Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει λοιπον καποιος να μου δωσει ενα εργαλειο που γνωριζει οτι δουλευει σε KK εστω?

 

Edit: Tα καταφερα τελικα με iRoot.

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα τα προβλήματα που έφερε η λόλιποπ απ΄όσο διαβάζω, τώρα πια η τιμή του ξεκινάει από τα 399 στο σκρουτζ!
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα τα προβλήματα που έφερε η λόλιποπ απ΄όσο διαβάζω, τώρα πια η τιμή του ξεκινάει από τα 399 στο σκρουτζ!

 

στο mini το εχει πλεον 284 ευρω...

οποιος εχει την κινεζικη version μπορεινα μου στειλει ενα μηνυμα να τον ρωτησω δυο πραγματακια;

Link to comment
Share on other sites

στο mini το εχει πλεον 284 ευρω...

οποιος εχει την κινεζικη version μπορεινα μου στειλει ενα μηνυμα να τον ρωτησω δυο πραγματακια;

εγώ έχω την κινεζική έκδοση, τι ήθελες να ρωτήσεις;
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την κινεζική έκδοση, τι ήθελες να ρωτήσεις;

Είχες κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά δίκτυα,η με την ελληνική γλώσσα στο τηλεφωνο? Κάποιος έγραψε ότι έχει βάλει την row rom και δουλεύει κανονικά... Το έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το σημα στα δικτυα,ουτε με τα ελληνικη.Προσφατα περασα και την 5,0,2 και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το σημα στα δικτυα,ουτε με τα ελληνικη.Προσφατα περασα και την 5,0,2 και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα

Έχω και εγώ την 5.02 και πολλά προβλήματα, μεταξύ των οποίων τα χειρότερα είναι:

1. Κρασσάρουν κάποιες εφαρμογές, όπως ο browser ( και δοκίμασα πολλούς ) και το facebook

2. Μερικές φορές χάνονται τα εικονίδια που 'εχω στο dock της αρχικής σελίδας στον apex launtcher και χρειάζεται restart

3. Παγώνει ξαφνικά το τηλ. και πάλι χρειάζεται restart

έχω κάνει factory reset μετά το update

 

Σκεφτομαι ή να ξαναγυρίσω στη 4.4.2, αλλά δεν ξέρω πως.... υπάρχει κάποιος οδηγός;;;;;;;;

ή να κάνω υπομονή μέχρι την 5.1

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την 5.02 και πολλά προβλήματα, μεταξύ των οποίων τα χειρότερα είναι:

1. Κρασσάρουν κάποιες εφαρμογές, όπως ο browser ( και δοκίμασα πολλούς ) και το facebook

2. Μερικές φορές χάνονται τα εικονίδια που 'εχω στο dock της αρχικής σελίδας στον apex launtcher και χρειάζεται restart

3. Παγώνει ξαφνικά το τηλ. και πάλι χρειάζεται restart

έχω κάνει factory reset μετά το update

 

Σκεφτομαι ή να ξαναγυρίσω στη 4.4.2, αλλά δεν ξέρω πως.... υπάρχει κάποιος οδηγός;;;;;;;;

ή να κάνω υπομονή μέχρι την 5.1

Εσύ έχεις την κινέζικη βερσιόν του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις την κινέζικη βερσιόν του κινητου?

Αγορασμένο από Ελλάδα επίσημης αντιπροσωπείας και αναβαθμισμένο μέσω ειδοποίησης.............

φαντάζομαι πως όχι, αλλά και πάλι δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος του κινητού.Απόλυτα ικανοποιημένος αλλά ήθελα να ρωτησω αν κάποιος έχει κατεβάσει κάποια εφαρμογή για αυτόματη φωτεινότητα διότι αυτή που έχει αδικεί την οθοναρα που έχει.
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος του κινητού.Απόλυτα ικανοποιημένος αλλά ήθελα να ρωτησω αν κάποιος έχει κατεβάσει κάποια εφαρμογή για αυτόματη φωτεινότητα διότι αυτή που έχει αδικεί την οθοναρα που έχει.

Υπάρχει το Lux. Εγώ το δοκίμασα αλλά δε με εντυπωσίασε. Κρατάω την μαμά εφαρμογή γιατί το βράδυ δεν την κάνει εντελώς σκούρα την οθόνη όπως το Lux.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ εγω εως την τεταρτη θα εχω το κινητο στα χερια μου!!!Θελω να μαθω αν ζεσταινεται το κινητο πολυ κ αν ειναι 64bit?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ εγω εως την τεταρτη θα εχω το κινητο στα χερια μου!!!Θελω να μαθω αν ζεσταινεται το κινητο πολυ κ αν ειναι 64bit?

 

Νορμάλ θερμοκρασία πολύ ποιο κρύο από κάτι αλλά κινητά που έχουν τον 801

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε το κινητο!

φυσικα,εννοειται πως οι κινεζο απατεωνες του gearbest,το στειλανε με κινεζικα...

το θεμα μου είναι ότι όταν παταω να ελεγξει για ενημερωση,τοτε κρασαρει και με παει στη κεντρικη οθονη...

να του κανω εργοστασιακη επαναφορά;

 

το εκανα επαναφορά εργοστασιακών αλλα και παλι μολις παταω για αναβαθμιση μου λεει δυστυχως η εφαρμογή ρυθμισεις εχει σταματησει :(

kαμια βοηθεια;

Edited by aplostra
Link to comment
Share on other sites

τελικα ο απατεωνας κινεζος,μου εστειλε κινεζικη εκδοση...παιζει να γινει μετατροπη σε διεθνη χωρις προβληματα;

 

Παιζει, αλλα θελει περασμα μοντεμ ευρωπαΙκο καθε φορα μετα το φλασαρισμα για να εχεις σημα. Επισης, πρεπει να ξεκινησεις απο μια συγκεκριμενη ROW ROM και οχι να βαλεις κατευθειαν την τελευταια. Συμβουλη μου? Αστο Κινεζικο, ρουταρε και αφαιρεσε σαβουρα οπως και εγω. Μαλιστα, μεχρι να βγει stable lolipop εμεινα με την Kitkat που ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει, αλλα θελει περασμα μοντεμ ευρωπαΙκο καθε φορα μετα το φλασαρισμα για να εχεις σημα. Επισης, πρεπει να ξεκινησεις απο μια συγκεκριμενη ROW ROM και οχι να βαλεις κατευθειαν την τελευταια. Συμβουλη μου? Αστο Κινεζικο, ρουταρε και αφαιρεσε σαβουρα οπως και εγω. Μαλιστα, μεχρι να βγει stable lolipop εμεινα με την Kitkat που ειναι μια χαρα.

 

δε με απασχολει η εκδοση,οι επαφες και τα gapps με απασχολούν,πως τα περνάω;

Link to comment
Share on other sites

δε με απασχολει η εκδοση,οι επαφες και τα gapps με απασχολούν,πως τα περνάω;

 

Drivers του κινητου, σωστα περασμενοι στο pc. Restart pc. Root (κατεβασμα και εγκατασταση, restart pc) με KingoRoot (καλυτερα απο το pc οχι με το android-app) ή iRoot. Κατεβασμα και περασμα TWRP recovery. Επειτα κατεβαζεις GAPPS (της εκδοσης σου) και τα περνας μεσω recovery (αφου κανεις ενα wipe πρωτα). Ψαξε τα παραπανω λιγο στο net, γιατι δεν εχω ευκαιρα τα link και αν κολλησεις εδω ειμαστε.

 

Edit: Root εδω

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Drivers του κινητου, σωστα περασμενοι στο pc. Restart pc. Root (κατεβασμα και εγκατασταση, restart pc) με KingoRoot (καλυτερα απο το pc οχι με το android-app) ή iRoot. Κατεβασμα και περασμα TWRP recovery. Επειτα κατεβαζεις GAPPS (της εκδοσης σου) και τα περνας μεσω recovery (αφου κανεις ενα wipe πρωτα). Ψαξε τα παραπανω λιγο στο net, γιατι δεν εχω ευκαιρα τα link και αν κολλησεις εδω ειμαστε.

 

Edit: Root εδω

 

να'σαι καλα ρε φιλε,ολα οκ.

θα του περασω και το more locale μπας και γινει τπτ ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή αρκετοί με ρώτησαν και νιώθω πραγματικά άσχημα που το καθυστέρησα τόσο πολύ. Θα σας περιγράψω την διαδικασία εγκατάστασης ευρωπαϊκού λογισμικού σε κινέζικες συσκευές. Αρχικά περνάμε την row rom s126. Εγώ την είχα 4 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα με 4G κανονικά. Δεν ξέρω τι γίνεται με την δεύτερη sim γιατί λειτουργώ μόνο την πρώτη.

Εγώ ακολούθησα τον παρακάτω οδηγό:

1. Download the firmware from needrom S126

2. Download and install qpst_2.7.422. Unforgettable that You should stand driver QPST_2.7_Driver_COM_LeDriver

3.Unpack K920_ROW_S126_140825_user_1408251128, namely only the folder bin in the root of the drive C or D or other

4.Download CN modem and replaced it in the extracted bin folder

5. Turn off phone, then power it on while holding volume down (-) and wait until you see this picture then connect to PC (If not all drivers were, for connection, see the device Manager, there will be seen, all installed).

6.Follow this instructions Αν έχουν περαστεί ολοι οι drivers σωστα τοτε εδω πανω θα εμφανίσει lenovo hs-usb. Μετα επιλέγετε το αρχείο στο νούμερο ένα και το νούμερο 2 πρέπει να το βρεί αυτόματα.

Τέλος πατάμε download (εδω μου έχει εμφανίσει σφάλμα και πάτησα δευτερη φορά download)

Δεν μπορείτε να το αναβαθμίσετε σε άλλη έκδοση πρώτα πρέπει να πάτε στην 126 υποχρεωτικά όπως το περιγράφω.

 

Προσοχή τα κάνετε όλα με δική σας ευθύνη μόνο!!!

 

Μετά μπορείτε να περάσετε τα update έως την τελευταία 143 με twpr.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκληρώσετε την εγκατάσταση της row rom (126) στην συσκευή σας ακολουθήστε τον παρακάτω οδηγό για να αναβαθμίσετε την συσκευή σας από 126 έως και 143. Όλα είναι δοκιμασμένα και λειτουργούν κανονικά στι κινέζικο K920 pro που έχω στα χέρια μου.

 

κατεβάζουμε τους drivers των modem1 ή modem2 ή modem3

Σε άλλους λειτουργούν οι modem1 και σε άλλους οι modem2, modem3 αναφέρει πως είναι για lollipop. Το δικό μου λειτουργεί κανονικά με modem1

Update from 126 to 133 "Λύνει το πρόβλημα του viber

Με την βοήθεια του twrp για k 920 (πολλά άλλα δεν μου δούλεψαν) περνάμε το update και πριν κάνουμε reboot όσο είμαστε ακόμα στο twrp περνάμε και το modem.

Είναι εύκολη διαδικασία και όλα λειτουργούν κανονικά....

Με τον ίδιο τρόπο περνάμε τα update 133 to 137 μέχρι και το 143 έχω περάσει έως τώρα.

Update from 133 to 137

Update from 137 to 139

Update from 139 to 141

Update from 141 to 143

ΠΡΟΣΟΧΗ ένα απο αυτά τα update είναι zip στο zip και πετάει error όταν το τρέχετε στο twrp. Θα πρέπει να πάρετε το εσωτερικό zip αρχείο το οποίο έχει όνομα update.zip έχω την εντύπωση πως είναι 139 ή 141.

 

Δίνω και τα λινκ για λολλιποπ αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ!!!

 

https://yadi.sk/d/386QZiJGgQZnaUpdate from 143 to s226

Update from s226 to s230

Update from s230 to s246

 

 

 

http://i59.tinypic.com/2chtmaf.jpg

Edited by c0rle0ne
Link to comment
Share on other sites

μισό λεπτό δωσε με...Βιάζεσαι!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατεβάζουμε τους drivers των modem1 ή modem2 ή modem3

Σε άλλους λειτουργούν οι modem1 και σε άλλους οι modem2, modem3 αναφέρει πως είναι για lollipop.

Update from 126 to 131

Αποσυμπιέζουμε το update και αντικαθιστούμε το αρχείο του modem στον φάκελο firmware-update και τον συμπιέζουμε πάλι. Δεν μπορώ να βρώ το link τώρα για την επόμενη αναβάθμιση από 131 σε 133 μόλις το βρω θα συμπληρώσω.

Εδώ τώρα έχω κάποια κενά σχετικά με το update. Όταν το έτρεξα στο twrp μου έβγαλε σφάλμα, αλλά όταν έκανα restart το κινητό έγραφε αναβάθμιση android από 220 εφαρμογών...όταν έγινε 220 απο 220 το κινητό ξεκίνησε κανονικά. Στις ρυθμίσεις όμως λέει 126 ακόμα. Δεν ξέρω τι παίζει ακριβός θα το ψάξω όταν έχω χρόνο. Όλοι πάντως στο forum που διάβαζα τις πέρασαν τις αναβαθμίσεις.

Θα επανέλθω.

 

ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΛΟΛΙΠΟΠ με αυτη τη μέθοδο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...