονται , ίσως καθυστερούν λίγο , η εφαρμογή νομίζω φταίει )

το Το2C είναι κατάστημα εμπιστοσύνης

 

USER_1 , η v6 έχει περισσότερες ρυθμίσεις , το menu (κουμπί αφής κάτω αριστερά) δεν μπαίνει στις ρυθμίσεις , μπαίνεις με το γρανάζι στην επιφάνεια εργασίας

την v6 μπορείς να την βάλεις από το updater , ψάχνει λέει βρήκα νέα έκδοση και του λες update

αν θέλεις να την δοκιμάσεις βάζεις το recovery απο το post #124 , κάνεις backup την rom που έχεις , δοκιμάζεις την v6 , αν δεν σ αρέσει , κάνεις από το νέο recovery κάνεις restore την v5 rom

 

για τις ρυθμίσεις στην v6

Κέντρο Ασφάλειας/ Δικαιώματα/Αυτόματη Έναρξη. βρίσκεις την εφαρμογή που θέλεις και την επιλέγεις

Κέντρο Ασφάλειας/ Δικαιώματα/Δικαιώματα/πατάς στην εφαρμογή/Popup notifications

ρυθμίσεις/γραμμή κατάστασης/ έχει ρυθμίσεις όπως π.χ. Προβολή εικονιδίων ειδοποίησης, προβολή ειδοπ.screenshot κ.λ.π.

 

η Προσβασιμότητα είναι για τους τυφλούς , στην Ελληνική δεν υπάρχει το Google Talkback , απο το Titanium Backup πάγωσέ την και αν δεν έχεις προβλήματα , κάνε απ εγκατάσταση

 

tarandino , η 96.0 είναι multi του καταστήματος , δούλεψέ την λίγο και μετά

multi με πολλές γλώσσες , η Ελληνική , εγω έχω την Ελληνική , μόνο με Αγγλικά και Ελληνικά , στην v6 έχει ενσωματωμένο το σωστό recovery

αποφασίζεις

 

Εγκατέστησα το recovery του μονιμα με τον τρόπο 3.

3. Permanent installation of PhilZ touch recovery using MI-Recovery 2.0.1

To τσέκαρα με reboot οτι είναι μια χαρά.

Backup στην υπάρχουσα rom πως κάνω?

 

Υποθέτω πως τρέχω reboot σε recovery mode και στη συνέχεια επιλέγω ? Clone rom to update.zip?

ή κάποιο custom Backup?

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο recovery

το backup και restore

Διαλέγεις που να εγκατασταθει Στην sdcart η internal

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Το φλασαρα εγώ το recovery, πανευκολο είναι, ότι χρειαστείς πες μου.

Εγώ έχω την 96.0.1 και τρέχω, ο updater δεν βρίσκει καμία καινούργια. Έχετε βάλει v.6;!

Επίσης ρυθμίσεις lockscreen έχετε βρει;

 

Εβαλα και γω το recovery, τωρα μένει κα να μάθω να το χρησιμοποιώ!

Εγω τρέχω αυτή τη στιγμή αυτή τη rom: xiaomi-miui-hellas-4.4.2_dior_Stable15-Hellas-GTV-4.10.10.zip

Απο εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5924-Stable-15-0-Xiaomi-Redmi-Note-4G-LTE-GTV-4-10-10-Rooted/#files

Μου έχει έρθει ειδοποίηση για ΟΤΑ update και πρέπει να είναι aυτή που λέει o Tora33.

Προκείται για την xiaomi_miui_hellas_4.4.4_dior_hellas_gtv_4.11.7.zip_gtv_4.11.7.zip.το Την έχω κατεβάσει απλά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το backup

Ποιο απο όλα!?

Mήπως:

backup and restore/custom backup to/external_sd ή sdcard ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι στο recovery

το backup και restore

Διαλέγεις που να εγκατασταθει Στην sdcart η internal

 

Αψογα!

Μόλις έγινε!

Τώρα για να κάνω το update: τρέχω το updater απο τα εργαλεία/επιλέξτε πακέτο αναβάθμισης/ΟΤΑ-Updater/download/ROM/xiaomi_miui_hellas_4.4.4_dior_hellas_gtv_4.11.7.zip_gtv_4.11 .7.zip

 

Kαι η ερώτηση είναι: το clean install πως γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτούλα η στην εσωτερική μνημη του τηλεφωνου
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτούλα η στην εσωτερική μνημη του τηλεφωνου

 

Αν εννοείς για το clean install θέλω μια εξήγηση παραπάνω!

Θα τρέξω το update οπως το περιέγραψα παραπάνω?

Θα επιλέξω κάτι ακόμη για να γίνει clean install ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την Ελληνική , ήλθε update rom

Από το updater ψάχνεις βρίσκεις την rom στον φάκελο ota_updater/download/rom και φλασαρεις

Καλύτερα κατεβάζεις όλη την rom , την βάζεις στο κινητό , και με το Αναβάθμιση την βρίσκεις φλασαρει , επανεκκίνηση

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την Ελληνική , ήλθε update rom

Από το updater ψάχνεις βρίσκεις την rom και φλασαρεις

Καλύτερα κατεβάζεις όλη την rom , την βάζεις στο κινητό , και με το Αναβάθμιση την βρίσκεις φλασαρει , επανεκκίνηση

 

Σωστά, δεν είναι καλύτερα να κάνω καθαρή εγκατάσταση?

 

post#93

προσοχή

Από v5 σε v6 κάνουμε

Clean Install

Διαφορετικά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα αστάθειας συστήματος λόγο ασυμβατότητας στα Data.

τις επόμενες v6 , θα τις φλασάρουμε , εύκολα από την Αναβάθμιση

edit

αν δεν είσαι root

https://mega.co.nz/#!NAwlG...3WNI-03KVmS_P8

το φλασάρεις όπως και τις roms με το updater = Αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είπαμε , η τα wipes , η εργοστασιακές ρυθμίσεις με απεγκατασταση των εφαρμογών

Ήδη έχουμε backup τις εφαρμογές μας

Αν και Από αυτήν την Ελληνική δεν χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση, απλά την φλασαρεις, αν κατά λάθος υπάρχουν προβλήματα, κάνεις καθαρή εγκατάσταση και αμέσως περνάς πάλι την Ελληνική

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είπαμε , η τα wipes , η εργοστασιακές ρυθμίσεις με απεγκατασταση των εφαρμογών

Ήδη έχουμε backup τις εφαρμογές μας

 

WIPES?

Να σου πω τι εχω καταλαβει και να μου πεις αν το σεφτομαι σωστα....

Θα παω:

Ρυθμίσεις/Αντίγραφα και επαναφορά/Επαναφορά εργοσταστασιακών ρυθμίσων και μετα:

1) Επιβεβαίωση διαγραφής=προσωπικά δεδομένα ή διαγραφή εφαρμογών?

 

Φαντάζομαι οχι διαγραφή εσωτερικού χώρου....

backup τις εφαρμογές μου πως τις κάνω?

Υποθέτω πως το custom backup που έκανα με το PhilZ touch recovery δεν θα χαθεί αν δεν διαγράψω τον εσωτερικό χώρο.

Αν διαγράψω το 1) τότε είμαι έτοιμος για καθαρή εγκατάσταση απο το updater εφοσον έχω ήδη την rom αποθηκευμένη στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...