Jump to content

Samsung Galaxy S5 Mini (SM-G800F)


truckman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω το εν λογω κινητο εναμιση μηνα περιπου τωρα και εχω παρατηρησει το εξης φαινομενο. Στα καλα καθουμενα κανει επανεκκινηση ή κλεινει εντελως και πρεπει να βγαλω και να ξαναβαλω την μπαταρια για να ανοιξει και παλι. Το φαινομενο αυτο ξεκινησε πριν 2 βδομαδες περιπου. Το κανει σε ασχετες στιγμες εντελως και συνηθως κανει την περιπτωση του κλεισιματος που ανεφερα και οχι της επανεκκινησης. Τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 170
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην φωτογραφία αφού πατήσω το πλήκτρο για να την βγάλει αργεί λίγο μέχρι να κάνει zoom ίσως και μετά την τραβάει. Γι' αυτό το lag φταίει κάτι στις ρυθμίσεις ίσως? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει zoom,εστιάζει.Δοκιμασε να απενεργοποιησεις τον εντοπισμό προσώπου.Και να αλλάξεις την λειτουργία μετρησης απο τις ρυθμησεις κάμερας.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει zoom,εστιάζει.Δοκιμασε να απενεργοποιησεις τον εντοπισμό προσώπου.Και να αλλάξεις την λειτουργία μετρησης απο τις ρυθμησεις κάμερας.

Ευχαριστώ για την απάντηση (είχα ήδη απενεργοποιημένο τον εντοπισμό προσώπου) αλλά στην λειτουργία μέτρησης τι να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα. Εχω το εν λογω κινητο εναμιση μηνα περιπου τωρα και εχω παρατηρησει το εξης φαινομενο. Στα καλα καθουμενα κανει επανεκκινηση ή κλεινει εντελως και πρεπει να βγαλω και να ξαναβαλω την μπαταρια για να ανοιξει και παλι. Το φαινομενο αυτο ξεκινησε πριν 2 βδομαδες περιπου. Το κανει σε ασχετες στιγμες εντελως και συνηθως κανει την περιπτωση του κλεισιματος που ανεφερα και οχι της επανεκκινησης. Τι μπορει να φταιει?

 

Καποιος που να γνωριζει?????

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 1,5 μήνα χωρίς κάποιο θέμα σοβαρό..με μέτρια χρήση μου βγάζει άνετα 2 μέρες και κάτι φτάνοντας στο 15% όπου και πάει για φόρτιση..Από εφαρμογές είχα μόνο κάποια θέματα σε Instagram (Τρώει κάτι φρίκες και κάνει διακοπή στα καλά καθούμενα) , Trace Snow (δεν μου έκανε Upload τα data από δεδομένα ενώ γίνεται μόνο από wifi.)

 

Μακάρι να θυμηθούν να κάνουν release την Lollipop ..

 

Κάποια πρόταση σε κάποιο καλό case η bumper όχι πλαστικό υπάρχει?όπως οι θήκες της spigen Π.χ

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω την ρυθμιση να μην αναβει η οθονη οταν φορτιζω το κινητο? δεν μπορω να βρω με τιποτα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω την ρυθμιση να μην αναβει η οθονη οταν φορτιζω το κινητο? δεν μπορω να βρω με τιποτα

 

Πανε Ρυθμισεις-Συσκευη-Εμφανιση και απενεργοποιησε την Ονειροποληση.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε επαναφορά.Αν το κανει παλι καλύτερα να το πας να το δουν στο service

 

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα μετα απο 2 μερες παλι τα ιδια. Ειτε κλεισιμο εντελως ειτε επανεκκινηση. Το μονο που εκανα μετα την επαναφορα ομως ηταν οτι περασα καποιες εφαρμογες. Δεν το δοκιμασα με τις "μαμα" εφαρμογες του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα μετα απο 2 μερες παλι τα ιδια. Ειτε κλεισιμο εντελως ειτε επανεκκινηση. Το μονο που εκανα μετα την επαναφορα ομως ηταν οτι περασα καποιες εφαρμογες. Δεν το δοκιμασα με τις "μαμα" εφαρμογες του κινητου.

 

Ποιες εφαρμογες εκανες εγκατασταση;Μηπως ειναι καμια περιεργη.Θα σου πρωτεινα να το πας για service οσο εχεις την εγγυηση.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογες εκανες εγκατασταση;Μηπως ειναι καμια περιεργη.Θα σου πρωτεινα να το πας για service οσο εχεις την εγγυηση.

 

Οι εφαρμογες που εχω ειναι οι εξης : youtube,facebook,messenger,yellow pages,ebay,my vodafone,skroutz,sport24 και τελος το navigon.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα, με ενδιαφερει το εν λογω τηλεφωνο.

 

εχω ενα xiaomi note αλλα θελω κατι πιο μαζεμενο σε μεγεθος γι αυτο κοιταω το s5 mini. δε βλεπω ομως μεγαλη κινηση στο φορουμ, μηπως δεν ειναι καλο τηλεφωνο..? γιατι δεν το προτιμα ο κοσμος?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το κινητό.Δοκιμασα κάποια στιγμη το Redmi 1 αλλά ξαναγύρισαν σε αυτό.Έχει τα παντα και κρατάει και η μπαταρία.Το μονο αρνητικό για μένα είναι το ράδιο, αλλά έβαλα μεγάλη κάρτα microsd με τραγούδια οποτε μικρο το κακό.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω το s5mini duos. ενω ακουω τους παντες μια χαρα αυτοι διαμαρτυρονται οτι δεν με ακουν σχεδον καθολου. ειναι καποια ρυθμιση πο πρεπει να κανω η το παω κατευθειαν στο σερβις?

ειναι εντος εγγυησης εννοειται. που ειναι το εξουσιοδοτημενο σερβις στην θεσσαλονικη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω το s5mini duos. ενω ακουω τους παντες μια χαρα αυτοι διαμαρτυρονται οτι δεν με ακουν σχεδον καθολου. ειναι καποια ρυθμιση πο πρεπει να κανω η το παω κατευθειαν στο σερβις?

ειναι εντος εγγυησης εννοειται. που ειναι το εξουσιοδοτημενο σερβις στην θεσσαλονικη?

 

Δοκίμασε πρώτα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμ. αλλιώς είσαι για εδώ http://www.micro-tech.com.gr/

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

εχω το s5mini duos. ενω ακουω τους παντες μια χαρα αυτοι διαμαρτυρονται οτι δεν με ακουν σχεδον καθολου. ειναι καποια ρυθμιση πο πρεπει να κανω η το παω κατευθειαν στο σερβις?

ειναι εντος εγγυησης εννοειται. που ειναι το εξουσιοδοτημενο σερβις στην θεσσαλονικη?

Πήγαινε στο Γερμανό και πες στο service εκεί να "φυσίξουν" λίγο με αέρα το μικρόφωνο πρώτα και μετά δες άλλη λύση. Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο και το παρακολουθώ τώρα να δω τι γίνεται, πριν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων και μετά τυχόν για service

Link to comment
Share on other sites

το πηγα στο σερβις. εκαναν επαναπρογραμματισμο και ολα καλα. το πηγα την μια μερα το πηρα την επομενη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λόγω κλοπής του προηγούμενου κινητού μου, πήρα πρόσφατα το S5 mini. Εχω παρατηρήσει ότι δεν κλειδώνει το wifi. Οταν βρίσκομαι στο σπίτι και έχοντας ανοιχτό το wifi και το Mobile data, ενώ βρίσκει το wifi του σπιτιού, συνεχώς (κάθε 5-10 δευτερόλεπτα) βγαίνει από το wifi και μπαίνει στο Mobile data και μετά από λίγο ξανασυνδέεται στο wifi του σπιτιού. Επίσης, συνεχώς ψάχνει να βρει άλλα δίκτυα, παρόλο που έχει συνδεθεί στο σπίτι και το σήμα είναι αρκετά καλό.

Επειδή είναι λίγες μέρες που το έχω, δεν το έχω τσεκάρει και αλλού, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Εχει κανείς καμμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κλοπής του προηγούμενου κινητού μου, πήρα πρόσφατα το S5 mini. Εχω παρατηρήσει ότι δεν κλειδώνει το wifi. Οταν βρίσκομαι στο σπίτι και έχοντας ανοιχτό το wifi και το Mobile data, ενώ βρίσκει το wifi του σπιτιού, συνεχώς (κάθε 5-10 δευτερόλεπτα) βγαίνει από το wifi και μπαίνει στο Mobile data και μετά από λίγο ξανασυνδέεται στο wifi του σπιτιού. Επίσης, συνεχώς ψάχνει να βρει άλλα δίκτυα, παρόλο που έχει συνδεθεί στο σπίτι και το σήμα είναι αρκετά καλό.

Επειδή είναι λίγες μέρες που το έχω, δεν το έχω τσεκάρει και αλλού, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Εχει κανείς καμμιά ιδέα ;

 

ρυθμισεις, wi fi, και ξετικαρε την εξυπνη εναλλαγη δικτυου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..εκεί που έχω ανοιχτά τα δεδομένα 4G σήμερα..πέφτει στο H+ μετά G Και μετά E Και κλείνουν..και μετά από κάποια λεπτά επανέρχονται μόνα τους η άλλες φορές πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το κινητό για να λειτουργήσουν.

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει - τρόπο λύσης?

 

Υ.Γ:Δεν είχε κάποια πτώση το κινητό η επαφή με κάποιο υγρό αν αυτό παίζει ρόλο.

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ρουταρισα το S5mini ακολουθωντας τις οδηγιες εδω http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-s5-mini-sm-g800f

 

κατεβασα το System app remover https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp

 

Εσβησα οτι ηξερα οτι δεν χρειαζομαι, οπως και αρκετα προγραμματα bloatware που αναφερονται οτι δεν χρειαζονται σε αυτη τη λιστα http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5-mini/help/bloatware-list-t2909123

 

Παρολο που το system app remover αναφερει πολλες εφαρμογες οτι χρειαζονται απο το συστημα, τις εσβησα γιατι μου ειναι αχρηστες (google+ κτλ κτλ) οποτε, οποια εφαρμογη ξερετε τι κανει και δεν την θελετε, αφαιρεστε την ανετα.

Το system app remover εχει και backup εαν σβησετε κατι και μετα δειτε οτι χρειαζοταν.

 

Να σημειωθει οτι ειχα ηδη απενεργοποιησει τις περισσοτερες εφαρμογες που εσβησα στη συνεχεια, αλλα μετα το σβησιμο το τηλεφωνο ξεκιναει με 200+ mb περισσοτερη ελευθερη μνημη. Κυριως απο samsung και google οι περισσοτερες εφαρμογες που τρωνε μνημη και συνηθως αχρηστες.

Επισης η χειροτερη εφαρμογη για το τηλεφωνο, ειναι φυσικα το facebook και το messenger του.

Μπαινω απο browser και εχω αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια μπαταριας.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..εκεί που έχω ανοιχτά τα δεδομένα 4G σήμερα..πέφτει στο H+ μετά G Και μετά E Και κλείνουν..και μετά από κάποια λεπτά επανέρχονται μόνα τους η άλλες φορές πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το κινητό για να λειτουργήσουν.

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει - τρόπο λύσης?

 

Υ.Γ:Δεν είχε κάποια πτώση το κινητό η επαφή με κάποιο υγρό αν αυτό παίζει ρόλο.

Είναι καθαρά θέμα του παρόχου σου. Κάτι γίνεται προφανώς στην περιοχή σου με τις κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σήμερα μου ήρθε αναβάθμιση ~87,5MB. Το τηλ. είναι από Ιταλία. Ήρθε σε κάποιον άλλο και αν ξέρετε αν άλλαξε κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Από δώρο φίλου μεταφέρθηκα από το S3 mini στο S5 mini

Το κινητό είναι από Σουηδία και όταν το άνοιξα μου ήρθε αναβάθμιση, την οποία και έκανα

Η έκδοση που έχω τώρα είναι η G800FXXU1AOG2

Ερώτηση: Μπορώ να μεταφέρω από cuctom recovery τα δεδομένα από το προηγούμενο τηλέφωνό μου; και αν το κάνω root χάνω την εγγύηση ανεπιστρεπτί;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 Mini (SM-G800F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...