Jump to content

iNew V8


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω καποια πρωτα συμπερασματα βγηκαν.. Οσο αφορα τη μαμισια ρομ εινια πληρως μεταφρασμενη;

 

Είναι όπως όλες οι multi language roms.

 

Για το φλας θέλω να συμπληρώσω ότι δεν είναι και τόσο καλό. Έχει περίπου την μιση ένταση από ότι του προκατόχου του (iNew V3)

Tεσταρισμένο δίπλα-δίπλα, με αποτέλεσμα να μην βοηθάει πολύ σε νυχτερινή λήψη. (όχι σε τοπίο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εταιρεία υποστηρίζει ΟΤΑ , το θέμα είναι αν θα κάνει upgrades ,ας το ελπίσουμε!
''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Θα ήθελα να αγοράσω κι εγώ το inew v8 όμως προβληματίζομαι για την μπαταρία του γι αυτό και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω με μπαταρία από άλλο τηλέφωνο μεγαλύτερης χωρητικότητας. Η μπαταρία που ψάχνω έχει διαστάσεις (εώς) 62 x 78 x 4mm και μεγαλύτερη από 2800mAh (3,7 ή 3,8V). Γνωρίζει κανείς ποια μπαταρία θα μπορούσε να ταιριάξει σ'αυτά τα χαρακτηριστικά?
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να πάρεις απάντηση σε αυτό που ρωτας!!

Πρέπει να έχεις παχύμετρο για να την μετρήσεις σωστά, αλλά ξεχνάς κάτι πολύ βασικό.. τα pins της μπαταρίς. Πόσα είναι και σε πια θέση βρίσκονται;

Ψάχνεις ψύλλους στ'άχυρα και μόνο κάποιος που έχει το τηλέφωνο και την μπαταρία μπορεί να τσεκάρει αν ταιριάζουν.

 

Παρεμπιπτόντως , η μπαταρία του ιNew v8 σε συνδιασμό με το κιτκατ και την 720 οθόνη έχει σαν αποτέλεσμα πολύ καλή αυτονομία!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για πόσες ώρες οθόνη μιλάμε και για τι χρήση;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για πόσες ώρες οθόνη μιλάμε και για τι χρήση;

 

Αυτό είναι σχετικό. Με την οθόνη ανοιχτή ας πούμε αλλά σε πόσες ώρες αναμονής; Δεν είναι το ίδιο αν ανοιξεις το τηλέφωνο και σου βγάλει 6ώρες πχ ανοιχτή οθόνη σε 6 ώρες λειτουργίας και άλλο να έχεις σε 15 ώρες αναμονής, 6 ώρες οθόνη. Επίσης άλλο να έχεις την οθόνη ανοιχτή και να μην κάνεις τίποτα και άλλο να παίζεις παιχνίδια ή να βλέπεις βίντεο.

 

Εγώ με μέση χρήση βγάζω περίπου δύο ημέρες. Έχω πάντα 3g ανοιχτό, πάντα wifi on και είμαι με 2 σιμ. Η χρήση μου περιλαμβάνει σε σύνολο στις 2 ημέρες, 1-1,5 ώρα facebook, άλλη μια ώρα browsing, αρκετά τηλέφωνα και μυνήματα, μερικές φωτογραφίες και αρκετά μειλ.

Έχω vider, messenger και email πάντα ανοιχτά. Επίσης υπάρχουν και αρκετές εφαρμογές που τρέχουν στο background όπως weather apps κ.α.

Με πιο light χρήση έχω βγάλει 3 ημέρες.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

nikstar, τι λέει το κινητό από κάμερα. Πως θα το χαρακτήριζες; Μπορείς να ανεβάσεις κανένα δείγμα φώτο ή βίντεο; :help:

 

Η κάμερά του είναι εφάμιλλη τηλεφώνου ναυαρχίδας διετίας. Είναι πάρα πολύ καλή με μικρή κατ'εμέ ένσταση στο φλας. Όπως είχα γράψει πιο παλιά έχει δύο led που φωτίζουν λιγότερο από το ένα led του iNew V3. Κατα τα άλλα έχει πολύ καλή graphic engine με αποτέλεσμα ελάχιστο θόρυβο σε συνθήκες χαμηλού φψτισμού.

Έχω ανεβάσει δυο δείγματα, το ένα σε εξωτερικό χώρο και το άλλο σε εσωτερικό αλλά την ημέρα με μπόλικο φως.

Εδώ το λινκ με τις φώτο

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερά του είναι εφάμιλλη τηλεφώνου ναυαρχίδας διετίας. Είναι πάρα πολύ καλή με μικρή κατ'εμέ ένσταση στο φλας. Όπως είχα γράψει πιο παλιά έχει δύο led που φωτίζουν λιγότερο από το ένα led του iNew V3. Κατα τα άλλα έχει πολύ καλή graphic engine με αποτέλεσμα ελάχιστο θόρυβο σε συνθήκες χαμηλού φψτισμού.

Έχω ανεβάσει δυο δείγματα, το ένα σε εξωτερικό χώρο και το άλλο σε εσωτερικό αλλά την ημέρα με μπόλικο φως.

Εδώ το λινκ με τις φώτο

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση nikstar :) . Τραβάει αρκετά καλές φωτογραφίες, από βίντεο τι λέει (καρέ/δευτερόλεπτο σε 1080p, θόρυβος,χρώματα); Η αναζήτηση συνεχίζεται, είμαι ανάμεσα στο inew V8, iocean X8 mini pro, Xiaomi Redmi note και Lenovo Α8 a806 ... προς το παρόν!! Το τελευταίο απ' ότι είδα σε ένα ξένο review δεν έχει πολύ καλή κάμερα, οπότε θα πάω (μάλλον) για ένα από τα 3 πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τραβάει βίντεο 1080p 29,97 FPS (NTSC), θόρυβος οκ, χρώματα οκ, αν και δεν τραβάω πολύ βίντεο, είμαι πιο πολύ της φωτογραφίας.

Απο αυτά που αναφέρεις. το iNew έχει πολύ καλύτερη κάμερα, επεξεργαστή και μεγαλύτερη οθόνη. Τώρα που τα τελευταία μοντέλα έχουν 2gb ram, είναι μπροστά σε specs από τα άλλα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό. Με την οθόνη ανοιχτή ας πούμε αλλά σε πόσες ώρες αναμονής; Δεν είναι το ίδιο αν ανοιξεις το τηλέφωνο και σου βγάλει 6ώρες πχ ανοιχτή οθόνη σε 6 ώρες λειτουργίας και άλλο να έχεις σε 15 ώρες αναμονής, 6 ώρες οθόνη. Επίσης άλλο να έχεις την οθόνη ανοιχτή και να μην κάνεις τίποτα και άλλο να παίζεις παιχνίδια ή να βλέπεις βίντεο.

 

Εγώ με μέση χρήση βγάζω περίπου δύο ημέρες. Έχω πάντα 3g ανοιχτό, πάντα wifi on και είμαι με 2 σιμ. Η χρήση μου περιλαμβάνει σε σύνολο στις 2 ημέρες, 1-1,5 ώρα facebook, άλλη μια ώρα browsing, αρκετά τηλέφωνα και μυνήματα, μερικές φωτογραφίες και αρκετά μειλ.

Έχω vider, messenger και email πάντα ανοιχτά. Επίσης υπάρχουν και αρκετές εφαρμογές που τρέχουν στο background όπως weather apps κ.α.

Με πιο light χρήση έχω βγάλει 3 ημέρες.

 

Καλή αυτονομία πιστεύω για το κινητό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

nikstar, είναι αλήθεια ότι το κινητό βγάζει φωτογραφίες που "μπλεδίζουν" σε χαμηλό φωτισμό. Το έβλεπα χθες σε ένα review. Έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς. Κατ'αρχήν λένε για φωτογραφίες τραβηγμένες με φλάς, ή όχι;

Αν τραβάς χωρίς φλας, δεν υπάρχει κάτι περίεργο στα χρώματα.

Αν έχεις φλας τότε συμβαίνει το εξής. Το φλας καθότι άσπρο χρειάζεται διαφορετικό white balance, γιατί το συγκεκριμένο φώς έχει θερμοκρασία χρώματος περίπου στα 6000Κ (ψυχρό) από το περιβάλλον που θα είσαι (λάμπες πυρακτώσεως) και θα είναι στα περίπιου 3000Κ (Θερμό).

Όταν θα πας να βγάλεις φωτογραφία με φλας το τηλ θα ρυθμίσει το white balance στην θερμοκρασία χρώματος του φλας.

Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή το φλας των κινητών είναι αδύναμα, δεν φτάνουν να φωτίσουν όλο το καρέ που φωτογραφίζεις και να καλύψουν το κίτρινο φως και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπλεδίζει ότι δεν έχει φψτιστεί καλά με το φλάς του κινητού.

Για αυτό και πολλά καινούρια τηλέφωνα έχουν ένα άσπρο και ένα κίτρινο led στο φλας, για να εξαλείψουν αυτό το φαινόμενο.

Εγώ αυτό που έχω παρατηρίσει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού οι φώτο χρειάζονται λίγο saturation και ίσως λίγο shrpness όπως είχα γράψει και πιο παλιά.

Όλα αυτά βέβαια με την στοκ εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα μήπως θέλει ρύθμιση ο χρόνος απόκρισης του φλας με την λήψη ?

Σε φωτογραφίες που δοκιμάζω με φλας βγάζει ένα αρκετό φως το οποίο όμως δεν ''εκμεταλλεύεται'' ο φακός με αποτέλεσμα να τραβάει την φωτογραφία καθυστερημένα (κλάσματα δευτερολέπτου σαφώς) και να μην αντλεί όλο τον φωτισμό .

 

Υπάρχει πιθανότητα να το φτιάξουμε αυτό ?

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Απλά είναι λίγο το φως που παράγουν τα 2 led του iNew V8 σε σχέση με το φως που χρειάζεται ο φωτογραφικός φακός για μια αξιοπρεπή λήψη.

Για να καταλάβεις ότι όντως έτσι είναι δοκίμασε να βγάλεις μια φωτο κάποιο αντικείμενο από απόσταση ~20εκ για να δεις αν φωτίζει το φλας την σωστή στιγμή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μόλις παρέλαβα το inew v8.εχω ενα πρόβλημα με το 3g.δοκιμασα δυο διαφορετικές κάρτες 3g αλλά δεν δουλεύει ουτε με gprs ουτε με 3g το ίντερνετ. Τις ρυθμίσεις ίντερνετ τις ειχε προκαθορισμενες για cosmote αλλα ενω δείχνει 3g αναβουν και τα βελακια κινησης δεδομένων δεν φορτωνει τιποτα. Κατεβασα και ρυθμίσεις απο ίντερνετ για cosmote αλλα ηταν ίδιες με αυτές που είχε ηδη το κινητό. Καμια λυση μπορεί να μου πει κανείς; ευχαριστώ. Μηπως τo whatsup χρειάζεται κατι αλλο για να δουλέψει;με wifi δουλεύει κανονικά πάντως
Petrotech
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλη κάρτα, όχι whatsup, σε εμένα με wind και vodafone όλα οκ. Να υποθέσω ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι οκ, έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά στις εργοστασια

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις?

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Με στειλανε τις ρυθμίσεις απο την κοσμοτε και εστρωσε. Τώρα έχω άλλο πιο σοβαρό πρόβλημα. Ενώ δούλευε το τηλέφωνο για 2 μέρες μια χαρά ξαφνικά εκεί που έπαιζα ένα παιχνίδι τρελάθηκε το touch screen και κάτι ότι ναναι το τηλέφωνο. Όταν ανάβω την συσκευή δουλεύει για ένα λεπτό καλά και μετά το κινητό τρελένεται και πατάει όπου θέλει και ότι θέλει! Δοκίμασα και χωρίς το πίσω καπάκι μήπως φταίνει οι επαφές απο το rear touch αλλα πάλι τα ίδια. Επίσης έκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι τα ίδια! Καμιά λύση έχει να προτείνει κανένας;
Petrotech
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις μια να περάσεις ξανά την Rom με το SP FLASH TOOL, αρκεί να βρεις την σωστή ή Stock Rom....

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες στο http://www.needrom.com

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η χρηση με το ενα χερι πως ειναι;;

επισης, ειδα σε ενα βιντεο οτι μπορεις να μετακινεις το μενου εχοντας το χερι πισω στο καπακι..αυτο δεν ειναι προβλημα;;κανοντας δλδ χρηση με το ενα χερι δε θα αλλαζει το μενου επειδη θα εχω το χερι πισω;; πειτε μου λιγο γιατι με απασχολει πολυ το θεμα αυτο..

 

υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω αυτη την διαδικασια;; ενδιαφερομαι να παραγγειλω το κινητοο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...