Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ειμαι και εγω, εδω και ενα μηνα, ενας ακομη ευτυχης κατοχος του a806 με την 1447. Το παρηγγειλα απο το vickmall eu warehouse και ηρθε σε 4 μερες, ακριβως την ημερα που μου ειχαν πει. Δεν εχω να επισημανω καποιο προβλημα, περαν ισως απο αυτο της αποκρισης της οθονης(θελει λιγο πιο εντονο πατημα σε σχεση με τις συσκευες που ειχα). Επισης να πω οτι ειμαι πρωην κατοχος inewv3 και θα ελεγα οτι οι διαφορες απο την πρωτη ματια στην ποιοτητα κατασκευης inew-lenovo ειναι εμφανεις...Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν παιζει καποια καλη θηκη σιλικονης,hard case με παραθυρακι,case με ενσωματωμενο καπακι μπαταριας ή οτιδηποτε αλλο αξεσουαρ που να αφορα τη συσκευη μας. Αυτη τη στιγμη φοραω την θηκη σιλικονης που μου στειλαν απ το vickmall, απλα δινει αρκετο ογκο στη συσκευη και ψαχνω για κατι αλλο.Ευχαριστω για τις γνωσεις που μοιραζεστε μαζι μας...

 

Φίλε μου αυτή φοράω εγώ στο δικό μου , σε μαύρο χρώμα. Είναι ποιοτική και προστατεύει το πίσω καπάκι από γρατζουνιές!

http://www.vickmall.com/nillkin-super-frosted-shield-for-lenovo-a8-a808t-a806.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι κ γω κατοχος του A8. Μηπως αντιμετωπιζετε προβληματα με το gps? Σε εφαρμογες οπως instagram,facebook,tomtom δεν δουλευει. Ειναι στη ρομ 1447
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε mastrahar. Οντως φαινεται ποιοτικη θηκη (nillkin), και πρεπει να εχει και καλο κρατημα μαλλον θα την παραγγειλω!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτή φοράω εγώ στο δικό μου , σε μαύρο χρώμα. Είναι ποιοτική και προστατεύει το πίσω καπάκι από γρατζουνιές!

http://www.vickmall.com/nillkin-super-frosted-shield-for-lenovo-a8-a808t-a806.html

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε mastrahar. Οντως φαινεται ποιοτικη θηκη (nillkin), και πρεπει να εχει και καλο κρατημα μαλλον θα την παραγγειλω!

Και εγώ την έχω και είναι γάντι για το κινητό

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ελυσα...πηγαινοντας στη διαχειριση εφαρμογων...στο supersu στην 3η σελιδα...πατας να μην εχεις ενημερωσεις και το προβλημα της συνεχους εμφανισης λυνεται...
Link to comment
Share on other sites

Στην 1516 οταν παιρνουμε καποιον τηλεφωνο και εχουμε φοτο για την επαφη του πως το κανουμε να φαινεται η φοτο του(οπως στις προηγουμενες εκδοσεις) και οχι η φοτο της lockscreen??

 

Φίλε μου εγώ με την ίδια ROM δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια επιπλέον ρύθμιση! Οταν η επαφή έχει φωτογραφία αυτή εμφανίζεται στην οθόνη όταν καλώ την επαφή ή όταν με καλεί η επαφή!

Link to comment
Share on other sites

To σημα φαινεται να ειναι ανεξαρτητο απο απο το smart network...

Επισης σε κλησεις δε με ακουνε καλα, αναγκαζομαι να βαζω handsfree, δεν ξερω αν φταιει το engineer mode, παντως οι αλλαγες που ειχα κανει επρεπε να ειναι προς το καλυτερο..

Η 1516 που εχει ανεβει στο needrom τι διαφορες εχει..;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ζητήσω μια συγκεκριμένη rom?ποια rom είναι καλύτερη και να ζητήσω να μου περάσουν?

 

Εγώ από vickmall που παρήγγειλα πριν κανά 2μηνο , μου έβαλαν την 1447 multi και rooted. Την δεδομένη στιγμή ήταν η καλύτερη ROM με ελληνικά στο menu ρυθμίσεων. Πλέον υπάρχουν και νεώτερες ROM με ελληνικά (1501 ή 1508 αν δεν κάνω λάθος) , όπως και άλλες που δεν υποστηρίζουν ελληνικά (1516)

 

Εγώ την 1516 του @kandilak έχω και είμαι ικανοποιημένος. Για τα ελληνικά στις εφαρμογές, (όχι στις ρυθμίσεις, αυτές είναι στα αγγλικά), έχω την εφαρμογή Locale More Pro εγκατεστημένη από playstore.

 

Με λίγα λόγια , το κυριότερο με την ROM που θα έχεις είναι να την έχουν rootαρισμένη για να μπορείς έπειτα με βοήθεια από εδώ μέσα να κάνεις ότι θέλεις.

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

ROM από @kandilak

ROM: VIBEUI_V2.0_1516_ST_moded.for.A806_root_play_xposed

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=396793&page=356

---------------------------

All-In-One οδηγός για το Α806

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5919581#post5919581

Edited by mastrahar
Link to comment
Share on other sites

Στις νεότερες ROM μετά την 1447 έχει βελτιωθεί η ανεξήγητη κατανάλωση μπαταρίας του InCallUI ;

 

Στο δικό μου, με την 1516 του @kandilak, καμία εφαρμογή δεν κάνει αδικαιολόγητη κατανάλωση μπαταρίας, εκτός ίσως από το viber , το οποίο πλέον το βάζω μέσω Power Manager σε Deep Sleep ώστε να κλείνει με το power saving (κλείσιμο οθόνης). Ξέρω ότι έτσι δεν λαμβάνω μηνύματα ή κλήσεις, αν προηγουμένως δεν έχω και πάλι ενεργοποιήσει τη εφαρμογή. Να μπω (ανοίξω) δηλαδή και πάλι την εφαρμογή.

Η μπαταρία μου κρατάει περίπου 2 ημέρες, με λίγες κλήσεις (δεν μιλάω πολύ στο τηλ.!), internet, youtube βιντεάκια κλπ.

Συγκεκριμένα τώρα που μιλάμε το InCallUI έχει καταναλώσει 0,1% της μπαταρίας !!! Αυτό το service τί είναι ? Σχετικό με τις κλήσεις / επαφές ?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου, με την 1516 του @kandilak, καμία εφαρμογή δεν κάνει αδικαιολόγητη κατανάλωση μπαταρίας, εκτός ίσως από το viber , το οποίο πλέον το βάζω μέσω Power Manager σε Deep Sleep ώστε να κλείνει με το power saving (κλείσιμο οθόνης). Ξέρω ότι έτσι δεν λαμβάνω μηνύματα ή κλήσεις, αν προηγουμένως δεν έχω και πάλι ενεργοποιήσει τη εφαρμογή. Να μπω (ανοίξω) δηλαδή και πάλι την εφαρμογή.

Η μπαταρία μου κρατάει περίπου 2 ημέρες, με λίγες κλήσεις (δεν μιλάω πολύ στο τηλ.!), internet, youtube βιντεάκια κλπ.

Συγκεκριμένα τώρα που μιλάμε το InCallUI έχει καταναλώσει 0,1% της μπαταρίας !!! Αυτό το service τί είναι ? Σχετικό με τις κλήσεις / επαφές ?

 

κατά τη διάρκεια μιας κλήσης βλέπεις μια οθόνη με πληροφορίες όπως χρόνος κλήσης, όνομα καλούντος, mute, dialpad κτλ. Αυτό είναι το InCallUi

Link to comment
Share on other sites

To σημα φαινεται να ειναι ανεξαρτητο απο απο το smart network...

Επισης σε κλησεις δε με ακουνε καλα, αναγκαζομαι να βαζω handsfree, δεν ξερω αν φταιει το engineer mode, παντως οι αλλαγες που ειχα κανει επρεπε να ειναι προς το καλυτερο..

Η 1516 που εχει ανεβει στο needrom τι διαφορες εχει..;

Προσωπικά δεν έχω πειράξει σε καμία rom τα audio settings στο enginner mode και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Για το σήμα, αν έχεις backup από την official 1508_ST (αν δεν κάνω λάθος αυτήν είχες πριν) , μπες στο TWRP, πάρε backup την τωρινή κατάσταση του τηλεφώνου σου, και μετά μπες Restore , επέλεξε το backup της 1508_ST και κάνε επαναφορά μόνο το "boot". Δοκίμασε αν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, την 1447 ειχα.. Αν φλασαρω 1508 clean install, παρω backup το Boot, επαναφερω την 1516 και κανω restore το boot..?

Επαναφορα audio mode settings πως γινεται? Με διαγραφη δεδομενων του MobileUncleTools δεν πιστευω να γιονει τπτ ε;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να μην μελετήσω το θέμα με το battery drain! Παρατηρώ σήμερα υψηλή κατανάλωση στην μπαταρία της τάξης του 50% από τα Google Play Services. Καμιά βοήθεια γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω ?

 

Η συσκευή φοράει την 1516 rom του @kandilak.

Δείτε και τα συνημμένα αρχεία!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, την 1447 ειχα.. Αν φλασαρω 1508 clean install, παρω backup το Boot, επαναφερω την 1516 και κανω restore το boot..?

Επαναφορα audio mode settings πως γινεται? Με διαγραφη δεδομενων του MobileUncleTools δεν πιστευω να γιονει τπτ ε;

Μπορείς να το κάνεις και έτσι. Το mobileuncle tools δεν έχει να κάνει με τα settings του enginner mode. Δεν ξέρω πως μπορείς να επαναφέρεις αλλαγές που γίνονται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .Η υπηρεσια otetv on the go δεν παιζει σε root συσκευες .Μηπως γνωριζει κανεις τπτ δοκιμασμενο στο A806 οσον αφορα το root cloak?Αν δλδ ισχυει για το κινητο μας?Χρειαζεται το xposed installer πρωτα να γινει εγκατασταση αλλα καπου διαβασα οτι μολις κανουμε update το framework δεν ανοιγει το τηλεφωνο:(
Link to comment
Share on other sites

Το ειχες ρωτησει και σε αλλο θεμα; αν ναι, δεν εβγαλες ακρη;

Αν βαλεις τη 1516 ρομ του kandilak, εχει το xposed, το ενεργοποιεις και ανοιγει κανονικα το τηλέφωνο.

Δοκιμασες εφαρμογή τύπου hide my root?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .Η υπηρεσια otetv on the go δεν παιζει σε root συσκευες .Μηπως γνωριζει κανεις τπτ δοκιμασμενο στο A806 οσον αφορα το root cloak?Αν δλδ ισχυει για το κινητο μας?Χρειαζεται το xposed installer πρωτα να γινει εγκατασταση αλλα καπου διαβασα οτι μολις κανουμε update το framework δεν ανοιγει το τηλεφωνο:(

Ενεργοποίησα την υπηρεσία στο δικό μου OTE TV , και περιμένω να μου στείλουν κωδικούς. Ακούω βέβαια για μεγάλες καθυστερήσεις στην αποστολή κωδικών. Μετά θα μπορέσω να δοκιμάσω αν μπορεί να ξεγελαστεί το πρόγραμμα με κάποιο module του xposed.

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρω 1508 clean install, παρω backup το Boot, επαναφερω την 1516 και κανω restore το boot..?

 

Τελικα το εκανα ετσι.. Εντωμεταξύ εβαλα την καρτα σε αλλο κινητό και ειχε 2 παυλες, ενω η δεύτερη καρτα που ειχε μεσα (Vodafone) ηταν φουλ. Σα να μη μου τα λέει καλα η Wind και με βαζει και ασχολούμαι...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εκανα ετσι.. Εντωμεταξύ εβαλα την καρτα σε αλλο κινητό και ειχε 2 παυλες, ενω η δεύτερη καρτα που ειχε μεσα (Vodafone) ηταν φουλ. Σα να μη μου τα λέει καλα η Wind και με βαζει και ασχολούμαι...

Συ είπας! :)

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να μην μελετήσω το θέμα με το battery drain! Παρατηρώ σήμερα υψηλή κατανάλωση στην μπαταρία της τάξης του 50% από τα Google Play Services. Καμιά βοήθεια γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω ?

 

Η συσκευή φοράει την 1516 rom του @kandilak.

Δείτε και τα συνημμένα αρχεία!

Καλά αυτό το 50%, μπορεί τελικά να είναι αμελητέο σε σχέση με την κατανάλωση της οθόνης ή του σήματος.

Δοκίμασε το εξής: άσε τη μπαταρία να ξεφορτίσει μέχρι το 5% και κάνε calibrate. Αφού ολοκληρωθεί, άσε να ξαναπάει στο 5% (χωρίς ενδιάμεση φόρτιση) και φόρτισε στο 100% χωρίς διακοπή. Δες μετά πόσο θα κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...